مافیای کنکور!
بازی تاج و تخت 8 هزار میلیارد تومانی

مافیای کنکور!

نویسنده : یاسین ناطقی

این روزها هر جا را که نگاه می‌کنیم، یا خبر از خودِ کنکور است یا تبلیغ برای موسسه‌های آموزشی کنکور! مهم نیست کجاییم و چه می‌کنیم، اگر در خیابان راه برویم، تلویزیون تماشا ‌کنیم و یا به رادیو گوش دهیم؛ کنکور در صدر است. دیوارهای شهر، پر است از آگهی‌های تدریس خصوصی دروس کنکوری. اخبار نیمروزی از داستان حذف کنکور می‌گوید و در شبکه کناری‌اش، جوانی مقابل مانیتور ایستاده است و تکنیک‌های تست‌زنی منحصربه‌فرد خود را برای فروش معرفی می‌کند. رادیو هم پاتوق موسسات مشاوره‌ای است که کارشان فروختن پکیج‌های آموزشی به کنکوری‌هاست. در هفته گذشته، رسانه‌های کشور از خبرهایی پیرامون کنکور و گردش مالیِ هشت هزار میلیاردی‌ِ آن در سال نوشتند. رقمی که بسیار قابل توجه است. 

 

کنکور با رسم شکل!

کنکور را همه می‌شناسیم. چاله‌ای است که روزی مقابل درهای ورودی دانشگاه‌ها کَنده شد تا هر سربه‌هوایی نتواند وارد دانشگاه شود. با شکل‌گیری تدریجی موج مدرک‌گرایی در کشور و تمایل والدین به داشتن فرزندانی درس‌خوانده‌تر و دانشگاه‌رفته، هر روز بر تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها افزوده شد؛ افزایشی غیرعادی، با سرعتی بالا. شلوغ‌ترین سال‌های کنکور، اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد بودند، به شکلی که سالانه حدود یک و نیم میلیون نفر برای شرکت در کنکور سراسری داوطلب می‌شدند و از بین آن‌ها، فقط 10 الی 20 درصد از داوطلبان در دانشگاه‌ها قبول می‌شدند. این مسئله بیش از هرچیز به دلیل تعداد کم صندلی‌های دانشگاه بود. با گذشت زمان و به لطف موسسات غیرانتفاعی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد، تعداد صندلی‌های دانشگاهی به شدت افزایش یافت و به دنبال آن، تعداد دانشجویان کشور، طی ده سال حدود سه و نیم برابر شد! این در حالی بود که هدف نظام آموزشی کشور، به هیچ وجه انتقال دانش‌آموزان از مدرسه به دانشگاه نبود. کنکور تنها ابزاری بود برای غربال کردن تعدادی محدود از افراد که ارزش نشستن در کلاس‌های درس یک دانشگاه‌ دولتی و صرف هزینه را داشته باشند. 

حذف کنکور

 

تست بزن و حکومت کن

در میانه دهه هفتاد، به تدریج سر و کله موسسات آموزشی و ناشران حرفه‌ای کنکور پیدا شد. اینجا، نقطه آغاز بدبختی است! عده‌ای بی توجه به اهداف اصلی نظام آموزش و پرورش کشور و نیازهای بازار کار، تمرکز خود را بر روی قبولی دانش‌آموزان در کنکور گذاشتند. دانشگاه و سازمان سنجش، کاری نداشتند که دانش‌آموزان، در دوازده سال حضور در مدرسه، چه عملکردی داشته‌اند. تنها چیزی که مهم شده بود، رتبه کنکور آن‌ها بود. از آن سال‌ها به بعد، صنعت انتشار کتب درسی و تدریس دروس کنکوری، رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد. 

