چرا از شبکه  چهار استقبال نمی شود؟
شبکه دانایی، شبکه تنهایی!

چرا از شبکه چهار استقبال نمی شود؟

نویسنده : آزاده چشمه سنگی

اگر به طور اتفاقی از چند بیننده‌ی تلویزیونی، جویای جزییات شبکه‌های مختلف سیما شوید، به احتمال زیاد شما را از کنداکتور شبکه‌های نسیم و آی فیلم و تماشا با خبر می‌کنند اما در قبال شبکه‌ی چهار ممکن است با لطیفه‌ای در این باب، بحث را عوض کنند! این شبکه که چندین دهه با شعار دانایی مشغول به فعالیت بوده، با وجود برنامه‌های‌ غنی و پرمحتوا، هنوز نتوانسته به حد مطلوب، جای خود را در میان مخاطبین تلویزیون باز کند. باید دید چه عواملی از سمت شبکه و یا مخاطبین، منجر به اقبال ضعیف مردم شده است.

 

دامنه‌ی مخاطب

در حقیقت طیف وسیعی از برنامه‌های‌ شبکه چهار، بنا بر رسالت آغازین این شبکه، معطوف به مقوله‌های علمی، فرهنگی، هنری و پژوهشی است. بنابراین تماشای برنامه‌های‌ تولیدی که اغلب نیز گفتگو محورند، مستلزم آن است که یا به موضوع برنامه علاقه‌مند باشید و یا مهمان برنامه برای شما شناخته شده و آشنا باشد. در غیر این صورت دلسرد شده و به سرعت شبکه را عوض می‌کنید. در نتیجه مخاطبین این شبکه محدود به قشر خاصی از جامعه همچون دانش پژوهان، هنرمندان و...  شده است.

 

اول آموزش، دوم تحلیل

اگر بنا باشد در بازده نهایی این سبک تولیدات تلویزیونی، گرایش به مسائل علمی، فرهنگی، هنری و.... اتفاق بیفتد، لازم است قبل از آن، شناخت کافی از مبانی و اصول هر شاخه صورت بگیرد تا در حین تماشای برنامه، مخاطب با واژگان و اصطلاحات ارتباط برقرار کند. مثلا تا زمانی که بیننده از مفاهیم بنیادین سینما و فیلم‌سازی نداند، چیزی از یک نقد فیلم حرفه‌ای و کارشناسانه دستگیرش نمی‌شود. 

 

عدم ایجاد طرح مساله 

هر برنامه‌ی مستند در این مدیوم، در تلاش است به ریشه‌یابی و درمان یک آسیب اجتماعی، فرهنگی، طبیعی و... بپردازد. اما قبل از هرچیز در بیان صورت مسئله ناکام می‌ماند. این مسئله در نمونه‌های خارجی مشاهده نمی‌شود. در نتیجه اغلب مستندهای خارجی خصوصا مستندهای علمی، مخاطب بیشتری جذب می‌کنند. چرا که با بیانی ساده و جذاب در ابتدای برنامه، مخاطب را از هر قشری برای تماشای ادامه‌ی برنامه ترغیب می‌کنند. 

 

لحن‌های کسل کننده

شما می‌توانید در روز به طور مکرر شاهد برنامه‌های‌ کارشناس محوری باشید که به شیوهای کلیشه‌ای مقابل یکدیگر نشسته و با لحنی یکنواخت، مباحثی خشک و ثقیل را مطرح می‌کنند که بی‌شک از حوصله‌ی مخاطب امروزی خارج است. شاید وقت آن رسیده که ارائه مقولات مختلف را به شیوه‌های تجربی امتحان کنیم. از روی صندلی بلند شویم و مخاطب را وارد دنیای ملموس پدیده‌ها کنیم.

 

بی‌توجهی مدنی در جوامع امروزی

فضای شهری و مشغله‌های مختلف، به حد کافی آدم‌ها را از هم دور کرده. مدت‌هاست حرف و کلاس درس، از حوصله افراد خارج شده. گوش نسل قدیم به اصطلاح خودشان از حرف پر است! جوانها، در شبکه‌های پر رنگ و لعاب مجازی مشغول‌اند. بنابراین لازمه‌ی انتقال مفاهیم و محتوا، تغییر فرم و شکستن کلیشه‌های مرسوم است.

