معرفی چند کتاب پیرامون زندگی امام حسین(ع)
به انتخاب دکتر سید علیرضا واسعی

معرفی چند کتاب پیرامون زندگی امام حسین(ع)

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

تلاقی اربعین با هفته کتاب در اواخر این آبان ماه زیبای پاییزی باعث شد تا ما هم برای مطلب این هفته به فکر تلفیق این دو با هم بیفتیم! در واقع به مناسبت هفته کتاب و فرا رسیدن اربعین قصد کردیم برای‌تان چند معرفی کتاب داشته باشیم. کتاب‌هایی که طبیعتا به مفاهیم مربوط به زندگی امام حسین(ع) می‌پردازد، منتهی هر کدام از منظر خاص خودش. البته ماجرا را به همین جا ختم نکردیم! برای این معرفی کتاب‌ها رفتیم سراغ یک اهل فن. و زحمت این معرفی‌ها افتاد به گردن دکتر سید علیرضا واسعی. کسی که سال‌های زیادی از زندگی‌اش با این مفاهیم عجین شده، پیشینه تحصیلی و مطالعاتی بالایی در زمینه تاریخ و فقه دارد، مدت‌های زیادی ست که دارد در این حوزه تدریس می‌کند، کلی کتاب چاپ کرده، کلی مقاله و سمینار ارائه کرده و خلاصه این‌که اگر دنبال کتاب یا کتاب‌هایی با این مضمون بوده‌اید، فکر می‌کنم مطلب امروزمان خیلی به دردتان بخورد.

 

کربلا و اهل سنت

انتخاب اول از این مجموعه «انقلاب کربلا از دیدگاه اهل سنت» است. همان‌طور که از اسم کتاب هم پیدا است این کتاب با توجه به منابع اهل سنت به طور علمی بررسی شده است.

معرفی کتاب انقلاب کربلا از دیدگاه اهل سنت

 در واقع نویسنده منابع حادثه عاشورا را به دو دسته کلی تقسیم کرده است. دسته اول آن دسته از منابعی هستند که به طور مستقیم حادثه کربلا را گزارش کرده‌اند و منابع دسته دوم به طور غیر مستقیم به نقل این حادثه پرداخته‌اند. فراموش نکنیم این تقسیم بندی‌ها در واقع به دنبال گوشزد کردن این نکته است که در پژوهش‌های علمی و تاریخی استناد به منابع معتبر به چه میزان دارای اهمیت است.

اما اگر به طور کلی خواهان این هستید که بدانید موضوعاتی که در فصل‌های مختلف این کتاب پیرامون آن بحث شده است از چه قرار هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: بررسی خلافت یزید و حوادث پیرامون آن مثل نحوه مشارکت و بیعت مردم با یزید، دخالت یزید در فاجعه کربلا، پیامدها و عقوبت قاتلان امام حسین(ع)، علل قیام امام حسین(ع) از دیدگاه اهل سنت و ...

 

درس‌هایی برای آموختن

معرفی کتاب درسی که حسین به انسان‌ها آموخت

سید عبدالکریم هاشمی‌ نژاد که در سال 1360 در مشهد به شهادت رسید و آرامگاهش در دارالاسلام حرم مطهر رضوی قرار دارد، در «درسی که حسین به انسان‌ها آموخت» بیشتر از آن‌که به خود قیام امام حسین(ع) بپردازد، به قبل‌تر از آن برمی‌گردد و به بررسی حوادث پس از رحلت پیامبر و در واقع عواملی که باعث شد قیام عاشورا شکل بگیرد می‌پردازد، به عبارت دیگر با استناد به منابع تاریخی و دینی به سراغ فلسفه وجودی این رخداد بزرگ رفته است. در واقع انگیزه تألیف این کتاب همانطور که خود مولف هم در مقدمه کتابش آورده، این است که نهضت امام حسین(ع) را نه تنها یک جنبش اصیل اسلامی بلکه حساس‌ترین فراز تاریخ انسانی می‌داند و به همین دلیلی لازم دانسته چنین کتابی را تألیف کند.