حذف کنکور

 

با نزدیک شدن به دهه نود، تعداد موسسات آموزشی مرتبط با کنکور، افزایش چشم‌گیری یافت. به‌طوری که رقابتی شدید میان آن‌ها در گرفت. هر موسسه، تلاش می‌کرد برگ برنده‌ای رو کند تا دانش‌آموزان بیشتری را به‌دست آورد. از جذب نخبگان برای مشاوره گرفته تا تبلیغات گسترده برای دفتر‌های برنامه‌ریزی درسی و کشف و ارائه تکنیک‌های عجیب و غریب تست زنی. سود زیاد موسسات و ناشران کتب کمک درسی، آن‌ها را قادر ساخت که در شبکه‌های ملی تلویزیون و رادیو، تبلیغات گسترده‌ای را نمایش دهند. کار تا جایی پیش رفت که معروف‌ترین موسسات و کانون‌ها، در ساعت‌های پر بیننده تلویزیون، برنامه‌های یک ساعته اجرا می‌کردند و مدرسان خود را به همراه تخته‌ و ماژیک، مقابل دوربین می‌آوردند. 

حذف کنکور

 

پول، پول زیاد

با پرس و جو از اعضای برخی از موسسات آموزشی و برگزارکننده آزمون‌های آزمایشی، مشخص شد که هر دانش‌آموز برای یک سال تحصیلی باید مبلغی بین هشتصد هزار الی چهار میلیون تومان پرداخت کند. این هزینه، صرف شرکت در آزمون‌ها، داشتن پشتیبان درسی و خرید اجباری برخی کتب می‌شود. تنها در آزمون آمادگی یکی از موسسات، بیش از 400 هزار دانش‌آموز در مقاطع مختلف تحصیلی شرکت کرده‌اند.

ناشران کتاب‌های درسی هم در گوشه‌ای از زمین بازی، مشغول رقابت با یکدیگر شدند. کار به نحوی پیش می‌رفت که برخی ناشران، تصمیم می گرفتند لابه‌لای متون کتاب‌ها، جوک بنویسند و مطالب را با کاریکاتور و بیان طنز، به مشتریان ارائه دهند.

حذف کنکور

 

علی عبدالعالی، استاد دانشگاه علم و صنعت و فعال حوزه آموزش، پیش‌تر از یک سال قبل، از گردش مالی «صنعت کنکور» حرف زد. او گفت که گردش مالی سالانه حول کنکور، بالغ بر هزار میلیارد تومان است. حالا و یک سال بعد از علی عبدالعالی، فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد هم اعلام کرد که سالانه مبلغی حدود 8هزار میلیارد تومان، میان بازیگران کنکور، رد و بدل می‌شود. 

 

چه کسانی اجازه حذف کنکور را نمی‌دهند؟ 

امروز، سال‌ها از انقلاب گذشته است و در این چهار دهه، مسئولین و نمایندگان ملت، بارها تلاش کرده‌اند که با تدوین طرح‌های مختلف، قدمی در مسیر اصلاح سیستم آموزشی کشور بردارند. اما هیچگاه این طرح و نقشه‌ها، به بار ننشست. همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، انحراف نظام آموزشی کشور، هرگز یک شبه اتفاق نیفتاده است. این مسیر، تنها پس از انقلاب، حدود بیست و چند سال زمان برد تا به این وضع. سوال اینجاست که چه عاملی، موجب عدم مشاهده تلاشی جدی برای توقف این روند و هدایت آن به سمتی بهتر شده است؟ سوالی که با نگاهی به تاریخ سیاست و اقتصاد کشور، می‌شود دقیق‌تر بررسی‌اش کرد.

حذف کنکور

 

سال 85 را می‌شود سال کشمکش بر سر کنکور نامید. در تابستان این سال، مجلس ضمن تاکید بر لزوم کاهش تاثیر کنکور و افزایش تاثیر نمرات دبیرستان، پایان برنامه چهارم توسعه، سال 89 را زمان پایان کنکور اعلام کرد. مدتی بعد، مسئول وقت کمیسیون آموزش مجلس، اعلام کرد که «کنکور در تمام مقاطع تا دو سال ديگر حذف می‌شود». این در حالی بود که وزارت علوم بر عدم امکان حذف کنکور تا پایان برنامه چهارم توسعه، تاکید و اعلام کرده بود که این کار، حداقل 5 سال زمان نیاز دارد. از طرفی، میان وزارت علوم، مجلس و وزارت آموزش و پرورش نیز دعوایی شروع شده بود که چه کسی باید سرنوشت کنکور را تعیین کند. در همین زمان، مطبوعات و تریبون‌های نمایندگان مجلس و دولت، مدام از حذف کنکور در سال 90 سخن می‌گفتند. میان این کشمکش ها، رئیس سازمان سنجش نیز آب پاکی را روی دست همه ریخت و گفت «حذف کنکور، شعاری بیش نیست!» 

