چه طور حقوق بیشتری بگیریم؟
تکنیک های چانه زنی برای افزایش حقوق

چه طور حقوق بیشتری بگیریم؟

نویسنده : اکرم انتصاری

بالاخره کار پیدا کرده‌اید، البته فقط فرض کنید. آن هم بعد از ماه‌ها ورق زدن نیازمندی‌ها و استخدامی‌های روزنامه و پیمایش گروه‌های تلگرامی مربوط به استخدام و سپردن به دوست و آشنا و حتی بقال سر کوچه برای یک کار آبرومند و تا حد ممکن مرتبط به رشته‌ای که حداقل چهار سال از عمر شریف‌تان را به پای پاس کردن درس‌های تخصصی و غیر تخصصی‌اش گذاشته‌اید. حالا بعد از این همه اما و اگر به قرار مصاحبه کاری رسیده‌اید. در این مصاحبه گفت‌وگوهای زیادی بین شخص و کارفرما رد‌‌و‌بدل می‌شود که یکی از آن‌ها موضوع حقوق است. مسئله‌ای که اگر در مورد آن درست نپرسید یا اشتباهی صحبت کنید، به قیمت نرسیدن به حقوق منصفانه و یا از دست دادن کار جدید تمام می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم از روش‌های درست مذاکره حقوق برای بی‌تجربه‌ها بگوییم، همراه‌مان باشید.

 

حواستان به نوع قرارداد باشد

مطمئن باشید نوع قرارداد کاری، نقش مهمی در تعیین حقوق دارد. در بیشتر اوقات قراردادهای پیمانکاری، ساعتی و حجمی از قرار‌دادهای کارمندی با حقوق ثابت، آورده‌های مالی بیشتری دارد. البته طبیعی‌ است که این نوع قرارداد، ریسک بالاتری دارد، در کل اگر قدرت محاسبه‌گری و دو دوتا چهار تا کردن‌تان بر حس ریسک پذیری‌تان می‌چربد به دنبال یک کار ثابت و مشخص باشید و اگر اهل ریسک هستید از نوع قرارداد نترسید و به شرایط دیگر استخدام توجه کنید.

 

حقوق‌تان را مشخص کنید

در مصاحبه‌های کاری خجالت را کنار بگذارید. بعضی‌ها در مصاحبه‌ها از حقوق خود حرفی نمی‌زنند و زمانی که از آن‌ها دلیلش را می‌پرسی این طور جواب می‌دهند که خواستیم در اولین ملاقات، آدم پول‌پرستی به چشم نیاییم. تجربه نشان می‌دهد این کار اشتباه محض است و ممکن است زمانی به آن پی ببرید که اولین فیش حقوقی‌تان صادر شده باشد، آن زمان هم که برای فسخ قرارداد و جبران ضرر و زیان‌های احتمالی بعدش بسیار دیر است. سعی کنید وقتی در یک مصاحبه کاری پذیرفته می‌شوید مبلغ حقوق را بپرسید و اگر میزان حقوق مد نظرتان با مبلغ پیشنهادی قابل مقایسه نیست، همان‌جا قیدش را بزنید. رودربایستی را کنار بگذارید، یک تصمیم قاطعانه بهتر از یک عمر زندگی کردن با ای کاش‌ گفتن‌های مدام است. البته اگر زیاد فضایی فکر نمی‌کنید و واقعا رقم منصفانه‌ای در ذهن دارید.

 

حقوق واقعی‌تان را کشف کنید

مقدار واقعی حقوق‌تان چه قدر است؟ این مقدار به عامل‌های زیادی بستگی دارد، مثل ساعت کار، سختی و یا محیط کار، ماموریت‌های داخلی و خارجی، ظرفیت و توان مالی شرکت. پس برای این که بفهمید حقوق واقعی‌تان چه قدر می‌تواند باشد فقط به جست‌وجوهای اینترنتی اکتفا نکنید. از کسانی که با تجربه‌اند و یا در شرایط مشابه کار می‌کنند پرس‌وجو کنید و شنیده‌های قبلی‌تان را کنار این پازل بگذارید تا بعد از شنیدن مقدار حقوق شوکه و یا برعکس هول نشوید. بررسی کنید و بعد تصمیم بگیرید.

 

به خاطر جنسیت کوتاه نیایید

به احتمال زیاد شما هم با آگهی‌های استخدامی مواجه شدید که در قبال ساعت‌های کاری زیاد حقوقی نصف و یا حتی کمتر را برای ان کار در نظر گرفته‌اند. دلیلش مشخص است چون طرف قرارداد خانم است. اگر تحصیلات و تجربه لازم را دارید نگران جنسیت‌تان نباشید، به هر حال حقوق منصفانه، حق شماست. پیشنهاد ما این است که به هر قیمتی زیر بار کارهای طاقت فرسا و حقوق ناعادلانه نروید زیرا در اولین قدم به خودتان ظلم می‌کنید.

