روي خط اعصاب!
درباره بحث کوچکي به نام مشاجره

روي خط اعصاب!

نویسنده :

وجيهه محمدپور مقدم

مي‌توانيد اسمش را بگذاريد جر و بحث يا مشاجره يا شايد هم دعوا يا اصلا هر چيزي که شما دوست داريد به هر حال يک چيزي هست تو مايه‌هاي يک گفت‌وگوي نامسالمت آميز! که حال آدم را به روش‌هاي مختلف خراب و آدم ها را از هم دلخور مي‌کند گفت‌وگويي که اولش واقعا گفت‌وگو است اما بعد تبديل مي‌شود به گفت و کوب! مشاجره همان اتفاقي است که براي خيلي از ما در بين اعضاي خانواده‌مان، بين دوستان‌مان و در محل کار با همکاران‌مان مي‌تواند بيفتد خيلي از ما خيلي وقت‌ها فکر نمي‌کنيم که داريم مشاجره مي‌کنيم آن‌قدر که عادت کرده‌ايم سر هر موضوعي بحث کنيم آن را طبيعي و عادي مي‌دانيم در صورتي که همين بحث‌هاي به اصطلاح کوچک و گذرا مي‌تواند تاثيرات ناراحت کننده‌اي بر روي روابط ما بگذارد و فضاي خانوادگي، دوستي و همکاري ما را سنگين و سخت بکند و به قول معروف دائم روي اعصاب‌مان باشد پس بايد فکري به حال اين گفت‌وگوهاي کوچک نامناسب بکنيم!

زندگي با طعم مشاجره
بستگي دارد که ما در چه خانواده‌اي تشريف‌فرما شده‌ايم! (يعني به دنيا آمده‌ايم) چون نوع روابط خانوادگي نوع احترام به نظرات يکديگر و البته برخورد پدر و مادر عزيزمان در نوع تعامل ما زيادي تاثير گذار است خانواده‌هايي که حتي براي انتخاب نوع رب و مدل ماکاراني که مي‌خواهند بخرند به سر و کله هم مي‌زنند و چندين ساعت کنفرانس برگزار مي‌کنند تا به نتيجه برسند يا به قولي يک نفر حرف خود را به کرسي رياست بنشاند فرزنداني را تربيت مي‌کنند که در هر فضايي از مدرسه و دانشگاه و محل کار بگيريد تا زمان ازدواج آماده مقابله با ديگران هستند چگونگي مواجهه با نظرات مخالف نظرمان هم مهارت‌هايي دارد که باعث مي‌شود ما وارد مشاجره و بحث و جدل نشويم و در عوض راحت در مورد موضوعي که گفت‌وگو مي‌کنيم به نتيجه برسيم بحث‌ها وقتي پيش مي‌آيند که ما حرف ديگران را قبول نداشته باشيم يا نظرات خودمان را بيش از اندازه قبول داشته باشيم و البته بلد نباشيم بين دو نظر مخالف جمع‌بندي بکنيم! و اين بحث‌ها زماني بالا مي‌گيرند و تبديل به يک دعواي درست و حسابي مي‌شوند که ما اصلا به هيچ وجه از نظرات و عقايد خودمان کوتاه نياييم و براي نظر ديگران به اندازه ارزن هم ارزشي قائل نشويم آن وقت کنترل خودمان را از دست مي‌دهيم چون عصبانيت و خشم به آن اضافه مي‌شود و آن را پر رنگ‌تر مي‌کند بعضي آدم‌ها ياد گرفته‌اند که تمام زندگي‌شان را به بحث و جدل بگذرانند يعني حتي گفت‌وگوهاي عادي و موضوعات خوب زندگي‌شان را هم با مشاجره کردن بيان مي‌کنند براي همين کم‌کم از صحبت کردن با يکديگر خسته مي‌شوند و از يکديگر دور مي‌شوند.

