جام جهانی پا روی چکمه گذاشت
گودبای پارتی تلخ کاپیتان در شب ناکامی بزرگ

جام جهانی پا روی چکمه گذاشت

نویسنده : ناصر جوادی

دنیای فوتبال محل رفت و آمدهای زیادی است، هر سال بازیکنان زیادی وارد این دنیا می‌شوند و تعداد زیادی‌شان هم کفش‌هایشان را آویزان کرده و چهارگوشه مستطیل سبز را می‌بوسند. خیلی از این بازیکنان مثل سیاهی لشکر فیلم‌های سینما هستند. نه کسی متوجه آمدن‌شان می‌شود نه حواسش هست کی نقشش تمام شد و رفت، بعضی‌ها ستاره‌اند یک‌باره یا کم‌کم نورشان زیاد می‌شود و همه استادیوم را متوجه خودشان می‌کنند. اما این‌ها هم ماندگار نیستند، و خودشان هم قاعده نانوشته «پهلوان زنده را عشق است» قبول دارند، می‌دانند همان‌طور که روزی همه نگاه‌ها را به خودشان جلب کرده‌اند، روزی هم ستاره جوان‌تری خواهد آمد و صدای هوادارانی که در استادیوم نامش را فریاد می‌زنند کم‌تر و کم‌تر خواهد شد. و مرگ اول‌شان فرا خواهد رسید. اما در میان این ستاره‌ها تعدادی‌شان خاص هستند، ستاره‌هایی که خاموش‌شان هم محبوب است، بعد خاموشی هم فراموش نمی‌شود، اگر خودشان هم جلوی چشم نباشند، اسم و رسم و یادشان تا مدت‌ها در ذهن هواداران باقی می‌ماند این‌ها ستاره‌های دنباله دارند. باید سالیان سال بگذرد و فوتبالیست‌های زیادی بیایند و بروند تا یکی از این‌ها در آسمان فوتبال بدرخشد. رفتن ستاره‌های دنباله‌دار از فوتبال برای هواداران و فوتبالی‌های دو آتیشه و البته خودشان همیشه تلخ است. شب گذشته شب خداحافظی یکی از این ستاره‌ها بود، هرچند او تا انتهای فصل همچنان در تیم باشگاهی‌اش بازی خواهد کرد. ولی برای آن‌هایی که به دیدن دروازه ایتالیا با بوفون عادت کرده بودند دیدن هرکس دیگری در چهارچوب خوشایند نخواهد بود.

 

فتح دنیا و بهترین شب زندگی! 

9ژوئیه سال 2006بیش از هفتاد هزار نفر در استادیوم المپیک برلین و میلیون‌ها بیننده تلوزیونی در سراسر جهان، شاهد رقم خوردن بهترین شب فوتبالی آتزوری‌ها در 40سال گذشته و بهترین شب زندگی جیان لویجی بوفون بودند. در شب شام آخر زیدان یکی دیگر از همین ستاره‌های دنباله‌دار، بوفون یکی از بهترین دروازه‌بانان قرن21 افتخار قهرمانی جهان و بهترین دروازه‌بانی جام جهانی را در کارنامه‌اش ثبت کرد.

 

خداحافظی در حسرت صعود! 

11سال بعد از شب رویایی برلین، این‌بار ورزشگاه سن سیرو و در میان نگاه و تشویق هزاران ایتالیایی نگران ولی امیدوار، بوفون و لاجوردی پوش‌ها آمده بودند با جبران شکست یک برصفر در بازی رفت مقابل سوئد، به کابوس تلخ ایتالیایی‌ها پایان بدهند. تا شیرینی صعود به جام جهانی 2018 روسیه تمام تحقیرها و زخم زبان‌هایی که طرفداران سومین تیم پرافتخار جهان تحمل کرده بودند را محو کند. اما نتیجه‌ای که در پایان روی اسکوربورد ورزشگاه غرق در سکوت شهر میلان به نمایش درآمد. حکم آب‌سردی را داشت که روی تن‌های خسته ایتایایی‌ها ریخت. در پایان این بازی بوفون یکی دیگر از ستاره‌های دنباله‌دار فوتبال در میان بغض و سکوت هموطنانش و در بین شادی سوئدی‌ها با چشمانی خیس از بازی‌های ملی خداحافظی کرد. و قفس توری دروازه ایتالیا دیوارش را از دست داد! انگار سناریو نویس روزگار تراژدی‌ترین صحنه بازی بوفون را گذاشته بود برای پرده آخر! 

برچسب ها
عدم صعود ایتالیا به جام جهانی
خداحافظی بوفون
صعود ایتالیا به جام جهانی
در حسرت صعود
نظرات کاربران
کد امنیتی
Ali_Amiri
Ali_Amiri
٩٦/٠٨/٢٣
١
٠
ایتالیا داره دوره افولش رو پشت سر میذاره اما هنوز اونقدر ضعیف نشده که نتونه توی جام جهانی حضور داشته باشه.بنظر من مقصر اصلی آقای ونتورا-سرمربی ایتالیا-هست.خیلی ناراحت شدم که تیم محبوبم نمیتونه تو جام جهانی حاضر باشه