وقتی عکس کودک منبع درآمد والدین می شود
درباره انتشار عکس کودک در شبکه های اجتماعی

وقتی عکس کودک منبع درآمد والدین می شود

نویسنده : عطیه میرزاامیری

اگر کاربر پروپاقرص اینستاگرام باشید، هرباری که به این شبکه‌ی اجتماعی سر می‌زنید یکی در میان با عکس‌های معمولی یا غیرمعمولی کودکانی مواجه می‌شوید که از قضا لایک‌خور زیادی هم دارند. پدر و مادرهایی که در صفحات شخصی خودشان از ریز و بم حرکات، حالات و ظاهر کودک خود عکس می‌گیرند و آن را با مخاطب ناشناس خود در میان می‌گذارند. وقتی دختر سه ماهه‌ام توی خواب می‌خندد، سلفی پدر دختری، بانو وقتی آشپزی می‌کند، جشن خداحافظی پسرم با پوشک، پسرم بعد از کوتاه کردن موهایش و از این دست عکس‌هایی که دیدن‌شان هیچ محتوایی ندارد جز اینکه صاحب صفحه از به اشتراک گذاشتن جزئیات زندگی شخصی‌اش با دیگران لذت می‌برد.

 

مینی سلبریتی‌های اینستاگرام

هرچه بیشتر پیش می‌رویم، محبوبیت شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام، هم بیشتر می‌شود. اگر تا دیروز تنها عکاسان و هنرمندان در این شبکه حضور داشتند، امروزه از هر بسیاری از افراد که گوشی هوشمند دارند، صاحب اکانتی در اینستاگرام‌اند. هر زوجی اگر تا قبل از بچه‌دار شدن‌شان حضوری در این شبکه نداشتند، بلافاصله بعد از به دنیا آمدن فرزندشان وارد این دنیا می‎‌شوند و وظیفه‌ی خودشان می‌دانند که کودک‌شان را به تمام کاربران اینستاگرامی نشان بدهند. شاید گمان می‌کنند در آینده اگر کودک‌شان وارد محیط مدرسه شود اولین سوال هم‌کلاسی‌ها و معلمان از او این است: «چندتا فالور داری؟» اما سوال اینجاست که والدین دقیقا به چه منظوری این کار را می‌کنند؟

 

کسب درآمد از اشتراک گذاشتن عکس کودکان

اگر یکی از همین صفحات پرطرفدار و محبوبی که والدین برای کودک‌اش تاسیس کرده را ببینید، هر عکسی را که باز کنید متوجه می‌شوید اسپانسری پشت این عکس است. از خود عکاس گرفته تا لباسی که تن کودک کرده‌اند. حتی گاهی دیده‌ام کوچک‌ترین جزئیاتی که متعلق به کودک است به نوعی یک تبلیغ حساب می‌شود مثل تل سر یا حتی عروسکی که کودک در دست گرفته. به عبارتی این عمل یک جور استفاده‌ی ابزاری والدین از کودک‌شان است. در واقع کودک تبدیل به پلی برای ارتقا مادی والدینش شده است. اگر بخواهیم واقع‌بینانه‌تر به این موضوع نگاه کنیم با واقعیت تلخی روبه‌رو می‌شویم و آن چیزی نیست جز «کودک آزاری مدرن». گاهی هم نه از طریق جذب مخاطب و تبلیغات، که از طریق شرکت در مسابقه به دنبال هدف خود هستند. مثل مسابقات عجیب و غریب عکس کودک در تلگرام که قطعا بارها و بارها آن ها را دیده اید. مسابقاتی که هر کس لایک بیشتری بگیرد، برنده آن است.


