حل مشکلات خانوادگی با چت!
حرف های جدی را در تلگرام مطرح کنیم؟

حل مشکلات خانوادگی با چت!

نویسنده : الهام حبشی

اگر اهل گفت و گوهای مجازی بوده باشید، حتما برای‌تان پیش آمده که بدون منظور حرفی را زده باشید و در کمال تعجب با جبهه گیری و رنجش طرف مقابل رو به‌رو بشوید. رنجشی که خیلی وقت‌ها به درگیری‌ و بگو مگوهای بزرگ‌تر کش می‌آید و در بهترین حالت با چند روز دلخوری و توضیحات و دلجویی‌های مکرر ختم بخیر می‌شود. درست است که راه ارتباطی چت، در دسترس و ارزان قیمت‌تر از دیگر انواع ارتباطات است اما تنها برای گفت‌وگوهای معمولی دوستانه، ارتباط با افراد دور از دسترس، ارسال و دریافت اطلاعات نوشتاری و تصویری و یا صحبت کردن هم زمان با چندین نفر که در هر کدام در منطقه‌ جداگانه‌ای قرار دارند. شما هیچ‌وقت نباید در فضای مجازی و در صفحه‌ی چت روم ارتباطات عاطفی‌تان را گسترش بدهید، نباید مشکلات خانوادگی یا زناشویی‌تان را از طریق چت پیگیری کنید، حتی اگر قصدتان مشورت گرفتن یا راهنمایی خواستن از یک دوست معمولی است باید قید چت کردن را بزنید. 

 

چرا ارتباط چتی عشق را نابود می‌کند؟

اگر چه ارتباط تلفنی هم نمی‌تواند به خوبی ارتباط مستقیم باشد، اما اگر برای‌تان مقدور نیست که رو در رو کارتان را راه بیندازید، تلفنی ارتباط برقرار کنید. چت کردن بد نیست اما اینکه همیشه بخواهید از همین راه استفاده کنید و یا با شخصی طولانی ارتباط برقرار کنید، خطرناک خواهد بود. حالا برویم سراغ دلایلی که به خاطرشان باید چت کردن به ارتباط مستقیم تغییر داد: 

چت کردن 

 

1. همیشه در دسترس نباش

اگر غذایی که عاشق آن هستید را یک هفته، هر روز بخورید، چه حسی به آن غذا پیدا خواهید کرد؟ دلتان را نخواهد زد؟ درست است، حالا دیگر تا مدت زیادی، حتی از یادآوری عطرش اذیت خواهید شد. دو نفری هم که دائم به راحتی در دسترس هم قرار بگیرند، دچار دلزدگی خواهند شد، حتی اگر دو نفری باشند که بیشترین تفاهم و اشتراک را در دنیا باهم داشته باشند.

2. احساس مرا بفهم

شما در صفحه‌ی تلگرام با ایموجی‌ها احساساتتان را نشان می‌دهید، ولی آیا واقعا ایموجی‌ها دقیق حال شما رو توصیف می‌کنند؟ غیر از این حین چت کردن هیچ درکی از وضعیت فرد مقابل ندارید، مثلا اگر یک طرف از خستگی زیاد وسط چت کردن خوابش می‌برد. طرف دیگر این رفتار را چیزی جز بی‌توجهی برداشت نخواهد کرد.

3. زبان بدن تو را نمی بینم

وقتی با یک نفر صحبت می‌کنید، از دست‌ها و پاهای تان کمک می‌گیرید. با حرکت چشم‌هایتان، کم و زیاد کردن تن و حالت صدایتان منظورتان را دقیق می‌رسانید. وضعیت روحی و حس کلماتتان کاملا روشن است. در یک کلام زبان بدن مانع پیش آمد هر سوتفاهمی است. در حقیقت ارتباط میان دو نفر بیشتر بر اساس ارتباط غیرکلامی است. 93 درصد زبان بدن و تنها 7 درصد باقیمانده‌ی ارتباط به عهده‌ی کلمات است.

چت کردن


4. منظورت را نمی فهمم

رو در رو که صحبت می‌کنید، سریع متوجه تغییر حالت فرد مقابل می‌شوید و می‌توانید قبل از اینکه بگوید از حرف شما ناراحت شده است، توضیح بدهید که منظورتان چیز دیگری بوده است. راه‌های ساده‌ی زیادی برای جبران در اختیار دارید. می‌توانید دست‌هایش را لمس کنید یا او را در آغوش بگیرید، می‌توانید صداقت و علاقه‌ی تان را واضح نشان بدهید. حالا اگر همین موقعیت در صفحه‌ی تلگرام پیش آید. اگر برداشت اشتباهی صورت بگیرد، یا حتی طرف مقابل ناراحتی‌اش را پنهان کند، چکار خواهید کرد؟ بله اگر این اتفاق در تلگرام بیافتاد یک پروسه‌ی دشوار برای جبران یک برداشت غلط رو در روی شما قرار خواهد گرفت.