 

چرا عاشورا؟

فکر می‌کنم بهترین توصیف در رابطه با معرفی «پس از پنجاه سال قیام حسین (ع)» همان سخن خود دکتر شهیدی باشد: «مقصود من از نوشتن این یادداشت‌ها مستقل نویسی، تبلیغ مذهبی و حتی نوشتن تاریخ نیست. من کوشیده‌ام تا خود بدانم آن چه رخ داده، چرا رخ داده؟»

معرفی کتاب پس از پنجاه سال پژوهشی تازه پیرامون قیام حسین علیه السلام

این کتاب که تا به حال بارها و بارها و بارها به چاپ رسیده است و به نسبت سایر کتاب‌ها حجم کمتری دارد، بیشتر از آن‌که به روایت زندگی امام حسین (ع) و بیان رخدادهای تاریخی در صدر اسلام بپردازد تلاش می‌کند تا نگاه تازه‌ای‌ به مجموع این قضایا داشته باشد. به اصطلاح به دنبال «چگونگی» رخ داد عاشورا نیست بلکه در جستجوی «چرایی» آن است، آن هم به وسیله مرور آنچه که در سال‌های 11 تا 61 هجری قمری بر جامعه مسلمانان گذشته است و البته با یک نگاه عبرت جویانه.

 

یک نگاه تازه

کتاب آخری که قرار است خدمت‌تان معرفی شود نه تنها از جهت محتوی رویکرد جدیدی دارد، بلکه به لحاظ روش و ساختار هم دارای نوآوری‌ است و از این حیث واقعا به نامش نزدیک است. 

معرفی کتاب نگاهی نو به جریان عاشورا

نگاه کتاب به مقوله عاشورا و حوادث پیرامون آن یک نگاه جامع است که از دیدگاه روانشناسی، اجتماعی، سیاسی و نظامی به آن می‌پردازد و مولفان این اثر نه یک فرد، بلکه جمعی از نویسندگان هستند.

در واقع کتاب نگاهی نو به جریان عاشورا مجموعه مقالاتی است درباره سه موضوع اساسی: اول، شخصیت امام حسین(ع) و واقعه عاشورا. دوم، یاران سیدالشهدا و سوم، بناهای منتسب به آن حضرت.

اگر بخواهیم دقیق‌تر شویم باید بگویم مقالات کتاب موضوعاتی مثل این‌که چرا واقعه عاشورا نسبت به سایر رخدادهای تاریخی در صدر اسلام ماندگارتر شده است؟ نقش امام حسین(ع) در خلافت امام حسن(ع) و جریان صلح ایشان چه بوده، تعداد فرزندان امام علی(ع) که در روز عاشورا به شهادت رسیدند چند نفر بوده؟ میزان نقش آفرینی زنان در واقعه عاشورا چطور بوده؟ تعداد یاران همراه امام که پس از واقعه عاشورا زنده ماندند و علت زنده ماندن آن‌ها چه بوده و... را در بر می‌گیرد.

همانطور که در بالا هم اشاره شد دکتر سید علیرضا واسعی هم در این زمینه کتاب‌های متعددی داشته‌اند، کتاب فوق یکی از کتاب‌هایی است که علاوه بر این‌که مقالاتی از ایشان را در خود جای داده است تحت نظارت کلی ایشان نوشته شده است.

 

خوب انتخاب کنیم تا خوب بخوانیم

از واقعه عاشورا و تمام اتفاقاتی که پیرامون این قضیه رخ داده است مدت مدیدی گذشته است. آن‌قدر که دانسته‌های نسل ما از این قضیه صرف خوانده‌ها و شنیده‌هایش اتفاق افتاده است. اما این عامل زمان نه تنها هیچ وقت باعث نشده است تا این قضیه به دست فراموشی سپرده شود بلکه خیلی اوقات عطش ما را هم برای بیشتر و بهتر دانستن زیاد کرده است. اما نکته‌ای که این‌جا مطرح می‌شود بحث چگونه دانستن ما است. منظورم منابعی است که ما به آن‌ها متوسل می‌شویم. به هر حال هر چیزی یک خوب و بدی دارد دیگر. پس بیایید شش دانگ حواس‌مان را جمع کنیم تا اگر قرار به انتخاب کردن و خواندن کتابی شد، یکی از بهترین‌ها باشد.