 

در سود کار شریک شوید

نمی دانم سرگذشت دیوید چو، نقاش، تصویرساز و گرافیتی‌کار آمریکایی را خوانده‌اید یا نه. از او که سابقه دزدی هم دارد خواسته شد در دفتر کار فیس‌بوک در سیلیکون گرافیتی کار کند و در ازای آن سهام دریافت کند. او پذیرفت و حالا یکی از سهام‌داران شرکت موفق فیس‌بوک است. خلاصه این که مصاحبه کاری می‌تواند محل بازگو کردن مطالبات معقولانه باشد مثل همین مشارکت در سود خروجی کار که مردم آن را با «درصدی کار کردن» می‌شناسند. چاشنی این نوع تعیین حقوق هم ریسک است با این تفاوت که در این‌طور به تفاهم رسیدن پرستیژ کاری‌تان حفظ می‌شود و هم به عنوان سهام‌دار شناخته می‌شوید. 

 

ارزش خودتان را نشان دهید

اگر در شرایطی قرار گرفتید که پذیرفته شدن در کار ارزش بیشتری دارد صبور باشید. اجازه دهید مدتی از استخدام‌تان بگذرد، کافی ا‌ست در مدتی که مشغول به کار هستید توانایی‌ خودتان را نشان دهید تا بتوانید ارزشمندی خود را ثابت کنید. بعد از گذشت مدتی، زمان این است که فعالیت‌ها و نتیجه تلاش‌هایتان را به کارفرما و یا مسئول‌تان نشان دهید و از او بخواهید ارتقای شغلی و یا افزایش حقوق را برایتان در نظر بگیرد. البته که در این طور مواقع باید آمادگی شنیدن «نه» و یا ترک محل کارتان را داشته باشید. به هرحال وقتی این درخواست میان شخص و کارفرما مطرح می‌شود و با جواب منفی رو به‌رو می‌شوید وجاهت قبلی را ندارید. زیاد هم نگران نباشید برای کسی که یک رزومه درخشان دارد کار پیدا کردن سخت نیست.

 

آخر کلام...

اگر روزهای زیادی است که به دنبال کارید و هنوز موفق نشدید امیدتان به خدا باشد. نه شنیدن و رد شدن به معنی شکست نیست. این روزها بازار کارهای نو و ایده‌های خلاق داغ است. اگر اهل تلاش و رساندن ایده‌ کاربردی‌تان به پول هستید از کم شروع کنید و مطمئن باشید روزی می‌رسد که خودتان در مصاحبه کاری به عنوان کارفرما نشسته‌اید و جوان‌ها را استخدام. حالا می‌توانید تجربه‌هایتان را از مصاحبه‌های کاری با ما به اشتراک بگذارید. 

