رنجی که زنان به زنان تحمیل می کنند
وقتی فقط مردان را مقصر می دانیم

رنجی که زنان به زنان تحمیل می کنند

نویسنده : عطیه میرزاامیری

در چند روز اخیر از حجم پیام‌های منتشر شده، مطمئنا متوجه این شده‌اید که روز مبارزه با خشونت علیه زنان را پشت سر گذاشتیم. 25 نوامبر که چند سالی ا‌ست به صورت گسترده بین مردم جا افتاده و چند روز قبل از آن با پروفایل‌های نارنجی کاربران اینترنتی، در راستای آگاهی و اعتراض نسبت به این موضوع، روبه‌رو می‌شویم. علاوه‌ بر تغییر عکس‌های پروفایل، شاهد نوشته‌های پراکنده‌ای از سوی زنان هستیم که تجربه‌ یا اعتراض‌شان را نسبت به انواع خشونت‌های فیزیکی و کلامی نوشته‌اند. تجربه‌ی شنیدن متلک در خیابان، نداشتن حق خروج از کشور بدون اجازه‌ی پدر یا همسرشان، بد دهنی‌هایی که از سوی مردان در هر مکانی اعم از خیابان و حتی محل کارشان می‌شنوند، گله کردن از دست بزن داشتن برادر، پدر و همسرشان، ترس از بیرون رفتن در تاریکی، نداشتن حق ورود به ورزشگاه‌ها و از این قیبل اعتراضاتی که در آخر ما را به این نتیجه می‌رساند که هنوز در دنیای مدرن و جهان ارتباطات، ما با خشونت‌هایی از سوی جامعه و مردان علیه زنان، روبه‌رو هستیم. معمولا در تک ‌تک نوشته‌هایی که خوانده می‌شود انگشت اتهام به سوی مردان است. ما مردان را متهم به انواع آزار روحی، فیزیکی و جنسی می‌کنیم اما در این بین هیچ‌گاه نقش خودمان برای خودمان و نقش زنان دیگر را برای هم‌جنس‌هایشان در نظر نمی‌گیریم. 

من فکر می‌کنم در سال‌های اخیر برای خشونت‌های به وجود آمده توسط مردان، به اندازه کافی اطلاع‌رسانی شده باشد و همچون دیروز، بارها و بارها انگشت اتهام را به سمت‌شان روانه کرده‌ باشیم اما چیزی که هنوز که هنوز است از آن غافلیم خشونت‌هایی ا‌ست که هم‌جنس‌هایمان نسبت به همدیگر اعمال می‌کنند. این یک فرافکنی بزرگ است که مقصر ناهنجاری‌های به‌وجود آمده علیه زنان را، فقط و فقط مردها بدانیم. کافی‌ است تجربه‌های تلخی که برایتان اتفاق افتاده را یک بار دیگر مرور کنید. اگر خانم شاغلی هستید این اتفاق بارها برایتان پیش آمده که همکار خانم‌تان چقدر بی‌دلیل جلوی پیشرفت‌تان سنگ انداخته است. مطمئنا گذرتان به آرایشگاه یا دیگر مکان‌های زنانه افتاده است. شاید دیده باشید که چقدر خانم‌های دیگر از چهره‌شان ناراضی هستند و می‌خواهند به هر نحوی خودشان را زیباتر از آن که هستند نشان دهند. زنانی که با جراحی‌های زیبایی باعث القای عدم پذیرش «آن‌چه هستند» در دیگر هم‌جنس‌هایشان می‌شوند. زنانی که با وجود سن نه چندان زیاد و زندگی در دنیای مدرن امروزی، در نقش خانواده همسر رفتار ناشایستی با عروس خانواده دارند. دخترانی که به محض ورودشان به دنیای تاهل رفتار غریبی پیدا می‌کنند و اینجور القا می‌کنند که سعادت زندگی‌ و پیشرفت‌شان در گرو ازدواج‌شان بوده است و هزاران مثال از این تجربیاتی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم و به نوعی روح‌مان را می‌خراشند اما به روی خودمان نمی‌آوریم. 

