خبرنگاری؛ بازی با دم شیر!
خبرنگارانی که به خاطر افشاگری و آگاهی بخشی به قتل رسیدند

خبرنگاری؛ بازی با دم شیر!

نویسنده : الهام حبشی

 احتمالا تا به امروز در مورد مشاغل خطرناک دنیا زیاد شنیده باشید. اما در بین لیست بلند و بالای مشاغل خطرآفرین، تنها یک شغل وجود دارد که نه با مواد سمی، متعفن و حساسیت‌زا در ارتباط است و نه با خطر بیماری، آتش سوزی و سقوط. تنها خطر برای کسانی که شغل خبرنگاری حرفه‌ای را انتخاب می‌کنند، خطر در افتادن با آدم‌ها است. خطری که ممکن است برای آن‌ها به قیمت زندانی شدن، تبعید، خسارات مالی و حتی کشته شدن، آن هم به بدترین شکل ممکن؛ تمام شود. هر سال فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، خبر از کشته شدن صدها خبرنگاری می‌دهد. خبرنگارانی که یا هدفمند به قتل رسیده‌اند و یا براثر حضور در مناطقی که نا امن است، جان خود را از دست می‌دهند. هدف این فدراسیون تقویت حقوق و آزادی خبرنگارانی است که شغل‌شان برقرار کردن عدالت، گرفتن حقوق مردم، ایجاد دموکراسی و مبارزه با هر نوع فساد و فقری است که در دنیا وجود وجود دارد. 

چندی پیش خبری از قتل هولناک یک خبرنگار سوئدی در رسانه‌ها منتشر شد که در ادامه ماجرای کشته شدن او و چند خبرنگار سرشناس دیگر که به قتل رسیدند را مرور می‌کنیم. 

 

کیم وال بر عرشه زیر دریایی

کیم وال روزنامه نگار 30 ساله‌ی سوئدی، دو ماه پیش، زمانی که در حال تحقیق بر زیردریایی ناتیلوس و پیتر مدسون، مخترع یک زیر دریایی بود؛ ناپدید شد. این زیر دریایی که هزینه ساخت آن در سال 2008 با سرمایه‌گذاری جمعی تامین شده بود، همزمان با کشته شدن کیم وال غرق شد. پلیس دانمارک معتقد است خود مدسون، عمدا زیر دریایی را غرق کرده است. کمی بعد تنه‌ی کیم وال، پاها، سر و لباس‌هایش هر کدام در کیسه‌ای جداگانه پیدا شدند. پیتر مدسون هر بار گفته‌های ضد و نقیضی ارائه داده اما هنوز به قتل کیم وال اعتراف نکرده است.

کیم وال

 

ورونیکا گرن نماد شجاعت

ورونیکا روزنامه نگار مشهور ایرلندی بود که طی تحقیقاتش در زمینه‌ی مواد مخدر، با شجاعتی مثال زدنی و اسامی مستعار بسیار به درون زندگی خلافکاران نفوذ کرد و پرده از جنایات آن‌ها برداشت. زمانی که ورونیکا گرن در حال تلاش برای به‌دست آوردن اطلاعات از یک کارتل بزرگ مواد مخدر، به نام جان تراینور بود؛ بارها مورد تهدید قرار گرفت. به سمت خانه‌اش تیراندازی شد و یک بار هم گلوله‌ای به پایش زدند. روزنامه برای محافظت از او سیستم امنیتی به کار گرفت و پلیس 24 ساعت مراقب او بود. اما به اصرار ورونیکا تمام سیستم امنیتی برداشته شد تا مانعی برای کارش به وجود نیاید. سرانجام دو موتور سوار، ورونیکا را در ماشین شخصی‌اش به رگبار بستند. قتل گرن، مردم را با شعار«خون ورونیکا پایمال نمی‌شود»، از خانه‌ها به خیابان آورد. پس از آن پارلمان ایرلند قانونی را تصویب کرد و در راستای همین قانون اموال قاچاقچیان مصادره شد و 150 نفر از باندهای مختلف بازداشت شدند. بعد از قتل گرن جرم‌های مرتبط با مواد 15 درصد کاهش یافت و همچنین قاتل او دستگیر و به حبس ابد محکوم شد. از زندگی ورونیکا گرن که در بین روزنامه نگاران به نماد شجاعت معروف است، فیلمی با بازی کیت بلانشت ساخته شده که محصول سال 2003 است.

