فرار ارواحِ گریان 2
کتاب‌هایی شگفت‌انگیز درباره «کره شمالی» که پشت پرده زندگی در این کشور را افشاء می‌کند

فرار ارواحِ گریان 2

نویسنده : سید مصطفی صابری

در قسمت اول این معرفی‌ها گفتیم کره شمالی کشور کنجکاوبرانگیزی است و چون اطلاعات رسمی کمی درباره آن موجود است بازار شایعات هم درباره‌اش داغ و عجیب می‌شود و در این بین هیچ کس به اندازه آدم‌هایی که از کره شمالی فرار کرده‌اند نمی‌توانند ابعاد زندگی در این کشور را روشن کنند. در قسمت اول ضمن معرفی کره شمالی، کتاب «فرار از اردوگاه 14» را معرفی کردیم. در ادامه سه کتاب دیگر را به صورت اجمالی بررسی می‌کنیم.  

 

اکشن‌ترین: روحِ گریان من

فیلم «گنجشک قرمز» با بازی جنیفر لارنس را دیده‌اید؟ فیلمی درباره دختری جاسوس که ماموریتی خارج از کشورش دارد. کتاب 238 صفحه‌ای «روح گریان» من چیزی شبیه همان فیلم است، پر از تعلیق. در این کتاب آن چنان که باید با جزئیات زندگی مردم کره شمالی آشنا نمی‌شویم اما در عوض روایت کیم هیون هی را داریم، دختر جوانی که در کودکی به خاطر بازی در فیلم‌های میهن‌پرستانه سلبریتی کوچکی در کشورش بوده و مدتی بعد با گذراندن دوره‌های بسیار فشرده و ماموریت‌های سخت آماده انجام یکی از پیچیده‌ترین ماموریت‌های تروریستی تاریخ یعنی بمب گذاری در هواپیمایی متعلق به کره جنوبی می‌شود. ماموریت او به درستی انجام می‌شود و صدها نفر کشته شده و کیم هیون هم در مسیر عجیبی به سوی زندگی تازه‌ای هدایت می‌شود. بخش‌های مربوط به دوره‌های تخصصی جاسوسی و آزمون‌های بدنی جذاب و خواندنی هستند. اما جالب‌ترین بخش کتاب مواجهه ماموری سرسپرده و متعصب از کره شمالی با تضادهایی است که پاسخی برای آن‌ها ندارد. کتاب برای افزایش جذابیت تاحدی به اصل داستان وفادار نبوده و ماجرا را دراماتیزه کرده است. 

 

عینی‌ترین روایت

کتاب «رهبر عزیز» 340 صفحه‌ و 28 هزار تومان قیمت دارد. این کتاب  نه مثل «فرار از اردوگاه 14» بیشتر داستانش در اردوگاه می‌گذرد نه مثل «روح گریان من» روایتی از زندگی خاص یک جاسوس است، هر چند شخصیت اصلی این کتاب یعنی جَنگ جین سونگ شاعر محبوب رهبر وقت کره شمالی بوده و از موقعیت ممتازی در زندگی برخوردار بوده است اما بازهم روایت جالب و ملموسی از زندگی عمده مردم کره شمالی ارائه می‌کند که با این کیفیت و شفافیت در آن دو اثر دیگر وجود ندارد. نویسنده تناقض‌های جالب این کشور را به عنوان یکی از چهره‌های بانفوذ و حلقه اول یاران رهبر کره شمالی به خوبی به تصویر می‌کشد. مثل این که استفاده از بهترین ایستگاه‌های قطار فقط برای ژنرال (عنوانی که مردم به کیم ایل سونگ اطلاق می‌کردند) ممکن بوده و تصوری که مردم از سونگ داشتند موجودی قدسی بوده که نیازی به توالت ندارد و در روز فقط با یک کوفته برنجی زندگی می‌کند و در تلاشی مستمر برای حل مشکلات کشور است. نویسنده می‌گوید که چگونه یکی از شاعران ممتاز حین تمجیدش، به خاطر تشبیه اشک رهبر کره شمالی به شبنم، به 10 سال تبعید محکوم می‌شود، از این می‌گوید که مردم گرسنه و در حال مرگ در خیابان‌ها فلاسک آب‌گرم را به عنوان یک وسیله گرمایشی و آب لوله‌کشی بهداشتی را به عنوان کالایی با ارزش می‌فروختند و در همان حال سونگ در جزیره لوکسش به جای خوردن یک کوفته برنجی و کار مداوم برای مردم در حال خوشگذرانی‌های عجیب بوده است.

 

مرموزترین: هزار فرسنگ تا آزادی

این کتاب 202 صفحه‌ای که با قیمت 21500 تومان توسط نشر ثالث منتشر شده روایت فرار زنی است که درد بی وطنی و بی هویتی را به گرسنگی و فقر کره شمالی ترجیح می‌دهد و به کره جنوبی می‌گریزد. نویسنده کتاب اسم مستعار یون سون کیم را برای خودش انتخاب کرده تا به قول خودش بتواند همه چیز را رسوا کند بدون آن که بخواهد در زندگی تازه‌اش نگران مسائل امنیتی مثل ترور ماموران کره شمالی باشد. موضوعی که از اعتبار کتاب کم می‌کند و جلوه‌ای پر رمز و راز به آن می‌دهد. در مقدمه این کتاب که در مدت کمی در کشورمان به چاپ پنجم رسیده می‌خوانیم: «در سئول درباره اردوگاه‌های وحشتناک کار در کشور شنیدیم. جایی که همین حالا حداقل ۱۵۰ هزار زندانی به آرامی می‌میرند. وقتی در کره شمالی زندگی می‌کردم، حتی روحم از این اردوگاه‌ها خبر نداشت. فقط می‌دانستم که مردم ناپدید می‌شوند. در سئول، اغلب درباره پناهندگانی می‌شنوی که آن‌ها هم مثل من فرار کرده اند. حالا فهمیدم که کشور ما در واقع زندانی بزرگ است. جایی که بازداشت شدگان از بدبختی خود بی خبر هستند. زیرا اولین اولویت آن‌ها همیشه جنگیدن برای زندگی‌شان بوده است».

نظرات کاربران
کد امنیتی