حال خوش در راه است...
یک راهنمای مختصر برای یک خانه‌تکانی مفید

حال خوش در راه است...

نویسنده : الهام یوسفی

دست بجنبانید! بهار دارد از راه می‌رسد... بهار به حال خوش و ناخوش ما التفاتی ندارد. می‌آید تا حال و روزمان را منقلب کند... که می‌کند! خواهید دید که با آمدنش، وقت تماشای جوانه‌زدن خشک‌ترین درختان پیاده‌روها، شور زندگی در رگ‌های منجمد از سرمای‌تان جریان خواهد یافت. دست بجنبانید و برای آمدنش، خانه را آماده کنید. خانه که آماده شود، روح خسته‌تان هم آماده می‌شود و می‌نشیند چشم به راه، چشم می‌دوزد به در. خانه که آماده باشد و به دور از خاک و گرد و غبار، خواهید دید که چیزی هم در شما در حال جوانه زدن است. به خانه تکانی به چشم یک رویداد ساده بی‌فایده نگاه نکنید. خانه‌تکانی مهم‌ترین و نمادین‌ترین بخش آمدن سال نو است. دست به کار شوید و برای آمدن بهار همه جا را بروبید. در شماره امروز به بهانه آموزش شیوه درست خانه‌تکانی به شما اهمیت این رسم خوب را یادآوری می‌کنیم.

