تلگرام برای همیشه رفت؟
مسئولیتی که دولت باید به دوش بکشد

تلگرام برای همیشه رفت؟

نویسنده : محمد حسین وکیلی

 تلگرام و اینستاگرام دو اپلیکیشن محبوب ایرانی فیلتر شدند. البته فیلتر شدنشان برخلاف قبل‌ترها قابل پیش‌بینی بود. اما چه شد که این فیلتر در روز یک‌شنبه اتفاق افتاد؟

  

تلگرام چطور فیلتر شد؟ 

اصلی‌ترین کانالی که مردم را تحریک به اغتشاشات در معابر عمومی می‌کرد و به اعتراضات خیابانی، رنگ و بویی سیاسی داد، آمدنیوز بود. این کانال متعلق به روح‌الله زم است. فردی که معلوم‌الحال است و قدرتمندترین بنگاه تلگرامی علیه جمهوری اسلامی را مدیریت می‌کند. فعالیت کانال، باعث شد جهرمی (وزیر ارتباطات) فشار زیادی را تحمل کند.

در گذشته وزرای ارتباطات نه دیپلماسی خاصی داشتند و نه قدرتی که با آن بتوانند اپلیکیشنی را مجبور به برآورده شدن خواسته‌شان کنند. اما جهرمی دهه شصتی است. یعنی هم حساب و کتاب شبکه‌هایی دستش است و جنسش با قبلی‌ها فرق می‌کند. او توییتی منتشر کرد و در آن به پاول دورف (مدیر تلگرام) تلنگر زد که یک کانال تلگرامی خشونت را ترویج می‌دهد. مدیر تلگرام هم در همان توییتر جواب داد که بررسی می‌کند. بعدتر هم عنوان کرد که چون این کانال، آموزش نوعی سلاح(کوکتل مولوتف) را داده است –هرچند فالورر زیادی دارد- بسته می‌شود. همین اتفاق هم افتاد اما آمدنیوز متوقف نشد و دو کانال دیگر هم ساخت که سرنوشت قبلی دچارشان شد. پس از آن مدیران این کانال با پاول دورف (مدیر تلگرام) مکاتبه‌ای داشتند که دیگر چنین‌ کاری نمی‌کنند و مدیر خاطی را هم برکنار کرده‌اند. پس دوباره کانال آمدنیوز با نام صدای مردم راه افتاد و در یک روز به 800 هزار فالوور رسید. ولی این بار فیلتر نشد. از آن‌جایی که کاری از وزیر ارتباطات هم برنمی‌آمد او هم مجبور شد به روش قبلی‌ها عمل کند یعنی کلهم اپلیکیشن را فیلتر کند. ولی چون آمد نیوز در اینستاگرام هم فعال بود اینستا هم به جمع فیلتری‌ها پیوست. اما نکته خنده‌دار ماجرا، واکنش دورف به فیلتر تلگرام بود. او  یک توییت پر از حرص منتشر کرد که ایران می‌گوید باید آمدنیوز را ببندی وگرنه فیلتر می‌شی!

 

برای همیشه با تلگرام خداحافظی کنیم؟

آینده تلگرام را نمی‌توان پیش‌بینی کرد. اسماعیل جبارزاده (معاون سیاسی وزیر کشور) یکی از مسئولینی بود که در این باره صحبت کرد: «دولت بنای تعطیلی شبکه‌های اجتماعی را ندارد، اما وقتی اختلالی در نظم عمومی ایجاد شود طبیعی است که به شکل مقطعی، دست به محدودیت بزنیم.» اما بازهم نمی‌توان مطمئن بود که تلگرام بر می‌گردد. البته این نقل قول یک نکته ظریفی هم دارد. تلگرام شبکه اجتماعی نیست و اینستاگرام شبکه اجتماعی بود که فیلتر شد و خب احتمال برگشتش هم بسیار بالاست. اما از آن‌جایی که تلگرام نمونه مشابه زیادی دارد فیلتر همیشگی آن، دور از انتظار نیست. یادمان نرود که دو هفته پیش رئیس جمهور در سخنرانی‌اش تاکید کرد که وزیر ارتباطات قول داده دستش رو دکمه فیلترینگ نرود. حالا قبول، اوضاع به‌گونه‌ای پیش رفته که منطقی است برای مدت محدودی تلگرام فیلتر شود اما لطفا هرچه زودتر وزیر محترم دستشان را از روی دکمه بردارد تا مردم به کارشان برسند. دولتمردان یادشان باشد در برابر وابستگی مردم مسئولند. برای این که تلگرام بماند شاید این دولت کم هزینه نداده باشد و از آن طرف یکی از ابزارهایی پیروزی در انتخابات همین اپلیکیشن بود. پس حالا که مردم به استفاده از آن عادت کرد‌ه‌اند و کارهای روزمره‌شان را با همین اپلیکیشن انجام می‌‌دهند و بسیاری از مجموعه‌ها روی کانال‌های تلگرامی به عنوان قابل دسترس‌ترین راه ارتباطی حساب باز کرده‌اند نباید یک‌باره فیلتر شود. فیلتر بی‌برنامه می‌تواند خسارتی قابل توجه به برخی‌ها وارد کند و دولت باید پاسخگوی این وابستگی و خسارت باشد. امیدواریم این قطعی دائمی نباشد، همان‌طور که آقای جهرمی در توییترش وعده داده است.

