خوشحالی‌ام گره خورده به خوشنودی‌ات آقا
گفت و گو با سید مهدی واعظ موسوی درباره راه های خوشحال کردن موعود(عج)

خوشحالی‌ام گره خورده به خوشنودی‌ات آقا

نویسنده : نگار عابدی

سحرگاه چهارشنبه است. گوشه‌ای از صحن باشکوه مسجد جمکران می‌ایستم و بعد از خواندن دعای فرج، شروع می‌کنم به خواندن نماز مخصوص امام زمان(عج). حین نماز خواندن، گنجشک‌هایی کوچک، آواز کنان به دور من طواف می‌کنند. عجب نماز باشکوهی! فقط صدای آواز گنجشک‌ها به گوش می‌رسد و صدای ایاک نعبد و ایاک نستعین های من. خودخواه می‌شوم، توقعم از تو زیاد است آقا! می‌خواهم تمامِ آرزوهایم را از تو بخواهم. راستی تو با آن همه عظمت چطور در دلِ کوچک من جا شدی؟ شاید هم این یک نشانه است تا بدانم دلی دارم به وسعت حضور تو! هرسال این وقت‌ها که می‌شود، سراغ دفتر کوچک یادداشتم می‌روم و خاطره‌ها را زنده می‌کنم. انگار کلمه‌ها زنده نگه داشتن یادها را بهتر از ما آدم‌ها بلدند وقتی دقیقا به یادت می‌آورند در ایام نوجوانی، گوشه‌ای از صحن مسجد جمکران با امام زمانت عهد کرده‌ای منتطر واقعی‌اش باشی، در جهت خشنودی‌اش گام برداری و با کوچکترین عملی خاطرش را نرنجانی! حالا بازهم نهم ربیع الاول آمده است. روز به امامت رسیدن موعود نجات بخشمان! این‌بار می‌خواهم با شما مرور کنم چطور می‌توانیم منتظر واقعی‌اش باشیم و امام‌مان را خوشحال کنیم؟ آنچه که در ادامه می‌خوانید، ماحصل گفت وگویی خودمانی با حجت الاسلام و المسلمین «سید مهدی واعظ موسوی» در همین زمینه است.

سید مهدی واعظ موسوی

 

از کجا بدانیم در زمان ظهور، مقابل حضرت هستیم یا در کنارشان؟

برای فهم این موضوع ابتدا باید به خودمان نگاه کنیم. اگر در راستای اهداف حضرت حرکت می‌کنیم یعنی در کنارش هستیم اما اگر خلاف راستا حرکت می‌کنیم در جبهه‌ی مقابل ایستاده‌ایم! برای مثال اگر هدف امام گستراندن عدالت است باید ببینیم در جهت گسترش عدالت چقدر گام برداشته‌ایم؟ یا اگر به توصیه‌‍‌ی حضرت حجت راجع به برپایی نماز معتقدیم، باید ببینیم برای برپایی آن چه کاری انجام داده‌ایم؟ بطور کلی باید عامل به اعتقاداتمان باشیم نه صرفا قائل به آن‌ها.


چطور می‌توانیم در مسیر خوشنودی امام حرکت کنیم؟

رهاورد حضرت ولی عصر در حکومت جهانی و عصر طلایی ظهور گسترش حق و عدالت در جهان و برچیدن ظلم است. اگر ما در زمان غیبت تحمل حق را داشته باشیم، حق‌گو و حق‌مدار باشیم، تصمیم‌ها و نگرشمان بر مدار حق باشد، امام زمانمان را خوشحال کرده‌ایم. امام رضا(ع) وقتی با مخالفین بحث می‌کردند، اگر آن مخالف حرف درستی می‌زد، می‌فرمود: الان جِئت بالحق! بنابراین ما نمی‌توانیم در پذیرش حق گزینشی عمل کنیم. ضمن اینکه حق را باید با حق سنجید و نباید در پذیرش آن عصبیت به خرج داد. برای اینکه بتوانیم در بستر خانواده و اجتماع عادلانه رفتار کنیم هم ابتدا باید خودمان فرد معتدلی باشیم. صفر و صدی و هیجان مدار نباشیم، بلکه اندیشه مدار باشیم. 


