به هم چسبيدگان
معروف‌ترين دوقلوهاي به هم چسبيده جهان

به هم چسبيدگان

نویسنده :

مهدي حسيني

ه دنيا آمدن نوزادي با ظاهر عجيب در گوشه و کنار دنيا هر چند وقت يک بار به يکي از خبرهاي جنجالي دنياي پزشکي تبديل مي‌شود، نوزاداني که از بدو تولد مورد توجه قرار مي‌گيرند و اگر شانس بياورند و زنده بمانند تا سال‌هاي سال بايد نگاه متعجب مردم را تحمل کنند. در طول تاريخ تا زماني که علت به دنيا آمدن نوزادان به هم چسبيده کشف نشده بود، خرافات نقش مهمي در نگاه مردم به اين کودکان بازي مي‌کرد و همين مسئله باعث مي‌شد تا مردم کوچه و بازار از اين کودکان بترسند. خرافات و تفکرات غلط آن‌قدر درباره اين موضوع ريشه دوانده بود که در قرن شانزدهم يک پزشک فرانسوي مدعي شده بود علت تولد چنين نوزاداني تاثير اهريمن در آن‌ها است. در سال 2003 دکتر «راوينا اسپنسر» يکي از مشهورترين جنين شناسان دنيا در کتاب خود به نام «دوقلوهاي به هم چسبيده» مدعي شد جدا نشدن کامل تخمک لقاح يافته در هنگام شکل‌گيري دوقلوها علت بروز چنين پديده‌اي است. به نظر مي‌رسد اين نظر منطقي‌ترين نظر باشد. نظريه‌اي که بيشتر متخصصان روي آن اتفاق نظر دارند با کمي اختلاف.

نوزاداني که با اين شکل خاص متولد مي‌شوند بسيار نادر هستند و به نظر متخصصان از هر 50 - 100 هزار تولد، يک مورد امکان توليد دوقلو به هم چسبيده وجود دارد که تقريبا 75 درصد آن‌ها يا مرده متولد مي‌شوند يا 24 ساعت پس از تولد مي‌ميرند و در ميان آن‌ها تنها 5 تا 25 درصد شانس زنده ماندن دارند و البته شکل ظاهري اين نوزادان کاملا شبيه به هم و مانند دوقلوهاي همسان است.

بيمارستان «ملک عبدالعزيز» معروف‌ترين بيمارستان دنيا براي جدا سازي اين‌گونه به هم چسبيدگان است. اين بيمارستان در مجموع 60 مورد دوقلوي به هم چسبيده را دريافت کرده است. 23 مورد آن‌ها، مانند دوقلوهاي فلسطيني «ريتاج» و «ريتال ابوعاصي» که ماه قبل به اين بيمارستان آمدند، نقايص اندامي عمده‌اي دارند، يا جدا کردن اندام‌هاي آن‌ها غيرممکن است، بنابراين بعد از عمل جدا کردن زنده نمي‌مانند. اين بيمارستان تا به حال 27 مورد موفقيت‌آميز جدا کردن دوقلوهاي به هم چسبيده داشته است، که 22 مورد آن از سال 2003 به بعد بوده است و شامل دوقلوهايي از خاورميانه، مالزي، فيليپين، لهستان، کامرون و جاهاي ديگر مي‌شود.

يک بدن و دو سر!
روز هفتم مارس سال 1990 ميلادي هنگامي که پزشکان بيمارستاني در «مينه سوتا» آمريکا از اتاق عمل بيرون آمدند خبر شگفت‌انگيزي را اعلام کردند. زوجي جوان صاحب 2 دختري شده بودند که بسياري از اندام‌شان مشترک بود. آن 2 بيش از اين‌که شبيه دوقلو‌هاي به هم چسبيده باشند به نوزادي 2 سر شباهت داشتند چرا که تمام اندام ظاهري‌شان مشترک بود. دوقلوها فقط يک جفت دست و پا و يک تنه داشتند پزشکان متوجه شدند اعضا و جوارح داخلي آن‌ها از هم جدا است به گونه‌اي است که دوقلوها صاحب 2 قلب، 2 معده و 2 شش بودند. بسياري از پزشکان تاکيد کردند آن‌ها بايد هر چه زودتر از هم جدا شوند ولي پدر و مادرشان با عمل جداسازي مخالف بودند. خانواده هنسل دخترهاي خود را «بريتني» و «ابيگيل» ناميدند و با خود به خانه بردند. ابيگيل و بريتني بعد از مرگ «لاله» و «لادن» (خواهران به هم چسبيده ايراني) بزرگ‌ترين دوقلوهاي به هم چسبيده جهان شناخته شدند.

دوقلوهاي نوستالوژيک ايراني

و 17 تيرماه سال 1382 را به ياد مي‌آوريد؟ سالي که 2 خواهر دوقلوي لهراسبي يعني «لاله» و «لادن بيژني» تصميم گرفتند بعد از 29 سال از يکديگر جدا شوند. خواهران قريبي که خطر غربت را به جان خريدند. پس با «کيت‌گوا» جراح سنگاپوري که آن زمان موفق به جداسازي دوقلوهاي نپالي که مانند آن‌ها از سر به هم چسبيده بودند شده بود، تماس گرفتند و خواهان عمل جراحي مشابهي براي خود شدند.

در هر حال با پذيرفتن لاله و لادن آن‌ها به اتاق جراحي فرستاده مي‌شوند و پس از 72 ساعت عمل طاقت‌فرسا در آخرين مرحله يعني جدايي، لادن ديگر قادر به تحمل جراحي نبود و به دليل داشتن فشار خون بالا در مغز جان باخت، 2 ساعت بعد لاله نيز به همين دليل درگذشت. در نهايت پيکر آن دو، جداگانه در روستاي لهراسب فارس محل تولدشان تشييع شد.

