خودکشی مرگ قشنگیست...؟
پیرامون رفتار نسنجیده ما در مورد انتشار کلیپ پیش از خودکشی دو دختر اصفهانی

خودکشی مرگ قشنگیست...؟

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

رفیق فابریک‌اند و از آن‌هایی که جانشان برای هم در می‌رود؛ مثل خیلی‌های دیگر از هم‌جنس‌ها و هم‌نسل‌های خودشان. قدم‌زنان و خنده‌کنان می‌روند. تصویرشان از دور و وقتی کسی صدایشان را نمی‌شنود احتمالا تداعی کننده دو نوجوان شوخ و شنگ است و حرف‌ها و صحبت‌های اقتضای سن و سال‌شان. تصویر از نزدیک اما اصلا این را نمی‌گوید؛ بلکه می‌گوید مرگ، مردن و خودکشی! آن هم در کمال مسرت و سرخوشی؛ یک سرخوشی کودکانه. تصویر از نزدیک‌تر هم که دیدن ندارد؛ نعش دو دختر بی‌جان کف خیابان. حالا چه فرقی می‌کند کدام دختر و کدام پسر و کدام خیابان و... . مهم این است که یک خبر جذاب دیگر مبنی بر خودکشیِ آدم یا آدم‌هایی می‌شود خوراک فضاهای چشم به انتظاری مثل تلگرام.

این تقریبا شرح ماوقعی بود که در همین چند روز اخیر یکی از ویدئوهای پربازدید فضای مجازی بود. خیلی‌ها احتمالا دیده‌اند اصل موضوع را، خیلی‌ها هم احتمالا مثل من به خودشان اجازه دیدنش را نداده‌اند و از حرف و حدیث‌ها و جوی که در رابطه با این قضیه راه افتاده است تا حدودی به ماجرا پی برده‌اند. 

حالا یک سوال! چیزی که در ذات خود با خشم عجین شده و با اعتراض خو گرفته است، چه چیزی در پشت پردهاش دارد که باعث می‌شود افرادی با ظاهری بی‌خیال، و مقتدرانه به سمتش بروند؟ هر گاه صحبت از ترکیب نحس خودکشی می‌شود مگر غیر از این است که ذهن آدم می‌رود سمت اینکه فردی که قصد انجام چنین کاری را دارد دیگر به چه حدی از انزجار و عدم درک متقابل رسیده است که راهش به این طرف‌ها باز می‌شود؟

خب علت دارد طبیعتا! و علتش هم بحثی است به نام «اعتراض». نوجوان می‌خواهد اعتراضش را به گوش دیگران برساند. اعتراضی که در آن ذره‌ای از اقتدار و شجاعتش کاسته نشود و در عین حال دراماتیک باشد و یک جماعت بی‌شمار، بی‌خیالی‌شان را ببینند. آن هم تحت تاثیر مبحثی به نام «سرایت پذیری». این حرف، حرف آسیب‌شناس‌ها و رفتارشناس‌ها و روانشناس‌ها است و خلاصه کلام اینکه علمی است و منطقی. به لحاظ جو زمانی و مکانی حاکم بر این قبیل مسائل هم که بخواهیم نگاه کنیم در هر دوره خاص متأسفانه یک نوع خاصی از خودکشی مد می‌شود؛ مثلا خودسوزی، رگ زدن، سیانور، خودکشی با قرص و... که همین نکته دقیقا نشان از الگوپذیری این مسأله دارد. متأسفانه افراد خیلی زیادی هستند که ذهن و روح‌شان کاملا مستعد پذیرش چنین الگوها و تکرار کردن آن‌ها است؛ یعنی دقیقا مثل این می‌ماند که مدتی روی ذهن طرف کار کنی، او را به یک حالت هیپتونیزم‌گونه درآوری و حالا او در نهایت آمادگی است تا با کمال میل آنچه را که از او می‌خواهند، انجام دهد.

این بستر روانی چگونه دارد برای این افراد محیا می‌شود؟ این کسی که دارد گام به گام به کشتن خودش نزدیک می‌شود، فارغ از آن بحث در عذاب بودن و اعتراض داشتن، چه دیده و چه شنیده که می‌پذیرد خودش را از بین ببرد؟ چه چیزی به این قضیه دارد با تمام قدرت دامن می‌زند؟ جواب یک کلمه است؛ واژه‌ای به اسم «رسانه»! به انضمام خیلی از خودمان البته. مگر غیر از این است که در حال حاضر داریم قسمت‌های زیادی از همین رسانه را خودمان راه می‌بریم که آهای فلانی! دیدهای که در یک خراب شده‌ای یک بخت برگشته‌ای خودسوزی کرده و خودش را از روی پل پرت کرده و...؟ حالا اگر بحث آموزش و اطلاع‌رسانی و یادگیری باشد که آقا! خانم! ببینید و بیاموزید و بیاموزانید و خلاصه جدی بگیرید، احتمال زیاد پای خیلی‌هایمان لنگ می‌زند! 

این روزها که کلیپ پیش از خودکشی دو دختر اصفهانی دست به دست می‌شود، یک سوال بدجور ذهن مرا درگیر خودش کرده است! اینکه چند نوجوان دیگر به خاطر جهل ما در به اشتراک گذاشتن چنین تصاویری، تصمیم به خودکشی و بیان اعتراضی اینچنینی گرفته‌اند؟ ماجرای نهنگ آبی که این مدت کلی سر و صدا به پا کرده است، درست مصداق روشنی از این قضایا است. حالا آن را یک نفر در آن سر دنیا برنامه‌ریزی کرده و فوران کرده است در فضای مجازی و امروز... 