 

شبکه نسیم آری، شبکه چهار نه!

با یک مقایسه‌ی کوچک در برنامه‌های‌ شبکه‌ی چهار و شبکهای همچون نسیم در ساعات پایانی روز، می‌شود به تمایلات مردم پی برد. شبکه‌ی نسیم در پایان روز از برنامه‌های‌ ترکیبی و عموما شاد استفاده می‌کند و شبکه‌ی چهار، از برنامه‌ای آرام، نجیب، شاعرانه و فاخر. هر دو، بیننده‌های خاص خودشان را دارند. اما آمارها نشان می‌دهد که شبکه چهار حتی در جذب بیننده خاص خودش هم موفق نبوده است. بسیاری از افراد که می‌توانستند مخاطب این شبکه باشند هم تمایلی به تماشا ندارند. شاید علت به مردمی بر می‌گردد که تمام روز را درگیر کار و گرفتاری‌های شایع امروزی بوده‌اند و دلشان می‌خواهد روز را با لبخند و سرگرمی تمام کنند. چون حتی اگر بخواهند باز هم خستگی، رمقی برای درک برنامه‌های‌ تحلیلی فرهنگی نمی‌گذارد.

در پایان شاید بتوان گفت مردم همانقدر به تماشای چنین شبکه‌ای بی‌میل‌اند که به خواندن کتاب. از یک رو فرهنگ‌سازی و زیرساخت‌های کافی برای کشش به این دست موضوعات وجود نداشته و از سوی دیگر خستگی‌های روزمره، جایی برای تماشای این گونه برنامه‌ها ندارد. همچنین باید دید این سبک ارائه‌ی محتوا، به خواست و سیاست کلی شبکه بر می‌گردد یا شیوه‌ی فرم و اجرا به شکلی بوده که نتوانسته اقبال عموم را به خود جلب کند؟!