برچسب ها
چرا تلگرام فیلتر شد
فیلتر تلگرام
رفع فیلتر تلگرام
فیلتر تلگرام توسط دولت
خداحافظی با تلگرام
نظرات کاربران
کد امنیتی
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/١٠/١٣
٠
٠
ما هم امیدواریم..
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/١٠/١٣
٣
١
کلاً که بعید به نظر می رسه مشکلِ کارگروه مصادیق مجرمانه فقط با ترویج خشونت در آمدنیوز بوده باشه. باید از مسئولین سابق کارگروه پرسید که آیا واقعا معیارهاشون برای فیلتر کردن، همون چیزهایی هست که توی قانون گفته شده؟ چطوره که تماس صوتی توی واتس اَپ موردی نداره، اما توی تلگرام باید غیرفعال باشه یا اصلاً فرق وی‌چت با لاین و تلگرام چیه؟ سلیقه و جهل بعضی هاشون توی حوزۀ ارتباطات و شاید امنیت، احتمالا دخیل بوده توی روند سالهای اخیرشون. و جالب اینجاست که دولت هم نقش مستقیمش توی فیلترینگ، طبق قانون کمتر از 50 درصده! توی همون حوزه هم حتی معلوم نیست که همه شون مخالف فیلترینگ به شکل سابق هستن یا نه. حالا این تلگرام و توییتر که چیزای توی چشم‌ان. اعصاب آدم وقتی خورد میشه که سایتای بی مورد رو میبینه که فیلتر شدن. مثل سایتای متن آهنگ و خیلی از سایتای مرتبط با موسیقی و فیلم ...
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/١٠/١٣
٠
٠
به روزرسانی: برخلاف روال عادی، تصمیم فیلترینگ تلگرام از طرف شورای امنیت کشور بوده که یکی از شاخه های فرعیِ شورای عالی امنیت ملی هست و کارگروه مصادیق مجرمانه هیچ کاره بوده :) اعضای شورا هم آذری جهرمی، روحانی، رحمانی فضلی و چند نفر دیگه از وزرا و یه تعداد نمایندۀ انتصابی توش حضور دارن. بعید نیست که خود آقای رئیس جمهور انگشتش رو زده باشه روی دکمۀ فیلترینگ دی:
mhv
mhv
٩٦/١٠/١٤
٠
٠
سلام مرسی از نظرت، چند نکته: کلا کارگروه مصدایق مجرمانه لحظه ای کار نمی کنه. فاصله جلساتشون زیاده و هر تصمیمی که می گیرین شاید چندین ماه طول بکشه که اجرایی بشه. مثل قضیه تلگرام که به نتیجه رسیده بودند تا اخر سال فیلتر بشه و بعد از اون جلسه، روحانی در مقابل مردم به وزیر ارتباطات گفت که دستش روی فیلتر نره و به نوعی خودش رو از قضیه فیلتر تلگرام بیرون کشید. (بعد هم اتفاقات امنیتی افتاد و فیلتر شد). دولت و وزارت ارتباطات بیشتر وظیفه اجرایی دارند، یعنی یک نهاد قضایی و امنیتی تصمیم به فیلتر می گیره و اونجا اجرا میکنن و درصدش هم خیلی بالاتر از 50 درصده. در جلسه اعضا شورا افراد مهم تری هم هستند که در حقیقت اون ادما تصمیم گیرنده اند که اسمی ازشون نبردی
h.naderi
h.naderi
٩٦/١٠/١٤
١
٠
به نظر من دو تا مسئله رو باید از هم تفکیک کنیم. مسئله اول اینه که تلگرام فرقش با بقیه چیه و مسئله دوم اینه که چرا الان بحث فیلتر شدندش مطرح شده. 1- تلگرام صرفا پیام رسان نیست. در ایران تقریبا اصلا پیام رسان نیست و نقش رسانه و پلتفرم رو بازی می کنه. رسانه ها در همه کشورها نقش تأثیر گذاری روی افکار عمومی رو دارند و هیچ حکومتی اجازه نمیده رسانه ها بر خلاف مصالح کلی اش حرکت کنند. در ایران هم تا زمانی که رسانه تلگرام و کانال های اون در کنترل دولت و در لایه بالاتر حاکمیت بودند ظاهرا مشکلی نبود ولی مدت ها بود که متخصصان در مورد پایدار نبودن اعتماد به تلگرام هشدار داده بودند. 2- مقطع فعلی بروز کاملا واضحی از عدم اطمینان به تلگرام بود. اینکه وقتی ما به رسانه اجتماعی کارکرد ابزاری داریم و فکر می کنیم با آتیش میشه بازی کرد باید منتظر این روزها باشیم. روزهایی که علی رغم توافقات پشت پرده دولت با تلگرام مثل آب خوردن این رسانه میشه تهدید امنیتی و از اونجایی که در کشور ما وقتی چیزی امنیتی بشه یعنی کل حاکمیت متحد میشن تا از بین ببرنش به خصوص که در دولت فعلی امنیتی ترین کابینه هم سر کار هست.
