#APPLE_BLOCKING
مروری بر ماجرا و حاشیه های چند روز گذشته اپل

#APPLE_BLOCKING

نویسنده : ایمان فروزان نیا

این هفته همه افرادی که گوشی اپل داشتند با یک چالش جدید مواجه بودند. بعضی از نرم افزارهای ایرانی مثل تپ‌سی، اسنپ، آپ و... روی گوشی‌های آیفون غیرفعال شدند و این موضوع باعث ناراحتی صاحبان این گوشی‌ها شد. درد خراب شدن نرم‌افزارهای روی گوشی از یک طرف و کری خوانی صاحبان گوشی‌های اندرویدی از طرف دیگر باعث شد تا ماجرای اختلال در گوشی‌های اپل به یکی از داغ‌ترین سوژه‌های فضای مجازی در این هفته تبدیل شود. این‌که ماجرا از چه قرار بود و این مشکل با چه ترفند و کلکی حل شد موضوعی است که قرار است مقداری آن را باز کنیم.

کل‌کل بین اندروید و IOS
اولین واکنش‌ها به اختلال در نرم‌افزارهای ایرانی روی گوشی‌های آیفون، شوخی و کل‌کل‌هایی از جنس اندروید علیه IOS بود. البته که این بار دست کاربران اندروید جلو بود و با شوخی‌های‌شان حسابی از خجالت آیفون‌دارها درآمدند. «عیب نداره اپل اپ‌های ایرانی رو بسته، مهم اینه که جلو آینه و تو آسانسور میشه با اپل عکس گرفت و لاکچری بود»، کاربری دیگری هم نوشته بود «یه سوال، اپل چی‌کارتون کنه نمی‌خرینش؟». بعضی از شوخی‌ها هم تصویری بودند و حسابی در فضای مجازی دست به دست شدند، مثل عکس سکانسی از فیلم «عصبانی نیستم» با بازی نوید محمدزاده و باران کوثری با این دیالوگ که «گوشیم اندرویده، می‌خوای برات اسنپ بگیرم؟» یک نفر هم جواب این شوخی را این طور داده بود «ماها که آیفون داریم اصلا از اسنپ و آپ استفاده نمی‌کنیم، راننده داریم میاد دنبالمون، واریز و پرداخت قبض‌ها رو هم وکیل‌مون انجام میده». این شوخی‌ها آن‌قدر کش‌دار شد که دیگر صدای خود شوخی‌کنندگان هم درآمد، مثل کاربری که نوشته بود «چرا این‌قدر آیفون یا اندروید بودن گوشی براتون مهمه؟ آهان یادم نبود شما سر این‌که حلیم رو با نمک بخورید یا شکر کلی دعوا می‌کردید. حله ادامه بدید.»
تحریم اپل و محدود شدن راه‌های دور زدن
اما بعد از شوخی و کل‌کل، جدی‌ترین سوال مردم این بود که چرا نرم‌افزارهای ایرانی دیگر روی گوشی‌های اپل کار نمی‌کنند. استفاده کنندگان از آیفون در دنیا برای نصب نرم‌افزار روی گوشی‌شان 3 راه پیش رو دارند. روش اول (رایج‌ترین روش) مراجعه به اپ استور خود اپل ولی این امکان از چند وقت قبل و با شروع تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای برخی اپلیکیشن‌های ایرانی که تراکنش مالی دارند فراهم نیست. پس کاربران ایرانی برای دانلود اپلیکیشن‌هایی با تراکنش مالی ناچار به استفاده از دو روش باقی مانده بودند. یکی برداشتن نرم‌افزار از سایت سازنده آن است (مثل برداشتن موبایل بانک‌ها از سایت بانک) و دیگری برداشتن نرم‌افزار از بازارچه‌های محلی است، مثلا در ایران سیب‌چه و سیب‌اپ دو بازارچه محلی بودند که کاربران ایرانی می‌توانستند از آن استفاده کنند.
شرکت اپل از چند وقت قبل تصمیم گرفت تا عرضه نرم‌افزار از طریق سایت‌ها و بازارچه‌های محلی را محدود کند، چون نمی‌توانست بر امنیت و کارآمدی نرم‌افزارها در این بخش‌ها نظارت داشته باشد. این تصمیم برای تمام کشورها صادق است و این‌طور نیست که تنها مختص ایران باشد و از زمان اعلام تصمیم اپل، زمزمه از کار افتادن اپ‌های ایرانی روی گوشی‌های IOS شروع شد. 
