خطر لو رفتگی
درباره پدیده لو دادن داستان فیلم و سریال‌هاکه این روزها با پخش فصل آخر سریال بازی تاج و تخت بازارش داغ داغ

خطر لو رفتگی

نویسنده : الهام حبشی

«می‌خوای آنفرند کن، بلاک کن، میوت کن، تلفنتو جواب نده، اصلا می‌خوای برو به کره ماه، به هر حال هر جا که فرار کنی، گیرت میارم و به محضِ دیدن گات، برات اسپویلش می‌کنم!». این اولین تهدیدی بود که چند روز پیش از پخش اولین اپیزودِ از فصل هشتم سریال «بازی تاج و تخت» روی استوری یکی از دوستانم دیدم. با نزدیک شدن موعد پخش سریال، کم کم سر و کله دنبال کنندگان این سریال، در دو جبهه مخالف، یکی پس از دیگری در شبکه‌های مجازی پیدا شد. یکی نوشته بود: «آمریکا اسپویل کنند‌گان را به عنوان گروه‌های تروریستی معرفی کرده» و دیگری با حالتی شیطانی جواب داده بود: «لذتی که در اسپویل کردن هست، در مصرف مواد مخدر نیست». این کشمکش تا چند روز پس از پخش سریال ادامه داشت و یواش یواش کار از هشدار و لطافت کلامی به گیس و گیس کشی کشیده شد. این را هم اضافه کنیم که احتمالا بالا رفتن آمار چند 100 درصدی دانلود این سریال در سحرگاه دوشنبه، علاوه بر هیجان تماشای آن، وحشت از اسپویل شدن داستان هم بوده باشد. اما خود واژه اسپویل، این فعل کمرشکن از کجا آمده و دقیقا چه مفهومی را در بر می‌گیرد. در ادامه این مطلب بیشتر از اسپویل و حاشیه‌های اطرافش حرف خواهیم زد.

اسپویل‌ یک‌ چپاول ‌شیک ‌و ‌مجلسی
احتمالا واژه اسپویل و هم خانواده‌هایش به دفعات فراوان به گوش‌تان خورده است، یک واژه لاتین که سر و کله‌اش زیاد دور و بر آدم‌های اهل کتاب و سینما پیدا می‌شود. اسپویل به معنای لو دادن و لوث کردن یک ماجراست. ماجرایی که یک نویسنده یا یک گروه مدت‌ها برای به ثمر نشستن آن تلاش می‌کنند و عده‌ای با به زبان آوردن بخش‌هایی حساس یا تصاویری مشخص، آشکارا همه چیز را تباه می‌کنند. اسپویلرها، با افشا کردن عناصر غافلگیر کننده متن داستان، هم به نویسنده و هم به مخاطبانی که از موضوع بی‌اطلاع هستند، خیانت می‌کنند. با این حال هر چند که لو دادن یک داستان تمایل خواننده یا تماشاگر را کمتر از قبل خواهد کرد و احتمالا خیلی‌ها را از خواندن و تماشا دل سرد می‌کند، اما طبق تحقیقات صورت گرفته، اسپویل شدنِ یک اتفاق لذت تجربه آن را کم نخواهد کرد. پس اگر این روزها کسی قسمت جدید سریال را برایتان اسپویل کرده لازم نیست زیاد خودتان را ناراحت کنید.
مبارزه‌با‌اسپویل
«شما عمر، جان و دل خود را وقف این داستان کرده‌اید، پس یک بار دیگر از شما طلب یاری می‌کنیم، وقتی «آخر بازی» را تماشا کردید، آن را برای دیگران اسپویل نکنید، همان گونه که دوست ندارید دیگری آن را برای شما تعریف کند. «تانوس» به شما فرمان می‌دهد سکوت اختیار کنید». آنتونی و جو روسو با راه انداختن کمپینی به همراه هشتگ DontSpoilTheEndGame# از هواداران مجموعه ابرقهرمانی اونجرز درخواست کردند، پس از تماشای فیلم، داستان را برای دیگران فاش نکنند. اما ترفند محترمانهِ خواهش کردن تنها راهی است که می‌شود تا حدی از اسپویل شدن داستان، پس از اکران کم کرد. این یعنی هیچ راهکار قطعی و محکمی برای مقابله با اسپویل وجود ندارد. اما تیم سازنده یک سریال برای درز نکردن فیلم‌نامه و اتفاقات کلیدی طی تولید فیلم روش‌های خاصی را به کار می‌برند. برای مثال بعضی از کارگردان‌ها فیلم‌نامه را تنها در زمان و مکانی مقرر در اختیار بازیگران قرار می‌دهند یا گروه سریال «بازی تاج و تخت» پلان‌ها را مجزا از هم ضبط کرده‌اند. در واقع پلان‌ها به صورت جا به جا برداشت می‌شوند، علاوه بر این فیلم‌نامه به صورت کامل در اختیار بازیگران قرار نمی‌گیرد. این یعنی گاهی خود بازیگر خبر ندارد که قرار است در دو سکانس بعد کشته شد و از خط داستان کنار گذاشته شود. «ایان گلر» بازیگر نقش «جورا مورمن» این‌گونه می‌گوید که ما حتی حق نداشتیم یک کلمه از داستان را در خلوت خود روی کاغذ بیاوریم.
طرفداران‌اسپویل
شاید در نگاه اول باورکردنی به نظر نیاید اما همان‌طور که خیلی‌ها از اسپویلرها فراری هستند، عده‌ دیگری هم هستند که برای اندکی اطلاعات درز کرده، سر و دست می‌شکنند. این اشتیاق علت‌های مختلفی دارد. عجله و استرس برای رخ دادن یا ندادن یک اتفاق؛ نبود وقت برای تماشای یک سریال خواندن کتاب یا حتی قرار گرفتن در جریانی که تمایلی به دنبال کردنش نداریم. با این توصیفات، اسپویل یک روی مثبت و کارآمد هم دارد. بسیاری از تولیدکنندگان فیلم‌های «ابرقهرمانی» یا «بلاک باستر» به روشی هوشمندانه بخش‌هایی جذاب، جدید و البته نه چندان افشاگرانه را در تریلرهای خود قرار می‌دهند. با این رویکرد که بخش کوچکی از داستان به منظور جذب بیشتر مخاطب لو داده می‌شود و فروش گیشه بالا می‌رود. 
اسم‌ بده، ‌اسپویل ‌تحویل ‌بگیر
اگر دل‌تان نمی‌خواهد کسی در فضای مجازی غافلگیرتان کند و قبل از تماشای فیلم یا سریالی محتوای آن را در اختیارتان بگذارد، می‌توانید یک سری از واژگان مربوط به آن اثر را در بخش تنظیمات تلگرام یا اینستاگرام خود فیلتر کنید. اما اگر حال و حوصله و وقت تماشا کردن سریالی را ندارید و از سویی دیگر نمی‌خواهید در جمع دوستان یک غافل از سینما بی خبر به حساب بیایید، سایتی را به شما معرفی می‌کنیم که در قبال گرفتن یک اسم فیلم یا سریال، در چند جمله ناقابل، کل ماجرا را برایتان روی دایره می‌ریزد. باور نمی‌کنید خودتان امتحان کنید:
 spoil.io/en
نظرات کاربران
کد امنیتی