برچسب ها
مخاطب شبکه چهار
شبکه دانایی
شبکه چهار
استقبال از شبکه چهار
لحن تکراری شبکه چهار
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/١٠/٢٤
٠
١
جواب تیتر: چون شبکه های افق و مستند و... به وجود اومدن درنتیجه شبکه چهار خالی از برنامه شده. بهترین برنامه اش برنامه راز بود که منتقل شد شبکه افق، الان هم یه رضا رفیع( رفیق دولت) مونده که داره مثلا از دولت انتقاد می کنه.
آزاده چشمه سنگی
آزاده چشمه سنگی
٩٦/١٠/٢٤
٠
٠
بله قطعا تعدد شبکه های مشابه بی تاثیر نیست👍
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/١٠/٢٤
٠
٠
فکر کنم اگر راز قرار بود بمونه توی شبکه چهار، دیگه نیازی به افق نمی بود :))
afsan
afsan
٩٦/١٠/٢٥
٠
٠
برنامه رضا رفیع واقعا خوبه و هر از چندگاهی نگاهش می کنم
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/١٠/٢٤
٠
١
ممنون از مطلب خوب تون. گمونم اصلی ترین دلایل همینایی اند که گفتین. ولی خب چیزهایی توی شبکه چهار پیدا میشد و میشه که بعد از این همه سال، کمتر شبکه ای سمتشون میره. مثل همین اخبار علمی فرهنگی هنری! یا برنامه های علمی تولیدی شون و یا نمایش تله تئاتر و گفتگوهای خوب و به درد بخور. کاش می شد شبکه چهار رو با هم‌صنف‌های خارجیش هم مقایسه کرد/ در کل شاید بهتر بود اگر بعضی برنامه های جوان پسند تر میومدن توی شبکه چهار. یه چیزایی مثل رادیو هفت که خب مخاطباش یه جورایی با مخاطبان برنامه های علم محور و جذابی مثل اسمان شب یا چرخ هم گروه بودن(نمیدونم چرا این دو تا رو فقط یادمه :/ )
آزاده چشمه سنگی
آزاده چشمه سنگی
٩٦/١٠/٢٤
٠
٠
تا حدودی نسبت ب تمام موارد گفته شده تلاش شده تا اعمال تغییرات صورت بگیره. اما سیاست های گنگ شبکه، بیننده رو گیج میکنه. چرا تغییر فرم اتفاق نمی افته. حتی همون رادیو هفت هم عموما مورد بی توجهی قشر عوام بود
afsan
afsan
٩٦/١٠/٢٥
٠
٠
آسمان شب و چرخ عجب برنامه‌هایی بودن
m.babaee
m.babaee
٩٦/١٠/٢٤
١
٠
قبلا خیلی برنامه‌های خوبی در شبکه ۴ پخش می‌شد مثلا من همیشه منتظر افسانه‌زدایان و آزمایش‌های جالبشون بودم یا برنامه‌هایی مثل آسمان شب یا چرخ نه همه قسمت‌هاش ولی در کل برنامه‌های خوبی بودن که الان جاشون خیلی خالیه سخنرانی‌های تد و اخبار علمی فرهنگی هم برنامه‌های خوبی هستند که شاید بشه گفت بیشتر از شبکه ۴ پخش میشن ولی در کل چند وقتی شبکه ۴ خسته است انگار چیز جدیدی برای ارائه به مخاطب نداره البته من فکر میکنم اگر این شبکه رو کلا بسپارن دست برادران صفاریان میشه منتظر اتفاقای خوبی بود
b_noori
b_noori
٩٦/١٠/٢٤
٠
٠
برادران صفاریان رو خوب گفتی، واقعا منم آسمان شب رو خیلی دوست داشتم.
دایناسور
دایناسور
٩٦/١٠/٢٥
٠
٠
اول از همه ممنون برای نوشته خوبتون :) / مخاطب یا مردم همیشه و همه جا موضع و سلیقه شون مشخصه، فقط هم مربوط به شبکه های تلویزیونی نیست، توی کانال های تلگرامی، صفحه های اینستاگرام، فروش فیلم های سینمایی، موسیقی و... هم همین روند هست و خب، شبکه چهار هم در هر صورت مخاطب های خاص خودش رو داره و طبیعیه . یکی از چیزهایی که تو چشم هست تو شبکه چهار رفتن برنامه های خوب و اومدن برنامه هاییه که جذابیت چندانی ندارن مثل برنامه صدبرگ (اگه اشتباه نکنم)، آسمان شب، چرخ، برنامه های مربوط به تاتر، مستندهای خوب و... برنامه هایی مثل مهمان خانه و چهارکتاب که اخیرا پخش میشن حداقل برای من جذابیتی ندارن، البته برنامه های خوبی هم داره مثل برنامه هنرنامه، معرفت، فیلم های سینمایی آخر هفته و... . این شبکه واقعا پتانسیل خوبی داره و حداقل کاری که میتونه بکنه حمایت از ادم های اهل ذوق و فضا دادن بهشونه که نمیدونم چرا حمایت نمیکنه و به جاش تعداد ادم های اتوکشیده و برنامه های نچسب بیشتر میشه.
آزاده چشمه سنگی
آزاده چشمه سنگی
٩٦/١٠/٢٦
١
٠
مساله همینجاست که عده ای محدود مخاطب داره که از اون عده محدود، برنامه های محدودتری نظرشونو جلب میکنه
afsan
afsan
٩٦/١٠/٢٥
١
٠
من مسابقه 4 3 2 1 این شبکه رو خیلی خیلی دوست دارم. گاهی هم فیلم هایی پخش میکنه که عالین. اما خوب واقعا چون تلویزیون کم می بینم خیلی کمتر سراغ این شبکه میرم
آزاده چشمه سنگی
آزاده چشمه سنگی
٩٦/١٠/٢٦
٠
٠
بله. جزو جذاب ترین مسابقه های این شبکه بوده و هست. حیف که زمان پخشش داره میگه کسی منو زیاد نمی بینه!!! یازده شب آخه؟ اونم شب جمعه؟؟ :/