دو سال بعد و بعد از آغاز به کار دولت دوم احمدی‌نژاد، وزیر علوم او، خواستار تاخیر یک ساله حذف کنکور شد! اما چند ماه بعد دوباره اعلام کرد که به دلیل فراهم نبودن امکانات و بستر مناسب، حذف کنکور سه سال دیگر عقب خواهد افتاد! 

حالا امروز و یازده سال بعد از شروع ماجراهای پیرامون حذف کنکور، بازار افشاگری و حدس و گمان‌ها، بسیار داغ شده است. در معمای حذف کنکور، همیشه جای یک سوال باقی ماند است، و آن این که در تمام این یازده سال، چه کسانی در حال سود بردن از حذف نشدن کنکور بوده‌اند؟ آیا یازده سال، زمان کمی برای اجرای یک طرح 5 ساله بوده است؟ 

راستی! همین دیروز، رئیس سازمان سنجش اعلام کرد که دانشگاه آزاد -همان دانشگاهی که رئیس فعلی‌اش رقم 8هزار میلیارد تومان را افشا کرد- در سال گذشته، بیش از 35 میلیارد تومان از محل کنکور، درآمد داشته است. سودی بیشتر از سود خودِ سازمان سنجش!

برچسب ها
درآمد موسسات آموزش کنکور
گردش مالی موسسات کنکور
دلیل حذف نشدن کنکور
حذف کنکور
موسسات آموزشی کنکور
کنکور
نظرات کاربران
کد امنیتی
صالحه
صالحه
٩٦/٠٩/٢٩
٠
٠
من ک چشمم اب نمیخوره حذف بشه!حذفم بشه ب ما نمیرسه! دعا کنید جون سالم بدر ببریم از این بلای مجهول الوضع:دی
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٩/٣٠
٠
٠
آره. احتمالش خیلی کمه که تا سه چهار سال دیگه حتی حذف شه. فعلاً شماها هم باید باهاش کنار بیاین و دعا کنید که آیندگان، این وضع رو نداشته باشند./موفق باشید :)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٩/٣٠
٠
٠
پرونده خیلی خوبی بود. مدت هاست بحث مافیای کنکور مطرح شده اما هربار مقطع کوتاهی توجه ها رو به خودش جلب می کنه و بعد از چند هفته هم دوباره همه چیز فراموش میشه. / دردناک ترین قسمت این پرونده هم کمک کردن رسانه «ملی» به موسساتی هست که معایب شون و آسیبی که به بدنه جامعه می زنن، خیلی بیشتر از سودشونه. سوای بحث آگهی بازرگانی، ساعت ها آنتن سیما رو در اختیارشون قرار میدن تا بازار گرمی های کذایی شونو از تریبونی تکرار کنن، که تعدادی از مردم به اون اعتماد دارن!
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٩/٣٠
١
٠
خیلی ممنون/ دقیقاً همین مسئله رو توی بررسی تاریخِ جنجال های حول کنکور دیدم. اینجوری بود که مثلا سال 85، یهویی شیش بار وزیر علوم و مسئولان سازمان سنجش و اعضای کمیسیون اموزش میومدن حرف می زدن درباره ش. باز می رفت توی کما و دو سال بعد، یهویی سه چهار تا مصاحبۀ جنجالی می شد در موردش و باز ... . واقعا میشه اسمش رو خیانت گذاشت. با چاشنیِ حماقت! چون حقیقتاً ضررش به کلّ جامعه بر میگرده و نه فقط مردم یا دولت و بازار کار ... مرسی که خوندید.