بانوان؛ بازنده های همیشگی ورزش ایران
در سایه بی توجهی مسئولین؛ سونامی انحلال در تیم های ورزشی بانوان

بانوان؛ بازنده های همیشگی ورزش ایران

نویسنده : a_rezazadeh

برای نوشتن از ورزش بانوان در کشوری به مانند ایران چیزی جز آه و اندوه و افسوس به همراه محدودیت‌ها و محرومیت‌های همیشگی و تکراری وجود ندارد. انگار که هیچ‌گاه جلوه‌ای برای مسئولین نداشته و از دید آن‌ها بیشتر شبیه به یک دورهمی برای سلامتی و تندرستی است. بانوانی که همیشه به دنبال روزنه‌هایی از امید و تیم‌داری هستند، اما به خاطر نبود حمایت تشکیلاتی هر بار ناامیدتر از گذشته به کار خود می‌دهند و گاه حتی خواسته‌های خود را به حداقل رسانده و با پرداخت ورودی مسابقات از سوی حامی مربوطه حاضر به ادامه کار می‌شوند.

 

تیم هایی که به فراموشی سپرده می شوند

هر ساله و با آغاز فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر بانوان در رشته‌های مختلف، عدم حمایت باشگاه‌ها به دغدغه اصلی بانوان ورزشکار برای حضور یا عدم حضور در مسابقات تبدیل می‌شود. هیچکس نمی‌داند باشگاه‌هایی که فصل قبل یک شبه تصمیم به تیم داری در فلان رشته ورزشی گرفتند و موفق بودند و نبودند، آیا باز هم تمایلی به ادامه فعالیت در این حوزه دارند یا نفس کم آورده و قصد ادامه راه را ندارند و وعده‌های ابتدایی خود را هم به فراموشی سپرده‌اند. در این بین البته مقصر اصلی، مسئولین و افراد حاضر در راس هرم هستند که در برابر این اتفافات سکوت اتخاذ می‌کنند. سکوتی که در نهایت پس از افزایش فشارها تبدیل به شعار می‌شود. مسئولینی که بنا بر گفته خودشان قرار بود 30 درصد از بودجه ورزش را به بانوان اختصاص دهند اما باز هم مثل همیشه، حرفی که مسئولین در بوق کردند چیزی جز یک نمایش نبود.

ورزش بانوان

 

انحلال تیم های فوتبال بانوان؛ یکی پس از دیگری

لیگ برتر فوتبال بانوان در فصل گذشته با 12 تیم استارت خورد اما تا قبل از پایان نیم فصل اول، 4 تیم از حضور در ادامه مسابقات انصراف دادند که در این بین می‌توان به انحلال ملوان؛ پرافتخار‌ترین و ریشه‌دارترین تیم فوتبال بانوان به بهانه مصاحبه کاپیتان و خانم گل پنج دوره لیگ اشاره کرد. کار تا جایی پیش رفت که در ادامه برخی مسئولان با اتهام به آن‌ها، عملکرد خود را توجیه کرده و صورت مسئله را پاک کردند. بدین ترتیب ریشه‌دارترین تیم لیگ فوتبال بانوان منحل شد و هیچ واکنشی از سوی وزارت ورزش دیده نشد! فدراسیون نشین‌ها نیز که پشت صعود بی‌دردسر تیم مردان به جام جهانی پنهان شده‌اند واکنشی به این موضوع نشان ندادند. نه تنها طلب دختران ملوان پرداخت نشد، بلکه در اقدامی ناشایست از سوی مدیران باشگاه با آبروی بازیکنان ملوان بازی شد. در ادامه و پس از انحلال این دو تیم بزرگ، در کمتر از یک هفته تا آغاز لیگ برتر فوتبال بانوان در فصل جاری، مالک تیم آینده‌سازان( قهرمان سال قبل لیگ برتر بانوان) نیز از عدم توانایی در تیم‌داری به دلیل مشکلات مالی خبر داد. انحلالی که به گفته مدیر عامل این باشگاه، خودخواسته نیست بلکه اجبار است. زیرا 6 سال است که این تیم را با دست خالی اداره کرده و هیچ بودجه‌ای از سوی فدراسیون در اختیار آن ها قرار نگرفته است. لازم به ذکر است که با عنایت مسئولین تیم سپاهان، بازیکنان تیم آینده سازان به این تیم پیوستند و بدون تیم باقی نماندند.

