مرگ رنگ‌ در شهر
روی دیوارهای شهر، رنگ بپاشید

مرگ رنگ‌ در شهر

نویسنده : محدثه عارفی

 دقیقا یادم نمی‌آید از چه زمانی رنگ‌ها وارد لباس و خانه‌هایمان شدند. مبل‌های رنگی، فرش‌های خوش‌نقش و نگار، لباس‌هایی که سرتاپا ست نیستند و چند رنگ را کنار هم دارند. دقیقا یادم نمی‌آید از چه زمانی بود ولی خوب می‌دانم که دل مردم را باز کرد. یک عده را در این زمینه پیشرو کرد و الان دیگر یک امر کاملا فراگیر است و اصلا جز علایق شده که وسایل خانه را دلباز و سرزنده، رنگی و روشن بگیرند. این مسئله آنقدر باب شده که حتی برخی‌ها در خیابان‌های شهر به‌جای چادر مشکی، چادر رنگی به سر می‌کنند یا وسایل قدیمی‌شان را با رنگ تغییر می‌دهند. با این‌حال نمی‌دانم چرا رنگ شهرهایمان هنوز خاکستری است؟! مردمی که این روزها حتی رنگ چادر و لباس‌هایشان را هم متفاوت می‌خواهند چرا هنوز هم انتخاب رنگ بنا و فضای شهر را به سلیقه‌ی پیمانکار یا اجناس موجود در بازار و حتی تصادف، واگذار می‌کنند؟

 

ساخت شهری آرام، در عین ناآرامی با رنگ!

همه این‌ها مقدمه‌ای بود تا ارزش رنگ در شهر درک شود. رنگ مبلمان، نیمکت، کفپوش، ساختمان‌ و حتی درخت‌ها. باید گفت که‌ یکی از رنگین‌ترین معماری‌های جهان، متعلق به گذشته ایران است. ایرانی که بناهای گذشته‌اش پر از رنگ، نقش، کاشی‌کاری و... است پس چرا این‌روزها در کشور ما کمتر از رنگ برای حس خوب و سرزندگی استفاده می کنیم؟ چرا شهرهایمان خاکستری است؟ چرا خانه‌های آجری متعلق به میراث فرهنگی را می‌کوبیم و ساختمان‌های غول پیکر آهنی و فلزی می‌سازیم؟

 

شهرهای رنگی دنیا

در کشور استرالیا، فضایی بود به نام گریما. این فضا، برای مردم ترسناک بود و تمایلی برای استفاده از آن نداشتند. مردم به سرعت از آن عبور می‌کردند و معمولا خلوت و بدون استفاده بود. باورتان می‌شود مسئولان این کشور تنها با پاشیدن رنگ در سطح میدان به آن جانی تازه دادند؟ آن‌ها وقتی دیدند طرح‌های مختلف مهندسی‌شان در این میدان شکست می‌خورد از نوجوان و کودکان دعوت کردند تا با کمک هم این پارک را رنگ کنند. پس از رنگ کردن، استفاده از این فضا حدود 247 درصد بیشتر شد!

دیوارهای رنگی

 

این میدان و این شهر تنها نمونه‌ی کوچکی از رنگ‌پاشی‌های شهری در کشورهای اروپایی است. جالب است بدانید کشورهایی در دنیا هستند که بیشتر جذب توریست خودشان را مدیون رنگ دیوارهایشان هستند. 

 

مکزیک، شهر گوآناخوآتو 

شهر گوآناخوآتو میراث جهانی یونسکو و رنگی‌ترین شهر مکزیک است. این شهر به داشتن خانه‌ و ساختمان‌های رنگارنگ، شهرت دارد و عمده بازدیدش به‌خاطر همین ویژگی است.

ساختمان های رنگی

 

یوئنوس‌آیرس، آرژانتین

یکی از شناخته‌شده‌ترین جاذبه‌های گردشگری، منطقه‌ی La Boca است که به خاطر هنرهای خیابانی و خانه‌های رنگارنگش شهرت دارد. نکته‌ی جالب در مورد این محله این است که با مواد بازیافتی و رنگ‌های باقی‌مانده از کارخانه‌ی کشتی‌سازی نزدیک آن ساخته‌شده‌است. 

