رسانه ملی یا رسانه میلی؟
تشکر و قدردانی صدای آمریکا و آمدنیوز از تلویزیون ایران

رسانه ملی یا رسانه میلی؟

نویسنده : مریم شیعه زاده

در هفته گذشته اتفاقات زیادی رقم خورد. اتفاقاتی که یکی از آن‌ها زندگی ما را اساسی تحت تاثیر قرار داد و باعث شد تا کمی روی اوضاع و احوال‌مان دقیق‌تر و متوجه کم کاری‌هایمان شویم. آن اتفاق چیزی نیست جز فیلتر تلگرام! درست از زمانی‌که مسئولان لطف کردند و تلگرام را فیلتر کردند، برای تک تک لحظات‌مان برنامه داریم. صبح به صبح در هوای پاکیزه شهرمان ورزش‌ می‌کنیم. با خودروهای ایمن‌، در خیابان‌های خلوت؛ به محل کارمان که حسابی از شرایطش راضی هستیم می‌رویم. بعد با وجود ارزانی و وفور نعمت، ناهار را مفصل میل می‌کنیم. اخبار را می‌بینیم که پول سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری را پرداخت کردند، قیمت مسکن پایین آمده و جوانان جلوی در محضرها صف کشیده‌اند و در نهایت شب را با اهل و عیال راهی مکان‌های تفریحی بی‌شمار شهرهایمان می‌شویم و خلاصه دیگر مشکلاتی که مسبب تمامش تلگرام لعنتی بود را نداریم. 

چیزی که خواندید شرح حال یک هفته اخیر ما بود. شرح حالی به سبک گزارش‌های صدا و سیما! 

 

گزارش های عجیب صدا و سیما

حتما متوجه شده‌اید منظورم از گزارش‌ دقیقا چه نوع گزارشی است. در واقع این روزها فرقی ندارد گزارش مربوط به شرایط زلزله‌زدگان در غرب کشور باشد یا راهپیمایی 22 بهمن. در هر صورت از چند فرسخی داد می‌زند که چه کسانی آن را تهیه کرده‌اند. آخرین‌ آن‌ها هم مربوط به فیلتر تلگرام است. گزارش عجیبی که در آن خبرنگار میکروفون را به سمت مردم می‌گیرد و آن‌ها با لبخند از حال خوب این روزهایشان می‌گویند و کلیت پاسخ‌ها تشکر و قدردانی از فیلتر تلگرام است. پاسخ‌های عجیب مردم و رضایت 100 درصدی آن‌ها می‌گوید یک جای کار بد می‌لنگد! 

 

صدای اعتراض مردم 

بعد از انتشار این کلیپ سر و صدای زیادی به پا شد. دیگر داستان به ساخت چند لطیفه و انتشار یکی دو کاریکاتور در روزنامه‌ها ختم نشد و اعتراضات فراتر از حد انتظار بود. هر روز کلیپ جدیدی از دیرین دیرین، سوریلند و... منتشر ‌می‌شد و حتی شاهین صمدپور، مجری معروف برنامه شوک؛ هم میکروفون به دست گرفت و در خیابان بی‌سانسور با مردم مصاحبه کرد. مصاحبه‌ای که به خوبی نشان می‌داد صدا و سیما دیگر آینه تمام نمای جامعه نیست! 

 

تحریف ممنوع

اولین اصل مصاحبه «امانت‌داری» است. این جمله را نه یک بار، نه دو بار که صدها بار شنیده‌ام. صدا و سیما امانت‌دار خوبی برای پاسخ‌های مردم نبود. این را می‌شود از افشاگری مصاحبه شوندگان فهمید. از کامنتی که یکی از آن‌ها در پیج شاهین صمدپور گذاشت یا از کلیپی که دیگری در صفحه شخصی‌اش منتشر کرد. این افراد روی یک بحث تاکید داشتند و آن تقطیع صحبت‌هایشان و تغییر محتوای کلام‌شان بود. 

واکنش به گزارش صدا و سیما از فیلتر تلگرام

 

شما نگویید، ما نمی‌فهمیم؟ 

بزرگ‌ترین ویژگی دهکده جهانی مارشال مک لوهان همین است که اگر کوچک‌ترین اتفاقی در گوشه‌ای از این دهکده رخ دهد، بی‌شک همه اهالی از آن با خبر می‌شوند. این روزها که هر شخص برای خودش یک پا شهروند خبرنگار است و رسانه در اختیار دارد، چطور می‌توان تا این حد خوش خیال بود که مردم نمی‌بینند و با خبر نمی‌شوند. اوج خوش خیالی هم آنجا باشد که پیش خودشان فکر کنند نه تنها مردم نمی‌بینند، بلکه آنقدر توسط رسانه اقناع می‌شوند که آن‌ها هم ته دل‌شان می‌گویند «فیلتر تلگرام چقدر مزیت داشت و ما نمی‌دانستیم» و از این اتفاق خوشحال می‌شوند و همه چیز را در اندک زمانی فراموش می‌کنند. چطور تا به این اندازه می‌توانند مخاطب خود را منفعل و فاقد تجزیه و تحلیل تصور کنند؟ 

 

خوشحالی «آمد نیوز»ها از این ماجرا

اگر شما هم تا به امروز متعجب بوده‌اید که چطور کانال جدید آمدنیوز بعد از فیلتر، در عرض 24 ساعت؛ 1 میلیون نفر مخاطب می‌گیرد و به این رقم می‌رسد؛ باید توجه‌تان را به سیاست مدیران صدا و سیما جلب کنم. سیاستی که می‌گوید هر جا منافع‌مان حکم کند صدای مردم می‌شویم و هر زمان منافع‌مان در خطر باشد و امکان خرده گرفتن وجود داشته باشد، سکوت می‌کنیم و یا مطابق میل آقایان عمل می‌کنیم. آنوقت امثال آمدنیوز وارد می‌شوند و با انتشار اخبار کشور ما، آنطور که دلشان می‌خواهد و آنطور که منافع‌شان اقتضا می‌کند، توجه مردم را به خودشان جلب می‌کنند. آن هم حالا که مدام تکرار می‌کنیم باید نگاه مردم را از ماهواره برداریم و به صدا و سیمای خودمان برگردانیم. 

برچسب ها
رسانه میلی
گزارش های عجیب صدا و سیما
مخاطب منعفل
سانسور صدا و سیما
تحریف حرف های مردم در تلویزیون
نظرات کاربران
کد امنیتی
amineh_hz
amineh_hz
٩٦/١٠/١٨
٢
٠
واقعا دشمن شادكنیم
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/١٠/١٩
٢
٠
افتضاح بزرگی بود :/
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/١٠/٢٠
٣
١
بعنوان یکی از دردسرهای تلگرام میگه: "یک عکسی رو می دیدم، داشتم می رفتم تو ماشین جلویی!" حالا بیندۀ سیمای ملی باید از این خاطره درس بگیره که تلگرام بده و بهتره که همه بریم توی سروش گروه بزنیم! جداً باید بریم از سازندۀ گزارش بپرسیم که چطوری حاضره بابت این مسخره بازی حقوق بگیره از دولت!
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٠/٢١
١
٠
نكته به جايي بود :))))