دخالت در زندگی زوج های جوان ممنوع!
دخالت اطرافیان یکی از اصلی ترین دلایل طلاق در ایران

دخالت در زندگی زوج های جوان ممنوع!

نویسنده : عطیه میرزاامیری

یک فرضیه‌ای هست که می‌گوید: «اگر زن و شوهری تک و تنها در جزیره‌ای خالی از سکنه زندگی کنند،  خوشبخت‌ترین زن و شوهر دنیا هستند.» شاید در ابتدا این جمله مضحک و مسخره به نظر برسد، اما وقتی چشمم به آماری خورد که دلیل اصلی جدایی زوجین بود، علت گفتن فرضیه‌ی بالا را درک کردم. شاید برایتان جالب باشد که «دخالت اطرافیان» یکی از دلایل اصلی طلاق است، حتی بیشتر از اعتیاد و خیانت. اینجاست که ما به قدرت کشنده‌ی زخم زبان و نیش و کنایه‌ی اطرافیان پی می‌بریم. تصور کنید زن و شوهری در همان ابتدای زندگی دو نفره و در اوج لذت بردن از اولین تجربه‌ها، با سوالات متعدد و همچین دخالت‌های بیجای اطرافیان روبرو شوند. اضطراب و استرسی که این مدل سوالات و حرف‌های همراه با کنایه به انسان می‌دهد، باعث می‌شود زندگی تلخ شود. «این همه صبر کردی و خواستگارات رو رد کردی تا با این آدم ازدواج کنی؟»، «این همه دختر خوب و خوشگل رو نپسندیدی تا این گیرت بیاد؟»، «بابا تو اینقدر از این آدم سری.»، «نذاری ادامه تحصیل بده‌ها. می‌بینه از تو بهتر هم هست و می‌فهمه سرش کلاه رفته!» و از این دست سوالات و حرف‌هایی که همراه با یک لبخند به زبان می‌آیند و پشت بندشان می‌شنویم که: «شوخی کردما، یهو ناراحت نشی» یا «به خدا قصدم ناراحت کردنت نبودا». که از قضا نه شوخی بوده و نه بی‌قصد و غرض گفته شده است. حرف‌ها و سوالات به ظاهر ساده می‌تواند در زندگی آدم‌ها، بالاخص کسانی که تازه یک زندگی را شروع کرده‌اند، حساسیت ایجاد کند. زن و مرد را به این فکر می‌اندازد که «نکند در تصمیم گیری و انتخابم اشتباه کرده باشم!؟» و همین شک و گمان اولین قدم در ایجاد اختلاف زوجین می‌شود. بعد از آن شک و گمان به یکدیگر سرایت می‌کند. مرد رفت و آمدهای زنش را کنترل می‌کند و زن تماس‌های شوهرش را. کم‌کم زندگی‌شان تبدیل به تعقیب و گریز می‌شود. به جای استفاده و لذت بردن از اولین تجربیات دونفره، زندگی را به دهان هم زهر می‌کنند و همین می‌شود که از روبرو شدن با یکدیگر فرار می‌کنند.

 می‌بینید؟! همین یک کلام خاله خان باجی‌ها و دوست و آشنا باعث می‌شود دو جوانی که تازه زندگی‌شان را شروع کرده‌اند، نسبت به هم بدگمان شوند و از اینکه تصمیم درست یا غلطی گرفته‌اند وسواس فکری پیدا کنند. شاید الان پیش خودتان می‌گویید که آنها نباید به این حرف‌ها اعتنایی کنند و باید از یک گوش بشنوند و از گوش دیگر بیرون کنند. حق با شماست، اما گاهی آن‌قدر قدرت این حرف‌ها زیاد است که تمام روح و روان فرد را تحت تاثیر خود قرار داده و اجازه‌ی بیرون راندن از ذهن را نمی‌دهد. یا اینکه در همان ابتدای زندگی، آنقدر افراد استرس ناشی از تصمیم‌گیری و آغاز یک زندگی جدید را درون خود احساس می‌کنند که یک تلنگر منفی باعث به وجود آمدن مشکلات می‌شود.

یادمان باشد ما در زندگی اطرافیانمان تاثیرگذاریم پس به جای نیش و کنایه زدن و دخالت کردن از کلمات محبت آمیز استفاده کنیم. از آنجایی که از هر دستی بدهیم از همان دست هم پس می‌گیریم، پس باید از ته دل برای افرادی که در این شرایط سخت زندگی جدیدشان را آغاز می‌کنند، خوشبختی و خیر و برکت بخواهیم. به آنها اطمینان بدهیم که زندگی‌شان را قشنگ شروع می‌کنند و بهترین انتخاب را کرده‌اند. اگر خوشبختی خودمان، فرزندان‌مان، دوستان و نزدیک‌مان را می‌خواهیم باید برای دیگران هم از کلمات قشنگ استفاده کنیم. حالا که می‌دانیم یک جمله می‌تواند یک زندگی را دگرگون کند، پس چرا از جمله‌هایی استفاده نکنیم که باعث ایجاد همدلی و شفقت میان زن و مرد شود؟

برچسب ها
عامل طلاق
دخالت والدین
دخالت در زندگی زوج ها
دخالت در زندگی دیگران
نظرات کاربران
کد امنیتی
الما توکل
الما توکل
٩٦/١٠/٠٣
٠
٠
خیلی مطلب خوبی بود.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/١٠/٠٥
٠
٠
ممنون:)