کودک آزاری مدرن

چرا باید به دست به دست کردن عکس یک کودک، کودک آزاری گفته شود؟ اگر آب، غذا، خوراک، پوشش خوب و محیط مناسب را حق یک کودک بدانیم و برای آینده‌ی او هزاران نقشه بکشیم، برایش سرمایه گذاری کنیم، در مورد حق تحصیل او برنامه‌ریزی کنیم و هزاران هدف دیگر، این نکته را نباید فراموش کنیم که حق یک کودک است که بخواهد در آینده دیده شود یا نه. ساده‌تر توضیح می‌دهم. همه‌ی ما در زندگی خود شخصیت متفاوتی داریم. عده‌ای از ما برون‌گرا هستیم و از اینکه در جمعی شناخته ودیده شویم ابایی نداریم. برخی از ما شخصیت درون‌گرایی داریم و به مزاج روحی‌مان نمی‌آید که نگاه‌ها روی ما باشد و در هرجمعی صاحب سخن یا بیش از اندازه بولد و دیده شویم. حالا در نظر بگیرید فردی را که از کودکی بدون اراده و خواست خودش، توسط والدینش، به هرنحوی معروف و شناخته شده باشد. اگر این فرد در بزرگ‌سالی شخصیت درون‌گرایی داشته باشد چقدر بابت این دیده‌ شدنش در کودکی، عذاب می‌کشد.

 

اما راهکار جلوگیری از این پدیده چیست؟

امروزه بسیاری از والدین ایرانی، با وجود کودکی که از هرنظر زیباست مخالف پخش کردن عکس‌هایش هستند. چرا که باور دارند «عکس بچه‌ی آدم نباید به چشم هرکسی بیاد! ممکن چشمش بزنند.» این باور هرچند ریشه و اساس درست یا غلطی داشته باشد اما خیلی ارزشمندتر از باور والدینی هست که تمام زندگی کودک‌شان را در قاب دوربینی خلاصه می‌کنند و می‌خواهند به هر طریقی به جهانیان بگویند: «نگاه کن بچه‌ی منو!» چندی پیش خبری خواندن مبنی بر اینکه «والدینی که عکس ‌کودکان زیرسن قانونی خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشرمی‌کنند، ممکن است تا ۱۰ هزار یورو جریمه دریافت کنند. این حکم توسط دادگاهی در رم صادر شده است.» به گمانم کشورهای اروپایی به این نتیجه رسیده‌اند که عکس هر کودک جز اموال شخصی خودش محسوب می‌شود و اگر والدین آن‌ها را منتشر کند سزاوار مجازات هستند. پس اگر خواهان خیر و خوبی فرزندتان هستید، از توی چشم این و آن کردنش، بپرهیزید! 

برچسب ها
انتشار عکس کودک
عکس کودک در شبکه های اجتماعی
درآمد از عکس کودک
مسابقه عکس کودک در تلگرام
عکس کودک در اینستاگرام
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/١٠/٢١
١
٠
روزی نیست که توی تلگرام برام پیام نداد که عکس بچه مون رو لایک کنین یا توی گروه هاتون بازنشر کنین تا تعداد بازدیدش بیشتر بشه. هیچوقت هم والدین این بچه ها رو درک نکردم که چرا برای یک کارت هدیه یا یک جایزه کوچیک چنین کاری رو می کنن. علاوه بر این، همین چند روز پیش صفحه شخصی یه بچه رو دیدم که لباس های فلان برند رو تنش کرده بودن و با بچه شون تبلیغات می کردن که البته ایرانی نبود. اما خیلی برام عجیب بود!
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/١٠/٢٧
٠
٠
بعد میگند چرا بچه مون خودشیفته ست!
مائده کاشیان
مائده کاشیان
٩٦/١٠/٢٦
٠
٠
همین دیشب یکی از دوستای دوره دبیرستانم که اصلا سال تا سال احوالی نمیپرسه پیام داده عکس پسرامو تو گزوه هایی که هستی بفرست هر بازدید یک امتیاز داره!!😞😞
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/١٠/٢٧
٠
٠
بلاکش میکردی:)))