ورزش بانوان

 

روزهای بد والیبال و بسکتبال دختران ایران

در والیبال هم اوضاع بهتر از این نیست. تیم گاز تهران که همواره بین تیم‌های اول تا سوم لیگ برتر والیبال بانوان قرار داشت، سال گذشته و در فاصله کمتر از 24 ساعت تا آغاز این رقابت‌ها به دلیل عدم توافق با اسپانسر از حضور در مسابقات انصراف داد. سایپا و بانک سرمایه از دیگر تیم‌هایی هستند که در یکی دو سال گذشته به این معضل گرفتار شده‌اند. دانشگاه آزاد اسلامی نیز به عنوان سازمانی که بسیار کلان تیم‌داری می‌کند،  به احتمال فراوان در لیگ امسال غایب خواهد بود. همچنین در اتفاقی مشابه با وضعیت تیم ملوان در لیگ برتر فوتبال بانوان، در روزهای پایانی سال گذشته شاهد بودیم که بازیکنان تیم والیبال تبریز به جای دریافت طلب خود از باشگاه اخراج شدند و به آن‌ها اتهام بی‌غیرتی زدند.

شرایط در بسکتبال نیز به همین شکل است. آرارات به عنوان قدیمی‌ترین باشگاه ارمنی‌نشین‌های ایران که همواره در بستکبال، پر قدرت و با صلابت ظاهر می‌شد از لیگ برتر بسکتبال بانوان کنار کشید. کوشا سپهر سبلان( قهرمان فصل گذشته) دیگر تیم انصرافی از مسابقات لیگ برتر بسکتبال در سال جاری است. ضمن اینکه تیم داری و شرکت در مسابقات رشته‌هایی همچون هندبال نیز شکل منظمی ندارد و گاها هیئت استان‌ها بنا بر بودجه و شرایط فعلی تیم می‌دهند و هیچ تضمینی برای شرکت در مسابقات سال آینده وجود ندارد.

ورزش بانوان

 

 رشته های انفرادی در سراشیبی

 متاسفانه باشگاه داری در ایران به صورت یک سیستم نظام‌مند نیست و چیزی تحت عنوان باشگاه با شکل و شمایل حرفه‌ای وجود ندارد و حتی معدود باشگاه‌های درست و حسابی حاضر در کشور نیز در مقایسه با باشگاه‌های دنیا ضعف‌های اساسی دارند. همین موضوع را وقتی به ورزش بانوان و رشته‌های انفرادی که در سایه رشته‌های اسمی خرد می‌شوند تعمیم می‌دهیم متوجه وخامت شدیدتر اوضاع می‌شویم. در رشته‌هایی به مانند تنیس، بدمینتون و... بانوان با هزینه شخصی و یا نهایتا به کمک اسپانسر شخصی در مسابقات حاضر می‌شوند و در واقع معنای باشگاه به طور کامل از بین می‌رود. صرفا مقداری پول از طریق اسپانسر پرداخت شده تا ورزشکاران در مسابقات حاضر شوند و خداحافظ تا دوره بعد.

ورزش بانوان

 

اتفاقات شرم آور در ورزش بانوان

سال گذشته فیلمی دلخراش از کتک خوردن دختر MMA کار ایرانی در مسابقات بوکس قفسی (که در کشور ارمنستان برگزار شده بود) در فضای مجازی پخش شد. پس از انتشار این فیلم در شبکه‌های مجازی مسئولین مختلف حوزه ورزش اقدام به تکذیب اعزام نماینده به این مسابقات کردند تا این موضوع و وضعیت ناخوشایند به وجود آمده را از سر خود باز کنند. در این بین تنها مجید باغدار، رئیس سبک «دای دو» فدراسیون کاراته که در حال کوچ کردن بود از فعالیت‌های خود در کاراته تعلیق شد و دیگر واکنشی به سایر مسببان این اتفاق تلخ نشان داده نشد.

شایعه حضور 4 مرد در تیم فوتبال بانوان از دیگر اتفاقات ناگوار ورزش بانوان در سال گذشته بود. موضوعی که می‌تواند شور و شوق را از زندگی بانوان ورزشکار به یغما ببرد و باعث شود تا خانواده‌ها مانع حضور دختران خود در ورزش شوند.

اما آخرین داستان تلخ این بخش مربوط به دست فروشی آتوسا عباسی؛ قهرمان سابق تیم ملی دوچرخه سواری ایران است. مدال آوری در رشته‌ای مانند دوچرخه سواری که هزینه زیادی دارد و البته حضور در آن برای بانوان ایرانی دشوار هم هست، بسیار تحسین برانگیز و قابل قدردانی است. اما گویا فدراسیون دوچرخه سواری به خاطر اختلافاتی که با روح الله احمدی؛ همسر آتوسا عباسی داشته است، فعالیت‌های این بانوی ورزشکار را مسدود و مجوز او را باطل کرده است. 

