داستان اینترنت غیر حجمی و نامحدود که این روزها می گویند چیست؟
بررسی وضعیت شرکت های مختلف ارائه دهنده اینترنت

داستان اینترنت غیر حجمی و نامحدود که این روزها می گویند چیست؟

نویسنده : محمد اخلاقی

 چندین سال است که وزیران دولت‌های اخیر صحبت از اینترنت غیرحجمی و پایین آوردن تعرفه اینترنت برای کاربران می کنند، اما همیشه گزاره های بیان شده در حد حرف باقی می‌ماند و نتیجه‌ای از اظهارات مسئولین حاصل نمی شد. در این میان آقای جهرمی آخرین وزیر ارتباطات همانند همتایان در هنگام رای اعتماد در مجلس خبر از ارزان کردن اینترنت و برداشتن محدودیت حجمی آن داد. شاید شنیدن این صحبت در آن زمان برای بیشتر کاربران شعاری انتخاباتی به حساب می آمد، اما آقای جهرمی پای حرفش ایستاد و isp ها را به سمتی سوق داد که از ارائه اینترنت حجمی منصرف شده و بسته های غیر حجمی تعریف کنند.
در هفته گذشته شرکت های ارائه کننده اینترنت، بسته های جدیدشان را معرفی کردند. وب سایت زومیت تلاش کرده است و تعرفه شرکت های بزرگ را در جدولی منظم در اختیار کاربران قرار داده است که در ادامه می توانید آن را مشاهده کنید:
 
برای اینکه داستان برایتان شفاف شود باید بگوییم تا به حال کاربران اینترنت adsl دو شکل متفاوت  هزینه پرداخت می‌کردند، اول هزینه دوره زمانی اینترنت و دوم هزینه میزان اینترنت مصرف شده به گیگابایت که در صورت اتمام هر کدام از دو مورد اشاره شده، اینترنت کاربر قطع می شد. در طرح جدید هرچند کاربران در قالب زمان و حجم اینترنت خواهند داشت، اما در صورت اتمام حجم منصفانه مصرفی (نامی که برای حجم های جدید در نظر گرفته اند) اینترنتشان قطع نمی شود، بلکه سرعتش به حداقل می رسد. این تمامی تغییری است که برای اپراتورها رخ داده است.
جالب است بدانید پس از این تغییرات، در جدیدترین لیستی که Cable  از قیمت و سرعت اینترنت در جهان منتشر کرده است، اطلاعات بسیار جذابی از وضعیت اینترنت ایران و جایگاه آن به چشم می‌خورد. در این رده بندی ایران از لحاظ سرعت اینترنت در جهان ، در جایگاه 133 از میان 189 کشور قرار دارد.
 
همچنین با تکیه بر تحقیق دو شرکت انگلستانی، ارزان ترین اینترنت متعلق به ایران بوده و کاربران برای استفاده از خدمات، ماهانه 5.37 دلار پرداخت می‌کنند که در مقایسه با سایر کشورها ناچیز است:

 
در پایان با تقسیم سرعت بر هزینه، می‌توان به معیار بسیار خوبی برای ارزش سرویس اینترنت در کشورهای مختلف دست پیدا کرد. برای این جدول، تنها اطلاعاتی که نتایج آنها دقیق بوده، استفاده شده است. در این بخش، ایران در رتبه 45 از 133 قرار دارد:
 
این اعداد و ارقام فضای اینترنتی کشور را به خوبی توصیف می کنند. آیا شما به عنوان کاربر از نحوه جدید محاسبه قیمت اینترنت راضی هستید و آن را به نفع کاربر نهایی می‌دانید؟

برچسب ها
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
مرضیه
مرضیه
٩٦/١٠/٠٤
٠
٠
خیلی ممنون برای این مطلب