یلدای دانشجویی
برگزاری یک یلدای خاطره انگیز در خوابگاه

یلدای دانشجویی

نویسنده : نگار عابدی

هرچند تمام ایام سال برای دانشجویان خوابگاهی ویژه می‌گذرد اما در این بین فقط دانشجویانی که مثل من شب یلدا را در خوابگاه گذرانده‌اند، می‌دانند چه می‌گویم. وقتی از صفر تا صد مراسم پای خودتان است، یعنی مختارید هرطور که دلتان می‌خواهد شب یلدایتان را رقم بزنید! اما ممکن است ایده‌ای برای بهتر شدن شبتان نداشته باشید یا برنامه‌هایی که برای شب یلدایتان چیده‌اید با مقدار پولی که در اختیار دارید، همخوانی نداشته باشد. به هرحال اصل این است که به تناسب امکانات و توانایی‌تان برنامه‌ریزی کنید و از همه مهم‌تر خوش باشید. 

 

فیتیله هزینه ها را پایین بکشید! 

تاکیدِ شب یلدا بیش‌تر از هر چیزی روی باهم بودن. تجملات راست کار این شب نیست و اصلا با اصلِ آن منافات دارد! هرچقدر هم که خیالتان از بابت پولی که در جیبتان است راحت باشد باز هم بهتر است که هزینه‌ها را تا حد امکان پایین بیاورید تا هم بعد از سپری شدن یلدا ته جیبتان پولی باقی مانده باشد، هم به شاکله‌ی سنتی این شب احترام گذاشته باشید. لزومی ندارد ده ها نوع میوه تدارک ببینید. بروید سر اصل مطلب و انار و هندوانه را بچسبید! باقی میوه‌ها را هم به تعداد نفرات بخرید یا اینکه از هرکدام‌شان یک یا دوتا بخرید و در عوض با تقسیم آن‌ها به تکه‌های تزئین شده، سفره‌تان را رنگین کنید.

 

شام چی بخوریم؟ 

در شب یلدا هم مثل شب عید نوروز معمولا پلو ماهی می‌خورند اما از آنجایی که این غذا با هر مزاجی سازگار نیست و ممکن است بعضی‌ها آن را نپسندند، به‌عنوان جایگزین مرغ مسما بهترین گزینه است. چرا که هم مرغ به نسبت ماهی غذای متداول‌تر و خوش‌خورتری است و همه هم‌اتاقی‌هایتان می‌پسندند و هم اینکه بطور کلی مرغ مسما ترکیبی از مجموع مزه‌هایی است که در شب یلدا تجربه می‌کنید. 

 

فرهنگ همه شهرها را سر سفره بیاورید

خودتان را بیشتر از همیشه تحویل بگیرید و برنامه خوردن تنقلات شهرهای دیگر را در برنامه‌تان بگذارید. حتما در خوابگاه دوستان زیادی از شهرهای دیگر کشور دارید. به عنوان مثال رنگینک غذای مخصوص مردمان استان فارس است که در این شب آن را برای کسانی که طبع گرمی دارند تهیه می‌کنند. آذری‌ها هم در این شب ماست ترش می‌‌خورند و معتقدند با خوردن آن در مقابل سوز و سرمای زمستان مقاوم می‌شوند.

 

یک خوشمزه ویژه! 

مردمان استان خراسان جنوبی برای شب یلدا چیزی درست می‌کنند که بی شباهت به بستنی زمستانی نیست و شاید حتی مزه‌اش از آن هم بهتر باشد. دستور تهیه‌ی آن بسیار ساده و کم هزینه است و البته متناسب با دخل و خرج یک دانشجو! ریشه‌ی چوبک را از عطاری خریداری کنید، آن را خشک کنید و بعد از یک ساعت پوستش را جدا کنید. ریشه را با آب بجوشانید و این کار را سه بار تکرار کنید. وقتی برای سومین بار ساقه با آب جوشید، به اندازه‌ی یک لیوان آب در ظرف نگه دارید و اجازه بدهید کاملا خنک شود. بعد از آن ساقه را داخل ظرف دیگری بریزید و هم بزنید. توجه داشته باشید که هم‌زن یا هر وسیله‌ای که با آن ریشه را هم می‌زنید نباید چرب باشد چون کف نمی‌کند. همچنین باید هنگام هم زدن در مکان سرد و خنکی قرار داشته باشید.  در ظرف‌تان دو سفیده‌ی تخم مرغ بشکنید و آنقدر هم بزنید که ریشه‌ی جوشیده به اندازه‌ی کافی کف کند و سفت شود. بعد از آن مقداری شکر روی آن بپاشید و برای اینکه مزه‌ی بهتری داشته باشد موز و وانیل را هم در انتها به مواد اصلی اضافه کنید. در واقع این کار در بین اهالی خراسان به مراسم «کف زنی» مشهور است که خاص شب یلداست.

 

این شب را ماندنی کنید

خاطرم هست دومین شب یلدایی که در خوابگاه بودم یکی از دوستانم یادگاری ساده اما به غایت به یادماندنی را به من هدیه کرد که حالا بعد از گذشت سال‌ها، هنوز هم خاطره‌ی آن شب را برایم زنده نگه داشته. وقتی می‌گویم یادگاری فقط جنبه‌ی خاطره‌انگیز آن را به ذهنتان بیاورید و پیش خودتان دو دوتا چهارتا نکنید که یادگاری دادن ممکن است هزینه‌ای روی دستتان بگذارد، بروید سراغ یادگاری‌های ساده و ارزان! هندوانه‌ای که با دو مقوای سبز و قرمز درست شده و پشتش نوشته «یلدات مبارک رفیق!» همین قدر ساده و دوست داشتنی! 

 

* برای دیدن پیشنهادهای ویژه امشب؛ روی هر عنوان کلیک کنید: 

شب بازی

شب شعر

شب خوراکی‌های خوشمزه

برچسب ها
شب یلدا در خوابگاه
یلدای دانشجویی
یلدا
یلدا در خوابگاه
یلدا در دانشگاه
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/١٠/٠١
٠
٠
قشنگ‌ترین شب یلدایی که تا الان داشتم، سال اولی که خوابگاه بودم، بود. هیچ‌وقت اون شب یادم نمی‌ره.
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/١٠/٠١
٠
٠
سالِ دوم برای من تجربه‌ی ناب تری بود! شاید چون هم اتاقیامو بیشتر دوس داشتم^_^
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/١٠/٠٢
٠
٠
من دانشگاهم نزدیک خونمون بود :/ همیشه یلدارو با خونواده بوده و هستم و خوش میگذره :) ولی کلا با دوست به آدم خیلی خوش میگذره :)) مخصوصا دوستایی که از شهرهای مختلف با آداب و رسوم مختلف هستن :)
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/١٠/٠٥
٠
٠
همینطوره نسیم جان. با دوستانت که باشی خاطرات متفاوتی رقم می‌خوره! خوبیای خاص خودشو داره درواقع:)))