یک فهرست تهیه کنید
اول از همه یک چای دم کنید و بنشینید روی بهترین و دنج‌ترین گوشه خانه و با یک قلم و کاغذ یک فهرست تهیه کنید. در این فهرست مواردی را بنویسید که خودتان باید برای انجام دادنش همت کنید. اول از کارهای زیربنایی شروع کنید و بعد سراغ کارهای سطحی بروید. می‌توانید در این قسمت کارها را بر مبنای تعداد اتاق‌ها تقسیم کنید. مثلا اتاق خواب شماره یک، این موارد را انجام می‌دهم، در آشپزخانه باید به این کارها برسم و... تمیز کردن کمدها، کشوها و کابینت‌ها، جاکفشی و سایر پستوهای خانه اولین قدم است. در این مرحله شما می‌توانید وسایلی را که در این سال‌ها به کارتان نیامده یا از استفاده از آن خسته شده‌اید به دیگران ببخشید یا در فضای مجازی به فروش بگذارید تا در این اوضاع اقتصادی یک نفر که آن را لازم دارد بتواند با قیمت کم تهیه کند. 
از سقف به کف بیایید
نکته حائز اهمیت در خانه تکانی این است که باید بدانید از کجا شروع کنید. چون در غیر این صورت ممکن است مجبور به دوباره کاری شود. مثلا تمیز کردن گرد و خاک سقف از مراحل اولیه است. با یک جاروی بلند که سرش را دستمال بسته‌اید این کار به راحتی امکان‌پذیر است. در این صورت گردها همان اول کار پایین می‌ریزند و شما در طول خانه‌تکانی آن را پاک می‌کنید. اما اگر اول به کارهای دیگر برسید و آخر بروید سراغ سقف در حقیقت تلاش‌هایتان را تباه کرده‌اید. در این مرحله می‌توانید شروع کنید به کندن پرده‌ها و جدا کردن ملافه‌ها و رومیزی‌های کثیف شده و شستن و اتو کردن آن‌ها. 
آشپزخانه را جدی بگیرید
بهتر است کارهای آشپزخانه را به مرور انجام دهید. از کارهای زیربنایی شروع کنید اما تمیز کردن موارد جزئی را به نزدیک‌ترین روزهای عید موکول کنید. مثلا شستن گاز. اما تمیز کردن یخچال از ابتدایی‌ترین مراحل تمیز کردن آشپزخانه است و خودش دنیایی دارد. بدین صورت که در این مسیر باید موارد کهنه شده را دور بریزید، مواد به هم ریخته را در ظرف‌های جدا از هم به طور منظم سامان دهید و بعد از شستن یخچال، همه را با نظم در آن بچینید. در واقع آشپزخانه قلب خانه و سخت‌ترین مرحله خانه‌تکانی است. اگر طبقات یخچال با لکه‌های مواد غذایی چسبناک شده‌اند محتویات یخچال را بیرون ریخته و آن‌ها را بشویید و سپس وسایل داخل یخچال را تمیز کنید و با نظم بچینید. برای تمیز کردن فریزر باید از یک دستمال نیمه خیس استفاده کنید چون سرمای فریزر کمی در تمیز کردن اختلال ایجاد می‌کند. به مواد غذایی داخل فریزر نظم دهید و تا حد ممکن مواد غذایی گوشتی را در کشویی جدا از سبزیجات و.. قرار دهید یا روی آن برچسب بزنید. 
برای تمیز کردن اجاق گاز مهارت به خرج دهید
زمانی که قسمت فر اجاق خودتان یا مامان‌تان را باز می‌کنید با کلی لکه که جا خشک کرده‌اند روبه‌رو می شوید که برای تمیز کردن و از بین بردن آن‌ها باید این‌طور عمل کنید: در شیشه خالی اسپری، مخلوطی از یک پیمانه نمک، یک پیمانه جوش شیرین و یک پیمانه آب تهیه کنید و در قسمت‌های داخل فر خاموش بپاشید و بگذارید بماند تا کم کم کثیفی داخل آن جدا شود. سپس با پارچه مرطوب داخل فر را دستمال بکشید. در صورتی که احساس می‌کنید کثیفی‌ها کاملا از بین نرفته است مقدار جوش شیرین را اضافه کنید. از قسمت بالای شیشه فر محلول را نپاشید زیرا بین دوجداره شیشه نفوذ پیدا می کند. برای پیشگیری می‌توانید قسمت‌های باز شیشه‌ای را با پارچه بپوشانید تا مانع ورود آب شود یا این که به جای استفاده از آبپاش با دستمال این کار را انجام دهید.
یک فهرست خرید درست کنید
منظورمان از فهرست خرید در این مرحله، مواردی چون کیف و کفش و لباس نیست. بلکه ملزوماتی است که داشتن‌شان به نظافت و نظم خانه کمک می‌کند. مثلا جالباسی برای لباس‌های داخل کمد، ظرف‌های کوچک برای نظم دادن به مواد غذایی یخچال و فریزر، جلودری یا دستمال‌های نو. این فهرست می‌تواند به شما کمک کند تا با نظم به سراغ خرید کردن بروید و وسایل اضافه غیر لازم هم نخرید. 
نکات ایمنی را رعایت کنید
هنگام استفاده از موادشوینده، حتما از ماسک و تهویه مناسب استفاده کنید و از مخلوط کردن مواد شوینده مختلف (پودرهای شست‌شو، وایتکس، جرم‌گیر و...) خودداری کنید. این کار موجب آزاد شدن بخارات سمی از جمله گاز کلر شده و به ریه، چشم و پوست‌تان آسیب جبران ناپذیری خواهد رساند. قرار نیست در طول مسیر خانه‌تکانی به خودتان آسیب بزنید. قرار است لذت ببرید. هیچ‌گاه برای از بین بردن لکه‌های لباس از مایعات قابل اشتعال مثل بنزین و تینر به خصوص در محیط بسته استفاده نکنید. زیرا علاوه بر خطر انفجار و اشتعال، استنشاق بخارات این گونه مایعات باعث کاهش هوشیاری و گاه بیهوش شدن فرد خواهد شد.
ضمنا از قرار دادن وسایل رنگ و نقاشی ساختمان (رنگ، تینر، فرچه آغشته به رنگ و...) در بالکن یا پشت بام جدا خودکاری کنید، زیرا با سرایت کوچک‌ترین جرقه از مواد محترقه به خصوص در شب آخرین چهارشنبه سال، شاهد وقوع آتش‌سوزی و ایجاد خسارت وحشتناک در ساختمان خواهید بود.
در همه احوال خوش بگذرانید
نظافت لزوماً معادل با کار سخت نیست، گوش دادن به یک موسیقی خوب یا پادکست مفید می‌تواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرک وا دارد. برای خود انگیزه‌هایی پیدا کنید و به خود قول دهید که اگر کارهای روزانه را مطابق برنامه انجام دادید، به خود جایزه خواهید داد. این جایزه می‌تواند چیزی ساده، اما دلپذیر مانند یک حمام طولانی، صرف چای و شیرینی با خانواده یا تماشای یک برنامه خوب تلویزیونی باشد.
نظرات کاربران
کد امنیتی