عصاره شفاف سازی یا ...
به بهانه عصاره فضایل شورای نگهبان خواندن مجلس، توسط محمود صادقی

عصاره شفاف سازی یا ...

نویسنده : سینا واحدی

محمود صادقی! این نام برای من که تقریبا روزانه اخبار روز کشورمان را پیگیری می‌کنم، بدون شک جذاب و پر اهمیت است. با وجود این که کمتر از دو سال از شروع مجلس نمی‌گذرد، اما انگار اندازه حواشی ایجاد شده این نماینده کمی بیشتر از این مدت بوده است. بدون شک محمود صادقی حقوقدان و استاد دانشگاه تفاوت بسیاری با محمود صادقی نماینده منتخب مردم تهران از آن لیست امید معروف دارد. شاید برخی از حواشی این نماینده مجلس را بدانید و برخی را هم نشنیده باشید، همین شد که حواشی‌نامه سال‌های اخیر محمود صادقی را بررسی کرده‌ایم!

 

شروع ماجرا!

محمود صادقی فرزند شهید صادقی یکی از اعضای حزب جمهوری است که همراه شهید بهشتی و تعداد زیادی از اعضای این حزب به شهادت رسید، است. بد نیست بدایند که او هم به مانند پدر سال‌های سال ملبس به لباس روحانیت بوده است، تا این که با فاصله از فضای حوزه و ورود به دانشگاه از این لباس خارج شده است. 

او هم چنین مدتی را به علت سکته قلبی در کما گذرانده و پس از چند روز با برگشت سلامتی خود به زندگی معمولی ادامه داده است.

اما شاید شروع جنجال‌های ایجاد شده توسط او، به سال گذشته بازگردد، او پس از چند ماه از شروع مجلس با سرپرستی فراکسیون شفافیت شروع به بررسی مسائل مالی و نقاط غیرشفاف بخش‌های مختلف کشور پرداخت. در آبان ماه سال 95 برای اولین‌بار، در نطقی از مقامات خواست در خصوص شایعات موجود درباره واریز میلیاردها تومان از وجوه قوه قضاییه به حساب‌های شخصی رییس این قوه توضیح بدهند. چندی پیش از آن برخی سایت‌ها ریاست محترم قوه قضاییه را متهم کرده بودند که ۶۳ حساب بانکی شخصی دارد که سالانه ۲۵۰ میلیارد تومان از آن سود می‌گیرد. به همین دلیل وزیر اقتصاد به مجلس آمده و برای پاسخ به ادعای مطرح شده توضیحاتی داد. علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در این رابطه ضمن رد بروز تخلف گفت: «از ۲۰ سال پیش با هماهنگی خزانه کل کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجموعه مبالغی با رعایت حدود قانونی و موازین شرعی برای قوه قضاییه به صورت سپرده در سیستم بانکی کشور قرار گرفته‌است. به این مبالغ سودهایی نیز تعلق گرفته که البته از اصل پول‌ها به هیچ وجه استفاده نشده است، سود حاصله از مبالغ مذکور، صرفاً برای برخی هزینه‌های معین در قوه قضاییه صرف شده‌است.»

اما صادقی از پاسخ وزیر قانع نشد و از رییس مجلس درخواست کرد، برای جلوگیری از ادامه سواستفاده بیگانگان و به‌منظور شفاف‌سازی گزارشی از عملکرد حساب‌های مربوطه منتشر کنند.

محمود صادقی

 

حمایت از افشاگری

صادقی اما بعد از آن با اعتراض به وضعیت یاشار سلطانی که به علت افشاگری علیه شهرداری تهران به زندان انداخته شده بود، نطق دیگری در مجلس انجام داد و از مسئولان درخواست کرد تا به وضعیت این خبرنگار رسیدگی کنند. با این حال پس از پیگیری‌های بسیار یاشار سلطانی از زندان آزاد شد. اما محمود صادقی در توییتر خود خبر داد که به علت اظهار نظر درباره مسائلی که به او مربوط نبوده به دادسرا احضار شده است، که این مساله نیز با واکنش دادستان کل کشور همراه شد.

