یک جشن پرهزینه دیگر برای عروس و داماد!
شب یلدا را به چشم و هم چشمی آلوده نکنید

یک جشن پرهزینه دیگر برای عروس و داماد!

نویسنده : عطیه میرزاامیری

چند سالی می‌شود که شاهد مبارزه‌ی نسل جدید با سنت‌ها و برخی از اعتقادات دردسرساز نسل‌های قدیم هستیم! در واقع جوانان می‌توانند خودشان فرد مورد نظرشان را برای ازدواج انتخاب کنند. دخترها پیش از ازدواج، آزادانه‌تر از قبل دست به صورت‌شان می‌برند. روابط در دانشگاه‌ها گسترده‌تر شده و الزاما صحبت کردن یک دختر و پسر به منزله‌ی روابط خارج از عرف تلقی نمی‌شود و ده‌‌ها مثال دیگر. 

در این میان ما با اتفاق‌های عجیبی هم روبه‌رو هستیم که اخیرا گسترش یافته و برخلاف چیزی که می‌گویند، بیشتر از آنکه حالتی سنتی و خودمانی داشته باشد؛ حالت چشم و هم چشمی به خود گرفته است. مثل مراسم از پوشک گرفتن کودک، جشن دندان در آوردن نوزاد، ماهگردها و سالگردهای آن‌چنانی ازدواج و دیگر مراسم‌ها. در واقع می‌خواهم بگویم همان‌طور که نسل جدید به مبارزه با برخی از سنت‌های بی‌اساس گذشته پرداخت، اما با خود سنت‌های افراطی‌تر و ناپخته‌تری آورد که مبنای منطقی ندارد. 

شب یلدا

 

آخر هفته جشن یلدا را در پیش داریم و از چند شب قبل ما شاهد شلوغی خیابان و مغازه‎‌ها هستیم. جشن یلدا آیینی ا‌ست که از دیرباز بین اقوام ایرانی رایج بوده و چیزی که باعث شده من به این مطلب بپردازم و آن را نقد کنم برپایی این جشن نیست، بلکهبه صورت «افراطی» برپا کردن این جشن توسط بعضی از خانواده‌هاست. سال گذشته، یکی از همسایه‌های ما برای دختر تازه عروسش جشن شب یلدا گرفت. اما به جای آن‌که اصالت این شب و جشن را حفظ کند با پرداخت هزینه‌های سرسام آور و همچنین ریخت و پاش‌های زیاد باعث تعجب من شد. خانم همسایه با وجود خانه‌ی بزرگی که داشت، برای آن شب سالن یکی از بزرگترین هتل‌های شهر را رزرو کرد. چندین نوع غذا سفارش داد، حدود چند میلیون پول گل آرایی‌های ظروف آجیل و شیرینی‌اش شده بود و خرج‌ها و ریخت و پاش‌هایی که واقعا لازم نبود. مدت‌های زیادی به این مسئله فکر می‌کردم که برپایی چنین شبی به این صورت و با این گستردگی کار درستی‌ است؟ وقتی می‌شود مناسبتی را با کم‌ترین هزینه و قشنگ‌ترین شکل ممکن برپا کرد، چرا باید به صورت سرسام آوری هزینه کنیم؟ چرا باید چنین شبی که اصلش دورهمی آن است را با چشم و هم چشمی، تبدیل به یک سنت جدید و افراطی کنیم؟ همین زیاده‌روی در برگزاری این مراسمات دست به دست چرخیده و کم کم به صورت یک رسم درآمده که برای اولین شب یلدای یک عروس و داماد باید آن را اجرا کرد. گل آرایی از قلم نیفتد، تزئینات روی شیرینی سرجایش باشد، میوه‌ها در سبدهای چوبی باشد و... . اگر هم کسی توان پرداخت این همه اضافه کاری را نداشته باشد، شرمنده می‌شود و گمان می‌کند چیزی کم گذاشته است!

شب یلدا

 

کاش نسل جدید انقلاب دیگری به پا می‌کرد و نشان می‌داد برپایی چنان بزم باشکوهی مهم نیست. می‌شود این جشن را به‌صورت ساده‌تری برگزار کرد و باقی خرج و مخارج را صرف نیازهای اساسی یک تازه عروس و داماد کرد. می‌توان هزینه‌های زیاد تزئین و گل آرایی را به صورت نقدی به خود دختر و پسر داد تا در اول زندگی‌شان به زخمی بزنند. حتی می‌شود این جشن را به صورت ساده‌تر و قشنگتری برگزار کرد و اگر پولی باقی ماند به صورت هدیه به دختر و پسر داد تا به سفری بروند و خاطره‌ی اولین یلدایشان ماندگارتر ثبت شود. همیشه زیبایی در هزینه زیاد نیست. گاهی می‌توان با حفظ اصالت یک چیز، آن را به قشنگ‌ترین شیوه‌ی ممکن برپا کرد.

برچسب ها
شب یلدا عروس
برگزاری جشن شب یلدا عروس
شب چله عروس
شب یلدا
رسوم دردسرساز
جشن های عجیب
نظرات کاربران
کد امنیتی
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/٠٩/٢٨
١
٠
هیععع.. برا من که اونقدر ساده بود که همش با خودم میگم کاش اصن کسیو دعوت نکرده بودیم :/
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/١٠/٠١
٠
٠
دلت خوش باشه:)
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٩/٢٨
٣
٠
همین رسم و رسوم ها باعث میشه بهترین روزهای زندگی یه تازه عروس و داماد، پر از تنش و استرس بشه. شخصا اعتقادی به هیچکدوم نداشتم و زیر بار هیچکدومشون هم نرفتم!
mhv
mhv
٩٦/٠٩/٢٩
٠
٠
تکبیر
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٩/٢٩
٠
٠
=)))))))))
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/١٠/٠١
٠
٠
به به. الگوی مایی:)))
ژاله
ژاله
٩٦/٠٩/٣٠
٠
٠
عطیه سلطان لبخندها! :))
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/١٠/٠١
٠
٠
:)
حس معلق
حس معلق
٩٦/١٠/٠٢
٠
٠
انصافا کسی که واسه یه جشن این چنین خرج میکنه واقعا مشکل مالی براش متصور هس که بخواد از این هزینه بزنه بده واسه سفر عروس دوماد؟!!! سفر عروس دوماد با قوت سرجاشه ( تور اروپا و حومه) . حالا ما رو بگی یه چیزی ( هرچند ما نه پول جشن یلدا رو داشتیم نه پول سفر) که اینم منتفی شد! :)