اتوسا عباسی

 

همچنین احمدی معتقد است که عدم دعوت از همسرش در اردوی تیم ملی بخاطر سنگ اندازی‌های فدراسیون است. اقدامات ناشایست فدراسیون دوچرخه سواری باعث شد تا این خانواده ورزشی برای گذران زندگی خود به دست فروشی و مسافرکشی در خیابان‌های تهران رو آورند. اتفاقی که قبلا نیز از سوی ورزشکاران رشته‌های کم آوازه تکرار شده بود. دو  سال پیش نیز دارنده مدال طلای جودو در المپیک 2014 نوجوانان برای امرار معاش خود به ظرفشویی در رستوران روی آورده بود.

برچسب ها
بی توجهی به ورزش بانوان
ورزش بانوان
انحلال تیم های بانوان
اوضاع بد ورزش بانوان در ایران
نظرات کاربران
کد امنیتی
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠٨/٢١
٠
٠
وقتی بیننده نباشه، اسپانسر نیست، تلاش جدی و کافی نیست، توجه مسئولین هم به تبعش نیست. شما برو ببین هر بازی فوتبال، والیبال و ... بانوان چندتا تماشاگر داره؟ وقتی از تلویزیون بازی هاشون پخش نمی شه، خود خانم ها هم برای خودشون ارزش قائل نیستن که پاشن برن مسابقات بانوان رو ببینن، چرا باید در ورزش بانوان خرج بشه؟
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/٠٨/٢٢
٠
٠
ینی شما میگید باید مسابقات بانوان از تیوی پخش شه؟ 0_O
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٦/٠٨/٢٤
١
٠
باشه داداش حالا چرا خودتو ناراحت می کنی :)) خب ببین بحث اول( پخش نشدن بازی ها از تلویزیون) و بحث دوم( اینکه بانوان استقبال نمیکنن) دو تا مقوله جداست. بحث اول به مقررات اسلامی و محدودیت ها برمیگرده و ربطی به بانوان نداره. اما در مورد بحث دوم، کی گفته که بازی های تیم های بانوان تماشاگر نداره. یه نمونه اگر بخوام بهت بگم بازی های تیم فوتسال بانوان سیاه جامگانه. هر بازی تماشاگر میره و تشویق میکنن. واسه بازی فوتسال بانوان با این حجم از محدودیت و عدم اطلاع رسانی و .... رفتن 1000 تا تماشاگر به هیچ وجه کم نیست و در مقایسه با بعضی بازی های لیگ فوتسال مردان بیشتر هم هست.
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠٨/٢١
٠
٠
وقتی همین بودجه ای که میشه در ورزش بانوان خرج کرد، برده بشه در پرسپولیس و استقلال خرج بشه که بهتر و مفید تره! هم مردا خوشحال میشن هم خانما. خانمایی که فوتبالین که فوتبال آقایون رو دنبال می کنن و خانمایی هم که فوتبالی نیستن هیچ کدوم رو نمی بینن نه مردونه نه زنونه. حالا خدا وکیلی عاقلانه س که تو ورزش بانوان خرج کنیم که مثلا 10 تا تیم و در مجموع 200 تا خانم دوست دارن فوتبال دور هم بازی کنن؟ خوب برن با بودجه خودشون خرج کنن
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٨/٢٢
١
٠
به نظر من پولی که از جیب ملت داره میره تو جیب تیم های پایتخت حرام است.من که راضی نیستم
dk_atefe
dk_atefe
٩٦/٠٨/٢٢
٠
٠
اونایی که این بلارو سر ورزش بانوان اوردن ازجنس شماهستن ازجنس مردبودنتون ازجنس زبونتون تفکرتون!چرا میگین دخترا نمیرن حمایت کنن؟شاید یکی توی خانواده بهش اجازه نمیده!پرسپولیس و استقلال که هرسال کلی پرونده دارن بخاطر بدهی های کلان با این که این همه بهشون پول میرسه طوری که بخاطر این بدهی ها داشتن حذف میشدن پس باید بگیم چرا پولمون خرجشون کنیم؟التماس تفکر مرد ایرانی
masoume.mr
masoume.mr
٩٦/٠٨/٢٢
٠
٠
اون بودجه ای که واسه دوتیم پایتخت خرج میشه از کجا اومده؟اسپانسرشم ازما میگرفت مثل 3090خوبه شما مسولیتی تواین کشور نداری وگرنه خانومارو بیرون میکردی یکم منطقی باشین
