آژاکس غول کش
پیرامون شگفتی‌سازی تیم جوان و پرانگیزه هلندی در لیگ قهرمانان اروپا

آژاکس غول کش

نویسنده : مازیار حکاک

آژاکس آمستردام بدون شک جالب‌ترین تیم این فصل لیگ قهرمانان اروپا ست. تیم جوان و پرانگیزه هلندی که با بازیکنان تکنیکی و با سبک فوتبال چشم‌نوازش تاکنون موفق شده دو غول بزرگ قاره سبز، رئال مادرید و یوونتوس را با همه ستارگان کهکشانی‌شان از پیش رو بردارد و خود را در جمع چهار تیم برتر این قاره ببیند. شاید تصور قهرمانی برای این تیم همچنان سخت باشد اما شاگردان «اریک تن هاگ» نشان داده‌اند که توانایی انجام کارهای بزرگ را دارند. به ویژه این که برای رسیدن به فینال، تاتنهامی را در پیش دارند که قطعا از بارسلونا و لیورپول حریفی ساده‌تر است.

چرا موفقیت آژاکس عجیب است؟!
فوتبال هلند در سال اخیر در رده ملی و باشگاهی ناکام بوده است. هلندی‌ها در جام جهانی 2014 توانستند به مقام سومی برسند اما همان تیم از صعود به جام جهانی 2018 روسیه ناکام بود. فوتبال باشگاهی هلند هم در جمع لیگ‌های مطرح اروپایی قرار نمی‌گیرد. اگرچه لیگ این کشور، بسیار منظم برگزار می‌شود و تیم‌ها بازی‌های زیبا و چشم نوازی را ارائه می‌دهند با این حال اردویژه غالبا کارخانه بازیکن‌سازی برای 5 لیگ معتبر اروپایی است. برای این که بیشتر به شگفتی‌سازی آژاکس ایمان بیاورید کافی است بدانید برای اولین بار از سال 2005 است که یک باشگاه هلندی حضور در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا را تجربه می‌کند. آیندهوون آخرین نماینده هلند در این مرحله بود. خود آژاکسی‌ها هم اگرچه در سال 1995 قهرمان چمیونر لیگ شده‌اند اما آخرین حضورشان در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا به سال 1997 یعنی 22 سال پیش بر می‌گشت. اضافه کنید به این‌‌ها این نکته را که موفقیت خارق‌العاده آژاکس در لیگ قهرمانان امسال در حالی رقم خورده که کل هزینه‌های این فصل آژاکس 92 میلیون یورو بوده که این رقم یک هشتم هزینه‌های رئال ماردید است و نوعا یووه برای خرید رونالدو 117 میلیون یورو دست به جیب شد.
نان فوتبال پایه و استعدادیابی را می‌خورند
آژاکس از سال ۱۹۸۲ تاکنون بیش از ۱۷۵۰ بازی پیاپی است که دست‌کم از یک بازیکن محصول آکادمی خود در ترکیب اصلی خود استفاده می‌کند. آکادمی آژاکس یکی از خوش‌نام‌ترین آکادمی‌های جوانان تاریخ فوتبال اروپا است و چندین باشگاه دیگر اروپایی در کشورهای مختلف ساختار تیم‌های پایه و آکادمی‌های خود را بر مبنای ساختار آکادمی آژاکس بنا کرده‌اند. آژاکسی‌ها فلسفه خود را پرورش بازیکنان با استعداد در آکادمی و استفاده از فوتبالی هجومی و چشم‌نواز می‌دانند و به آن افتخار می‌کنند. با این حال بسیاری از کارشناسان موفقیت‌های امروز آژاکس را مدیون انقلاب مخملی یوهان کرایف، اسطوره بزرگ این باشگاه و فوتبال هلند در سال 2010 می‌دانند جایی که او گفته بود: «هرگز ندیدم یک کیسه پول دروازه‌ای را باز کند.» و از آن پس دوباره آکادمی آژاکس جدی‌تر گرفته شد. جالب است بدانید زننده گل اول آژاکس برابر یوونتوس، فان دی‌بیک از آکادمی این باشگاه فارغ‌التحصیل شده و دی‌لیخت و فلتمن هم مستقیماً از آکادمی به تیم اول راه پیدا کرده‌اند. بلایند دیگر ستاره آژاکس هم پرورش‌یافته آکادمی است و با اینکه با مبلغ 5/17 میلیون یورو فروخته شده و باشگاه را ترک کرده ولی بار دیگر با پرداخت 16 میلیون یورو به آژاکس برگردانده شده است. مزروعی دیگر ستاره آژاکس است که از آکادمی به تیم اول راه پیدا کرده، فرانکی دی‌یونگ، شون و فان دی‌بیک هم چنین وضعیتی دارند. به غیر از این‌ها سایر بازیکنان هم محصول استعدادیابی این باشگاه در کشورهای دیگر هستند که در نهایت هزینه اندکی را برای آن‌ها داشته‌اند. به عنوان مثال حکیم زیاش ستاره این تیم با قراردادی 11 میلیون یورویی به پایتخت هلند آمده و مبلغ قرارداد تادیچ و نرس هم هر کدام 12 میلیون یورو بوده است.
نقش پررنگ مربی جوان هلندی
«اریک تن هاگ» سرمربی هلندی کسی است که نقش پررنگی در حضور آژاکس در این مرحله دارد. او کاملا به اصول کرایوف مبنی بر فوتبال هجومی آژاکس، وفادار بوده است. حضورش به عنوان دستیار پپ گواردیولا در بایرن مونیخ  که خود از سینه چاکان مکتب کرایف است،  این اصول را برایش کاملا جا انداخته است. تن هاگ دوست دارد بازیکنانش آزادانه بازی‌شان را بکنند و این شیوه ماجراجویانه را به مربیگری‌اش هم منتقل کرده است که در پیروزی‌‌های ماندگار خارج از خانه شان مقابل غول‌های اروپا در مادرید و تورین، هویدا بود. آژاکس ۲۰۱۹ بازتابنده بازی زیبا و یادآور توتال فوتبال شده است. تیمی بدون ستاره اما سخت کوش و منظم که همین برای حذف غول‌های اروپا برای‌شان کافی بوده است. فراموش نکنید که آژاکس در مجموع دوبازی رفت و برگشت پنج بار موفق به باز کردن دروازه رئال و سه بار موفق به دروازه یووه شده که کمتر تیمی در فوتبال باشگاهی قادر به انجام آن است.
نظرات کاربران
کد امنیتی