راه‌هايي براي دوري از درگيري
نمي‌شود بگوييم هيچ وقت بين شما و دوست‌تان بحث‌تان نمي‌شود، يا هيچ وقت با همکارتان اختلاف نظر نداريد، يا سر يک موضوع خانوادگي با اعضاي خانواده‌تان دچار مشکل نمي‌شويد! چون معمولا اين اتفاق‌ها مي‌افتد اما هم مي‌شود جلوي آن را گرفت هم مي‌شود اين بحث و جدل‌ها را طوري مديريت کرد که به درگيري ختم نشود براي همين ما چند پيشنهاد داريم:

فحش ندهيد!
اگر داريد سر يک موضوعي با هم بحث مي‌کنيد و هر کس نظر خودش را مي‌دهد شما هم نظرت را بده! چرا ديگر عقايد و نظرات طرف مخالف را آسفالت مي‌کني؟! يا در بين اين بحث‌ها به طرف مقابل‌‌تان توهين مي‌کنيد. توهين کردن باعث وخيم‌تر کردن اوضاع مي‌شود چون آن وقت شخصيت دوست يا همکارتان را خرد کرده‌ايد و خشم و عصبانيت را هم به بحث‌تان اضافه مي‌کنيد و بعدش را هم ديگر خدا به خير کند!

حسن ظن داشته باشيد
کمي به نظرات هم اعتماد کنيد اگر هر کسي دليلي براي حرف‌ها و نظراتش دارد بپذيريد اين باعث مي‌شود بحث و گفت‌وگوي‌تان گفت‌وگو بماند و به ناراحتي و مشاجره ختم نشود. فکر نکنيد همه عالم و آدم مي‌خواهند شما را دور بزنند يا حال‌تان را بگيرند.

احترام بگذاريد
هنگام صحبت کردن درباره يک موضوع دائم در حرف هم نپريد و صحبت يکديگر را قطع نکنيد حتي اگر از دست هم ناراحت هستيد اجازه بدهيد مثلا دوست‌تان حرفش را بزند و دلايلش را بگويد بعد شما بپريد وسط! خلاصه احترام گذاشتن در بحث کردن هر چند سخت به نظر مي‌رسد اما بهتر از آتش جنگ و دعواي بعدش است.

احساسات خود را درک کنيد
ببينيد دليل اين که الان داريد سر اين موضوع بحث مي‌کنيد چيست؟ يا دليل اين واکنش عصباني يا تند به چه خاطري است؟ شايد شما خسته و مضطرب هستيد شايد حساس و بي‌حوصله هستيد و شايد... پس وقتي مي‌بينيد يک گفت‌وگو دارد به بحث و جدل کشيده مي‌شود آن را ادامه ندهيد و سراغ احساسات‌تان را بگيريد که شايد دليل واکنش‌هاي بد شما احساسات شما باشد.

انواع برخوردهاي آدميزادي!
بحث و گفت‌وگوها معمولا زماني تبديل به مشاجره مي‌شوند که اختلاف نظري وجود داشته باشد ما آدم‌ها معمولا در برابر نظرات مخالف خود به روش‌هاي مختلفي برخورد مي‌کنيم اين روش‌ها تقريبا انواع مختلفي دارد که ما با آن‌ها سر و کار داريم يعني وقتي موضوعي پيش مي‌آيد يا اتفاقي مي‌افتد که نياز به گفت‌وگو است ما يا از آن فرار مي‌کنيم يا تبديلش مي‌کنيم به يک جنگ جهاني و يا...

برخورد مسالمت آميز
يکي از برخورد‌هايي که ما در مقابل نظرات مخالف خود داريم برخورد مسالمت‌آميز است يعني چون مشاجره کردن را دوست نداريم يا حوصله‌اش را نداريم کمي از کنار نظرات و خواسته‌هاي خودمان هم مي‌گذريم و بيشتر کنار مي‌آييم تا خداي نکرده بحثي پيش نيايد و بيشتر ترجيح مي‌دهيم در هنگام گفت‌وگو و اعلام نظر آرام باشيم و مسائل مختلف را دسته بندي حل کنيم تا تبديل به بحث نشود.

مهاجمي اما آرام
آدم‌هايي که اين مدلي برخورد مي‌کنند دوست دارند سريع عکس العمل نشان ‌دهند اما اين عکس‌العمل‌شان بيشتر به منظور موافقت است تا مخالفت! آن‌ها خودشان را با همه چيز هماهنگ مي‌کنند و سعي مي‌کنند قوانين را رعايت کنند تا هيچ مشکلي ايجاد نشود يا دعوايي اتفاق نيفتد نه به اين خاطر که مي‌ترسند فقط به اين دليل زود و سريع همه چيز حل و فصل شود اين مدل برخورد کردن خيلي مناسب نيست چون شايد در ابتدا خيال‌تان راحت و نگراني‌تان کمتر شود اما موضوع چون حل نشده است دوباره مطرح مي‌شود و آدم را آشفته مي‌کند.

