انیمیشن کوتاه واقعیتی عمیق
چرا انیمیشن‌های کوتاه تولیدمی‌شوند؟

انیمیشن کوتاه واقعیتی عمیق

نویسنده : الهام حبشی

 

شاید بارها برایتان اتفاق افتاده باشد که حین تماشای یک انیمیشن کوتاه، به این فکر کرده باشید که فلسفه تولید انیمیشن‌های کوتاه چیست؟ درست است که در تولید انیمیشن نیاز مستقیم به حضور بازیگر نداریم و از این نظر هزینه‌ها کم خواهند شد اما از سویی دیگر باید در نظر داشته باشید که یک فیلم با حضور بازیگران مطرح می‌تواند سرپوش خوبی بر روی نقص‌های داستانی خود بگذارد، اما در یک انیمیشن‌ اگر داستان دقیق و کار شده‌ای وجود نداشته باشد، نتیجه کار یک پروژه شکست خورده از آب در خواهد آمد. روایت داستان‌هایی هم که در این تولیدات متداول است نیازمند یک تیم داستان‌پرداز خلاق و حرفه‌ای است. علاوه بر این در تولید انیمیشن با هزینه‌هایی بسیار عجیب و غریب‌تر از چیزی که یک فیلم رئال و معمولی با آن تولید می‌شود سر و کار داریم. هزینه‌های تیم داستان‌نویسی، کارگردانی هنری، افکت‌های صوتی، ایده‌پردازی و صداپردازی را که کنار بگذارید تازه به اصل ماجرا خواهیم رسید. هر ساعت از یک انیمیشن، از کنار هم قرار گرفتن حدودا  100 هزار فریم ساخته شده است و هر فریم نیازمند ساعت‌ها انیمیت شدن است. در انیمیشن «شرکت هیولاها» به علت ظرافت بسیار، هر یک از این فریم‌ها برای انیمیت شدن 12 ساعت زمان برده است. این موضوع علاوه بر زمان بر بودن، پشتیبانی و انرژی زیاد، نیازمند پرداخت هزینه سنگین دستگاه‌های رندر کردن، محاسبات دقیق و مخارج استفاده از استدیوهای مجهز است. با این حساب منطقی است که هر کسی نتواند از پس مخارج یک انیمیشن معمولی بربیاید. اما هزینه‌های گزاف تنها علت تولید انیمیشن کوتاه نیستند. 