mhv
mhv
٩٦/١٠/١٤
٠
٠
سلام رسانه ها در ایران مهجورند. یعنی ما خیلی مشخص، آزادی بیان نداریم. در ایران اصلا بحث مصالح کلی نیست. مصالح جزئی هم نیست. مصالح سلیقه ایه. یعنی با رفتن یک مسئول مرز سانسور عوض میشه نمونه اش رویکرد صدا وسیما بعد رفتن مدیرانش و یا حتی مطبوعات در زمان رامین و بعدش! کلا ما قانون درستی نداریم که بشه استناد کرد اینا مصالح نظام هستش. شما هر چی بنویسی یه جوری میشه در خطر افتادن مصالح.2- قدرت رسانه اجتماعی همینه. یعنی بازتاب قوی حرف مردم وجامعه . روحانی برای اولین بار در جمهوری اسلامی اجازه داد یک رسانه اجتماعی قوی داشته باشیم. حالا قرار نیست این رسانه همیشه بر اساس نظر حکومت باشه اصلا اگر باشه که دیگه رسانه اجتماعی نیست. وقتی مردم شاکین بازتابش در تلگرام خواهد بود. هر چند که این بازتاب می تونه چند برابر و غیرواقعی باشه ولی بالاخره وجود داره.
h.naderi
h.naderi
٩٦/١٠/١٤
٠
٠
در مورد نابود شدن کسب و کارها هم که این روزها بحث زیادی در موردش هست یک واقعیت مهم وجود داره. علی رغم اینکه این حرف درسته ولی مسیر تحققش از ابتدا هم غلط بوده. تجربه دنیا میگه کسب و کارهای قانونی همگی دارای وب سایت و اپلیکیشن موبایل هستند و از رسانه های اجتماعی برای ارتباط با مخاطب بهره می برند. در ایران بسیاری از کسب و کارها بدون مجوز و بدون اطلاع و بعضا (در موارد بسیار کمی) کلاهبردارانه رفتار کردند. و گرنه مثلا شما دیجی کالا رو به عنوان مطرح ترین کسب و کار اینترنتی بینید. بسته شدن کانال تلگرامی اش فقط یک راه ارتباطی اش رو با مشتری کم کرده در حالی که ما از ابتدا راه رو غلط رفتیم. اومدیم از یک رسانه اجتماعی توقع پلتفرم داشتیم.
mhv
mhv
٩٦/١٠/١٤
٠
٠
دولت به کسب و کارهای تلگرامی اجازه فعالیت داد. درسته، شغل کاذب هم ایجاد شد اما دلیل نمی شه همه شغل ها کاذب باشند. ما در خیلی حوزه های دیگر عقبیم. مثلا تا قبل از تلگرام پیدا کردن مخاطب هدف در جامعه به سختی بود. اما با وجود تلگرام به راحتی میشه مخاطب هدف رو پیدا کرد و تبلیغات انجام داد. که خب سه طرف سود هم هست. همچنین راه ارتباطی که تلگرام برای ما ایجاد کرد بی بدیل بود. بدون هزینه، راحت و کاملا آزادانه. و نمونه اش جایی که من کار می کنم راه اصلی ارتباط با مخاطبمان تلگرام بود و خب بعد از فیلتر تلگرام جای خالی اش به همین راحتی ها پر نمیشه. دیجی کالا یک کمپانی بزرگه. اما کسب و کارهای خرد مطمئن باش ضررهای قابل توجهی خواهند داشت.
Nasrin-A
Nasrin-A
٩٦/١٠/١٦
٠
٠
خیلی ممنون بابت متن خوب و توضیحات کارشناسانه تون:) در واقع فیلتر کردن تلگرام پی آمد های زیادی می تونه داشته باشه این دیگه مثل فیس بوک و توییتر نیست برای مردم چون فراگیره و در انحصار قشر خاصی از جامعه نیست. امیدوارم که رفع بشه فیلترش