اتوبان افکارتان را دچار ازدحام نکنید
چند پیشنهاد ساده برای فرار از دغدغه های فکری متعدد

اتوبان افکارتان را دچار ازدحام نکنید

نویسنده : نگار عابدی

حوالی ساعت نه شب آخرین کلاسم به پایان می‌رسد، راهروهای دانشکده کاملا تاریک است و فقط رشته‌های ضعیفی از نور از چراغ‌های روشن در محوطه به داخل می‌تابد. به رسم معمولِ یکشنبه‌ها، مسیر دانشکده تا درب شمالی را پیاده طی می‌کنیم. به گمانم یکشبه شب‌های دانشگاه فقط برای من چنین تفسیر دقیقی دارد، نه برای دوست صمیمی‌ام که تمام آن مسیر پانزده دقیقه‌ای را باید به قضاوت‌های خیالی من راجع به رفتار دیگران و منفی‌بافی‌های ذهنِ واسواسی‌ام گوش بدهد و آرامم کند! احتمالا همه‌ آدم‌هایی که از نزدیک می‌شناسندم، بر این حقیقت صحه خواهند گذاشت که من در رابطه با دیگران زیادی مته را به خش خشاش می‌گذارم و با تحلیل ریزترین رفتار یا حالت چهره‌ی طرف مقابلم، ساعت‌ها ذهنم را مشغول افکاری می‌کنم که هیچ سودی ندارند! راهکارهای ساده‌ای که در ادامه می‌خوانید برای درمان این افکار موثر به‌نظر می‌رسند تا اگر شما هم به این درد دچارید، از آن رهایی بیابید.

 

حلال مشکلات مهم تری باشید

همه‌ی آدم‌ها به رفتار، نحوه‌ی برخورد و حالات چهره‌ی طرف مقابلشان توجه می‌کنند. منتهای مراتب فرقِ مسئله آنجاست که بعضی زیاد از حد به این مسئله بها می‌دهند! یک لحظه به این فکر کنید که آن رفتار یا حالت چهره هرطور و  با هرمنظوری که بود تمام شد و فکر کردن به آن نمی‌تواند مثل ساعت برنالد زمان را به عقب برگرداند تا شما شرایط را جور دیگری رقم بزنید! راستش من فکر می‌کنم اگر آدم‌ها به‌جای تمام دقایقی که از اطرافیانشان ایراد گرفتند و رفتارشان را زیر تیغ تحلیل بردند، خودشان را نقد می‌کردند، توانایی حل مشکلاتی به مراتب مهم‌تر از چرایی رفتار بعضا حتی بدون منظور دیگران را داشتند!

 

به افکارتان دامن نزنید

حتی اگر رفتاری در نظرتان آزار دهنده می‌آید یا از یاداوری واکنشتان نسبت به رفتاری اذیت می‌شوید. به محض ورود آن فکر به ذهن‌تان اجازه دهید از آن بگذرد و تفسیری به آن نیفزایید! مثلا اگر در فضای آزاد هستید بلافاصله به اتفاق‌های روزمره‌ای که آدم‌ها در حال شکل دادنشان هستند دقیق شوید، از ماجراهای اطرافتان قصه بسازید و برای خودتان تعریف کنید یا اصلا لیست مخاطبین تلفن همراهتان را چک کنید و با یکی از بهترین دوستانتان قرار صمیمیانه‌ای بگذارید. اگر هم درخانه هستید و احتمالا از شدت بیکاری به چنین افکار بی‌مصرفی روی آوردید، اول از همه جایتان را تغییر دهید. سکوت محیط خانه را با روشن کردن تلوزیون یا پخش یک موسیقی بشکنید و با این کار رشته‌ی افکارتان را پاره کنید. سرگرم کاری شوید و اگر واقعا دلیلی برای خانه ماندن ندارید، بیرون بزنید. تخیلات خوب داشته باشید، بنویسید، برای خودتان نوشیدنی آماده کنید و... . 

 

 شما شایستگی قضاوت کردن را ندارید

تمام افکار منفی و بیهوده‌ی موجود در ذهنتان محصولات یک بذرند: قضاوت کردن! در واقع این موضوع  آنقدر ساده است که از چشم افتادنش واقعا عجیب به نظر می‌رسد! وقتی شما در ذهن، فکر و قلب طرف مقابلتان نیستید چطور می‌توانید نیت اورا حتی حدس بزنید؟! «من شایستگی قضاوت کردن را ندارم» این جمله را در روز چندین بار برای خودتان تکرار کنید و تا ملکه‌ی ذهنتان نشده دست بردارش نشوید!

 

متوقع نباشید

کاملا نسبت به دیگران بی‌توقع باشید و پاداش کارهای خوبتان را از خلق خدا طلب نکنید! تجربه ثابت کرده است هرقدر که نگاهمان به دست و عمل دیگران برای دریافت پاداش باشد، کمتر نصیب می‌بریم. وقتی از کوچک ترین رفتار طرف مقابلتان می‌رنجید اولین چیزی که به ذهن طرف مقابلتان منتقل می‌کنید این است که شما همواره از او توقع رفتار مورد پذیرش‌تان را دارید. افراد را همانطور که هستند بپذیرید نه برای اینکه از شما راضی و خشنود باشند، بلکه برای حفظ آرامش خودتان.

برچسب ها
افکار مزاحم
دغدغه های فکری
کاهش دغدغه های فکری
آزاد کردن ذهن
ازدحام افکار
دغدغه های فکری متعدد
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/٠٨/٣٠
٠
٠
عــااالیه.. ولی واقعا دور انداختن افکار تکراری و خودداری از مرور اتفاقات اشتباه زندگی خیییییلییی سخته.. باید خیلی برای گذشتن ازشون تلاش کنیم. ممنون نیلوفر بانو :)
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٩/٠١
٠
٠
درسته عزیزم، قطعا بدون سختی نیست اما باید تمرین کنیم که این رفتار برامون بشه عادت! اونوقت دیگه سخت نیست:)))