برچسب ها
افزایش حقوق
درآمد بیشتر
چانه زنی برای حقوق
قرارداد کاری
حقوق درلخواه
نظرات کاربران
کد امنیتی
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٦/١٠/١٦
١
١
خیلی ممنون بابت این متن خوب اکرم جان. ولی مشکلی که من تو حوزه ی کار ی خودم دارم اینه که مدام تهدید می شیم که اگر تو نباشی(یعنی با این حقوقی که بهت پیشنهاد می کنم کنار نیای) بهتر از تو هستن که به نصف این مبلغ هم راضی هستن کار کنن! و در واقع هم هستن خانم هایی که به قول تو به 200- 300 تومن هم راضی هستن و من و امثال من وقتی حقوق قانونی رو طلب می کنیم پس زده میشیم چون صرف نمی کنه براشون کار با من متخصص اما گرون! طول می کشه تا خانم ها قدر خودشون و تخصص شون رو بدونن!
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/١٠/١٦
٠
١
ضمن تایید کامل نظر شما، باید بگم نه تنها بانوان بلکه با شرایط بد اقتصادی حال حاضر کشور، حتی آقایون هم با این مشکل رو به رو هستن
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/١٠/١٧
٠
١
خواهش میکنم نسرین جان. به نظرم هر کسی که الان در گیر و دار کار پیدا کردن باشه با این مسئله مواجه میشه. مشکل جامعه ما اینه همیشه وقتی رو به سمت حرکتی می ره فضا و بسترش فراهم نبوده، درست مثل زمانی که کار کردن خانم ها در ابعاد وسیع تبدیل به یک حرکت شد و کارفرماها با استفاده از ناآگاهی و گاهی درماندگی خانوما برای پیدا کردن حقوق های ناچیز رو سازماندهی کردن. به نظر من این جور کار کردن وقتی از روی نیاز نباشه واقعن در دراز مدت برای خانم کاملن فرسایشی خواهد بود. مشکل اینه خودباوری نیست و از طرفی کلاف مشکلات جامعه ما این قدر درهم پیچیده است که با یک نسخه دردی ازش دوا نمیشه.
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/١٠/١٧
٠
٠
متاسفانه درسته آقای خطیب. اما روی صحبت من تو این مورد خاص در مورد حقوق گرفتن با کسانی هست که واقعن با حقوق دریافتی کاری از پیش نمی برن و شاید اصلن بهش نیازی پیدا نکنن و فقط به خاطر سرگرمی رو به کاری میارن و بعد با تعیین یک حقوق فضا رو برای بقیه سخت می کنن( خب طبیعتن وقتی این افراد باشن کارفرما به متخصص و ... حقوق دوبرابر نخواهد داد)
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/١٠/١٦
٠
٠
به نظرم این شرایط اصلا تو کشور ما شدنی نیست! شما کارو نگیری و با حقوقش کنار نیای، یکی دیگه رو میذارن جات! مگه اینکه خیلی دیگه تک باشی که مجبور باشن بخوانت. اما بعد استخدام به قول شما همین نشان دادن ارزش باعث میشه که بتونید طاقچه بالا بذارید و درخواست حقوق بیشتر بدین اون موقع است که احتمال موافقتش خیلی بیشتره
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/١٠/١٧
٠
٠
مسلمه که همه موارد رو با هم نمیشه داشت. خیلی بستگی به موقعیت مصاحبه شغلی داره و هر کدوم از این موارد تو موقعیتهای مختلف پررنگ می شن. گاهی استخدام شدن فقط مهمه و آدم باور داره می تونه خودش رو اثبات کنه، گاهی تخصص داری و رزومه قوی اونجا حقوق مهمه و گاهی یک موقعیت شغلی ثابت و بدون دغدغه.
محمدخالقی
محمدخالقی
٩٦/١٠/١٧
٠
٠
https://www.chetor.com/93446-اشتباه-رایج-مذاکره-اولین-حقوق/
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/١٠/١٧
٠
٠
خوب چه ربطی به این داره؟
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/١٠/١٨
٠
٠
خیلی ممنون بابت لینک. مطمئنن تکمیل کننده هم هستن. البته که حرفای مطلب حاصل حرف زدن با کسی هست که تجربه اقتصادی زیادی دارن
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/١٠/١٧
٢
٠
آفت این داستان اینکه از یه جایی به بعد احساس میکنی داره بهت ظلم میشه و انگیزه و خلاقیتت برای کار به صفر میرسه. اونوقت که از ثانیه به ثانیه کاری که می کنی متنفر میشی و میفتی روی دور تکرار. بحث مالی توی کار واقعا مهم و توی شراطی که باهات کنار نمیان، چاره همون ترک محیط کار و ریسک کردن!
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/١٠/١٨
٠
٠
رنجی که ازین بابت شخص متحمل میشه واقعن عذاب آوره و ممکنه اعتماد به نفس و خلاقیت و خیلی از حس های ممکن دیگه رو هم از دست بده
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/١٠/١٧
٠
٠
بارها و بارها و بارها وقتی دنبال کار بودم به خاطر 50 هزار تومن کم تر یکی دیگه رو انتخاب کردن!!!! یکی دو بار جایی استخدام شدم و قرارداد رو همون اول امضاء نکردن و هی کشش دادن بعد وقتی یکی دو ماه حقوقم کم میشد یا نمیدادن من میگفتم نمیتونم بمونم و میرم اداره کار شکایت میکنم میگفتن به استناد کدوم قرارداد؟؟؟ یه جوری شده بود که یه مدت هر جا میرفتم دنبال کار میگفتم من اگه تو مصاحبه تون قبول شم همین الان باید قراردادمو امضاء کنید یه نسخه شو دستم بدید تا از فردا بیام :| به اصلاح مارگزیده از ریسمون سیاه و سفید می ترسه... هیچوقت واقعا احساس امنیت نکردم توی بازار کار.. الانم که بالاجبار خونه دارم ولی به نظرم بهترین راه اینه که خودمون شغلی رو راه اندازی کنیم تا سرمون کلاه نره :/
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/١٠/١٨
٠
٠
درسته. به خصوص در مورد خانما خیلی چیزا واقعن نابرابره. به نظر من ایده جدید و کاربردی باشه حتمن می‌گیره و پربازده میشه
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/١٠/١٧
٠
٠
من امروز فردا باید برم با یکی دعوا کنم -_- اگر از کار بیکار شدم تو باید همه هزینه هامو بدی اکرم :))
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/١٠/١٨
٠
٠
من خودم دنبال کسی می‌گردم همه هزینه‌هامو تقبل کنه الهام😂
فرانک باباپور
فرانک باباپور
٩٦/١٠/١٨
٠
٠
منم اخيرا تو كارم سر اينكه بايد حقوقم از بقيه بيشتر باشه بحث كردم! به لحاظ كيفيت كار و اينا! بعد هم گفتم اگر قراره حقوقم اندازه اونا باشه پس منم اندازه اونا كار ميكنم و ايده ميدم و ...! خلاصه چند روز پيش گفتن برام تشويقي رد كردن!! البته معلوم نيست كي بدن! ولي همينكه تونستم بگم خوشحالم! گاهي آدم ميترسه از گفتنش كه نكنه اخراجش كنن! اگر ببينن واقعا داري بهتر كار ميكني و نباشي كارشون لنگه شايد حقوقتو زياد كردن!
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/١٠/١٨
٠
٠
خیلی هم خوووب. همین که جسارت گفتنش رو داشتی عالیه. این که مورد ظلم واقع بشی و خودت بدونی و چیزی نگی سخته خب:/