محمود صادقی

 

توییتر همیشه فعال

از حساب توییتر او گفتیم، شاید محمودصادقی از معدود افرادی باشد که تقریبا هر روز یک توییت کرده باشد، البته برخی روزها بیش از چند توییت از او منتشر می‌شود. این توییت‌ها هم کم جنجال ایجاد نکرده‌اند. از انتشار و علنی‌سازی سوالات از وزرای مختلف تا اعتراض به برخی احکام و واقعیت‌های غیر شفاف همه و همه ناشی از ارتباط مستقیم او با مردم بوده است. آخرین جنجال توییتری او که حسابی هم سر وصدا به پا کرد افشای نام بدهکاران بانکی بانک سرمایه بود که بیش از 7هزار میلیارد تومان به این بانک بدهکار بودند. در همین ماجرا حسین هدایتی و تعداد دیگری از این افراد به این اتفاق واکنش نشان داده و اعتراض‌های شدیدی انجام دادند، به حدی که هدایتی گفت ممکن است از او شکایت کند. اما اتفاق دیگری که در این ماجرا رخ داد و عامل اصلی آن خود صادقی بود، نام بردن از فردی به نام مدلل به عنوان بدهکار کلان بانکی بود که صادقی او را از نزدیکان آیت‌الله مکارم شیرازی اعلام نمود. این اتفاق با واکنش دفتر ایشان و البته عذرخواهی صادقی از اشتباه پیش آمده ختم به خیر شد. 

شاید بتوان گفت یک اصل کلی وجود دارد و این است که توییت‌های صادقی به‌طور کلی هر کدام یا ناشی از یک جنجال هستند یا منجر به جنجال خواهند شد! او از پیگیری لغو سخنرانی مطهری تا انتخاب وزیر جنجالی علوم همه مسائل مورد بحث در فضای مجازی و سطح عمومی را پیگیری و منعکس نموده است.

محمود صادقی

 

عصاره فضائل و شورای نگهبان

اما صادقی در آخرین حرکت اخیر خود، نطقی کوتاه در صحن علنی مجلس داشت. نطقی که از فساد و عدم شفافیت مجلس و بودجه گفت. از این که در مجلس کسی دنبال شفاف سازی نیست و نمایندگان دچار یک تله فساد شده‌اند. او علت این را نبود نمایندگان ضدفساد دانست و گفت اگر شورای نگهبان کاندیداهای اصلح و پاک را ردصلاحیت نکند، مجلس عصاره فضایل مردم خواهد بود نه این که عصاره فضایل شورای نگهبان باشد!

اگر چه این نطق باعث شد تا چند نماینده جار و جنجال و دعوا راه بیندازند و اعتراض خود را به رییس مجلس رساندند. این برخورد لفظی سبب شد تا چند دقیقه مجلس مانند برخی روزهای خود متشنج شود.

محمود صادقی

 

نماینده مجلسم آرزوست...

صادقی اگر چه نماینده فعالی در مجلس است و حقوق‌دان خوبی نیز هست، اما بدون شک در توسعه سیاسی و انسانی مردم نقش شایان و به سزایی داشته است. همه اعمال این یک سال و اندی او را نمی‌توان مثبت و مفید درنظر گرفت، اما شروع این شفاف سازی برای امروز کشور ضروری است. شاید برخی او را با جنجال و هیاهو بشناسند، اما باید تعداد بیشتری از این سنخ نمایندگان داشته باشیم، که هم ارتباط خوبی با مردم داشته باشد و هم مسائل اصلی و حرف مردم را بشناسد. البته این اتفاق باید در هر دو جناح صورت گرفته و این نوع از نمایندگان وجود داشته باشند تا با تضارب آرای واقعی بتوان حق از ناحق شناسانده شود. نماینده تراز مجلس شورای اسلامی ایران باید حق‌گرا و حق طلب باشد، نه...! 

