ماجرای تلخ باید ببازی و باید ببازی!
پیرامون باخت ناعادلانه «علیرضا کریمی» در مسابقات کشتی امیدهای جهانی و حواشی بعد از آن

ماجرای تلخ باید ببازی و باید ببازی!

نویسنده : مازیار حکاک

علیرضا کریمی کشتی‌گیر وزن 86 کیلوگرم کشورمان در مسابقات امیدهای جهان مجبور به واگذاری رقابت به حریف روس برای کشتی نگرفتن برابر حریف اسرائیلی شد. این اقدام او واکنش‌های متفاوتی از سوی مردم و مسئولان در پی داشت اما حالا ماجرای کشتی نگرفتن او ابعداد جدید پیدا کرده است. از این که نخست وزیر اسرائیل برای این موضوع پیام توییتری صادر کرد بگیرید تا این که اتحادیه جهانی کشتی مجبور شده از طریق کمیته حقوقی و قضایی به این مسئله رسیدگی کند که می‌تواند عواقب سنگین برای کشتی ایران داشته باشد. در این مطلب کلیت داستان علیرضا کریمی را بررسی کرده‌ایم که خواندنش خالی از لطف نیست.

 

ماجرا از کجا شروع شد؟

روز قرعه‌کشی وزن 86 کیلوگرم مسبقات امیدهای جهان علیرضا کریمی و حریف اسرائیلی در یک گروه قرار گرفتند. علیرضا کریمی باید در دور اول باید مقابل حریف روس کشتی می‌گرفت و کشتی گیر رژیم صهیونیستی هم با حریف آمریکایی روبرو می‌شد. همه امیدوار و معتقد بودند حریف آمریکایی از پس حریف اسرائیلی برمی‌آید اما این گونه نشد و درست در اواسط کشتی کریمی با حریف روس آن طرف کشتی‌گیر اسرائیلی با ضربه فنی پیروز شد. با توجه به قواعد سرسختانه فیلا بلافاصله دستور باخت به علیرضا کریمی از سوی سرمربیان تیم ملی صادر شد. او که هاج واج از این تصمیم مانده بود با درخواست چلنج (اعتراض) سرمربیان روبه‌رو شد و بعد از آن کشتی را اصطلاحا وا داد. حریف روس که در نهایت قهرمان این مسابقات شد پای کریمی را به راحتی گرفت، او را خاک کرد و پشت بند هم کریمی بی‌دفاع و بی‌انگیزه را فیتیله پیچ کرد تا جایی که 14 بر 3 پیروز شد و این 10 ثانیه یکی از تلخ‌ترین صحنه‌های ورزشی تاریخ ورزشی ایران را رقم زد.

 

چرا داستان کریمی بزرگ شد؟

پخش فیلم علیرضا کریمی، فریادهای «باید ببازی و باید ببازی» مربیان و تحقیر کریمی مقابل حریف روس بازتاب عجیبی در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرد. 

 

حق خوری از کریمی برای همه واضح بود و فیلمی که او در اینستاگرامش از راه رفتن و گوش دادن آهنگی خاص از خواننده لجس آنجلسی منتشر کرد خبر از نارضایتی او می‌داد. همین ماجراها باعث شد این اتفاق که پیش‌تر هم برای تعداد زیادی از ورزشکاران رخ داده بود، بزرگ و بزرگ شود.

 

چرا سرمربیان تیم ملی این تصمیم را گرفتند؟

با توجه به قوانین جدید کشتی گرفتن گواهی پزشکی برای عدم رویارویی با حریفی مثل گذشته ساده نیست. بدشانسی دوم علیرضا کریمی بعد از هم گروهی با رقیب رژیم صهیونیستی،  هم گروهی با رقیب روس بود. کریمی با توجه به صعود حریف روس به فینال می‌بایست برابر شانس مجدد مقابل حریف اسرائیلی کشتی می‌گرفت که باز هم سر باز زد. خیلی‌ها با توجه به این ماجرا معتقد بودند که کریمی می‌توانست حریف روس را ببرد و بعد مقابل اسرائیلی کشتی نگیرد که در این بین توجیه سرمربیان تیم ملی در نوع خود جالب و قابل تامل است. اعضای کادرفنی تیم ملی معتقد بودند اگر کریمی به دور بعدی صعود می‌کرد و با نماینده رژیم صهیونیستی روبرو نمی‌شد؛ روس‌ها به خاطر حذف کشتی گیر کشورشان دردسرهای زیادی را برای ایران ایجاد می کردند. اتفاقی که در نهایت به شکلی دیگر افتاد.

 

داستان بازگشت کریمی و حواشی بعد از آن!

بعد از پایان مسابقات امیدهای جهان و بازگشت کشتی گیران فدراسیون کشتی بیانیه در حمایت از علیرضا کریمی صادر کرد. بیانیه‌ای که در آن تاکید شده بود که مظلومیت او فراموش نشدنی است! بعد از آن هم فدراسیون مجوز حضور مستقیم علیرضا کریمی در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی کشتی آزاد را صادر کرد، موضوعی که پیش‌تر به مدال آوران طلا در این مسابقات وعده داده شده بود. در این بین البته مصاحبه علیرضا کریمی با بخش «بدون تعارف» اخبار 20:30 هم بی حاشیه نبود و ظاهرا بخش‌هایی از آن سانسور شده بود که خود این کشتی‌گیر متن آن را در اینستاگرامش منتشر کردو به علی رضوانی خبرنگار این آیتم معترض شد. 

