چرا باید صفر تا سکو را ببینیم؟
معرفی یک مستند خوب که زندگی خواهران منصوریان را روایت می کند

چرا باید صفر تا سکو را ببینیم؟

نویسنده : محمد حسین وکیلی

صفر تاسکو را دوست داشتم. یکی از بهترین‌های مستند ورزشی و غیرفوتبالی بود که تاکنون دیده‌ام. برخلاف آثار کارگردانان فمنیسمی که این روزها برای خانم‌های کشورمان فیلم می‌سازند، سیاه نبود و دقیقا بر عکس، روح پر از امید ورزش را به جامعه تزریق می‌کرد. صفر تا سکو داستان سه خواهر منصوریان است که از فقر مطلق به قهرمانی جهان در رشته وشو رسیده‌اند. خواهران منصوریان مدتی پیش در ماه عسل معرفی شدند و در این برنامه از سرگذشتشان گفتند. اما بر خلاف انتظار من، این مستند دوباره همان‌ها را بازگو نکرد و بریده‌ای از زندگی حال حاضرشان بود. نمایشی از زندگی سه خواهر قهرمان که افتخارآفرینی‌هایشان آن‌طور که باید، دیده نمی‌شود.

 

نقطه قوت: نقطه قوت این مستند عدم صحنه‌سازی در لحظات حساس است. اگر یکی از خواهران حذف می‌شود دوربین گریه‌ش را دارد. اگر به مهمانی در مسابقات جهانی می‌رود دوربین جا نمی‌ماند. حتی هنگام بازگشت به خانه هم، دوربین همراهش است تا فیدبک واقعی خانواده را نمایش دهد.

 

نقطه ضعف: روایت ناقص از زندگی گذشته‌ خواهران منصوریان، یکی از مشکلات این مستند است. یعنی اگر شناختی از آن‌ها نداشته باشید، کم‌تر از کسی که قبلا ماه عسل را دیده است لذت می‌برد. هرچند فلش‌بک‌هایی به گذشته دارد اما همان‌ها هم در راستای داستان امروز آن‌ها است. 

عوامل سازنده و داستان

کارگردان این اثر سحرمصیبی است که اولین مستندش را ساخته است و تهیه‌کنندگان هم طهورا ابوالقاسمی و مهتاب کرامتی هستند و سایر دست‌‌اندرکاران هم غالبا خانم‌اند. زندگی سه خواهر، دو بخش دارد. مسابقات انتخابی تیم ملی در تهران و زندگی عادی‌شان در شهر سمیرم. البته مسابقات جهانی هم تا حدودی پخش می‌شود.

اصل داستان در سمیرم جریان دارد. مادرشان در این شهر زندگی‌ می‌کند و نقطه اتکا سه خواهر است. البته شهربانو ازدواج کرده و با همسرش زندگی می‌کند. شوهر شهربانو هم یکی از کاراکتر‌های بامزه است که به دل مخاطب می‌نشیند. شوخی‌های این دو باهم و همچنین صحبت‌های از ته‌دل همسرش، نشان می‌دهد که آن‌ها عوامل سازنده را در زندگی‌شان نامحرم ندانستند.

صفر تا سکو 

 

چرا مستند را ببینیم؟

مستند دیدن برای ما ایرانی‌ها کار سختی است. وقتی سخت‌تر می‌شود که بخواهیم برای آن پول هم بدهیم. اما توصیه می‌کنم مستند صفر تا سکو را از دست ندهید. سختی‌های سه زن ایرانی که قهرمان جهان شده‌اند اما هیچ کدام از مسابقه‌هایشان از صدا وسیما پخش نمی‌شود.  قهرمانی که در خانه‌اش مثل بقیه زن‌های ایرانی آشپزی می‌کند، ظرف می‌شوید و... . اما آن‌قدر به زندگی و آینده‌اش امید دارد که شما را به وجد خواهد آورد. خلاصه صفر تا سکو روایتی از امید و محبت است، حسی که کم‌تر در آثار سینمای ایران به مخاطب داده می‌شود.

برچسب ها
معرفی مستند صفر تا سکو
صفر تا سکو
خواهران منصوریان
نقاط ضعف صفر تا سکو
نقاط قوت صفر تا سکو
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٩/٢٠
١
٠
مستند خوبی بود و مهم ترینش حرفش هم ظلمی بود که به ورزش بانوان میشه. درست برخلاف برنامه ماه عسل که معمولا سیاه نمایی و فقط به تحریک احساسات مخاطب فکر میکنه، این مستند پرانرژی و امیدبخش ظاهر شد!
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/٠٩/٢١
٠
٠
تشکر مقاله ی خوبیه.. من مشتاق دیدن این مستندم ان شــاء الله به زودی میبینمش :)