تنبل درماني!
بررسي علل و ريشه تنبلي در افراد

تنبل درماني!

نویسنده :

نرگس رضاپور

چقدر ايده و فکر بکر داشته‌ايد که به دليل بي‌حوصلگي بي‌خيالش شده‌ايد؟ چقدر به ايده‌هايتان فرصت تبديل شدن به عمل را داده‌ايد؟ اگر بعد از خواندن و يادآوري اين دو سوال از ته دل آه مي‌کشيد و حسرت فرصت‌هاي از دست رفته را مي‌خوريد بدانيد و آگاه باشيد که شما مبتلا به بيماري رايج و واگيردار تنبلي هستيد. اهمال کاري يا همان به آينده محول کردن کاري که تصميم به انجام آن گرفته‌ايم از عادات بدي است که متاسفانه در بعضي از خانواده‌ها به شکل کنترل نشده‌اي، رايج شده‌است. تنبلي بيماري است که گرچه افراد خيلي سريع مبتلا به آن مي‌شوند اما درمان آن کمي زمان‌بر و نيازمند به صبر و تلاش است.

تنبل هميشه خواب نيست!
* خواب زياد، تمايل به سکون يا همان علاقه نداشتن به مصرف انرژي از علايم تنبلي حاد است که به ندرت در عموم افراد ديده مي‌شود اما تنبلي رايج در جامعه همان از زير کار در رفتن، محول کردن کار به آينده و پايبند نبودن به برنامه‌ريزي‌هايي است که کرده‌ايم. اين مدل از تنبلي بيشتر در تعطيلي‌هاي طولاني مدت (که عمرا پيش بيايد!) و وقتي محرک‌هاي بيروني و اجبارکننده يا به عبارت ساده‌تر زور! بالاي سرمان نباشد خود را نشان مي‌دهد. متاسفانه بسيار نادرند کساني که مبتلا به اين بيماري نباشند.

مصائب يک آدم تنبل!
* زخم معده، فشار خون، سردرد شديد، بي‌خوابي و افسردگي از جمله عوارض جسماني «بيماري تنبلي» است که نشان دهنده اين ‌است که تنبلي در افراد با احساس ناخوشايندي همراه است. تنبلي يک سري عوارض جانبي هم دارد، آدم‌هاي تنبل اغلب در نگهداري رابطه دوستانه با افراد موفق ناتوانند. تنبلي باعث احساس نارضايتي از خود مي‌شود و اين احساس کاهش اعتماد به نفس را به دنبال دارد. تنبل‌ها در بهانه ‌تراشي و فلسفه‌بافي يد طولايي دارند وهر چند دچار عذاب وجدان مي‌شوند اما براي توجيه اهمال کاري‌هايشان اغلب «دروغ» مي‌گويند! از دست دادن فرصت‌هاي شغلي و از کار بيکار شدن‌ها و به تبع آن «فقر» از تبعات ديگر تنبلي است. شانه از زير کار خالي کردن نه تنها باعث تباهي حق خود فرد مي‌شود که حتي يکي از علت‌هاي ضايع کردن حقوق ديگران نيز هست. به طورکلي تنبلي يکي از آفات خطرناک زندگي‌هاي موفق است.

درمان تنبلي!
* اگرچه براساس نتايج تحقيقاتي که يک موسسه بهداشتي و درماني در پايتخت شيلي انجام داده است، نسبت افرادي که به دليل تنبلي دچار مرگ زود رس شده‌اند بيشتر از معتادان به مواد مخدر است! اما تنبلي هم مانند اعتياد يک بيماري قابل درمان است و خوشبختانه راه‌هاي زيادي براي نابود کردن اين آفت وجود دارد. براي درمان بيماري تنبلي مانند خيلي از بيماري‌هاي ديگر ابتدا بايد ريشه و علل به‌وجود آمدنش را پيدا کنيم. عواملي که هر يک به تنهايي مي‌تواند يک آدم موثر در جامعه را به يک عنصر غيرمفيد‌ تبديل کند.

فقدان اراده
* يکي از دلايل زيربنايي فقدان اراده اعتياد به راحتي است! راحت طلبي، نداشتن اراده و از زيرکار در رفتن (يا همان تنبلي) سه ضلع يک مثلث‌اند که هرکدام علت ديگري است. مسئله مهمي که درباره ضعف اراده مي‌توان گفت اين است که اگر آدم‌ها مي‌دانستند فقط 6ماه ديگر زنده‌اند آيا به همين روشي که الان انتخاب کرده‌اند زندگي مي‌کردند؟ جواب اين سوال خيلي مهم است؛ چرا که بايد باور کنيم تا وقتي آن‌چه داريم همين چيزهايي است که الان مبتلا به آن هستيم 30 سال با 6 ماه فرق چنداني نخواهد داشت. تنها تفاوتي که 6ماه با 30 سال دارد اين است که هرچه پيرتر شويم جسم‌مان ناتوان‌تر و فرسوده‌تر مي‌شود! رفاه طلبي اراده انسان را ازبين مي‌برد و بي‌ارادگي يکي از عوامل ايجاد تنبلي در فرد است. مسئله‌اي که وجود دارد اين است که براي رسيدن به کمال بايد يک سري از استعدادهاي مخفي وجودمان را کشف و شکوفا کنيم و براي اين کار هيچ چاره‌اي جز تلاش و کوشش نداريم و واضح است که راحت طلبي درست نقطه مقابل تلاش و کوشش است.