پشت پرده از کار افتادن نرم‌افزارهای ایرانی
اما برای کسانی که اخبار را دقیق‌تر دنبال می‌کنند این موضوع روشن است که تغییر سیاست اپل و محدود کردن بازارچه‌های محلی از چند وقت قبل شروع شده است و با وجود آن نرم‌افزارهای ایرانی به کار خود ادامه می‌دادند، از طرف دیگر حالا هم فقط بعضی از نرم‌افزارهای ایرانی روی آیفون با مشکل مواجه شده‌اند و بعضی دیگر همچنان به کارشان ادامه می‌دهند! این‌جاست که نقش یک عامل سوم مشخص می‌شود، نریمان غریب کارمند شبکه من و تو مطلبی نوشت و در آن عنوان داشت که اپلیکیشن بانک‌های ایران از ویژگی ENTERPRISE استفاده می‌کنند و تحریم‌ها را دور می‌زنند. اپل دو اکانت دارد 1-دولوپر 2-اینترپرایس. در حالت اول 99 دلار هزینه سالانه اکانت است و بعد از تایید، اپلیکیشن در اپ‌استور اپل منتشر می‌شود و در حالت دوم سازنده اجازه دارد در سایت هم منتشر کند و اپل همچنان از آن پشتیبانی خواهد کرد و هزینه اکانت آن سالانه 299 دلار است. اما سیاست‌گذاری جدید اپل کار را حسابی برای اکانت داران اینترپرایس سخت کرد. همه‌جای دنیا برایشان مشکل پیش آمد، اما برای ایرانی‌ها مشکل جدی‌تر بود. ما تحریم هستیم و راه حل فرارمان هم بسته شده است. بسیاری از جمله معاون وزیرارتباطات معتقدند این مطلب نریمان غریب در بسته شدن اپلیکیشن‌های ایرانی تاثیر جدی داشته است.
راه‌حل اپلیکیشن‌ها برای رفع مشکل
خیلی‌ها از دسترس خارج شدن اپلیکیشن‌های خدمات دهنده روی آیفون را پایان کار این نرم‌افزارها روی گوشی‌های اپل دانستند. چون تنها راه باقی مانده برای نصب این نرم‌افزارها «جِیل ‌بِرِک» کردن گوشی است و با این کار گوشی آیفون با مشکلات امنیتی زیادی روبه‌رو می‌شود و دیگر قادر به دریافت به‌روز‌رسانی‌های شرکت اپل هم نخواهد بود، پس قطعا دارندگان این گوشی‌ها حاضر به انجام چنین کاری نمی‌شوند. این نگرانی از طرف کاربران آیفون هم وجود داشت، چرا که مجبور می‌شدند برای استفاده از نرم‌افزارهای ایرانی سراغ تهیه گوشی‌های اندرویدی بروند. اما خیلی زود شرکت‌های ایرانی با یک راه‌حل طلایی سراغ کاربران آیفون آمدند؛ استفاده از نسخه وب نرم‌افزارها. شرکت‌هایی مثل اسنپ فود خیلی زود سایت‌های خود را طوری به‌روز رسانی کردند که کاربران آیفون قادر باشند با یک اشاره روی آیکون نرم‌افزارهای روی گوشی‌شان، وارد وب سایت‌های خدمات دهنده شوند و در فضایی شبیه به فضای اپلیکیشن‌ها از خدمات استفاده کنند. شرکت‌های ایرانی برای تشویق کاربران به استفاده از نسخه وب کلی تخفیف و اعتبار جایزه به مشتریان‌شان دادند و به نظر می‌رسد این اتفاق تلخی چند روز از دسترس خارج شدن نرم‌افزارها را از کام مشتریان برده باشد. اما آخر داستان امیدوار کننده نیست. واقعا برای نسل بعدی اپ‌ها اپل تمام شده است و قدیمی‌ترها هم نمی‌توانند به این راحتی مشکل خود راحل کنند. شاید بهتر باشد 7 میلیون اپل‌دار ایرانی کمی بیشتر فکر کنند و دنبال راه حل جدی‌تری باشند.
نظرات کاربران
کد امنیتی