همین دو قدمی خودمان چه؟ به خودمان باید چه بگوییم؟

برچسب ها
الگوپذیری خودکشی
کلیپ دو دختر اصفهانی قبل از خودکشی
سرایت پذیری در خودکشی
جلوگیری از انتشار تصاویر خودکشی
تقلید در خودکشی
خودکشی دو دختر اصفهانی
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٨/١٥
١
٠
چیزی که مسئله انتشار تصاویر خودکشی رو توی این مورد پررنگ تر و مهم تر می کنه، اینکه بازیگرهای اصلی این ماجرا نوجوان هستن. دقیقا همینطور که اشاره کردین خودکشی این قشر از سر سختی ها و مشکلات زندگی نیست و غالبا ناشی از بیان اعتراض و ایجاد احساس گناه در اطرافیان هست و البته غفلت والدین. علت اینکه اخیرا استقبال نوجوان ها از حلق آویز کردن برای خودکشی زیاد شده اینکه فردی که خودش رو حلق آویز می کنه، تنها به دنبال مرگ نیست! وقتی شنیدم این کلیپ منتشر شده اولین چیزی که به ذهنم رسید باب شدن نوع جدیدی از خودکشی اعتراضی بود! اینکه یک عده را بیفتن و با ضبط یک کلیپ، یک ماجرای احساسات برانگیز رو رقم بزنن و بعد خودشون رو بکشن. کاش این کلیپ و کلیپ هایی از این قبیل هیچوقت منتشر نشن و انعکاس اخبار خودکشی توی کشورمون به شکل صحیح انجام بشه.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٨/١٥
١
٠
نوجوانی! دوره بحران! دوران جو زدگی! دوران ما خیلی خفنیم و باحالیم! امیدوارم در درجه اول والدین و بعد اطرافیان و دور و بری ها نظارت و کنترل مدیریت شده ای رو توی این سن و سال روی بچه ها داشته باشن که به آگاه تر شدن اونا کمک کنه، نه اینکه از عالم و آدم زده بشن و گندترین راه و انتخاب کنن.
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٨/١٥
٠
٠
چقدر غم انگیزه که خونواده ها درک درستی از بچه هاشون ندارن و اونقدر ازشون دور شدن که این افکار توی ذهنشون شکل میگیره.. و فقط خودکشی نیست.. خیلی هاشون خودزنی, اعتیاد یا فرار رو انتخاب میکنن که خب این ها هم آسیب های زیادی داره .. خیلی متاثر شدم :(
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٨/١٥
٠
٠
آره، این هم یک قسمت از بحثه و غم انگیز بودن مال یک لحظه ست فقط...!
مداحی
مداحی
٩٦/٠٨/١٥
٠
٠
واقعا متاثر شدم از دیدنش.
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٨/١٥
١
٠
واقعا خوشحالم که ندیدمش.
Fatemeh moradmand
Fatemeh moradmand
٩٦/٠٨/١٥
٠
٠
فکر میکنم بی انصافیه که همه تقصیرها به گردن والدین باشه. اگر اعتراضی هست به جامعه است و اینطور خودکشی هدف اصلی نمایش اعتراض است. چرا نمایش چون میتونستن بدون انتشار فیلم این کار انجام بدهند. احساس میکنم درکنار مشکلات، حسِ دیده نشدن و عقده هم وجود دارد.( کاری انجام بدیم که همه ببین)
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٨/١٥
٠
٠
درسته، توی همچین اتفاقی علل زیادی میتونه دخیل باشه که یکیش که به این اتفاق دامن میزنه بحث تکرار و الگوپذیریه.
Fatemeh moradmand
Fatemeh moradmand
٩٦/٠٨/١٥
٠
٠
فکر میکنم بی انصافیه که همه تقصیرها به گردن والدین باشه. اینطور خودکشی اعتراض به جامعه است.در کنار مشکلاتی که وجود داره. احساس میکنم حسِ کم دیده شدن و عقده هم وجود داره میتونستن بدون انتشار فیلم خودکشی کنن
اشکمهر آتشروان
اشکمهر آتشروان
٩٦/٠٨/١٦
٠
٠
نمیدونم والامنکه حسابی با دیدن کلیپ کیج شدم اول فک کردم دارو مواد زدن اینطوری شدن بعد گفتم یا خیلی شجاین یا خیلی احمق یا..خلاصه هر چی فک کردم نفهمیدم درد اینا چیه....در ضمن من اخر نفهمیدم اینها از بازی نهنگ ابی اینکارو کردن یا ربطی به اون نداره چون اوایل گفتن رسانه ها قربانی نهنگ ابی شدن بعد این ادعا رو رد کردن و گفتن ربطی نداشته حالا شما بگین واقعا به اون بازی ربط داشته یا نه؟
محبوبه عظیم زاده
محبوبه عظیم زاده
٩٦/٠٨/١٧
٠
٠
والا ما هم همین چیزی که شما شنیدید رو شنیدیم، منتهی به نظر من تأثیر داشته؛ این آدم ها زمینه خودکشی کردن رو از قبل داشتن حتما، قضیه نهنگ آبی هم حتی اگه مستقیم تأثیری روشون نگذاشته باشه، غیر مستقیم و تو ناخودآگاهشون کار خودش و میکنه، حالا خودشونم اومدن از سر همون جوگیری های اقتضای سن و سال چاشنی سرخوشی و بهش اضافه کردن که بگن ما چقدر خاصیم و خلاصه که این شد نتیجش!
k_koolak
k_koolak
٩٦/٠٨/٢٢
٠
٠
اعتراض به چی؟چرا یه جامعه شناس نمیاد تو رسانه حرف بزنه