اسپویل ایرانیزه
کم نبودند سریال‌های ایرانی که داستانشان زودتر از موعد لو رفته است

اسپویل ایرانیزه

نویسنده : مرتضی رزمی

گرچه اسپویل کلمه‌ای لاتین و غیرفارسی است اما ما ایرانی‌ها هم در حد توان از آن استفاده می‌کنیم. چه زمانی که اصطلاح اسپویل در بین ما رواج نداشت و از عبارت ساده «لو رفتن داستان» استفاده می‌کردیم، چه الان که دیگر «اسپویل» را همه می‌شناسند. در این مطلب سری زده‌ایم به سریال‌های ایرانی که هرکدام به نحوی اسپویل شده‌اند.

 

اسپویل‌های قبل تو سوءتفاهم بود
  نام سریال: شهرزاد
 کارگردان: حسن فتحی
 سال پخش: 1394
 درجه اسپویل: خیلی
 درباره سریال: سریال شهرزاد یکی از مهم‌ترین سریال‌هایی بود که در شبکه نمایش خانگی توزیع شد. پیش از آن سریال‌هایی مانند قلب یخی، قهوه تلخ و شاهگوش را داشتیم که با وجود استفاده از بازیگران و کارگردانان مشهور و حتی موفقیت در فروش با توجه به پایان‌بندی ضعیف یا حتی نداشتن پایان درنهایت پروژه شکست‌خورده‌ای به شمار می‌آمدند. اما حسن فتحی به همراه چند نفر از بهترین بازیگران ایران مانند علی نصیریان، ترانه علیدوستی و شهاب حسینی توانست موفق‌ترین سریال نمایش خانگی تاکنون را بسازد. داستانی عاشقانه و جذاب در بستر تاریخ معاصر، که با یکی از ضعیف‌ترین دوره‌های صداوسیما همزمان شده بود و همه چیز دست به دست هم داد تا شهرزاد موفق‌ترین سریال آن روزها باشد. سریالی که متاسفانه با کار غیرحرفه‌ای یکی از بازیگران اسپویل شد.
 چگونه اسپویل شد؟ یکی از بازیگران فرعی این سریال به نام ساقی زینتی که در نقش «مل مل» بازی می‌کرد، در گفت‌وگویی با یکی از خبرگزاری‌ها پایان داستان را فروتنانه، ساده و صریح لو داد. «درباره ادامه داستان هم باید بگویم طبق اطلاعات من، «بزرگ‌آقا» کشته و «شیرین»، دختر او، راهی تیمارستان می‌شود، به‌همین‌دلیل بچه به «شهرزاد» تعلق می‌گیرد و او با «فرهاد» ازدواج می‌کند.»
هر عکس، یک اسپویل
 نام سریال: دلدادگان
 کارگردان: منوچهر هادی
 سال پخش: 1397
 درجه اسپویل:خیلی نه
 درباره سریال: سریال دلدادگان در سه فصل و توسط منوچهر هادی ساخته شد. هادی در سال‌های اخیر بسیار پرکار بود و بعد از سریال مناسبتی «خداحافظ بچه» و فیلم پرفروش «من سالوادور نیستم» فیلم‌ها و سریال‌های زیادی ساخته است که آخرین مورد آن فیلم رحمان 1400 پرفروش‌ترین فیلم اکران نوروزی بود و بعد از یک ماه از روی پرده پایین کشیده‌شد و جنجال زیادی به پا کرد. هادی پس از پخش سری اول این سریال تصمیم گرفت که فصل دوم آن را که داستان در زمان انقلاب روایت می‌شد ، بسازد. حاشیه اصلی برای این سریال اما قسمت پایانی فصل سوم آن بود که پانته‌آ بهرام معتقد بود که صداوسیما با سانسور قسمت آخر داستان را به‌هم زد اما دیگرعوامل فیلم جدایی بهرام به دلیل مسائل مالی را دلیل عوض شدن پایان بندی می‌دانند. تا جایی که عوامل مجبور به انتشار فیلم‌نامه قسمت‌های پایانی شدند تا نشان دهند که پایان بندی به خاطر خانم بازیگر تغییر کرده است.
 چگونه اسپویل شد؟ در حالی که بینندگان داستان منتظر بودند تا سرانجام داستان مالک، فرزانه و نادر را ببیند با انتشار عکسی مشخص شد که فرزانه و نادر به هم می‌رسند و قرار است که با یکدیگر ازدواج کنند.
در پست اینستاگرامی بسی اسپویل است
 نام سریال: پدر
 کارگردان: بهرنگ توفیقی
 سال پخش: 1397
 درجه اسپویل: تاثیرگذار
 درباره سریال: تلویزیون پس از چند سال ضعف در ساخت سریال مخاطب‌پسند در سال 97 توانست با چند سریال مخاطبانش را تا حدودی راضی کند. یکی از این سریال‌ها پدر بود. سریالی که ابتدا به سکانس عجیب و غریب پریدن پسر از پنجره دانشگاه مشهور شد اما بعدا توانست رضایت نسبی مخاطبان را به دست بیاورد. به ویژه بازی مهدی سلطانی و معرفی دو بازیگر جدید به نام سعید مهراد و ریحانه پارسا از عوامل جذابیت سریال بود. حامد عنقا به عنوان نویسنده نیز با چند اثر مانند قلب یخی و تنهایی لیلا نشان داده است که می‌تواند برای مخاطب عام داستان‌گویی کند.
 چگونه اسپویل شد؟ دو پست اینستاگرامی باعث اسپویل بخشی از داستان شدند. شخصیت حامد به عنوان بچه مذهبی دانشگاه با بازی سعید مهراد در جریان تصادفی کشته می‌شود، اما در پستی اینستاگرامی گفته می‌شود که حامد برمی‌گردد و سپس ریحانه پارسا با انتشار پستی از کاراکتر خودش در کنار کاراکتر حامد می‌نویسد: «در نومیدی بسی امید است» که زنده بودن حامد را تایید می‌کند.
اسپویل پیش از انتشار
 نام سریال: پروانه
 کارگردان: جلیل سامان
 سال پخش: 1392
 درجه اسپویل: عجیب اما غیرمهم
 درباره سریال: پروانه در ابتدا قرار بود سریالی مناسبتی برای دهه فجر باشد، اما در جریان لورفتن داستان کارگردان مجبور شد فیلم‌نامه قسمت‌های ابتدایی را تغییر دهد تا بتواند جذابیت داستان را برای مخاطب نگه دارد. در نهایت نیز سریال پروانه نتوانست توجه زیادی را به خودش جلب کند و از سریال‌های ضعیف محسوب می‌شد.
 چگونه اسپویل شد؟یکی از خبرگزاری‌ها داستان سریال پروانه را پیش از اتمام ساخت منتشر کرد. سامان، کارگردان سریال نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرد که طبق بررسی‌ها ، معاونت سیما داستان را در اختیار رسانه قرار داده است. به همین دلیل تیم سازنده سریال تصمیم گرفتند داستان را تغییر دهند و دوباره قسمت‌های ابتدایی آن را بسازند.
نظرات کاربران
کد امنیتی