#آتش_کلیسای_نوتردام
نگاهی به واکنش‌های فضای مجازی درباره سوختن کلیسای 750 ساله

#آتش_کلیسای_نوتردام

نویسنده : مریم شیعه زاده

هنوز قطعی اعلام نشده اما دلیل اصلی آتش‌سوزی کلیسای نوتردام اتصالی برق در عملیات بازسازی آن اعلام شده است. تصور کنید که سال‌ها تلاش کردند تا در حفظ آن بکوشند و حتی در جنگ‌های جهانی با سختی فراوان حفظش کردند اما امان از بی‌احتیاطی. این اتفاق برای چند روز ترند شبکه‌های اجتماعی بود. از عکس‌های عاشقانه‌ و بهت‌زده‌ای که به اشتراک گذاشته می شد تا واکنش سلبریتی‌ها و سیاستمداران در شبکه‌های اجتماعی. ما هم نیم‌نگاهی به این موضوع و واکنش‌های مختلف در فضای مجازی داشتیم.

از سراسر دنیا 
امانوئل مکرون بلافاصله راهی محل حادثه شد و با انتشار توئیتی نوشت که آتش‌سوزی در نوتردام به منزله سوختن بخشی از وجود همه مردم فرانسه بود. شهردار پاریس هم بلافاصله از مردم خواست تا به حریم امنیتی ایجاد شده توجه کنند تا کنترل اوضاع راحت‌تر باشد. واتیکان هم در صفحه رسمی توئیترش این اتفاق را «غیرقابل باور» توصیف کرد و از مردم خواست دعا کنند. اسقف اعظم پاریس نیز از کشیش‌های دیگر کلیساها خواسته است به عنوان حرکتی نمادین در واکنش به این حادثه تاسف بار ناقوس را به صدا درآوردند و این اتفاق هم افتاد. آنگلا مرکل –صدر اعظم آلمان- در توئیتر از نوتردام به عنوان نماد فرهنگ فرانسه و البته اروپا یاد کرد. و اما توئیت پرحاشیه ترامپ. او هم پس از آتش‌سوزی در توئیتی ابراز ناراحتی کرد و نوشت که شاید باید از تانکر آب استفاده کرد و آتش را از بالا خاموش کرد. چارلی.ام هم که یکی از فعالان اجتماعی فرانسه با 40 هزار دنبال کننده است، در پاسخ به ترامپ نوشت «مرسی که گفتی! ما این‌جا توی فرانسه فوت می‌کردیم تا آتش خاموش بشه اما متاسفانه فایده نداشت» و بلافاصله یک روانشناس آمریکایی به چارلی پاسخ داد «ببخشید ما رو، الان می‌بریم می‌خوابونیمش». همین مکالمه ساده باعث شد تا چارلی و آقای روانشناس حسابی معروف شوند و مکالمه‌شان در ادامه توئیت ترامپ، در سراسر دنیا دیده شود . 
حال و هوای توییتر فارسی
محمدجواد ظریف هم بلافاصله پس از این اتفاق، در صفحه توئیترش واکنش نشان داد. او با مردم و کاتولیک‌های جهان ابراز همدردی کرد و نوشت «از این‌که قسمتی از نوتردام، بقعه نمادینی که به پرستش خدای یگانه‌مان اختصاص داشت و ما را از طریق شاهکار ادبی ویکتور هوگو به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کرد، پس از ایستادگی در جنگ‌ها و انقلاب بعد از ۸۰۰ سال نسبتا تخریب شده، متاسف شدم». کمی بعد هم اکانت رسمی سفارت فرانسه در ایران هم بابت این ابراز همدردی تشکر کرد و نوشت که پیام‌های محبت‌آمیز زیادی از ایرانیان عزیز دریافت کرده‌اند و اضافه کرد که نوتردام پاریس یک میراث جهانی و متعلق به تمام کسانی است که آن را دوست داشتند و به آن علاقه‌مند خواهند ماند. از توئیت‌های ابراز همدردی که بگذریم، می‌رسیم به برخی توئیت‌های بامزه. توئیت‌هایی مثل «اگه آتش‌سوزی کلیسا توی ایران بود، الان یه زوج با لباس عروس و دوماد اون وسط داشتن خطبه عقدو می‌خوندن».  
اعلام شماره حساب تیری هانری