5. حضورت را حس نمی‌کنم

صحبت کردن در فضای مجازی آن هم با کسی که دوستش دارید، درک دقیقی از وجود او را به شما نخواهد رساند. در اغلب موارد همین موضوع باعث می‌شود رفتارهای بدی از شما سر بزند که اگر در حالت عادی کنار یکدیگر بودید هرگز آن حرف‌ها را به زبان نمی‌آوردید. چرا که در فضای مجازی بودن، حس بی‌نظیر در کنار هم بودن را ایجاد نمی‌کند.

6. ذهنم را شرطی نکن

اگر با افراد مختلفی در فضای مجازی صحبت کرده باشید و خاطرات تلخ و ناخوشایندی هم برای‌تان پیش آمده باشد، ارتباط با شخصی جدید برای‌تان سخت و ناراحت کننده به نظر می‌رسد. چرا که هر لحظه انتظار خبر و اتفاق بدی را خواهید داشت. حتی ممکن است صدای نوتیفیکشن تلگرام به شما استرس وارد کند و نتوانید به خودتان و طرف مقابل اعتماد چندانی پیدا کنید.

7. همه چیز خراب شد

در یک ارتباط غیر مستقیم، مثل چت، همان‌طور که می‌توانید احساساتتان را پنهان کنید، به محض ناراحت شدن می‌توانید با تایپ چند واژه‌ی ناخوشایند، وضعیت را سخت‌تر کنید و بین خودتان آشوب به پا کنید. غیر از این در ارتباطات مجازی، شخص هر لحظه می‌تواند از پاسخ دادن طفره برود، پیغامش را نخواند، تظاهر به نبودن کند و به هر نحوه دیگر از جوابگو بودن طفره برود. حال آنکه در یک ارتباط واقعی به این راحتی‌ها نمی‌شود ارتباط سالم را زیر پا گذاشت و ناخواسته چیزی را خراب کرد.

برچسب ها
حل مشکلات در تلگرام
حرف های جدی در تلگرام
حل مشکلات خانوادگی در تلگرام
گفت و گو در تلگرام
ارتباط چتی
نظرات کاربران
کد امنیتی
آلاء
آلاء
٩٦/٠٩/٠٨
١
٠
من یه رفیق دارم که کلا همه چیو به شوخی میگیره ... دیگه فقط با چت میتونم بعضی حرفا رو بش بگم و وادارش کنم جدی باشه:)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٩/٠٩
٠
٠
واقعا اینطوره؟ خود منم از همون آدمام که همه چیو به شوخی و خنده میگیرن ولی هرچیزی جای خودشو داره. اصلا خوب نیست تو موقعیت جدی، آدم بامزگیش گل کنه.
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٩/٠٨
١
٠
متاسفانه اغلب زوج های جوون اطرافم این اشتباه رو انجام میدن. / منتها درباره مورد اول، مطمئن نیستم که همین طور باشه... دلزدگی توی این موارد، یه کم اغراق شده به نظر میرسه. مگر اینکه جنبه آویزون طوری پیدا کنه :)))
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٩/٠٩
٠
٠
وقتی صبح تا شب شب تا صبح در حال چت کردن هستن دوستان این مشکل دلزدگی ایجاد میشه طبیعتا. البته در اغلب موارد و همون حالت آویزونی پیش میاد برای یکی از دو طرف.
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/٠٩/١٠
٠
٠
من خیلی موافقم با این مطلبت الهام ولی خب استثناء هم وجود داره.. مثلا من و شوهرم بارها توی خونه بحثمون شده ولی بعدش با چت برای هم کاملا همه چیزو شفاف کردیم چون وقتی حضورا با هم صحبت میکنیم جبهه گیری،پرخاش،تن صدای بلند و ری اکشن ها و حالات صورت خودش میتونه کدورت رو بیشتر کنه یا موجب برداشت اشتباه تر شه!به هر حال خسته نباشی مطلب مفیدیه :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٩/١٢
٠
٠
شما چقدر عجیب غریب هستین 😂 من همش تو تلگرام با مردم دعوام میشه برا همین کلا روزی 1 ساعت پشت هم با کسی حرف نمی زنم که اگر بزنم آخرش به گیس و گیس کشی میکشه. نمونش با فرانک 😂😂 ولی بعد میام میگم من از فلان چیز ناراحت شدم. میگه منظورم اون نبود. راستش الانم خیلی می ترسم که از چت برای ارتباط با آدما استفاده کنم. میدونی چت یک خوبی داره که واقعا قبولش دارم. مثلا من رو در رو خیلی سخت می تونم با آدم هایی که تازه میشناسمشون ارتباط برقرار کنم و صحبت تو فضای مجازی می تونه این خجالت بی مورد رو از بین ببره. اما با ادامه دادنش مخالفم