جنگ به پا مي‌شود
خدا نکند کسي با شما مخالفت کند آن وقت است که فکر مي‌کنيد همه حق و حقوق‌تان را خورده‌اند و دارند حقوق زندگي‌تان را پايمال مي‌کنند و... به همين دليل فکر مي‌کنيد همه سر دشمني با شما را دارند و بايد براي پس گرفتن حقوق‌تان با آن‌ها بجنگيد و شايد هم خون به پا کنيد خلاصه سرتان درد مي‌کند براي بحث و جدل! در اين روش آدم با هر مخالفتي ناراحت و دردمند مي‌شود و دائم خشن و مخالف به نظر مي‌رسد آن هم ازنوع شديدش!

عقب‌نشيني‌کردن (ضربه‌گيري)
چون از هر نوع بحث و جدل و درگيري مي‌ترسيد هر کاري مي‌کنيد تا جلوي مشاجره کردن را بگيريد مثلا حاضريد از خير مطرح کردن يک موضوع مهم بگذريد فقط به اين خاطر که ممکن است بحث و درگيري راه بيندازد ترس و دلهره بالا گرفتن بحث و گفت‌وگوها و تبديل شدنش به مشاجره باعث عقب نشيني شما مي‌شود اين برخورد بيشتر به شما ضربه مي‌زند چون در شما عصبانيت رنجش خاطر و خشم به وجود مي‌آورد.

مثل بچه آدم
در اين روش آدم‌ها مثل بچه آدم به دنبال يک راه حل درست براي مشکلات‌شان هستند بدون اين که حق خودشان يا ديگران را ضايع کنند يا همديگر را ناراحت و رنجيده خاطر کنند کساني که واقعا گفت‌وگو کننده هستند به حرف‌ها و نظرات يکديگر گوش مي‌دهند و به آن‌ها احترام مي‌گذارند و اجازه مي‌دهند تا در تصميم‌گيري‌ها نظرات هر دو طرف دخيل باشد براي همين بهترين نتيجه را مي‌گيرند. آن وقت نه به خاطر عدم مطرح کردن نظرات‌شان افسردگي مي‌گيرند و نه به خاطر مشاجره‌هاي بي خودي جنگ و دعوا راه مي‌اندازند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

ماجرای بهار به روایت مترو

٩٦/١٢/٢٤
اگر بخواهیم سقوط‌ها، زلزله‌ها و بلاهای امسال را نادیده بگیریم باید از جوان‌هایی بگوییم که بیشتر خبرهای

جوانان مدل ۹۶

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

بوی اسکناس تا نخورده لای کتاب

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

دور حوض فیروزه‌ای، زیر درخت خرمالو

٩٦/١٢/٢٤
مینیمال

رسم اصیل ایرانی را فراموش نکنید

٩٦/١٢/٢٤
پایان نامه

ما شاد و خوشحالیم

٩٦/١٢/٢٤
شگرد

عکس‌های خوب خوب بگیرید

٩٦/١٢/٢٤

سال خوبی نبود اما ما خوب بودیم...

٩٦/١٢/٢٤
شگفت انگیزترین اتفاقات ورزش ایران و جهان در سال 96 به انتخاب جیم

اتفاقات چشم گردکن!

٩٦/١٢/٢٤

سال جوونا

٩٦/١٢/٢٤
یک بسته متنوع از کتاب‌ها و سریال‌های جدیدی که نوروز شما را می‌سازد

هر روزتان نوروز، نوروزتان با کتاب و سریال

٩٦/١٢/٢٤
دات کام

در تعطیلات عید، قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شوید

٩٦/١٢/٢٤
جنجال‌آفرین‌ترین (!) ورزشکاران امسال چه کسانی بودند؟

از آقای گل تا خواهران ووشوکار

٩٦/١٢/٢٤

5قاب ماندگار 96

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

عیده که عیده...

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

واقعا عید را جشن می‌گیرید؟!

٩٦/١٢/٢٤
یادداشت

شما رُفوزه شدی

٩٦/١٢/٢٤
آدم‌ها و چیزهایی که سال 96 از این رو به آن رو شدند

برگشت به زندگی

٩٦/١٢/٢٤
درباره استارتاپ‌ها و خدمات‌دهنده‌های ایرانی کــــه امسال طعم دیگری به زندگی‌ ایرانی‌ها دادند

#سال_خدمات_اینترنتی

٩٦/١٢/٢٤

من باختم بد هم باختم

٩٦/١٢/٢٤