شب شوق و شب وجد و شب شور
اسلام؛ دینی که با مهربانی پیامبرش شناخته می‌شود

شب شوق و شب وجد و شب شور

نویسنده : عطیه میرزاامیری

در طول زندگی اتفاقات ناگوار زیادی را تجربه کرده‌ایم. از دست دادن یک عزیز، بیماری خانواده‌مان، فشار زندگی و بی‌پولی، غصه‌ی نداشتن یک دوست و رفیق، رد شدن در کنکور یا مصاحبه‌ی کاری و... . البته این اتفاق هم زیاد برای‌مان پیش آمده که ناگاه و بدون هیچ دلیلی کز کنیم توی خودمان و غمگین شویم و دست‌مان به هیچ جایی بند نباشد! در این مواقع راه‌مان را کج می‌کنیم و کجا می‌رویم؟ هیچ داروخانه‌ای نیست که بداند دقیقا چه چیزی می‎‌خواهیم. هیچ دکتر زبردستی وجود ندارد که برای ما چیزی تجویز کند و ضامن حال خوش دل ما شود. گاهی اوقات دست دل‌مان نمی‌رود تا به دوست یا آشنا از غم‌مان بگوییم و از او کمک بخواهیم. شاید خجالت می‌کشیم از فامیل پولی قرض بگیریم. شاید دل‌مان نخواهد پدر، مادر، برادر و خواهرمان چیزی از رنجی که می‌کشیم بدانند. بله! ما خیلی اوقات دچار بیماری دل می‌شویم. بیماری جان. بیماری‌ که نه دوایی دارد و نه دکتری. مشکلی که درمانش آن‌قدر سخت نیست، اما کمتر کسی پیدا می‌شود ناگفته کنارمان بشیند و تنها با مهری که در سخنش هست، مرهم دل‌مان باشد. 

تا به حال برای‌تان پیش آمده که از همه چیز سرریز باشید اما کسی از چشم‌تان، از لحن صدایتان، از لبخند تلخ‌تان متوجه شود که دل گرفته‌اید؟ تا به‌حال دوستی داشته‌اید که با وجود فرسنگ‌ها دوری جغرافیایی، گمان کنید که ناخوش است و با یک تلفن جویای احوالش شود؟ جز آدم‌هایی بوده‌اید که بدون اینکه حرفی از غمگینی‌ کسی بشنوید، با دسته گلی، با پیام پر از مهری، با یک تلفن ناگهانی‌ حالش را بپرسد و بی‌مقدمه بگویید: «روی کمک من حساب کن». گاهی مهربانی‌ و لطف‌هایی که بی‌مقدمه  دور از انتظار به سراغ‌مان می‌آیند شیرین‌ترین حس دنیا را به ما می‌دهند. 

واقعیت این است که معروف‌ترین و حتی راحت‌ترین راه معرفی دین‌ ما، اسلام؛ همین مهربانی و عطوفت است. مهربانی بی‌غل و غش آن. مهربانی‌ که بدون فیلتر انداختن انجام می‌شود. لطفی که بدون درخواست، انجام می‌شود. از هر کار خوشی، ولو لبخند زدن دریغ نکنیم. از هر لطفی، ولو برای دشمن‌مان مضیقه نکنیم. بدون حس غرور، بدون جار زدن، بدون حس برتری به نیازمندی کمک کنیم. دقیقا کاری که پیامبر ما انجام می‌داد و همین اخلاق باعث شد برخی کفار، به اسلام روی بیاورند. استاد مطهری در کتاب سیری در سیره‌ی نبوی، نوشته است: «علی(ع) جمله‌ای درباره‌ی پیغمبر اکرم دارد، که می‌فرماید: پیغمبر پزشکی بود برای مردم. البته معلوم است که مقصود پزشک بدن نیست، بلکه مقصود پزشک روان و اجتماع است. از جمله خصوصیات طبیب معالج نسبت به بیمار، ترحم به حال بیمار است. روش پیغمبر، روش طبیب بود ولی طبیب سیّار. نه طبیب ثابت که فقط بنشیند که هرکس آمد از ما پرسید جواب می‌دهیم، هرکس نپرسید دیگر ما مسئولیتی نداریم. نه، پیغمبر سراغ مریض‌های اخلاقی و معنوی می‌رفت.»

امروز عید است. عید از آن جهت که تولد پیامبر عزیز و راستین ماست. پیامبری که پرکاربردترین صفتش مهربانی و راستگویی‌اش بوده است. اما حقیقتا بیایید و این عید را چیزی فراتر از یک واژه به‌کار ببریم. چیزی بامعناتر از یک روز تعطیل و شادباش‌های پیامکی. اینطور  نباشد که این عید امروز و فردایش هیچ فرقی باهم نکند. تولد پیامبر است و برای هدیه دادن به او یک ساعت فکر کنیم و ببینیم چقدر معرف دین‌مان بوده‌ایم؟ چقدر به مهربانی و عطوفت‌مان، نسبت به اطرافیان‌مان وسعت داده‌ایم؟ چقدر بدون شنیدن نیازی، دست نیازمندی را گرفته‌ایم؟ چقدر طبیب سیار بوده‌ایم؟ طبیب سیار برای روح و روان آدم‌های دنیا‌مان. بیایید حداقل امروز به خودمان قول بدهیم کمی، فقط کمی آینه‌ی پیامبرمان باشیم. 

برچسب ها
ولادت پیامبر
دین مهربانی
صفات پیامبر اسلام
طبیب سیار
نظرات کاربران
کد امنیتی