ضعف انگيزه
* تا حالا برخورديد به آدم‌هايي که بعد از گوش کردن به يک سخنراني و يا خواندن يک کتاب جذاب جوگير مي‌شوند و براساس آن کتاب يا سخنراني براي آينده‌شان برنامه‌ريزي‌ مي‌کنند؟ برنامه‌اي که تنها تا مدت کوتاهي موبه‌مو اجرا مي‌شود و با گذشت زمان ميل و رغبت فرد‌ نسبت به اجراي آن کم‌ مي‌شود تا جايي که هيچ انگيزه‌اي براي ادامه باقي نمي‌ماند. تاثيرپذيري از مشوق‌هاي بيروني خوب است اما نبودش نبايد باعث ضعف انگيزه در فرد شود. در واقع انگيزه انجام يک کار نبايد صرفا تشويق و تاييد ديگران باشد بلکه انگيزه بايد از درون فرد نشات بگيرد. اگر کتاب و يا سخنان ديگران ما را جذب مي‌کند قبل ازتصميم‌گيري در جو! بايد ببينيم که آيا اين جذابيت تناسب و مطابقتي با آنچه در درون‌مان هست، دارد؟ يعني به جاي هيجان‌مداري بايد عقل‌مداري داشته باشيم. خلاصه اين‌که قبل از اقدام به فعاليت بايد از انگيزه واقعي خود آگاه باشيم و ببينيم منظورمان از انجام آن کار چيست. براي تقويت انگيزه هم راه‌هاي مختلفي وجود دارد ازجمله اين‌که مي‌توانيد به تلاشي که مي‌کنيد پاداش بدهيد يعني باور کنيد که همين تلاش آن‌قدر ارزشمند است که مستحق پاداش باشد اين باعث احساس رضايت از خود مي‌شود و يا اين‌که بايد ياد بگيريم و به هم گوشزد کنيم که در عصري که امکان برنامه‌ريزي براي آينده وجود دارد نبايد براي رفع نيازها انتظار نتيجه آني ‌داشت!

ايده‌آل يا آرماني؟
* يکي از عواملي که باعث مي‌شود افراد کارهايشان را به بعد موکول کنند احساس ناتواني در انجام صحيح آن کار است. گاهي آدم‌ها با مشاهده کوچک‌ترين نقطه ضعفي درکار آن‌ را رها مي‌کنند و با اين فکر غلط که درزماني ديگر آن کار را بهتر انجام خواهند داد بي‌خيال انجامش مي‌شوند. ما نمي‌توانيم درباره آينده انتظار بازخورد آني داشته باشيم وهمين مسئله ممکن است باعث شود که اطمينان‌مان را نسبت به توانايي انجام کارازدست بدهيم. حساسيت و نگراني از اين‌که کارمان خوب از آب دربيايد يا نه، جرات انجام کار را از افراد مي‌گيرد و باعث مي‌شود که فرد دنبال راه فرار بگردد و چه چيزي دم دست‌تر از به آينده محول کردن آن کار؟ اين احساس ناتواني وقتي به‌وجود مي‌آيد که فرد بيش از حد توان از خود انتظار داشته باشد. بنابراين احساس خودکم‌بيني يکي ديگر از ريشه‌هاي تنبلي است‌. براي جلوگيري از اين احساس ابتدا بايد ياد بگيريم که نمي‌توان همه را راضي نگه داشت به همين دليل در انجام کارهايي که علاقه‌اي به انجام آن نداريد مسامحه نکنيد و با قاطعيت نظرتان را نسبت به آن بگوييد.

شکار لحظه کنيم
* شنيديد که مي‌گويند «آدم بيکار هميشه وقت کم مي‌آورد»؟ آدم‌هاي تنبل هم باوجود تمام سهل انگاري‌هايي که در عمل به برنامه‌ريزي‌هايشان دارند وقت کم مي‌آورند! يعني خيلي راحت روز ازدست‌شان مي‌رود و ناگهان مي‌بينند که به هيچ کدام از کارهايشان نرسيده‌اند ! يکي از بهترين و آسان‌ترين راهکارهاي جلوگيري از اين اتفاق ناگوار شکار لحظه است. درست مثل عکاس‌ها. يعني در همين لحظه اگر کاري براي انجام دادن داريد و يا کاري به ذهن‌تان رسيده است که بايد انجام دهيد معطل نکنيد برخيزيد و اين وقت را منحصرا به انجام آن کار اختصاص دهيد. خواهيد ديد که چند دقيقه کوشش کل مشکل تعلل‌ورزي‌تان را از بين مي‌برد. خلاصه اين‌که اگر مي‌خواهيد دنيا تغيير کند به جاي اين‌که لحظات خود را با انواع نگراني‌هاي اختلال آميز نسبت به کارهايي که انجام نداديد بگذرانيد، کاري بکنيد! پيوسته در لحظه حال زندگي کنيد و يک فرد عمل کننده باشيد نه آرزو کننده!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