بچه‌های آسمان
همین دور و بر خودمان پر از آدم‌هایی است که خودشان رویاهایشان را ساختند

بچه‌های آسمان

نویسنده :

خیلی‌هایمان اعتقاد داریم ثروت چیزی نیست که بدون داشتن پشتوانه‌‌ای قوی به اسم «پدر پولدار» یا اندکی دست کج بودن به دست بیاید یا اگر کسی توانسته به موفقیت برسد و شهرتی برای خودش دست و پا کند حتما کوک تاس‌های زندگی‌اش را روی جفت شش آوردن تنظیم کرده‌اند و به عبارتی دیگر خوش شانس روزگار است. ما هم تمام این اعتقادات را قبول داریم اما رسیدن به ثروت و شهرت یا هر چیزی که می‌شود اسمش را موفقیت عالی گذاشت، راه‌ دیگری هم دارد، راهی که شاید مثل مسیرهای ذکر شده هموار و خوش آب و هوا نباشد اما به هر حال وجود دارد و برای عبور عموم، آزاد است. مسیری که از تلفیق سه واژه «تلاش»، «پشتکار» و «امید» شکل گرفته. در این بخش می‌خواهم شما را با چند نفر از این آدم‌های سخت کوش و امیدوار آشنا کنیم. آدم‌هایی که موفقیت امروزشان را مدیون هیچ کسی به غیر از تلاش و رویاپردازی خودشان نیستند.