شهر رنگی

 

به شهرمان رنگ ببخشیم

آزمایش‌های مختلف نشان می‌دهد که که رنگ بر روی سیستم بدن تاثیر مستقیم دارد برای مثال رنگ قرمز فشار خون را بالا می‌برد و آبی برعکس. وقتی رنگ‌ها در فیزیک انسان اثر می‌گذارند پس بی‌شک اثر عمیقی روی اعصاب و روان انسان هم دارد. 

انتخاب رنگ نامناسب همانطور که باعث مشکلات جسمی و روحی می‌شود. در شهر هم مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند. مشکلاتی مثل عصبانیت، فشار روانی و... .

پس بهتر است نسبت به رنگ شهرمان حساس باشیم. رنگ شهر یعنی همین ساختمانی که خودمان می‌سازیم. همین کف‌پوش‌، مبلمان، درخت جلوی در حیاط و ... . رنگ شهر زبان احساس ماست. رنگ می‌تواند شهر را سرزنده و شاد یا غمگین و سرد نشان دهد. 

کمی حواس‌مان را جمع‌تر کنیم. همانطور که دیگر رنگ را توی لباس، خانه و حتی چادرمان راه می‌دهیم، آینده شهرمان را هم رنگی رنگی رقم بزنیم.

برچسب ها
استفاده از رنگ در فضای شهری
رنگ در فضای شهری
شهرهای رنگارنگ
رنگ در شهر
دیوارهای رنگی
ساختمان های رنگی
نظرات کاربران
کد امنیتی
mr_razmi
mr_razmi
٩٦/١٠/١٢
٠
٠
خیلی سوژه جالبی بود...مخصوصا بخش مکزیک...چون تصویری که با دیدن فیلم های هالیوودی از مکزیک داشتم خیلی با این تصویر متفاوت بود...
notareal
notareal
٩٦/١٠/١٢
٠
٠
بسیار زیبا و چشم نواز بود، سپاس گزارم. درست می گویید و رنگ زندگی، جان، و روان نویی بخشیده، گمانِ آدمی به پرواز درآورد. // شاید کژ خواندم نوشتارتان را که: «در کشور استرالیا، فضایی بود به نام گریما. این فضا، . .تنها با پاشیدن رنگ در سطح میدان . . این میدان و این شهر تنها نمونه‌ی کوچکی از رنگ‌پاشی‌های شهری در کشورهای اروپایی است. »، چرا استرالیا در اروپا؟ اگر که کژ نخواندم، بر این گمانم از دیدِ آموخته و خوبِ شما گریخته است.
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/١٠/١٣
٠
٠
ما چیکار میتونیم برای شهرمون بکنیم؟ وقتی اکثرا یا مستاجر هستیم یا صاحبخونه ها اونقدر بد سلیقه هستن که حتی به داخل خونه درست رسیدگی نمیکنن مگه میتونیم نمای ساختمون رو مطابق میلمون تغییر بدیم؟ این مقاله رو شهردار و فرماندار باید مطالعه کنند... ای که دستت می رسد کاری بکن(خطاب به شهردار) !!!
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/١٠/١٧
٠
٠
اینا رو می بینی آه می کشی و می گی چه معماری های رنگینی داشتیم که همه به مدرنیته زشت و بدقواره تغییر شکل دادن. هویت و رنگ فراموش شده ترین عناصر کوچه های شهرای ماست. همین چیزای به ظاهر ساده ای که می تونه خودش چرخ صنعت توریسم رو بچرخونه. شهر شفشاون هم خیلی زیباست و رنگی( اینتر می زند و منتظر می ماند یکی او را به همه شهرهای رنگی دنیا ببرد:|)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/١٠/١٧
٠
٠
باس از در پارکینگ شروع کنیم!