لقبش در بین خارجی‌ها «نابغه ایرانی» است
آشنایی با شطرنج‌باز 15 ساله ایرانی که برای اولین بار بین 100 شطرنج باز برتر دنیا قرار گرفت

لقبش در بین خارجی‌ها «نابغه ایرانی» است

نویسنده : مجید حسین زاده

در تازه‌ترین رده‌بندی فدراسیون جهانی شطرنج که در ماه مارس (اسفند) منتشر شد، «پرهام مقصودلو» ۱۸ ساله در رده ۶۷ و «علیرضا فیروزجا» ۱۵ ساله در رتبه ۹۵ جهان قرار گرفت. به این ترتیب، ایران برای نخستین بار دو شطرنج‌باز در جمع ۱۰۰ نفر برتر بخش استاندارد مردان دارد و این برای نخستین بار است که فیروزجا حضور در بین 100 ورزشکار برتر دنیا در این رشته را تجربه می‌کند. این دو شطرنج‌باز در رده نوجوانان در رتبه‌های دوم و چهارم دنیا هستند. به همین بهانه می‌خواهیم با «علیرضا فیروزجا» بیش‌تر آشنا شویم. شطرنج بازی که آینده درخشانی برای او متصور هستیم.

حلال‌زاده به دایی‌اش می‌رود
بیش‌تر شطرنج‌بازان معروف دنیا، ورودشان به دنیای حرفه‌ای شطرنج از 4 تا 5 سالگی است اما  «علیرضا» شطرنج را کمی دیرتر و از 8 سالگی آغاز کرده که باعث و بانی آن هم دایی‌اش بوده است. او هر زمان که اوقات فراغتی پیدا می‌کرده در خانه‌شان با دایی‌اش دست به مهره می‌شده، بازی می‌کرده و حتی در همان سن بسیار کم، پیروز هم می‌شده است. همین مسئله باعث می‌شود تا پدرش او را به هیئت شطرنج بابل ببرد تا شرایط حرفه‌ای‌تری را تجربه کند. جالب‌تر این که «علیرضا» در همان سن 8 تا 10 سالگی، کلاس‌های فوتبال و شنا هم می‌رفته است اما حضورش در کلاس‌های شطرنج باعث کشف استعدادهایش در این رشته شده به حدی که در 9 سالگی، اولین مدال ورزشی‌اش را به گردن آویخته است. «علیرضا» در 9 سالگی قهرمان مسابقات زیر 10 سال در استان مازندران شد.
درخشش خیره‌کننده در جام ملت‌های آسیا
قهرمانی او در مسابقات کشوری سال 95، بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشت چراکه تا قبل از آن سال، هیچ شطرنج‌بازی در ۱۲ سالگی قهرمان کشور نشده بود. با این حال، اوج درخشش او در آسیا و 2 سال بعد اتفاق افتاد، جایی که رقابت‌های جام ملت‌های آسیا در سال 2018 برگزار شد و عملکرد فیروزجا، چشم‌های همه کارشناسان شطرنج آسیا و دنیا را به خودش خیره کرد. او در این مسابقات ، موفق به کسب 6 مدال طلا شد تا ستاره بی‌چون و چرای مسابقات لقب بگیرد. «علیرضا» 2 سال پیش و در همین مسابقات، تنها 2 مدال طلا کسب کرده بود و همان‌جا وعده داده بود که در جام ملت‌های آسیا 2018 خواهد درخشید. وعده‌ای که با تلاش و پشتکار به آن دست یافت و شاید خودش هم توقع کسب 6 مدال طلا را نداشت.
طرفدار یوونتوس و درآمد 107 سکه‌ای
«علیرضا» از کودکی علاقه زیادی به فوتبال داشته است و هنوز هم به صورت جدی و پیگیرانه، فوتبال جهان را دنبال می‌کند و طرفدار یوونتوس است. درباره درآمدش از شطرنج هم باید بدانید که امسال و در مراسم تقدیری که از او برگزار شد، 107 سکه دریافت کرده که به گفته خودش، این بیشترین درآمدش از شطرنج بوده است. همچنین او در مصاحبه‌ای گفته که خبرنگاران ورزشی خارجی در مصاحبه‌های متعدد به او گفته‌اند که کارشناسان شطرنج خارجی برای او، لقب «نابغه ایرانی» را انتخاب کرده‌اند و او به این نام در دنیا شناخته می‌شود.
گذاشت پا جا پای  نابغه نروژی شطرنج جهان
«ماگنوس کارلسن»، استاد بزرگ و نابغه شطرنج اهل نروژ است که بازیکن شماره یک رتبه‌بندی جهانی شطرنج و قهرمان فعلی شطرنج جهان است. بسیاری از کارشناسان شطرنج، «علیرضا» را با او مقایسه می‌کنند. ریتینگ «فیروزجا» در 11 سالگی بهتر از ریتینگ «کارلسن» در همان سن بود؛ این موضوعی بود که چندین رسانه خارجی به آن پرداختند و اذعان کردند که علیرضا هم می‌تواند قهرمان جهان بشود به شرطی که همین روند رو به رشدش را ادامه بدهد. درباره ریتینگ هم باید بدانید که این عدد بر اساس بازی‌های رسمی انجام شده هر بازیکن تعیین می‌شود و هر سه ماه یک‌بار توسط فیده منتشر می‌شود. نکته جالب‌تر این که کارلسن در 22 سالگی قهرمان جهان شد و یکی از اهداف «علیرضا» این است که قبل از 22 سالگی قهرمان جهان شود. هدفی که با این روند صعودی، دست‌یابی به آن سخت است اما دور از دسترس به نظر نمی‌رسد.
نظرات کاربران
کد امنیتی