جیم با قابلیت استوری گذاشتن
با ما بمانید...

جیم با قابلیت استوری گذاشتن

نویسنده : محمدعلی محمدپور

در هفته‌ای که گذشت در کشور هیچ خبر خاصی نبود البته به‌جز... به‌جز اینکه خبر رسید قرار است کلا همه چیز گران بشود و دولت هر جا ما را دید گفت: «پول بده و این قدر مفت مفت راه نرو». به این شکل که شما از هر جا به هر جا ورود کنی یا خروج کنی باید پولش را بدهی. تا آن جا قضیه پیش رفت که دیروز من توی مترو سر به جیب مراقبت فرو برده بودم و تو خودم بودم که مامور دولت آمد روی سرم و گفت: «از خودت بیا بیرون، عوارضش رو هم بده». به هر ترتیب برویم سراغ تحلیل چند خبر.

اول. آمار عجیبی از فرار مغزها اعلام شده است که در یکی آن‌ها گفته شده خروج مغزها در سال 94 برابر با مجموع کل درآمد نفتی کشور بوده است. خب البته باید به این تدبیر هم اشاره کنیم که دولت با سه تا پنج برابر کردن عوارض خروج، حداقل کمی از ضرر را خواسته جبران کند و حالا اینکه مغزها را داریم از دست می‌دهیم خیلی مساله دولت نیست. خب این خروج مغزها باعث خروج ژن‌ها هم می‌شود و مغزی که می‌رود ژن مغز بودن را هم با خودش می‌برد و نهایتا مغز کله پاچه و کمی بیشتر از آن برایمان باقی می‌ماند. خب ژن هم البته خیلی مساله کشور نیست چون ما ژن‌های خوب داریم که این‌ها مدیریت توی خون‌شان است و دیپلم هم که بگیرند شهرداری یک شهر حداقل چیزی است که سهم‌شان است حالا اینکه واقعا مغز دارند یا نه، خیلی مسئله خاصی هم نیست.

دو. یکی از مدیران ستاد احیای دریاچه ارومیه گفته تراز آب دریاچه ارومیه ۲۱ سانتی متر نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است. همان‌طور که می‌بینید دوستان زحمت کشیده‌اند ستاد احیا تشکیل داده‌اند و باعث کاهش آب دریاچه شده‌اند. یادش بخیر بچه که بودیم توی دوات لیقه می‌انداختیم تا آب دوات گرفته شود و خیلی این‌ور آن‌ور نریزد. احتمالا این عزیزان هم دارند توی ارومیه از روش لیقه استفاده می‌کنند تا آبش را خشک کنند و توی لیقه حفظش کنند. البته اینکه مدیران قبلی هم جوری دریاچه را خشک کردند که هر کار کنیم همچنان کاهش داریم هم بی‌تاثیر نیست. اما حالا که ستاد احیا دارد دریاچه را خشک‌تر می‌کند پیشنهاد ما این است که اساسا بیاییم معنای کلمه احیا را عوض کنیم. البته اگر به عزیزانی که بودجه اندک(!) فرهنگستان در اختیارشان است، برنخورد!

سه. تعرفه‌های جدید شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت هم منتشر شد و شرکت‌ها گفتند چه اشکالی دارد، اینترنت نامحدود می‌خواهید؟ گفتیم: بله. گفتند بفرمایید. اصلا 200 گیگابایت خدمت شما برای یک ماه. بعد که ما سرخوشانه اینترنت را زیر بغل زدیم ببریم بزنیم به زخم استوری‌هایمان، چشمکی زدند و گفتند البته فقط باهاش نهایتا سایت جیم را می‌توانی باز کنی و تبیان و پیوندها دات آی آر را. خب می‌بینید که این طوری همه راغب می‌شوند به جای استفاده از این شبکه‌های اجتماعی بیگانه و سایت‌های خارجی از سایت‌های داخلی استفاده کنند. اصلا ما با مسئولان جیم صحبت می‌کنیم از این به بعد قابلیت استوری گذاشتن و دایرکت دادن را به همین جیم اضافه کنند که از همه سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی دیگر بی‌نیاز شوید. پس با ما بمانید.

برچسب ها
عوارض خروج از کشور
اینترنت ملی
اینترنت نامحدود
خشک شدن دریاچه ارومیه
دریاچه ارومیه
فرار مغزها
یادداشت طنز
نظرات کاربران
کد امنیتی
m_hadavand
m_hadavand
٩٦/٠٩/٢٥
٢
١
قشنگ بود و البته تلخ
محمدعلی محمدپور
محمدعلی محمدپور
٩٦/٠٩/٢٥
٠
٠
ممنون.