برچسب ها
معرفی کتاب درباره امام حسین (ع)
نگاهی نو به جریان عاشورا
معرفی کتاب پس از پنجاه سال قیام حسین (ع)
معرفی کتاب انقلاب کربلا از دیدگاه اهل سنت
معرفی کتاب درسی که حسین (ع) به انسان‌ها آموخت
معرفی کتاب انقلاب کربلا از دیدگاه اهل سنت
دکتر علیرضا واسعی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
اطلاعیه اعلام برندگان جشنواره نویسندگی جیم

برندگان مسابقه نویسندگی نقطه سر خط مشخص شدند

٩٦/٠٢/٠٤
هفت خوان کتاب خواری!

چطور مثل حرفه ای ها کتاب بخریم؟

٩٦/٠٢/٠٣
وقتی شور فیس اپ را درمی آوریم

پشت پرده فیس اپ / طنز

٩٦/٠٢/٠٦
آیا پست‌های سیاسی تتلو بازی جدیدی برای گرفتن مجوز است؟

امیر تتلو و سیاسی بازی!

٩٦/٠٢/٠٣
به حال آن مرد باید گریست که دخلش بود نوزده، خرج بیست

کاشکی همه بیل گیتس بشویم

٩٦/٠٢/٠٧
ژست های خیلی جدید عکاسی

ایده‌های ناب برای گرفتن عکس‌های جذاب و خلاقانه

٩٦/٠٢/٠٥
چند پیش غذای سریع و متفاوت برای پذیرایی از مهمان

پیش غذاهای 15 دقیقه‌ای

٩٦/٠٢/٠٧
به همراه یک عیدانه دلنشین به مناسبت مبعث رسول اکرم

یک بغل موسیقی دلچسب / گلچین بهترین های فروردین ماه

٩٦/٠٢/٠٥
چشمِ تریاکی تو کم بود، عینک هم زدی؟

ذهن زیبا؛ گلچینی از تک بیت ها و اشعار ناب (24)

٩٦/٠٢/٠٦
فتوکاتور

مصاحبه با میکروفون اضافه!

٩٦/٠٢/٠٧
نقدی بر فیلم «یک روز بخصوص»؛ تازه‌ترین اثر همایون اسعدیان

یک روز بخصوص؛ قربانی کوته‌نظری

٩٦/٠٢/٠٣
معرفی اپلیکیشن ساخت ایموجی با چهره Memoji from Facetune

از صورت خودتان ایموجی بسازید

٩٦/٠٢/٠٤
چطور اطلاعات سیاسی‌مان را افزایش بدهیم

سیاست‌دان باشیم، نه سیاست‌زده

٩٦/٠٢/٠٥
نگاهی به شرایط تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا

ما که موندیم آسیا

٩٦/٠٢/٠٦
چند کتاب خواندنی در حوزه داستان کوتاه

رفتیم بیرون سیگار بکشیم، هفده سال طول کشید!

٩٦/٠٢/٠٩
طنزیات

ما و درس‌های مناظره

٩٦/٠٢/٠٩
معرفی اپلیکیشن تغییر صدای Voice changer with effects

صدا و تصویر خود را فانتزی کنید

٩٦/٠٢/٠٩
طنزیات

چوپان دروغ‌گو رئیس کمیته حقیقت یاب سازمان ملل می‌شود!

٩٦/٠٢/٠٤
در بحث های سیاسی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

10 نکته مهم که به گفت و گوهای سیاسی شما هدف می دهد

٩٦/٠٢/١٠
تبلیغات
تبلیغات