یک کهکشان راه است تا فهمیدن او...
نگاهی کوتاه به «انسان عاقل» در حدیثی از امام مهربانی ها

یک کهکشان راه است تا فهمیدن او...

نویسنده : عطیه میرزاامیری

فکر می‌کنید عاقل کسی‌ است که نخبه‌ی علمی باشد؟ رتبه‌ی کنکور خوبی کسب کرده و مدال‌های افتخار آمیزش را به دیوار اتاقش وصل کرده است؟ شاید هم کسی را عاقل می‌پندارید که مدیریت چرخاندن زندگی در تنگنا را داشته باشد. یا به پدربزرگ پیرتان که با وجود کهولت سن صبح‌ها ورزش می‌کند و هنوز که هنوز است چربی خون و دیابت ندارد، عاقل می‌گویید! اکثر ما جوان‌ها، مردم کشورهای پیشرفته را عاقل می‌دانیم که هم فرهنگ شهروندی را رعایت می‌کنند و هم فرهنگ کتاب‌خوانی در میان‌شان از بین نرفته است. همه‌ی این مثال‌ها درست است. اما من پیشنهاد می‌دهم که تا آخر این متن را بخوانید تا تعریف شکیل و جدیدی از «فرد عاقل» در ذهن‌تان شکل بگیرد.

 

دل‌خوش به خیر و امان از آزار

همسایه‌ای داشته‌اید که از قضا هرچند ماه یک‌بار هوس بنایی کند و با کلنگ به جان قسمتی از خانه‌اش بیفتد؟ ما داشته‌ایم. همسایه‌ای که شب‌ها وقتی بی‌خواب می‌شود یک کلنگ از زیر تختش بیرون می‌کشد و به جان دیوارهای خانه می‌افتد. برایش زمان و مکان تعریف نشده است. نیمه‌های شب مهمان‌هایش با صدای بلند خنده‌شان ما را از خواب پرانده‌اند. اما از طرفی همسایه‌ای داریم که از گاهی به بقیه‌ی همسایه‌ها سر می‌زند. برای پیرزن محله‌مان خرید می‌کند و اگر کسی گره‌ای در کارش بیفتد، زنگ خانه‌ی آن‌ها را می‌زند و مطمئن است آقای میم از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند. شاید شما هم در روابط دوستی، فامیلی یا محله‌ای با این دو نوع آدم روبه‌رو بوده‌اید. راستی خودمان جز کدام گروهیم؟ گروهی که همه ما را به کمک‌‌دهی و خیّر بودن می‌شناسند یا گروهی که باعث سلب آسایش بقیه هستیم؟

 

اندک دانستن کار نیک خود و زیاد دانستن کار نیک دیگران

اگر دقت کنید می‌بینید که در گوشه گوشه‌ی زندگی‌مان کارهای خیری دریافت کرده‌ایم. کاری که خوشحال‌مان می‌کند. کاری که هرچند کوچک باشد اما خستگی را از تن‌مان بیرون می‌کند. فرقی ندارد چه کاری باشد. مهم زیبایی و نیت آن کار است. از رد کردن نابینایی از آن طرف خیابان گرفته تا اتفاق نیکوی این روزها، کمک به مردم کرمانشاه. از چرخه‌های مهم زندگی همین است. این‌که نیکی کنیم و در ازایش نیکی و خوبی دریافت کنیم. خیلی اوقات درسی را متوجه نشده‌ایم و هم‌کلاسی‌مان با سخاوت آن درس را برای‌مان توضیح داده. گاهی دوست‌مان نیاز به پول داشته و ما به او قرض داده‌ایم. انسان با خوبی کردن و خوبی دیدن، زنده است. اما برای این‌که این چرخه‌ی پرمهر، تداوم داشته باشد باید به کارهای خوبی که خودمان انجام می‌دهیم مغرور نشویم و اگر از کسی مهربانی دریافت کردیم آن کار را کوچک نشماریم و انتظار زیادی نداشته باشیم.

 

ز گهواره تا گور...

