جارچی 572
جارچی

جارچی 572

نویسنده :

سیاست خانه تکانی

بالاخره باید قبول کنیم این روزها خانه‌تکانی یقه همه‌مان را می‌گیرد اما اگر شما بتوانید راهکارها و رفتارهای مسئولان را در زندگی‌تان به کار ببندید، همه چیز فرق می‌کند. مثلا یاد بگیرید همان اول بزنید چند لیوان و استکان را بشکنید تا دیگران به این نتیجه برسند که شما کار نکنید بهتر است و آن‌وقت راحت بزنید بیرون خوش بگذرانید. اما اگر مورد بالا جواب نداد و تازه مجبور بودید خرده شیشه‌ها را هم جمع کنید، آن موقع باید همه را بفرستید زیر فرش و کابینت بعد بزنید بیرون! بعدها هر کس فهمید خودش همه را جمع‌و‌جور می‌کند. البته مواقعی سیستم دقیق نظارتی باعث می‌شود هیچ جوری نتوانید از زیر کار در بروید؛ اما باز هم عالم سیاست شما را ول نمی‌کند. مثلا در حالی که کابینت‌ها را تمیز می‌کنید چشمتان به لیوان یادگاری دخترخاله مادربزرگ‌تان می‌افتد. قطعا توی همه خانه‌ها چنین اشیایی هست که هیچ استفاده‌ای هم ندارند فقط هر بار بیرون می‌آیند، گردگیری می‌شوند و می‌روند سر جایشان. راستی حواس‌تان باشد به وسایل روی میزها دست نزنید. در مورد آن‌ها هم قانون «گرد‌و‌خاکش رو بگیر دوباره بذار سر جاش» حاکم است. فوقش اگر از ترکیب دکوراسیون خسته شده بودید می‌توانید از روی این میز به آن یکی منتقل کنید.

مجلسه و حرفش

 مجلس افزایش حقوق 400 هزار تومانی کارگران و کارمندان را تصویب کرده و باید بگوییم این یک گام رو به جلوست. بالاخره الان 400 هزار تومان هم 400 هزار تومان است. نخیر بنده فکر نکردم400 هزار تومان 600 هزار تومان است! شما کل حقوق‌تان 400 هزار تومان نبوده که بدانید با این 400 هزار تومان چه کارها که نمی‌شود کرد. با این 400 هزار تومان می‌شود 30 روز ماه را با اتوبوس بروید سرکار و برگردید و برای ناهار ساندویچ خوراک بندری بخورید. حالا اگر 400 هزار تومان اضافه داشته باشید می‌توانید دو شیفته کار کنید و دو تا محل کار را با اتوبوس بروید و برگردید و ساندویچ‌تان را دو نون کنید. البته محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور گفته دولت نمی‌تواند این هزینه را متحمل شود که علی لاریجانی، رئیس مجلس در جوابش گفته «وقتی قانون تصویب می‌شود باید اجرا شود. بی‌جا کردند این حرف را زدند!» خب پس نگران نباشید و مطمئن باشید از اولین ماه سال بعد حقوق‌تان افزایش می‌یابد، بالاخره مجلس است و حرفش! حالا اگر حرف علی لاریجانی را جدی نگرفتند، نادر قاضی‌پور را می‌فرستیم سراغ‌شان. 

کالای اساسی ما یا شما؟

مثل این‌که مجلس در هفته گذشته خیلی فعالیت داشته و همین‌طور لایحه تصویب کرده است. طبق یکی از این لوایح «از سال آینده دولت از کالابرگ الکترونیکی برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم استفاده خواهد کرد.» یعنی کالاهای اساسی کوپنی می‌شوند. گذشته از این‌که قرار بود به عقب برنگردیم و با این وضعیت به دهه 60 پرتاب شده‌ایم و همین روزهاست که دوباره چهار نفره توی نیمکت مدرسه بنشینیم، ولی سوال پیش می‌آید که کالاهای اساسی از نظر دولت دقیقا کدام کالاها هستند؟ اگر منظورشان گوشت و مرغ و ماهی و قند و شکر است که باید بگوییم بعد از گرانی این‌ها، ما همه را از برنامه غذایی‌مان خارج کرده‌ایم و الان به قدری غریبه شده‌اند که اگر بخواهیم دوباره مصرف‌شان کنیم گلبول‌های سفیدمان حساس می‌شوند و بهشان حمله می‌کنند. در عوض به کالاهای اساسی دیگر گرایش پیدا کرده‌ایم، مثل نان بربری با نوشابه مشکی، سیب‌زمینی آبپز با نمک و تخم مرغ با رب که ممنون می‌شویم اگر کوپن را به این چیزها اختصاص بدهند. بعضی چیزهای دیگر هم هستند که این‌جا نمی‌گوییم یک وقت بدآموزی نداشته باشد ولی تا الان اگر دوام آورده‌ایم به دلیل همان است!

آش نخورده و دهان سوخته

 داشتم اخبار را می‌خواندم که متوجه شدم شکر 70 درصد گران شده، عجیب آن‌که بهنوش بختیاری هم اظهارنظری نکرده بود. با خودم گفتم بروم جلوی تلویزیون بنشینم تا ببینم شکر علاوه بر چاقی، پوسیدگی دندان، افزایش شانس ابتلا به دیابت و سرطان چه مضرات دیگری دارد؟ اما یادم آمد صداوسیما هم فرصت ندارد به این موضوع بپردازد و این روزها درگیر ماجرای دیگری است. از یک سو که پیامک تایید رای برنامه «برنده باش» به افرادی می‌رسد که شناخت‌شان از این برنامه در حد مهارت مجری آن در خوانندگی است و شده‌اند نمونه بارز آش نخورده و دهان سوخته! از سوی دیگر آرای نظرسنجی انتخاب محبوب‌ترین برنامه سال دستکاری شده و خیلی اتفاقی برنامه «برنده باش» گلزار از «نود» فردوسی‌پور جلو افتاده است. اما جالب‌تر آن‌که صداوسیما می‌گوید نظرسنجی‌ها هدف حمله سایبری قرار گرفته و هک شده‌اند. حتی بعید نیست فردا هم هکرها بیایند و اعتراف کنند که تلگرام گول‌شان زده و آرای برنامه‌ها را دستکاری کرده‌اند. این‌طوری اگر آیفون داشته باشید با محدودیت‌های جدید اپل، قطعا خیلی حالتان بد می‌شود که نمی‌توانید پیام‌رسان بومی نصب کنید. آن گوشی‌هایی را که راحت از جیب در می‌آمد یادتان هست؟ این‌جا ما کلی ‌از آن‌ها داریم فقط صف را رعایت کنید.
نظرات کاربران
کد امنیتی