برچسب ها
شفاف سازی محمود صادقی
توییتر محمود صادقی
محمود صادقی کیست
جنجال های محمود صادقی
همه چیز درباره محمود صادقی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرتضی تقی زاده
مرتضی تقی زاده
٩٦/٠٩/٢٧
٢
١
آدم قحط بود در مورد این بشر نوشتید. یه سوال، به نظرتون چرا اصلاح طلبا یه مدت دروس حوزوی می خونن و ملبس میشن، بعد کت شلواری میشن و مال مردم خور؟
سعیده
سعیده
٩٦/٠٩/٢٨
٢
٢
لابد بازم امریکا و اسرائیل پشت این ماجران و دسیسه های غربه!!!!!!!!
ali
ali
٩٦/٠٩/٢٨
١
٠
نه منظور ایشون دقیقا خود آمریکا و اسرائیل نیست منظور اون تفکری که غالبابه طور غیر مستقیم از غرب نشات میگیره چ به واسطه تحصیل ، مصرفگرایی ، فیلم ، داستان و فرهنگ و غیره ... که اون فرد که حالا مسئول هست چه آگاهانه و چ سهوا دچار یک تغییر عقیده میشن در صورتی که رو عقیده قبلی خودشون اونقدر تسلط و تمرکز نکردن و فلسفه اش رو درک نکردن حالا این دوست ما آقا مرتضی سوالش این بود چرا چندین مورد اصلاح طلب داریم که دیگه معمم نیستن ولی دادش گلم ما الان چیزی تحت عنوان اصلاح طلب و اصول گرا و اعتدالیون نداریم (جریان چپ و راست اوایل انقلاب رو بررسی کنید ) خیانتی که اصول گرا ها با اشتباهاتشون و این خپلی و خمودگی که دارن میکنن کمتر از اصلاح طلب ها نیست در مجموع به نظر من الان فقط دو نوع دید سیاسی داریم تو ایران انقلابی یا غیر انقلابی شما سمت خودت رو تو این طبقه بندی مشخص کن
ali
ali
٩٦/٠٩/٢٨
٢
٠
‏گرایش #سیاسی کمیته ۵ نفره ‌ای که حقوق نمایندگان رو ۷۰ درصد افزایش داده: محمدرضا تابش: #اصلاح‌_طلب خواهر‌زاده #خاتمی حسن زمانی: نماینده سابق #اصولگرا و مشاور #لاریجانی محمد حسینی: منتخب #لیست_امید عبدالرضا مصری: #اصولگرا عضو #موتلفه بهروز نعمتی: یار #لاریجانی و منتخب #لیست_امید سر #سفره_انقلاب همه باهم، از منتهی الیه راست تا منتهی الیه چپ!
h.naderi
h.naderi
٩٦/٠٩/٢٨
١
١
به دلایل زیادی معتقد هستم این شفاف سازی ها در راستای منافع حزبی و کاملا سیاسی هست. برای مثال در کیس ریاست قوه قضائیه، در نهایت اقای صادقی در کمیسیون نظارت بر رفتار نمایندگان در این مورد محکوم شد ولی باز با طرح مجدد سوال به شکل دیگری دوست داشت فضای رسانه ای رو برای خودش نگه داره. یا در کیس بانک سرمایه در پاسخ به یک مرجع تقلید تهمت زد. یا در کیس روزنامه کیهان اون توئیت بی ادبانه رو منتشر کرد. و صد البته در آخرین نطق هم به خودش؛ هم به نمایندگان و هم به رأی مردم به خودشون بی احترامی کرد.
سعید (جیمی سابق)
سعید (جیمی سابق)
٩٦/٠٩/٢٨
٢
١
محمود صادقی = سلطان حاشیه های الکی!
motion_graphicer
motion_graphicer
٩٦/٠٩/٢٩
١
٠
اعلام صحبت های جنجالی می تواند وسیله ای برای کسب محبوبیت در دل عوام گردد.اما متخصصین علم سیاست می گویند:حال که شما خود نماینده مجلس به عنوان ناظر هستید برای رفع مفاسد افتصادی چه کرده اید؟
motion_graphicer
motion_graphicer
٩٦/٠٩/٢٩
١
٠
در اکثر حالات ایشان بعد از ابراز سخنوری های مهم ، هیجان انگیز و جنجالی ، دچار تغییر عقیده می شوند.به صورت کلی در علم سیاست ریشه تغییر عقیده ناگهانی عموما یا بخاطر ترس از فشارهاست و یا فرد به دلیل عدم ثبات عقیده ابراز پیشمانی می کند.شاید بتوان گفت هم ترس و هم تزلزل عقیده برای یک سیاست مدار امتیاز منفی تلقی میشود
motion_graphicer
motion_graphicer
٩٦/٠٩/٢٩
١
٠
اینکه بگی وضع مملکت خرابه هنر نسیت اینو بقال سر کوجه هم میدونه.اینکه تو که نماینده مجلسی چرا جلوی این فساد رو نگرفتی سوال مردم از تو؟
motion_graphicer
motion_graphicer
٩٦/٠٩/٢٩
١
٠
اینکه من بدزدم و تو خیابان خودم داد بزنم و بگم مردم دزد رو بگیرید.تکنیکی برای رفع انگ سیاسی از خود است.در این صورت عوام به من که می گویم دزد را بگیرید دیگه مشکوک نمیشن!!! اما آقای صادقی چرا شما با وجود اینکه می توانستی با نظارت دقیق تر جلوی این فساد رو بگیری اما نگرفتی؟!!!