تعدادی از چهره‌های ورزشی فرانسه هم به این آتش‌سوزی واکنش نشان دادند اما در این بین، واکنش فوتبالیست‌های فرانسوی بیشتر مورد توجه مردم و رسانه‌ها قرار گرفت. ام‌باپه ستاره جوان 
پاری‌سن‌ژرمن دراینستاگرامش عکسی از کلیسای آتش گرفته گذاشت و با ایموجی گریه و پرچم فرانسه ناراحتی خود را نشان داد. نیمار کارتونی منتشر کرد که در آن «گوژپشت نوتردام» در حال اشک ریختن کلیسا را در آغوش گرفته است. بعد هم نوشت که برای فرانسه دعا کنید. ایوان راکیتیچ هم در اینستاگرامش نوشت خبر تلخی از آتش سوزی نوتردام به گوش‌مان رسید و دیوید بکهام، الکساندر لاکازت، گری لینه‌کر و دیدیه دروگبا هم از دیگر ستاره‌هایی بودند که به این اتفاق در فضای مجازی واکنش نشان دادند. اما تنها حرکت‌شان ابراز تاسف بود و هیچ‌کدامشان شماره حسابی برای بازسازی این کلیسا در صفحه اجتماعی خود قرار ندادند! در همین راستا یک توئیت بامزه هم شد: 
«شماره حساب‌های اعلام شده برای کمک به بازسازی کلیسای نوتردام:
698512346543098
به نام تیری هانری بانک دکسیا
432367842109879
به نام آنتون گریزمان بانک سوسیته ژنرال
113154567890366
به نام پاتریک ویرا بانک بی‌ان‌پی پاریبا
لطفا به اشتراک بگذارید» 
دست به دوربین‌ها 
این جماعت همه جا هستند. فرقی نمی‌کند پلاسکوی تهران در حال سوختن باشد یا آتش‌سوزی یک کلیسا در آن سر دنیا؛ بالاخره آدم‌هایی پیدا می‌شوند که دوربین به دست تماشاگر این اتفاقات باشند و هر از گاهی سلفی بگیرند. این عکس‌ها و فیلم‌ها برای این جماعت چه کار ‌می‌کنند و چه فایده‌ای دارند؟ بعدها دوباره به سراغ این تصاویر می‌روند و نگاهی به آن‌ها ‌می‌اندازند یا نه؟ و این‌که اصلا از تماشایشان چه حالی پیدا می‌کنند؟ و ده‌ها سوال دیگر که بعید است خودشان هم پاسخش را بدانند. با ظهور شبکه‌های اجتماعی، فردگرایی در جوامع مختلف نیز تشدید شده است. مردم به دنبال منافع شخصی و جمع‌آوری مستنداتی برای دیده شدن‌اند و کمتر احساس مسئولیت اجتماعی می‌کنند. این است که در چنین مواقعی به خودشان اجازه می‌دهند برای حضور در صحنه و ثبت آن لحظات، در امدادرسانی اخلال ایجاد کنند و خودخواهانه هرآن‌چه می‌‌خواهند انجام دهند. زمانی که حادثه نوتردام هم در حال وقوع بود، سروکله این جماعت پیدا شد. هرچند تعدادشان بسیار کمتر از چیزی بود که در اتفاقات تلخ مشابه کشورمان دیدیم. 
ما با هم می‌سازیم
«ما با هم می‌سازیم» توئیت آقای رئیس‌جمهور بود و مکرون پس از خاموش شدن آتش، این جمله امیدوارکننده را در صفحه‌اش منتشر کرد. اما اتفاق خوب برای فرانسوی‌ها خبری بود که پسر فرانکوئیس هنری پینالت داد. فرانکوئیسا هنری، مالک باشگاه رن یکی از ثروتمندترین افراد فرانسه است که مالکیت هلدینگ بین‌المللی کرینگ را هم برعهده دارد و قول داده است که رقم نجومی 100 میلیون یورو را به نوتردام اهدا کند تا هرچه زودتر بازسازی‌اش تمام شود. هیچ اثر دیگری در فرانسه مثل نوتردام سمبل فرانسه نیست. رقیب اصلی آن به عنوان مظهر ملی، برج ایفل، است که تنها صد سال قدمت دارد و نوتردام از قرن یازدهم یعنی چیزی حدود 750 سال، در پاریس پا برجا بوده است. این کلیسا هر سال بیش از 13 میلیون بازدیده کننده داشت و حالا باید منتظر ماند و دید که بازسازی این بنای تاریخی پس از چه مدت زمانی انجام می‌شود. 
نظرات کاربران
کد امنیتی