نابود‌شدگان
درباره ضرر باورنکردنی که لو رفتن داستان به پروژه‌ها وارد می‌کند

نابود‌شدگان

نویسنده :

همیشه با بالا رفتن میزان محبوبیت یک اثر، تلاش برای دانلود غیرقانونی، اسپویل و افشای محتوای آن تصاعدی بالا خواهد رفت. از فیلم و سریال‌های محبوب ایرانی خودمان، «شهرزاد»، «ساخت ایران» و «فروشنده» گرفته تا نسخه‌های استثنایی و پر خرج آمریکایی مثل «بازی تاج و تخت»، «مردگان متحرک» یا «دنیای غرب». سریال‌هایی که خیلی‌ها برای هر چه سریع‌تر تماشا کردن آن سر و دست می‌شکنند. این یعنی کافی است تنها چند ساعت قبل از انتشار قانونی سریال، اطلاعاتی از آن به بیرون درز کند یا نسخه کم کیفیت آن لو برود، آن وقت است که کل مجموعه دچار خسارت‌های مالی هنگفت خواهد شد. در ادامه کمی بیشتر از اسپویل کنندگان معروف و اَبَر اسپویل شده‌های مهجور حرف خواهیم زد. 

 

بازی ‌تاج ‌و ‌تخت ‌و ‌ترکش

بازی تاج و تخت، داغ‌ترین سریال منتشر شده این روزها، سریالی است که با انتشار هر قسمت از فصل‌های جدیدش، دچار ضررهای چشم گیری شده است. غافلگیرکننده‌ترین اتفاقی که برای تولیدکنندگان این مجموعه پیش آمد، منتشر شدن غیر قانونی چهار قسمت اول از فصل پنجم این سریال بود. درست زمانی که مردم به انتظار پخش قسمت اول این فصل نشسته بودند، ناگهان چهار قسمت به صورت همزمان در تورنت انتشار پیدا کرد. با این که خیلی‌ها با تورنت آشنایی چندانی نداشتند و از طریق شبکه  HBO  سریال را دنبال می‌کردند اما تمام داستان این چهار قسمت در سطح اینترنت اسپویل شده و ماجرای این چند قسمت لو رفت. اسپویل شدن چهار قسمت از یک سریال پرطرفدار آن هم چند هفته قبل از موعد پخش، احتمالا بزرگ‌ترین خسارت و اسپویل تاریخ را به نام خود ثبت کرده است. سریال بازی تاج و تخت با وجود این که هر فصل سود کلانی را به دست می‌آورد، باز هم به علت وجود دانلودهای غیرقانونی وسیع و اسپویل‌های پیش از موعد عدد هنگفتی را از دست داد. عددی که خیلی بیشتر از سود حاصل از فروش و سرمایه‌ اولیه تولید هر قسمت از سریال است. یک عدد باور نکردنی! برای نمونه فصل هفتم این سریال بیش از یک میلیارد دفعه مورد دانلود غیرقانونی افراد قرار گرفت. آخرین قسمت از فصل پنجم هم 250 هزار بار اشتراک گذاری و نزدیک دو میلیون بار دانلود شده بود. نکته جالب این‌جاست که بدانید این تعداد از دانلود و اشتراک گذاری تنها مربوط به 8 ساعت اولیه انتشار قسمت آخر بوده و مبلغی معادل 45 میلیون دلار به تولیدکنندگان خسارت وارد کرده است. مبلغی که می‌شود با هزینه کردن آن 5 قسمت از همین سریال را ساخت. اما آخرین دانلود غیر قانونی و اسپویل صورت گرفته مربوط به همین دوشنبه گذشته است. درست چند ساعت قبل از پخش جهانی قسمت دوم این مجموعه، اپیزود جدید با کیفیتی پایین‌تر و به صورت رایگان در فضای مجازی منتشر شد.

 

سفر‌ بزرگ، ‌زیان ‌بزرگ‌تر

«گِرند تور» یا همان «سفر بزرگ» یک مجموعه پر طرفدار تلویزیونی، متعلق به سرویس ویدئویی آمازون است. مجموعه‌ای که نامش در اوایل فهرست  رکورددارترین‌های دانلود غیرقانونی به چشم می‌خورد. از آن‌جایی که اشتراک سالانه آمازون پرایم برای هر مخاطب، 100 هزار دلار خرج بر می‌دارد و مجریان این برنامه از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار هستند، لو رفتن قسمت‌های آن یک اتفاق عادی به نظر می‌رسد. 3 قسمت اول مجموعه «سفر بزرگ» بیش از 21 میلیون دفعه دانلود غیرقانونی شد و آمازون را با زیانی بیش از 2/3 میلیون یورو رو به رو کرد. خسارتی که به طور تقریبی از مرز خسارات سریال «بازی تاج و تخت» هم عبور می‌کند. با این حال این دانلودها به محبوبیت بیشتر مجموعه «گِرند تور» کمک هم کرده‌اند و تعداد کاربران آمازون در جهان برای تماشای قانونی این مجموعه بیشتر از گذشته شده است.

 

اجتماع‌ اسپویلرها

هر زمان یک مجموعه تلویزیونی یا سریال مورد توجه خاص مخاطبان قرار بگیرد، باعث گرد هم آمدن و تشکیل گروه‌هایی کوچک و بزرگ خواهد شد. افرادی که تحت عنوان «فن» یا «طرفدار» در صفحات فضای مجازی با یکدیگر تبادل اطلاعات می‌کند و نظرات، انتقادها و پیش‌بینی‌های خود را به اشتراک می‌گذارند. تا این‌جا همه چیز منطقی و عادی است اما ماجرا از جایی بیخ پیدا می‌کند که عرق هوادارها بیشتر از حد معمول می‌شود و هیجان برای دست پیدا کردن به اطلاعات سریال آن هم پیش از موعد انتشار بالا می‌گیرد. سایت «اسپویلینگ واکینگ دد» بزرگ‌ترین محل اجتماع طرفداران سریال «مردگان متحرک» بود. سریالی که پس از «بازی تاج و تخت» گرفتار بیشترین خسارت اسپویل و دانلود غیرقانونی شده است. شیفتگان این سریال با عضویت در این سایت، می‌توانستند تا حدودی به اطلاعات درز کرده از این سریال دست پیدا کنند. اطلاعاتی از جمله صداهای ضبط شده، تصاویر محل ضبط، بازیگران حاضر در گروه و حتی تصاویری که روابط شخصی بازیگران را فاش می‌کرد. این سایت بارها از سمت تولیدکنندگان سریال مورد شکایت قرار گرفت تا در نهایت کم کارتر از گذشته شد. 

نظرات کاربران
کد امنیتی