مهران مدیری
 چند سالشه؟ 51 سال
 حرفه اصلیش چیه؟ هنرپیشه و کارگردان
 علت شهرت: ساخت کمدی‌های چندپهلو، معترضانه و مردمی
 در حال حاضر به چه کاری مشغوله؟ در حال آماده سازی سریال 15 قسمتی «هیولا» برای شبکه نمایش خانگی
 صفر تا صد: مهران مدیری، سلطان کمدی‌ساز ایرانی که سال‌ها است در اوج شهرت و موفقیت به سر می‌برد، برهه‌ای طولانی از روزگار خود را در نهایت فقر و گرفتاری و البته صبوری سپری کرده است. او نه تنها دوران کودکی و نوجوانی که در ایام جوانی هم معنای نداری را با گوشت و پوست خود چشیده است و برای از آب بیرون کشیدن گلیمش کارهای مختلفی را تجربه کرده. مهران مدیری که امروز شرکت‌ها، گروه‌های تشریفات مختلف و هتل‌ها برای مهمان کردنش ماشین‌های گران قیمت و بادیگارد می‌فرستند، روزهایی در مسیر زندگی‌اش دیده می‌شود که قدرت خرید یک لقمه نان و پنیر را هم نداشته، کارگری و پادویی را تجربه کرده و در اتاقی زندگی کرده که به جای در، مقابلش پرده کشیده بوده‌اند. شاید دل‌نشین بودن کارهای مهران مدیری هم از همین جا نشئت می‌گیرد. این که او یک آدم تقلبی نیست، آدمی که درد مردم را با تمام وجودش تجربه کرده است.
علیرضا بیرانوند
 چند سالشه؟ 26 سال
 حرفه اصلیش چیه؟ بازیکن فوتبال (دروازه بان)
 شهرت جهانی: گرفتن پنالتی کریستین رونالدو
 در حال حاضر به چه کاری مشغوله؟ فعال در باشگاه پرسپولیس و حضور در تیم ملی ایران
 صفر تا صد: علیرضا بیرانوند که امروز او را به عنوان مرد ورزشی سال می‌شناسیم، حدود 15 سال پیش از روستایی دور افتاده در خرم‌آباد به سودای فوتبالیست شدن، به تهران مهاجرت کرد. خانواده‌اش به این کار رضایت نداشتند و او با وجود این نارضایتی به تنهایی پای آرزوهایش ایستاد و جنگید. علیرضا حتی برای تمرین‌هایش لباس مناسب نداشت و هم زمان با تمرین فوتبال در  چند جای مختلف به عنوان کارگر کار می‌کرد. از پیش‌خدمتی در رستوران و شستن ظروف پخت پیتزا گرفته تا رنگ زدن جدول‌های خیابان در نیمه‌های شب.
استیو جابز
 چند سال عمر کرد؟ سال 2011 در 56 سالگی به علت سرطان لوزالمعده فوت کرد.
 حرفه اصلیش چیه؟ مخترع و کارآفرین
 شهرت جهانی: تولید گوشی اپل
 مهم‌ترین فعالیت‌هایی که انجام داده؟ پایه‌گذار، مدیرعامل و نوآور شرکت اپل، مدیر عامل شرکت پیکسار و نکست
 صفر تا صد: استیو جابز بنیان‌گذار برند اپل زمانی یک انسان ورشکسته و بی‌خانمان بود و حتی در دوران دانشجوی توان پرداخت هزینه خوابگاه را هم نداشت. او کف اتاق دوستانش می‌خوابید و برای خوردن غذای خوب و رایگان، آن هم تنها یک روز در هفته مجبور می‌شد هر یک‌شنبه‌ چندین مایل را تا معبد کریشنا پیاده برود اما ما حالا او را به عنوان موسس یکی از بزرگ‌ترین و قدرتمندترین برندهای تکنولوژی دنیا می‌‎شناسیم.
جی کی رولینگ
 چند سالشه؟ 53 سال
 حرفه اصلیش چیه؟ نویسنده (رمان نویس)
 شهرت جهانی: رمان هری پاتر
 آخرین فعالیتی که انجام داده؟ نوشتن فیلم‌نامه و تهیه‌کنندگی فیلم  جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد
 صفر تا صد: به نظر محال می‌آید اگر کسی تا به حال اسم هری پاتر را نشنیده باشد. اسمی که خالق آن در شرایط وحشتناکی تصمیم به نوشتنش گرفته است. جی.کی. رولینگ دوران کودکی خود را در یک محله‌ سطح پایین و فقیر نشین گذراند. در 17 سالگی از کالج اخراج شد و در 25 سالگی مادرش را از دست داد در 28 سالگی به علت رفتارهای خشونت‌آمیز همسرش طلاق گرفت. شرایط مالی و زندگی این نویسنده بزرگ، در 29 سالگی به قدری رو به وخامت گذاشت که راهی خانه‌های حمایتی از زنان بی‌خانمان شد و یک سال بعد برای خلاص کردن خودش از شرایط سخت، تصمیم به خودکشی گرفت اما در نهایت به کاغذ و قلم پناه آورد و تنها در یک سال اولین جلد هری پاتر را به رشته تحریر درآورد.  امروز ثروت و شهرت جی.کی. رولینگ از مرز رویاهای بشریت فراتر رفته است.
کیم وو چونگ
 چند سالشه؟ 82 سال
 حرفه اصلیش چیه؟ کارشناس اقتصاد
 شهرت جهانی: نوشتن کتاب سنگ‌فرش‌ هر خیابان از طلاست
 مهم‌ترین فعالیتی که انجام داده؟ مدیریت و راه‌اندازی شرکت دوو
 صفر تا صد: «همواره با ذهنیت یک مالک کار و زندگی کنید». این جمله تنها یکی از جملات طلایی کتاب «سنگ فرش‌ هر خیابان از طلاست» از «کیم وو چونگ» است. شاید او را به اسم نشناسید اما همه با شرکت خودروسازی «دوو» به خوبی آشنایی دارید. «کیم وو چونگ» در دوران کودکی‌اش با دردسر بزرگی رو به رو شد. او پس از ربوده شدن پدرش در حالی که تنها یک پسربچه کوچک بود، مخارج خانواده را با فروش روزنامه پشت سر می‌گذاشت. کم‌کم بازه کاری خود را گستردش داد و با مثبت اندیشی، پشتکار و کنار هم چیدن شرکت‌های ورشکسته، شرکت «دوو» را راه‌اندازی کرد. بزرگ‌ترین تخصص این کارآفرین کره‌ای، به گفته خودش زنده کردن شرکت‌های ورشکسته است.
نصرت وچکه
 چند سالشه؟ 36 سال
 حرفه اصلیش چیه؟ سرآشپز
 شهرت جهانی: سبک خاص در پاشیدن نمک روی استیک
 در حال حاضر به چه کاری مشغوله؟ آشپزی و گسترش رستوران‌های نصرت در کشورهای مختلف
 از فقر تا شهرت: «نصرت گوچکه» معروف به «سالت بی» سرآشپزی اهل ترکیه است. حتما تصاویر بامزه و عجیب و غریب او را در حالی که عینک دودی بر چشم دارد و به روشی خاص دانه‌های درشت نمک را روی گوشت می‌پاشد دیده‌اید. «نصرت گوچکه» هم جزو آن دسته از آدم‌هایی است که بدون داشتن ژن خوب و شانس، تنها با تکیه بر تلاش خود به جایگاهی که امروز دارد، دست پیدا کرده است. این سرآشپز استثنایی که تمام افراد مشهور از بازیکن فوتبال گرفته تا ستاره‌های هالیوود طعم استیک‌هایش را چشیده‌اند، در دوره‌ای از زندگی خود در زیر زمین متعفن آشپزخانه‌‌های بی‌نام و نشان دیگران ظرف می‌شسته است.
نظرات کاربران
کد امنیتی