نمی‌دانم کتاب «استاد عشق» را خوانده‌اید یا نه. این کتاب زندگی‌نامه‌ی دکتر حسابی ا‌ست. اگر از من بپرسند «عاشق‌ترین فرد نسبت به علم آموزی و دانستن کیست؟» جوابم «دکتر حسابی» است. فردی که حتی تا دقیقه‌ی آخر عمرش، در بستر بیماری کتاب از دستش نیفتاده. فردی که نیم ساعت قبل از خوابش شروع به خواندن زبان آلمانی می‌کرده و چند سال بعد با همین روند به زبان آلمانی تسلط می‌یابد. فردی که گاهی نانی برای خوردن نداشته اما غصه‌ی این را داشته که مبادا نتواند درس بخواند. حالا ما نمی‌توانیم در حد دکتر حسابی باشیم، اما به گمانم اگر کمی از وقت‌هایی که بیهوده تلف می‌شود را صرف یادگیری کنیم، مطمئنا نتیجه‌ی خوبش را می‌بینیم. یادگیری قرار نیست فقط ریاضیات و حساب کتاب باشد. هرچیزی که باعث رشد و پیشرفت ما در زندگی شخصی‌مان می‌شود، باید یاد گرفته شود.

 

گمنامی رسم جوانمردان است

روزهای زیادی به این فکر می‌کنم که چقدر انسان‌‎های بزرگی در بین ما زندگی می‌کنند که خودشان سعی بر این داشته‌اند تا بزرگی‌شان به چشم نیاید و به اصطلاح گمنام بمانند. از شهدای گمنامی که هیچ نشانه‌ای از آن‌ها نداریم گرفته تا جانبازهای شیمیایی یا اعصاب و روانی که در این شهر با ما زندگی می‌کنند و نه اسمی از آن‌ها برده می‌شود و نه خیابانی به نام‌شان کرده‌اند. آدم‌های بزرگی که اگر نبودند خیلی از فقرای شهر از گرسنگی می‌مردند. آدم‌های بزرگی که بدون این‌که خودشان را نشان دهند، به هم‌نوع خودشان کمک می‌کند، اگر جنگ شود بی‌ سر و صدا می‌روند، اگر زلزله بیاید هرچه در توان دارند را برای هم‎‌وطن‌شان می‌فرستند. آدم‌هایی که رضایت پروردگارشان برای‌شان کافی‌ست. اهل ریا و شهرت نیستند. همین که یواشکی دلی را شاد کنند، انگار رسالتشان را انجام داده‌اند.

 

عاقل از نگاه امام مهربانی‌ها

«عاقل کسی‌ است که، مردم به خیرش دل‌خوش‌ا‌ند و از آزارش در امان، کار نیک زیاد خود را اندک می‌بیند و کار نیک کوچک مردمان را بزرگ می‌دارد. از دانش اندوزی در کل عمرش خسته نمی‌شود و گم‌نامی را به شهرت ترجیح می‌دهد.» این جامع‌ترین تعریفی ا‌ست که می‌شود برای سوال «عاقل کیست؟» ارائه داد. تعریفی که‌ سال‌ها پیش امام رضا (ع) بیان کردند. عاقل واقعی کسی ا‌ست که تمام این صفات را باهم داشته باشد. آن موقع است که هم نفعش برای خودش است و هم برای جامعه و مردمش. 

برچسب ها
انسان عاقل در احادیث
حدیثی درباره انسان عاقل
حدیث امام رضا درباره انسان عاقل
انسان عاقل
شهادت امام رضا
امام مهربانی ها
نظرات کاربران
کد امنیتی
سهیلا
سهیلا
٩٦/٠٨/٢٨
٠
٠
همه اش یه طرف پارگراف آخرش هم یه طرف🌹
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٨/٢٩
٠
٠
:)
یاقجی
یاقجی
٩٦/٠٨/٢٨
٠
٠
نوشتت واقعا حرف نداشت عالی بود سپاس
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٨/٢٩
٠
٠
چه‌خوب. خوشحالم:)
h_sokoot
h_sokoot
٩٦/٠٨/٢٩
٠
٠
عالی
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٨/٢٩
٠
٠
ممنونم