ورونیکا گرن

 

درگیری با حکومت

دافنه کاروآنا گالیتسیا، خبرنگار 53 ساله‌ی افشاگر اهل جزیره‌ی مالت، در پی انفجار بمبی که در زیر خودرویش جاسازی شده بود، به قتل رسید. دافنه مدت‌ها از سمت نخست وزیر مالت تحت فشار شدید مالی قرار گرفته بود. موسکات، رهبر اپوزیسیون، دافنه را بزرگترین مخالف خود می‌دانست. این خبرنگار در زمان حیات خود با افشای اسناد متعددی در مورد فسادهای مالی، بارها اعضای دولت را به چالش کشیده و دچار مشکل کرده بود. 3 روز پس از قتل این خبرنگار اهل مالت، صدها خبرنگار در برابر ساختمان پارلمان این کشور تجمع کردند. آنها در حالی که پلاکاردها و صفحاتی از روزنامه را آغشته به لکه‌های خون کرده بودند، به اعتراض پرداختند و گفتند قتل یک خبرنگار نمی‌تواند آنها را از ادامه‌ی راه خود و فعالیت اطلاعرسانی بترساند.

خبرنگاران کشته شده

 

امان از سیاست

گائوری لانکش صاحب روزنامه «گائوری لانکش پاتریک» در نزدیکی خانه‌اش مورد اصبات گلوله قرار گرفت و کشته شد. گائوری که هفته نامه‌اش با تیراژ 5 هزار نسخه یکی از پرطرفدارترین نشریات هندوستان در بین دیگر روزنامه‌های سیاسی بود، بارها به گروه‌های تندروی هندو مخالفت خود را اعلام کرده بود. بعد از کشته شدن این روزنامه نگار، فعالان و خبرنگاران هندی تجمع کردند و به قتل گائوری و هچنین خطراتی که ممکن است برای آن‌ها هم تکرار شود، اعتراض کردند.

خبرنگار کشته شده

 

مکزیک؛ ناامنی محض برای خبرنگاران

مکزیک یکی از ناامن‌ترین کشورهای جهان برای خبرنگاران است. به‌خصوص خبرنگارانی که بر روی موضوع مافیای مواد مخدر کار می‌کنند. به همین دلیل بعد از سوریه، کار در مکزیک به عنوان یک خبرنگار خطرناکترین است. خاویار والدز یکی از چندین خبرنگار به قتل رسیده در مکزیک است. اغلب نوشته‌های او در باب قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته بود و جوایز زیادی هم برنده شده بود. خاویار والدز همین امسال در نزدیکی دفتر روزنامه‌ی خود، توسط افراد ناشناس به او تیراندازی شد و در 50 سالگی از دنیا رفت.

قتل خبرنگار

 

قربانی کینه 

آلیسون خبرنگار 24 ساله و آدام فیلمبردار 27 ساله در سال 2015، درست زمانی که در حال مصاحبه با یکی از مسئولان اداره‌ی صنعت و تجارت محلی بودند، با ضربات اسلحه به قتل رسیدند.  قاتل مردی 41 ساله، معروف به برایس ویلیامز، دو سال پیش به دلیل رفتارهای عصبی و پرخاشگرانه از محل کارش، شبکه محلی دبلیو دی بی جی اخراج شده بود.  دلیل او برای به قتل رساندن الیسون پارکر و ادام وارد، کینه‌ای بود که از محل کار و همکاران سابقش به دل گرفته بود. ویلیامز در جریان تعقیب و گریز به محاصره‌ی پلیس در آمده و سپس اقدام به خودکشی کرد.

