اعتیادی که ساده از کنارش عبور کرده ایم
این عادت را جدی بگیرید

اعتیادی که ساده از کنارش عبور کرده ایم

نویسنده : مریم شیعه زاده

نوجوان بودم که برای اولین بار شنیدم یک نفر در خانه‌اش تلویزیون ندارد! معلم دوران راهنمایی‌ام که بعد از دیدن چهره متعجبم، مکث کرد و اجازه داد تا چند دقیقه‌ای درباره تلویزیون باهم صحبت کنیم. قبل‌تر مادرم بارها و بارها درباره تاثیر مخرب تلویزیون بر سلامت جسمم توضیح داده بود اما اولین باری بود که یک نفر از زاویه‌ای دیگر تلویزیون را برایم تجزیه و تحلیل می‌کرد. حالا چند سال از آن ماجرا می‌گذرد و نگاهم به تلویزیون، همان نگاهی است که سال‌ها پیش شکل گرفت. هنوز هم بی‌توجه از کنارش عبور می‌کنم و اطرافیانم را که مشتری دائمی تلویزیون نیستند، تحسین می‌کنم! 

 

جایگاه تلویزیون در خانه ما

روی جایگاه تلویزیون در خانه دقیق شوید. وسیله‌ای که این روزها اگر نباشد، کم و کسری خانه محسوب می‌شود و انگار وجودش در منازل الزامی است! تکنولوژی که علاوه بر هزینه اولیه خریدش، به دنبال لوازم جانبی‌اش هم می‌رویم. از خرید انواع دستگاه‌های پخش بگیرید تا جعبه‌هایی که اجازه دسترسی به صدها کانال را می‌دهند. برای آن‌ها دستگاه کنترل از راه دور در نظر گرفته‌ایم و بدون اینکه به کاربردش توجه کنیم، مبلغ بیشتری را می‌پردازیم تا امکاناتی مانند دسترسی به اینترنت را داشته باشند. تلویزیون‌هایی با صفحه نمایش باریک یا با اشکال منحنی. تلویزیون‌هایی با یک یا چند درگاه و... . این تلویزیون‌ها را روی میزهای گران‌قیمت جای داده‌ایم و مانند مهمان‌های محترم با آن‌ها برخورد می‌کنیم. این جایگاه تلویزیون در خانه‌های ماست! 

 

در دور افتاده‌ترین مناطق

چندی پیش در مسیر یکی از سفرهایمان پا به روستایی گذاشتیم که هنوز گازکشی نشده بود. با مردم که صحبت می‌کردیم از نبود گاز و آسفالت نامناسب جاده روستا ناراضی بودند و می‌گفتند به تازگی خطوط تلفن به روستا کشیده شده است. وقتی به مرتفع‌ترین جای روستا رفتیم، اولین چیزی که به چشم‌مان آمد وجود دیش‌های ماهواره روی پشت بام خانه‌ها بود. این روزها حتی در دور افتاده‌ترین مناطق هم تلویزیون وجود دارد. مناطقی که شاید آب لوله کشی یا گاز نداشته باشند اما تلویزیون دارند. 

 

اعتیاد را نمی‌بینیم

اعتیاد به تماشای سریال هم درست مانند اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی می‌تواند مضر باشد اما کم‌تر کسی به این موضوع توجه می‌کند. کافی‌ است کمی در زندگی اطرافیان‌تان دقیق شوید تا با افراد زیادی روبه‌رو شوید که نه تنها سریال را برای نخستین بار به صورت کامل تماشا می‌کنند، بلکه تکرار آن را هم از دست نمی‌دهند و اگر شبکه‌های مختلف پس از گذر زمان، مجددا آن‌ها را بازپخش کنند، بازهم به تماشا می‌نشینند. اعتیاد به تلویزیون اعتیاد بی‌ضرری نیست و چه بسا که در گذر زمان از فرد، انسانی منزوی بسازد. تلویزیون این روزها بیش از الکل و مواد مخدر اعتیاد آور، در عمق فرهنگ ما نفوذ کرده است اما کم‌تر کسی به این فکر می‌کند که در بلند مدت چه تاثیری می‌تواند در فرهنگ ما داشته باشد. 

 

فاصله‌ای که به آن توجه نمی‌کنیم

شاید بدترین قسمت ماجرا همین باشد. کمی دقت کنید متوجه شکافی که بین زندگی روزمره ما و محتوای سریال‌ها‌ و فیلم‌های تلویزیون وجود دارد، می‌شوید. شکافی که روز به روز عمیق‌تر می‌شود و گاهی «مقایسه» را در ما بیدار می‌کند. ما عشق را در تلویزیون به گونه‌ای می‌بینیم که با عشق جاری در زندگی‌مان فرق دارد. ما جنسی از محبت اغراق شده را می‌بینیم که در زندگی واقعی کیلومترها با آن فاصله داریم، در چنین مواقعی نتیجه چه می‌شود جز احساسی ناخوشایند که در روح‌مان ته نشین می‌شود. 

 

وقتی غرق‌مان می‌کند

ما رنج را در محتوای فیلم‌ها و سریال‌ها می‌بینیم اما از رنجی که همسرمان می‌برد غافلیم. ما با تماشای یک فیلم هیجان‌انگیز، بحران را در وجودمان حس می‌کنیم اما از بحرانی که گریبان‌گیر نوجوان‌مان شده است غافلیم. ما شور زندگی را در وجود کاراکترهای یک فیلم می‌بینیم اما از اینکه این شور را در زندگی حقیقی داشته باشیم اجتناب می‌کنیم. حقیقت این است که روزها خودمان را در دنیای دیگری غرق کردیم و زندگی را آن‌طور می‌بینیم که کاراکترهای یک فیلم می‌بینند. در واقع زندگی حقیقی‌مان را با زندگی مجازی معاوضه کرده‌ایم... 

 

از همین امروز سوال کردن را شروع کنید

کسی منکر کارآمدی تلویزیون و نقش آن نیست. تلویزیون هم مانند هر تکنولوژی دیگری می‌تواند خوب یا بد مورد استفاده قرار بگیرد. این وسیله ارتباط جمعی اطلاعات مفیدی را در اختیار ما قرار می‌دهد و قابلیتی دارد که پیش از ظهور آن، این قابلیت وجود نداشت. قابلیت تماشای افراد در مکان‌های مختلف و ایجاد ارتباط میان افراد مختلف یک جامعه به صورت تصویری و متحرک اما از خودتان سوال کنید! از همین امروز، هر بار که به سراغ تلویزیون رفتید از خودتان سوال کنید «دیگر چه کاری می‌توانم انجام بدهم» و پاسخ‌ها را در ذهن‌تان مرور کنید. من می‌توانم به جای تلویزیون، عزیزانم را تماشا کنم. من می‌توانم کتاب بخوانم. من می‌توانم حرف بزنم، می‌توانم خیال‌پردازی کنم، می‌توانم بنویسم و هزاران کار دیگر که اجازه می‌دهد امروز خودم باشم. 

برچسب ها
تماشا نکردن تلویزیون
اعتیاد به تلویزیون
جایگاه تلویزیون در زندگی امروز
مضرات تلویزیون
جایگزین تلویزیون
نظرات کاربران
کد امنیتی