نکته‌ی مهمی که به قطع همه‎‌مان با آن روبه‌رو بوده‌ایم، تحقیر جسمی‌مان بوده است. ما زنان و دختران در طول زندگی‌مان بارها مورد انتقاد در مورد اندام، نوع پوشش و چهره‌مان قرار گرفته‌ایم. بارها با جملاتی از این قبیل برخورد کرده‌ایم: «وای لاغر شو! کسی با این هیکل نگاهت نمی‌کنه‌ها!»، «تو دیگه خیلی لاغری. یکم چاق شو. از قدیم گفتن دختر باید یه پره گوشت داشته باشه.»، «چقدر پوستت بد شده. خب یه دکتر برو» ، «اون دختره رو ببین. چقدر زشته! با آرایش خودشو پوشونده» و... . واقعیتش را بخواهید قدرت زنان در تخریب و تحقیر همدیگر خیلی بیشتر از تصور ماست چرا که خوب جنس خودشان را می‌شناسند و می‌دانند دست روی چه موضوعاتی بگذارند. رکن اصلی یک جامعه را خانواده تشکیل می‌دهد که پررنگ‌ترین فرد در هر خانواده‌ای مادر است. اگر ما زنان به واسطه‌ی اطلاعات زیادی که از روحیه‌ی زنانه‌ی خودمان داریم، با هم‌جنسان خود رفتاری را انجام دهیم که خودمان از همان برخورد رنجیده می‌شویم، جامعه به سمتی می‌رود که از تحقیر زنان ابایی پیدا نمی‌کند. پس انگشت اتهام به سوی مردان را پایین بیاوریم و اول از خودمان شروع کنیم و با از راه رسیدن چنین روزی، صفحات مجازی را از انواع شعارها و اتهامات پر نکنیم و کمی واقع‌گرایانه این موضوع را بررسی کنیم. 

برچسب ها
خشونت علیه زنان
زنان علیه زنان
روز جهانی خشونت علیه زنان
رفتارهای ناشایست زنان با زنان
نظرات کاربران
کد امنیتی
هستی
هستی
٩٦/٠٩/٠٦
٠
٠
خیلی جالب بود،کاملا موافقم...از ماست که برماست..☺
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٩/٠٨
٠
٠
ممنون از لطف‌تون.
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/٠٩/٠٧
٠
٠
بله خیلی وقت ها مشکلاتی که از طرف هم جنس های خودمون بهمون میرسه خیلی دردناک و غیرقابل جبرانه اما خب نمیشه گفت بیشترین ضربه از طرف همجنس هامونه..ولی مسلما این موضوع هم در مورد اکثریت صدق میکنه و خیلی هامون اگر از آقایون اسیب ندیدیم از خانوم ها دیدیم و اگر نسبت تعامل خانومها با همجنس هاشون رو در نظر بگیریم این قضیه خیلی طبیعیه که کنش ها و واکنش هایی هم همراه داشته باشه.. ممنون از مقاله ی خوب شما :)
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٩/٠٨
٠
٠
ممنون از نگاهت و نظرت:)
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٩/٠٧
٠
١
بدتر وقتی است که هنپز جنس خودمون رو قبول نداریم و ته دل پسر رو بیشتر دوست داریم در فرزند اوری دیدم که میگم
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٩/٠٨
٠
٠
متاسفانه:(
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٩/٠٧
٠
١
بدتر وقتی است که هنپز جنس خودمون رو قبول نداریم و ته دل پسر رو بیشتر دوست داریم در فرزند اوری دیدم که میگم
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٩/٠٨
٠
٠
اغلب ما حتما باید آسیب رو ببینیم تا باورش کنیم، شاید برای همین که حواسمون به رنجش و ناراحتی افراد نیست و آسیب هایی که به روحشون وارد میشه رو کوچیک می شماریم.
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٩/٠٨
١
٠
بعضی‌هامون چون آسیب دیدیم می‌خوایم به نوعی این خشم رو سر بقیه خالی کنیم و در نتیجه به افراد دیگه آسیب می‌زنیم.