چرا انیمیشن کوتاه؟
رساندن یک «پیام» از طریق تلفیق داستان، سرگرمی و رنگ‌های شاد از مهم‌ترین اهداف ساخت یک انیمیشن کوتاه است. اگر به انیمیشن‌های کوتاه علاقه‌مند باشید حتما متوجه این موضوع شده‌اید. بیشتر انیمیشن‌های کوتاه بر دو سبک اصلی سوار هستند. «پیام» و «شوک». در انیمیشن‌های پیام‌دار، تولیدکنندگان سعی می‌کنند یک منظور خاص و یک پیام اخلاقی را در قالب تصاویر کودکانه و شیرین به مخاطب برسانند و در انیمیشن‌های «شوک»، ذهن مخاطب را درگیر موضوعی خواهند کرد که در نهایت به سرانجامی غافلگیرکننده ختم خواهد شد. یک ایده‌پرداز برای پیاده کردن طرح خود در داستانی طولانی نیازمند جزئیات فراوان، گره، نقطه بحران، شخصیت‌پردازی‌های بیشتر، تعلیق و داستان‌های موازی فرعی است. اما در انیمیشنی که بیشتر از 5 تا 15 دقیقه نیست، بسیاری از این موارد حذف و هموارتر خواهند شد.
اکران انیمیشن کوتاه؟!
کمپانی پیکسار یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انیمیشن‌های خلاق و با کیفیت، برای به اکران درآمدن انیمیشن‌های کوتاه هم تدبیر جالبی به کار بسته است. مخاطبانی که برای تماشای انیمیشن‌های طولانی در سینما حاضر می‌شوند، قبل از شروع انیمیشن سینمایی، به جای تماشای تبلیغات حوصله‌بر، انیمیشن‌های کوتاه را تماشا می‌کنند. به این ترتیب برترین انیمیشن‌های کوتاه سال هم فرصت قرار گرفتن بر روی پرده سینما را به دست خواهند آورد. انیمیشن‌هایی که در ادامه به معرفی برخی از منحصر به فردترین‌هایشان خواهیم پرداخت.
پاپیر جوجه باهوش
بی‌شک بهترین انیمیشن کوتاه از لحاظ جلوه‌های بصری و گرافیک انیمیشن «پایپر» محصول سال 2016 و برنده اسکار 2017 است. پایپر روند به استقلال رسیدن جوجه کوچک پرنده آبچلیک را در یافتن غذا به نمایش می‌گذارد. جوجه که در این مسیر با شکست و اتفاقی ترسناک رو به رو شده با کراهت و بالاجبار تلاش دوباره را آغاز می‌کند و در ادامه راه جدیدی برای پیدا کردن غذا پیدا می‌کند. پایپر تنها 6 دقیقه است اما 3 سال برای به ثمر نشستن وقت و کار گرفته، به غیر از فناوری به کار گرفته شده در این انیمیشن را پیش از این در هیچ انیمیشن دیگری ندیده بودیم. انیمیشنی بسیار واقع گرا، به طوری که مخاطب در دقایق ابتدایی متوجه انیمیشن بودن آن نخواهد شد.
یک مرد بی تفاوت
«آقای بی‌تفاوت» یک انیمیشن 3 دقیقه‌ای است که توسط گروهی ایرانی و به سفارش یک کشور خارجی ساخته شده. داستان «آقای بی‌تفاوت» از روش زندگی آن‌هایی می‌گوید که به مشکلات آدم‌های دور و بر خود بی‌تفاوت هستند. «آقای بی‌تفاوت» یک روز وقتی با پیرزنی عجیب برخورد می‌کند سبک زندگی خود را تغییر می‌دهد و در نهایت با ابتکاری دیدنی سعی می‌کند به آدم‌های بی‌تفاوت دیگر هم کمک کند تا از لاک خود بیرون بیایند.
غذا برای همه
انیمیشن کوتاه «خانواده بشر، غذا برای همه» را در اینترنت با این عنوان: «انیمیشنی که دنیا را تکان داد» پیدا خواهید کرد. انیمیشن «غذا برای همه» تفسیر روشنی از این مصرع سعدی است: «بنی آدم اعضای یکدیگرند» و به زیرکانه‌ترین شکل ممکن، هم نوع دوستی را به نمایش می‌گذارد. داستان ساده این انیمیشن دو دقیقه‌ای به این شکل است که عده‌ای گرد ظرف غذایی نشسته و سعی در خوردن آن دارند. اما دسته قاشق‌ها به قدری بلند است که هر شخص توان رساندن قاشق به دهان خود را ندارد. در همین حین اتفاقی خواهد افتاد که قساوت قلب این جمع به همدلی تبدیل خواهد شد و مخاطب شاهد ظهور تاثیرگذار مهربانی خواهد بود. 
چراغ مطالعه کوچک
انیمیشن کوتاه «چراغ مطالعه جوان» قدیمی‌ترین انیمیشن کوتاهی است که توانسته جایگاه محکمی برای خود پیدا کند. این انیمیشن که در سال 1986 تولید شده با وجود دریافت جایزه اسکار، معنا و محتوای چندان جذابی ندارد. اگر از چرایی معروفیت این انیمیشن می‌پرسید، باید بگویم آن چراغ مطالعه‌ی شر و شیطانی که در لگوی آغازین انیمیشن‌های پیکسار حضور دارد همان چراغ مطالعه خوش ‌شانسی است که با دو دقیقه بازی کردن با توپ، تصویر و یاد خود را تا به حال زنده نگه داشته است.
تنهایی یک مادر
در بین انیمیشن‌های نامزد شده در مراسم اسکار امسال، 3 انیمیشن با نام‌های «آخر هفته‌ها»، «یک قدم کوچک» و «بائو» وجود داشت که هر کدام به یک مشکل متفاوت که ممکن است در هر خانواده‌ای اتفاق بیفتند پرداخته بودند.  «بائو» انیمیشن 7 دقیقه‌ای استودیو پیکسار، جایزه اسکار را برای خانم «دومی شی» به ارمغان آورد. داستان «بائو» روایت‌کننده ماجرای مادر میان‌سال و چینی تباری است که در کانادا زندگی می‌کند. مادر که مدت‌ها‌ست از دیدن فرزند خود محروم مانده، یک روز وقت درست کردن یک غذای سنتی به اسم «بائو» در توهمی تلخ و شیرین غرق می‌شود و لقمه‌ غذا را فرزند خود تصور می‌کند. «بائو» مثل اغلب انیمیشن‌های کوتاه دنیا بدون هیچ دیالوگ و رد و بدل شدن جمله‌ای، گردش احساسات مخاطب را روی دور تند خواهد انداخت. 
خلاقیت، زنده بمان
«یکسان» یکی از انیمیشن‌های کوتاهی است که تماشایش قلب انسان را به درد خواهد آورد. «یکسان» از واقعیت تلخ جاری در جامعه‌ و خانواده‌هایی می‌گوید که به هنر بهایی نمی‌دهند و سعی می‌کنند آدم‌ها را ماشینی و یکسان بار بیاورند. «یکسان» حقیقت کشته شدن خلاقیت و شور و شوق در آدم‌ها است. انیمیشنی 7 دقیقه‌ای ساخت هنرمندان اهل مادرید که خوب است هر کسی برای یک بار هم که شده آن را تماشا کند.
نظرات کاربران
کد امنیتی