 

ماجرا کم کم رو به فراموشی بود که بنیامین نتانیاهو پیام عجیبی برای ماجرا کریمی صادر کرد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: از نظر من خصومت ایران با اسرائیل می‌تواند در ماجرای کشتی‌گیر این کشور به نام «علیرضا» خلاصه شود... با توجه به این‌که ایران خواهان نابودی اسرائیل است، چنین چیزی تعجب‌آور نیست. اکنون به شما اطمینان می‌دهم که این اتفاق نخواهد افتاد. ما اجازه آن (نابودی اسراییل) را نخواهیم داد. اما در این میان مردم ایران هستند که هزینه می‌دهند. وقتی مربی علیرضا به او گفت در مسابقه ببازد وی گفت که به نظرش دنیا به پایان رسید. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه اظهاراتش گفت که:«می‌خواهد به ایران نشان دهد که متنفر بودن از دیگران از آنها قهرمان نمی‌سازد.»

 

پیام او البته از طرف خادم و خود کریمی بی‌جواب نماند اما بازتاب زیاد در عرصه جهانی داشت. این پیام همچنین با پیگیری‌های فدراسیون جهانی کشتی و حساس شدن روی کشتی کریمی ابعداد دیگری هم پیدا کرد. موضوعی که می‌تواند محرومیت کشتی‌گیر یا مربی و در مراتب سخت‌گیرانه‌تر محرومیت یا تعلیق فدراسیون ایران را در پی داشته باشد.

پاسخ کشتی گیران به نتانیاهو

 

ماجرای کریمی، رقیب اسرائیلی و چند مسئله حل نشده!

* از صحبت های کریمی بعد از مسابقات معلوم شد او هرچند خیلی از ماجرای باختش ناراحت است اما بیشتر از آن از برخورد مسئولان ناراحت است. او در گفت وگویی گفته است: « قبول دارم اسراییل ظالم است و ظلم می‌کند اما اگر باز هم مسئولان ورزش ما به راحتی زحمات من را نادیده بگیرند ظلم نیست؟! کشتی‌گیران وضعیت مالی خوبی ندارند و تنها دلخوشی همه ما به کسب مدال جهانی و پس از خوشحال کردن مردم، گرفتن پاداش است.»

جالب این که او پیش‌تر هم یک بار قهرمانی را بایت عدم رویارویی با حریف اسرائیلی از دست داده و وقتی در ایران به مسئولان برای گرفتن پاداشش مراجعه می‌کند به او و پدرش می‌گویند: «بروید از همان کسی پاداشت را بگیرد که گفته با اسرائیل مبارزه نکن!» در نهایت هم ماجرا را با یک کارت هدیه یک میلیون تومانی جمع می‌کنند.

فراموش نکنید این در شرایطی است که همین چند وقت پیش داستان احسان حاج صفی و مسعود شجاعی و رویارویی‌شان با حریف اسرائیلی چند وقتی به موضوع اصلی کشور تبدیل شده بود و همه آن‌ها را مقصر می‌دانستند. در حالی که درنهایت آخر برخود با ورزشکاران از خود گذشته همین است.

شجاعی و حاج صفی

 

* اسرائیلی‌ها ورزشکاران زبده کشورهای دیگر را به تابعیت خود درآورده تا در میادین بین المللی حضور پرقدرتی داشته باشند. مثلا در کشتی به سراغ کشتی گیران روس رفته و آن‌ها را به استخدام در آورده‌اند و هیچ بعید نیست مثلا در مسابقات جهانی یا المپیک بعدی همین حریف اسرائیلی در وزن 86 کیلوگرم با حسن یزدانی برخورد کند. فدراسیون کشتی ایران و وزارت ورزش قبلا ازاین که این موضع به برحان تبدیل شود باید به دنبال راه حلی باشند تا از این مشکل عبور کند چرا که از یک سو امکان مسابقه دادن با نمایندگان صهیونیستی وجود ندارد و از طرف دیگر مسابقه ندادن نیز برای ورزش ایران در مجامع خارجی تبعات دارد.

* اگرچه با اقدام نتانیاهو موضوع کریمی ابعاد جهانی پیدا کرد اما چه کسی متوجه شد کریمی برای حمایت از مردم فلسطین این اقدام را انجام داده است؟ قطعا هیچ ایرانی رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسد و تا ابد از آن به عنوان یک رژیم منفور و ظالم یاد خواهد کرد اما به نظر موضوع مبارزه نکردن با حریفان اسرائیلی نیازمند بازنگری یا اتخاذ تصمیات دیگری است. 

برچسب ها
باید ببازی
ماجرای علیرضا کریمی چه بود
باخت عمدی علیرضا کریمی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی