درباره فیلتر و رفع فیلتر چندباره ساندکلاد!
فیلترینگ بی خاصیت این روزهای کشور

درباره فیلتر و رفع فیلتر چندباره ساندکلاد!

نویسنده : یاسین ناطقی

سه هفته پیش، تعدادی از وب‌سایت‌های مشهور حوزه تکنولوژی، خبری را منتشر کردند مبنی بر رفع فیلترینگ ساندکلاد، یکی از بزرگ‌ترین سرویس‌های آپلود و اشتراک موسیقی و پادکست که چند سالی از فیلتر شدنش می‌گذشت. ساندکلاد برای چند روز در دسترس ایرانی‌ها قرار گرفت؛ اما دوباره فیلتر شد و داد همه را درآورد و وب‌سایت‌های مرجع خبر را مجبور به انتشار اخبار تکمیلی در مورد فیلترینگ مجدد این سرویس محبوب و جهانی کرد. حال دوباره چند روز است که ساندکلاد در دسترس قرار گرفته و فعلا خبری از فیلترینگ مجددش نیست! 

 

ساندکلاد، جایی برای شنیدن

اگر تا به حال اسم ساندکلاد به گوش‌تان نخورده، باید بگویم که چیز بزرگی را از دست داده‌اید! ساندکلاد سرویسی است که هر کس می‌تواند با یک ایمیل، در آن اکانت بسازد و به اقیانوسی از موسیقی و پادکست دست پیدا کند. تقریبا همه هنرمندان جهان در حوزه موسیقی، در ساندکلاد حضور دارند و آثار جدید خود را در آن منتشر می‌کنند. آثاری که گاهی حتی به آلبوم‌های رسمی آن‌ها راه پیدا نمی‌کنند. در ساندکلاد، شما می‌توانید برای خود پلی‌لیست‌های شخصی بسازید و از پلی‌لیست‌های بقیه مردم دنیا نیز استفاده کنید. می‌توانید موسیقی‌های دلخواه‌تان را آپلود و یا رادیوی شخصی‌تان را منتشر کنید و در اختیار مردم دنیا قرار بدهید. ساندکلاد، یک جورهایی یوتوب و فیس‌بوکی است برای صدا. این سرویس که در آلمان پایه‌گذاری شده، حالا ده ساله است و ماهانه میزبان حدود دویست میلیون کاربر است.

ساندکلاد 

 

آقای وزیر، فیلترینگ چی شد؟

اولین روزی که آذری جهرمی به‌عنوان جوان‌ترین وزیر کشور، از جلسه هیئت دولت خارج شد و در میان خبرنگاران حاضر شد، اولین سوال درباره برنامه‌های کلان او نبود، بلکه مسئله فیلترینگ بود! آن هم نه فیلترینگ وبسایت‌های شامل محتوای پورن و هرزه‌نگاری، بلکه شبکه‌های اجتماعی محبوبی مانند توییتر، فیسبوک و سرویس یوتیوب. وزیر جوان از همان روز اول، خود را مقابل مطالبه بزرگی پیرامون فیلترینگ دید. جهرمی که به سختی و با مخالفت زیاد (رای منفی حدود نیمی از نمایندگان ملت) توانست به جایگاه وزارت برسد، تا الان حرکت و یا اظهار نظر تعیین کننده‌ای در مورد تلاش برای رفع فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی نکرده است. این در حالیست که جهرمی، مانند وزیر قبلی و باقی سیاستمداران داخلی، در توییتر حضور فعال دارد و بدون نگرانی از فیلترینگ این شبکه اجتماعی، از آن استفاده می‌کند.

 

فیلتر بر مبنای...؟

این روزها، در ساندکلاد که می‌گردم، هیچ چیزی نمی‌بینم که بشود آن را متضاد و یا ناقض منافع اجتماعی و ملی دانست. به کلامی دیگر، هیچ دلیلی برای فیلتر بودنش در سال‌های اخیر نمی‌یابیم. مسئله‌ای که به شدت دردناک است. و بدتر از آن، سکوت کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در قبال ساندکلاد است. ساندکلاد یکی از چندین سایتی است که بی‌سروصدا فیلتر می‌شوند و بی‌سروصدا، رفع فیلتر. برای همین است که حتی همین الان هم نمی‌دانیم که رفع فیلترینگ ساندکلاد، دائمی است یا موقتی! اگر دائمی است، پس چرا تا کنون فیلتر بوده است و بعد از این همه مدت، تصمیم گرفته شده که در دسترس عموم مردم قرار گیرد؟

اگر نگاهی به سایت‌های فیلتر شده بندازیم، با موارد متعددی مواجه می‌شویم که شامل هیچ یک از مصادیق خلاف قانون نمی‌شوند، اما کماکان از دسترس‌مان خارج‌اند. 

برچسب ها
رفع فیلتر ساندکلاد
ساندکلاد
فیلتر ساندکلاد
فیلترینگ
فیلترینگ بر مبنای چیست؟
فیلتر
نظرات کاربران
کد امنیتی
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٨/١٩
١
٠
کلا تو این مسائل معلوم نیست اوضاع مملکت چند چنده. واقعن آدم نمی فهمه این چه قدر قراره این کشمکش خنده دار ادامه داشته باشه. من فکر می کردم این وزیر جوان خیلی جنجالی تر باشه و حداقل به خاطر دفاع از نسل جوان یه خرده اکتیوتر کار کنه، هرچند برای قضاوت زوده هنوز...
یاسین ناطقی
یاسین ناطقی
٩٦/٠٨/٢٠
٠
٠
دقیقا... اون همه تبلیغی هم که برای وزیر و سال تولد و روحیه ضدفیلتریش شد، انتظارات رو بالا برد. ولی خب تا الان هر اظهار نظری که درباره فیلترینگ کردن، بیشتر در جهت رفع تکلیف و انداختن توپ توی زمین قوه قضاییه و کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه بوده ... اخرین موردش هم که ماجرای سایت تاینی موویز بود که توی اون ماجرا هم کلا گفتن که مسئله مرتبط با قوه قضاییه س! کاش بیان بگن که دقیقا حیطۀ وظایف و اختیارات‌شون چیه که ما در همون حوزه ازشون مطالبه داشته باشیم :) ... ممنون از نظرتون