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/٠٨/٢٢
٠
٠
خب مسئولینم مثه شما فک میکنن که بودجه ای در اختیار تیم های بانوان قرار نمیدن :|
مجتبی خطیب آستانه
مجتبی خطیب آستانه
٩٦/٠٨/٢١
٠
٠
شما تماشاچی بیار، سالن ها رو پرکن، بعد اگه از ورزش بانوان حمایت نشد بیا به من هرچی دلت می خواد بگو. در حال حاضر هزینه کردن در ورزش بانوان هیچ ارزشی نداره، حالا اینا همه شون برن قهرمان المپیک هم بشن، وقتی بازی هاشون نمایش داده نشه برای ملت ایران هیچ ارزشی نداره. 70 درصد بودجه ورزش ما برای سرگرمی جوانان و همین دیدن مسابقات و غرور ملیه. تو فکر کن یک سال کلا المپیک پخش نشه حالا 50 تا مدال طلا هم آقایون بیارن، بعد برای ملت ایران مهمه؟
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/٠٨/٢٢
٠
٠
مسلما برای ملت ایران مهمه.. مگه همه ی مسابقات بین باشگاهی آقایون دیده میشه؟؟؟ خیلیا فقط تهش اخبارو میگیرن ببینن نتیجه چی شد.. چ استدلالی داریدا!!!
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٨/٢٢
٠
٠
فقط متاسفم همین
dk_atefe
dk_atefe
٩٦/٠٨/٢٢
٠
٠
مشکل از مدیریت و طرز فکر اقایونه کاش به جای این همه منم منم کردن یکم از کشورهای دیگه الگو برداری کنن حق زن ایرانی دست فروشی نیس حقش این همه بی مهری نیس فقط یاد دارن حرف بزنن
Khati
Khati
٩٦/٠٨/٢٢
٠
٠
دقيقا عزيزم خاك تـو سر كسايي كه استعداد زنان و ناديده ميگيرن و در پى سركوب اون هستن از كامنت يه آقايي خندم گرفت😂 عارى از كمى منطق بود كاش خـــدا يكم عقل بهش ميداد كه درك ميكرد هيچ فرقى بين زنا و مردا نيست فقط بايد عينك بى شعوريتو بردارى و اينو ببينى در آخر متاسفم واسه مسولان ورزشى كه فقط به فكر جيب خودشون هستن و در آخر متاسفم براي خودم و باقى زنان كه دلسوزى نداريم
masoume.mr
masoume.mr
٩٦/٠٨/٢٢
٠
٠
اگه دیدین در اینده بانوان واسه بازی کردن به تابعیت کشورهای دیگه دراومدن تعجب نکنین چون نه تنها توی این ورزش بلکه توی این کشور هیچ سهمی ندارن
حمیده
حمیده
٩٦/٠٨/٢٢
٠
٠
سلام من معتقدم برای هر کاری باید سرمایه گذاری درست انجام بشه و خانم و آقا نداره البته باید بعضی مسائل رو هم در نظر گرفت مثلا ورزش هایی مثل شنا و یا فوتبال بانوان با عرف جامعه ما مغایره اما موفقیت های گذشته نشون داده که ورزش های انفرادی خصوصا رزمی جایی برای سرمایه گذار خوب داره و خلی از خانواده ها هم از این ورزش ها برای دخترانشون استقبال میکنن به هر حال به نظر من هوش، استعداد و توانایی دختر و پسر نداره و هر کسی میتونه با توجه و حمایت قله های موفقیت رو فتح کنه اینکه تو استادیوم های ما خانم ها رو راه نمیدن یا به نوعی تماشاچی نداره شاید یکی از علت های اصلیش رفتار نامناسب برخی آقایونه خانمها توی خیابون از دست تیکه پرونی های برخی آقایون آسایش ندارن چه برسه به اینکه برن تماشای مسابقاتشو به نظرم قبل از اینکه بخوایم مدیریت کلان کشور رو مورد نقد قرار بدیم که البته انتقادات به جا هم هست بهتره از خودمون شروع و فرهنگمون رو بالا ببریم و کمی با جنبه تر با مسائل برخوردیم تنها در این صورته که مسئولین مربوطه هم ناچارا تغییراتی در روند کاریشون داشته باشن
Mrs.NA30M
Mrs.NA30M
٩٦/٠٨/٢٢
٠
٠
حیف این همه استعداد و تلاش که بیهوده هدر میره و ازش حمایت نمیشه!