جاده صاف کن ها
تیم‌های زیادی در لیگ قهرمان اروپا با حذف‌ مدعیان مسیر را برای قهرمانی یک تیم هموار می‌کنند

جاده صاف کن ها

نویسنده : مازیار حکاک

طبیعت بازی‌های حذفی همین است که گاهی یک تیم با کمترین ستاره، غول‌های بزرگ را حذف می‌کند. زیاد هم پیش می‌آید تیمی تا یک جایی پیش می‌رود و بسیار مدعیان را از رسیدن به مراحل پایانی محروم می‌کند اما خود آن تیم هم در نهایت به فینال نمی‌رسد و به نفع تیم قهرمان کار می‌کند. همین فصل در لیگ قهرمانان اروپا غیر از تیم آژاکس، منچستریونایتد هم کار بزرگی کرد و با حذف پاری‌سن‌ژرمن بار دیگر رویای مالکان قطری این باشگاه را تباه کرد. منچستری که خودش قربانی بارسا شد و در واقع لطف بزرگی به 4 تیم مرحله نهایی کرد. به بهانه درخشش آژاکس مروری داریم به عملکرد تیم‌هایی شاخصی که در یک دهه اخیر مسیر را برای قهرمان هموار کرده‌اند و شاید تنها کارکرد موفقیت‌شان همین جاده صاف کنی برای تیم قهرمان بوده است.

آ. اس. رم؛ لیگ قهرمان 2017-2018
همین فصل پیش که باشگاه رم به خاطر لوگوی منشوری‌اش صدا و سیما را به دردسر انداخت تاثیر زیادی در قهرمانی رئال داشت و همانند صدا وسیما برای تیم‌های زیادی در CL مشکل ایجاد کرد. شاگردان «دی فرانچسکو» در مرحله گروهی با تیم‌های چلسی، اتلتیکو مادرید و قره‌باغ در یک گروه قرار داشتند که در نهایت به عنوان سرگروه به مرحله بعد رفتند و با کمک چلسی یکی از مدعیان جام یعنی اتلتیکو مادرید را به لیگ اروپا فرستادند. با این حال شاهکار گرگ‌ها در بازی با بارسلونا یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های قهرمانی رقم خورد. آن‌ها در حالی که بازی رفت برابر این تیم را با نتیجه 4 بر یک واگذار کرده بودند با 3 گل در خانه از پس شاگردان والورده برآمدند تا به جمع 4 تیم برتر اروپا برسند. شگفتی که البته با شکست 7 بر 6 برابر لیورپول در مجموع دو بازی رفت و برگشت برای آن‌ها کامل نشد و تیم شایسته ایتالیایی به جام یا حتی فینال هم نرسید.
موناکو؛ لیگ قهرمانان 2016-2017
تیم فرانسوی که این فصل در لاشامپیونه روزهای بسیار بدی را تجربه کرد و تا همین چند هفته پیش کاندیدای سقوط بود و با تعویض چندباره ژاردیم به جای هانری توانست خودش را تا حدی احیا کند در سال 2017 یعنی دو فصل پیش در لیگ قهرمانان حسابی درخشید و توانست با ستاره‌هایی نظیر امپاپه و فالکائو به جمع 4 تیم برتر راه یابد . تیم موناکو که حول سرمایه‌گذاری بیلیونی «دمیتری رایبولوولف» شکل گرفته بود آن فصل از مرحله سوم انتخابی وارد لیگ قهرمانان شد و با حذف فنرباغچه و ویارئال به مرحله گروهی رسید. شاگردان ژاردیم در مرحله گروهی به عنوان سرگروه از گروه E این رقابت‌ها به عنوان سرگروه صعود کردند و حذف تاتنهام را در این مرحله رقم زدند. شگفتی‌سازی آن‌ها البته با حذف منچسترسیتی جدی‌تر هم شد، آن‌ها در ادامه دورتمند را هم شکست دادند تا به جمع 4 تیم رسیدند اما شکست برابر یوونتوس آماده آن روزها، موناکویی‌ها را از حضور در فینال محروم کرد.
شالکه 04؛ لیگ قهرمانان 2010-2011
اگر تیم اتلتیکو مادرید را که در دو فصل 2014-2015 و 2013-2014 با حذف غول‌هایی نظیر بارسلونا، بایرن مونیخ، میلان و چلسی به فینال رسید و جام تقدیم همشهری‌اش رئال کرد را به خاطر رسیدن به بازی پایانی کنار بگذاریم، آبی پوشان آلمانی در فصل 2010-2011 شگفتی رقم زدند. شاگردان فلیکس ماگات که در آن سال از رائول احیا شده بهره می‌بردند با حذف والنسیا و اینترمیلان به جمع 4 تیم برتر رسیدند. شاید با توجه به شرایط فعلی این تیم‌ها حذف هیچ کدام را شگفتی ندانید اما اینتر آن سال مدافع عنوان قهرمانی بود و تازه در همان فصل هم بایرن مونیخ را در مرحله یک هشتم حذف کرده بود. والنسیا هم به عنوان تیم سوم لالیگا راهی لیگ قهرمانان شده و در مرحله گروهی نتایج بسیار خوبی کسب کرده بود. با این حال آبی پوشان شالکه به‌رغم  درخشش در نیمه نهایی با نتیجه 6 بر یک در مجموع دو بازی رفت و برگشت مغلوب شیاطین سرخ شدند و تنها مسیر را برای قهرمانی بارسا هموار کردند.
المپیک لیون؛ لیگ قهرمانان 2009-2010
10 سال پیش که المپیک لیون به عنوان تیم سوم فرانسه از مرحله پلی آف وارد لیگ قهرمانان شده بود توانست به جمع 4 تیم برتر راه پیدا کند. لیون آن سال در مرحله گروهی به همراه فیورنتینا صعود کرد و موفق به حذف لیورپول شد اما شگفتی آن‌ها وقتی رقم خورد که توانستند رئال مدعی و کهکشانی را با ستاره‌هایی نظیر رونالدو، کاکا، کاسیاس و بنزما در مرحله یک هشتم نهایی حذف کنند. تیمی که ستاره آن چنانی نداشت و شاید از بازیکنان معروف‌شان تنها هوگو لوریس دروازه‌بان فعلی تاتنهام و میرالم پیانیچ هافبک فعلی یوونتوس را در فوتبال امروز بشناسیم. شاگردان «کلود پوئل» در آن سال با حذف بردو دیگر تیم فرانسوی به نیمه نهایی رفتند اما با شکست برابر بایرن، دست‌شان از جام و مدال کوتاه ماند و همان‌طور که پیشتر گفته شد اینتر با مورینیو قهرمانی آن فصل را جشن گرفت.
نظرات کاربران
کد امنیتی