مي‌خواهند زنده بمانند
«ماري لوييزه» و «ماري لوانا» دوقلوهاي به هم چسبيده برزيلي داراي کبد، روده، مثانه و ارگان تناسلي مشترک بودند. اين در حالي است که اين 2 خواهر همچنين داراي 3 پا بودند. بر اساس اظهار نظر پزشکان، اين عمل يکي از پيچيده‌ترين جراحي‌هاي مربوط به جداسازي اندام دوقلوها در جهان بود و440 هزار يورو نيز هزينه در برداشت. پزشکان برزيلي موفق شدند، طي يک عمل جراحي نسبتا طولاني اين خواهران دوقلويي را که از ناحيه سينه، شکم و کمر به هم چسبيده بودند، جدا کنند. هنوز 2 ماه از جداسازي آنان مي‌گذرد و واقعا هنوز نمي‌توان درباره نتايج اين عمل سخني گفت. عملي که 14 ساعت به طول انجاميد شايد بتواند باعث شود لويزه و لونا به زندگي طبيعي باز گردند.

مورد عجيب اما و تيلور
«اما» و «تيلور»، دوقلوهاي چسبيده‌اي که داراي يک قلب و يک کبد مشترک هستند، 3 ساله شدند. با اين وجود پزشکان آن‌ها گفته‌اند، بايد هر چه سريع‌تر يعني تا ماه آينده تحت عمل جراحي قرار بگيرند. چرا که در اثر رشد، فشار فراواني به قلب و کبد مشترکشان وارد مي‌شود. انجام اين جراحي در حالي است که شانس زنده ماندن اين 2 کودک، بسيار اندک و ناچيز برآورد شده‌ است. هنگام تولد اين دوقلوها، پزشکان اعلام کردند که آن‌ها بيش از 15 دقيقه زنده نخواهند بود، چرا که قلب و کبد مشترکشان توانايي تحمل 2 بدن را نخواهد داشت. با وجود اين پيش‌بيني و گذشت 3 سال از زمان تولد اين دوقلو‌هاي بهم چسبيده، آن‌ها همچنان به زندگي شاد خود ادامه مي‌دهند. البته، تاکنون چند جراحي کوچک بر روي قلب اين دوقلوها انجام شده تا ميزان فشار خون آن‌ها را کاهش دهند.

از عزرائيل امان‌نامه دارند
دوقلوهاي از قبل به هم چسبيده بنگلادشي «تريشنا» و «کريشنا» براي اولين بار سالگرد تولدشان را جدا از هم جشن گرفتند. اين دختران که از سر به هم چسبيده بودند، 21 دسامبر 2009 از بيمارستان مرخص شدند تا سومين سالگرد تولدشان و اولين کريسمس‌شان را جدا از هم بگذرانند. تريشنا و کريشنا 2 سال پيش از بنگلادش هنگامي که به مراقبت پزشکي ويژه نياز داشتند توسط امدادگران استراليايي به ملبورن آورده شدند. گرچه به اين دختران تنها 25 درصد شانس داده شده بود که پس از عمل جدا کردن، دچار مشکل مغزي نشوند، اما هر دوي آن‌ها پس از جراحي بهبودي قابل ‌توجهي نشان دادند. اکنون آن‌ها دارند پاهاي‌شان را پيدا مي‌کنند‌ که تغييري نسبت به عادت آن‌ها به خزيدن روي پشت‌شان است و به اعتقاد دکترها اين دوقلوها عمل‌شان را بدون آسيب عصبي عمده‌اي از سر گذرانده‌اند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
مینیمال

جورج کلونی وجودم را بیدار کنید

٩٦/١١/٢٦
یادداشت

شهیدی‌فرد مرد متین و پرتکرار یک دهه گذشته جشنواره فیلم فجر

٩٦/١١/٢٦
چهره هفته

ذکر مولانا رضا رشیدپور

٩٦/١١/٢٦
یادداشت

لطفا مرا پرزنت نکنید

٩٦/١١/٢٦
درباره ماجرای روی اعصاب مجری‌های تکراری افتتاحیه و اختتامیه جشنواره‌های مختلف یا بهتر بگوییم «بین مجری

اجراهای‌کوچک زنگ‌زده

٩٦/١١/٢٦
یادداشت

یک خانم بی اعصاب شگفت انگیز

٩٦/١١/٢٦
شاخ هفته

برای مهم‌ترین آدمِ زندگی‌ام

٩٦/١١/٢٦
تلگجیم

تلگجیم 525

٩٦/١١/٢٦
شگرد

هنگام خواب با گوشی چه کنیم؟

٩٦/١١/٢٦
درباره بازیگرانی که در حوزه اجرا هم دستی بر آتش دارند

مایل به مجری

٩٦/١١/٢٦
ذهن زیبا

ذهن زیبا 525

٩٦/١١/٢٦
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و دلخوری

٩٦/١١/٢٦
کوتاه درباره مهم‌ترین فیلم‌های سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

متفاوت و پرسروصـــدا مـثل فـجـر 96

٩٦/١١/٢٦
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

کادوی استاد

٩٦/١١/٢٦
آنتن

حمله سوسک‌های لانچیکودار!

٩٦/١١/٢٦
پایان نامه

ادابازی درمانی!

٩٦/١١/٢٦
مینی

مینی 525

٩٦/١١/٢٦
یادداشت

من هم معترضم

٩٦/١١/٢٦
واکاوی یک دلیل ساده برای حسرت 16 ساله قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا

نبرد نابرابر

٩٦/١١/٢٦
جانونی

هشدار! مبتلایان به ناراحتی قلبی این متن را نخوانند...

٩٦/١١/٢٦