با توجه به اینکه انسان امروز بسیار متکی به حواس پنجگانه‌اش است، چگونه امام زمانش را بشناسد و او را حاضر بر اعمال خودش ببیند؟

گفتم که روی خوبت از من چرا نهان است؟

گفتا تو خود حجابی ورنه رخم عیان است

بعضی‌ها فکر می‌کنند قافله‌ی بزرگی از زمان و مکان بین ما و اماممان وجود دارد. درحالی که اینطور نیست! او هست، غیبتش به معنای عدم ظهور است نه عدم حضور! چشم ظاهری اشتباهات زیادی دارد، گاهی سراب را آب می‌بیند پس خیلی نمی‌شود به آن اطمینان کرد. اگر چشم دلمان را باز کنیم، می‌توانیم او را ببینیم و سجاده‌ی او را در صحن و سرای دلمان پهن کنیم. باید توجه داشت که شناختن غیر از دانستن است. دانستن کار ذهن است و شناختن کار دل! در حقیقت شناختن ترجمه‌ی معرفت است، معرفت دلی است! باید دلمان را باصفا کنیم تا چشم و گوش دلمان باز شود. بهترین راه باصفا شدن دل هم گناه نکردن است.


خانواده‌ی مهدوی چه خانواده‌ایست؟

خانواده‌ای که مناقشه بین اعضای آن وجود ندارد. در دستورات دین ما آمده است که بحث و مناقشه را رها کنید اگرچه حق با شما باشد! مناقشه خالق کدورت است. وقتی هرکسی قصد غلبه دارد، خوی ستیزه جویی بین اعضا شکل می‌گیرد. دومین مشخصه‌ی ‌چنین خانواده‌ای دگرخواهی اعضاست. یک+یک= یک، این فرمول چنین خانواده‌ای‌ست. خانواده‌ای که تا انتها این یکی بودنشان را حفظ می‌کنند.


با این همه، عمومیت بعضی از  رفتارهای ناپسند به عدم توانایی روحانیون در ترویج صحیح دین برمی‌گردد یا مشکل از  فطرت‌های حق ناپذیر است؟

بازهم استناد می‌کنم به حدیثی از امام رضا(ع) که می‌فرمایند: اگر مردم زیبایی‌های کلام مارا بدانند، خودشان به دنبال ما می‌آیند. این حدیث بخوبی نشان می‌دهد که تبیین زیبایی های کلام قرآن و سنت پیامبر(ص) مهارت می‌خواهد و مثل هرکار دیگری نیازمند فرد با مهارت است. در واقع روحانی باید مثل یک خلبان باشد و بتواند کلام را به دل مستمع فرود بیاورد. گاهی هم خودمان گوش شنوایی برای پذیر حق نداریم. اسیر هوا و هوس‌های خودمان شده‌ایم و مطیع حق نیستیم. بنابراین این دو عامل هردو باهم مانع گسترش حق می‌شود.

برچسب ها
نهم ربیع الاول
آغاز امامت امام زمان
چطور امام زمان را شاد کنیم
هدیه به امام زمان
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/٠٩/٠٧
٠
٠
چقدر منتظر واقعی بودن سخته!!! تشکر نیلوفر بانو :)
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٩/٠٨
٠
٠
همینطوره نسیمِ دل مهربونم^_^
Snow_Queen
Snow_Queen
٩٦/٠٩/٠٧
٠
٠
چقدر توضیح واضحات بود! مخصوصا سوال اول!
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٩/٠٨
٠
٠
به هرحال گاهی یادآوری مشهودات هم لازمه، ممنونم^_^