 

کشته شدن در جنگ

خبرنگاران جنگ هم، افراد باشهامتی هستند که از جان‌شان برای اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی، مایه می‌گذارند. عبدالله عثمان معلم در سومالی به علت یک حمله‌ی انتحاری و جراحات شدید از دنیا رفت. هادی باغبانی، خبرنگار و مستندساز ایرانی هم که در دمشق فعالیت می‌کرد و برای تهیه مستندی حول محور سوریه به آنجا رفته بود، توسط افراد داعش کشته شد. محسن خزائی هم یکی دیگر از خبرنگاران اعزامی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بود که در منطقه‌ی حلب سوریه به شهادت رسید.

قتل خبرنگار

برچسب ها
خبرنگارانی که به قتل رسیدند
قتل خبرنگاران
خبرنگارانی که کشته شدن
خبرنگاری
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.babaee
m.babaee
٩٦/٠٩/١٣
١
٠
خبرنگاری واقعا کار سختی. چه از نظر زمانی که برای کارت صرف می‌کنی که جزو مشاغل سخت عنوان می‌شه و چه از نظر خطراتی که داره به نظرم هیجان و گزارش‌های سوژه‌ای که خود خبرنگار دنبالش می‌ره تنها انگیزه‌ برای ادامه توی این کاره😊 مخصوصا خبرنگاران گروه اجتماعی که دیگه کارشون عالیه اصلا😉
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٩/١٤
٠
٠
مخصوصا خبرنگار گل و کار درست خودمون خانم مهندس 😊❤ آره واقعا کار دشواریه. من که اصلا این کار رو دوس ندارم 😁 ولی خسته نباشید و خداقوت میگم به همه ی خبرنگارای گل گلاب 😎😍
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/٠٩/١٣
١
٠
آری شغل سختیه ..هر شغلی سختی های خودش رو داره دیگه.. ولی اینکه شجاعت به خرج بدی و بری تو مناطق جنگی واقعا دشواره.. !
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٩/١٤
٠
٠
آره خیلی ترسناکه... خودشون یک طرف خانواده هاشون یک طرف...
بهمن بهمنی
بهمن بهمنی
٩٦/٠٩/١٣
١
٠
کاش از شهید آوینی هم می نوشتید !
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٩/١٤
٠
٠
اااا حق با شما است. یکی از مهم ترین موارد رو جا انداختم.
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/٠٩/١٣
١
٠
چرا این مقاله زیر مجموعه سلامت و زیباییه؟ 0_o فک کنم وقتش رسیده یکی ام ادامین جیم رو ترور کنه :/
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٩/١٤
٠
٠
صاحابش کجاس؟ 😂😂 خدایا شکرت بالاخره تونستم از زیر بار یک مسئولیت شونه خالی کنم 😁😃😆😆
ali_sh
ali_sh
٩٦/٠٩/١٣
١
٠
نکته جالبش برام این بود که اکثر این ها خانوم بودن و با این حال شجاعت فوق العاده ای داشتن که پا همچین جاهایی میزاشتن.
لیلی
لیلی
٩٦/٠٩/١٤
٠
٠
چون خانمها ذاتا کنجکاوتر از مردها هستن
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٩/١٤
٠
٠
آره خیلی جالب بود این شجاعت 😊 لیلی جان من با نظرت مخالفم. این هایی که کشته شدن بیشتر هدفشون رو کردن دست خلافکارهای بزرگ بوده. یعنی تم عدالتشون قوی بوده. این نظر منه 😊
محمدرضا مهدیزاده
محمدرضا مهدیزاده
٩٦/٠٩/١٤
١
٠
خیلی جالب بود :) واقعاً دمِ همه ی خبرنگارانی که قلم شون رو نفروختن گرم :) ممنون بابتِ تهیه ی این مطلب خوب :) موفق باشید
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٩/١٤
٠
٠
ممنون از شما جناب مهدیزاده ☺ واقعا دم همه ی آدم هایی که انسانیتشون رو با چیزی معاوضه نکردن #گرم 😊