به این دلایل ازدواج نکنید!
5 دلیلی که افراد را به غلط راهی خانه بخت می کند

به این دلایل ازدواج نکنید!

نویسنده : نگار عابدی

بین ملاک‌مند بودن با دلایل واهی تراشیدن برای ازدواج فرق از زمین است تا آسمان! شاید این دو موضوع را اشتباهی در ذهنمان حلاجی کرده‌ایم که گاهی لا‌به‌لای به اصطلاح ملاک‌هایی که برای همسر آینده‌مان می‌شماریم چندتایی از این دلایل بعضا حتی احمقانه وجود دارد! شاید هم عادتمان داده‌اند به پاک کردن صورت مسئله که برای فرار از حل آن‌ها حاضریم برسر سرنوشتمان معامله کنیم! در این مطلب خلاصه‌ای از چند دلیل غلط برای ازدواج را مورد بحث قرار داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

احساس تنهایی

به جرائت می‌توانم بگویم که یکی از اصلی‌ترین دلایلی که این مورد را در زمره‌ی ملاک‌های ازدواج قرار می‌دهد، اشکالی است که در روند اجتماعی شدن برخی افراد وجود دارد. کسانی که فکر می‌کنند برای زنده کردن اوقات مرده و خالی‌شان حتما نیاز به جنس مخالف دارند و یا طی کردن مسیر موفقیت را صرفا با همراهی جنس مخاف ممکن می‌دانند و بطور کلی روحیه‌ی وابسته‌ای دارند آن هم فقط به جنس مخالف! در صورتی که اگر هر فرد احساس خوشحالی و رضایتمندی را پیش از همه وابسته به خودش بداند، تنهایی به مفهوم دور از دسترسی بدل می‌شود که حتی در صورت وجودش هم افراد بلافاصله آن را منتهی به ازدواج نمی‌دانند. 

 

ترحم

باید به چنین افرادی به صراحت گفت دلتان برای خودتان بسوزد! بنا کردن زندگی با کسی که قرار است یک عمر نه‌ تنها همسر که همراه و شریک تمام لحظاتتان باشد واقعا مقوله‌ی کم اهمیتی نیست که گاها اینقدر ساده لوحانه با آن برخورد می‌کنیم! معادله‌ی کاملا واضحی است: وقتی یک نفر ملاک‌های دلخواه شما را برای ازدواج ندارد و در واقع همسر مناسبی برای شما نیست، ازدواج با آن فرد به خودیِ خود منتفی است! این جمله‌ی مسخره‌ی «دلم برایش می‌سوزد!» یا «برای رضای خدا» را از ذهنتان بیرون کنید. وقتی موقعیت و شخصیت دیگری برایتان صد در صد قابل قبول نیست، محال است توانایی خوشبخت کردنش را داشته باشید!

 

مشکلات خانه‌ی پدری

این موضوع ربط مستقیمی با پاک کردن صورت مسئله دارد. در واقع در مواجه با هر مشکلی آسان‌ترین واکنشِ ممکن فرار از آن مشکل است! جدا از آن به هیچ مشکلی نباید اجازه بدهید که تعریفِ اهدافتان از ازدواج را تحت شعاع قرار بدهد. منکر تاثیر گذاری شرایط در تعریف ملاک‌های یک نفر نیستیم اما تاثیر گذاری تا آنجایی مثبت است که موجب شکل‌گیری ملاک عاقلانه برای ازدواج شود. اگر برای فرار از بی‌پولی یا بدرفتاری یکی از اعضای خانواده و یا هرعلت اینچنینیِ دیگر، راه حل را ازدواج در نظر گرفتید درحالی که آمادگی لازم برای ازدواج را ندارید. حداقل توصیه می‌کنیم که تا زمان ایجاد آمادگی و یافتن ملاک‌های معقولانه برای ازدواج دست نگه دارید. باور کنید ازدواج غول چراغ جادو نیست که آرزوهایتان را در چشم به هم زدنی برآورده کند و پس از آن از شر تمام مشکلاتتان رهایی پیدا کنید! اتفاقا این موضوع آنقدر مهم است که اگر آمادگی رویارویی با مشکلاتش را نداشته باشید، چه بسا مشکلاتتان را دو برابر کند!

 

تغییرش می دهم!

شاید اگر کمی عمیق‌تر به این موضوع فکر کنیم خیلی راحت متوجه شویم که تغییر فردی که احتمالا بیست و چند سال با یک‌سری عادات و ویژگی‌های اخلاقی رشد کرده غیر ممکن هم که نباشد، بسیار بسیار سخت خواهد بود. به یاد داشته باشید که هدف عالیِ ازدواج رشد یکسری فضائل اخلاقی در زوجین است، نه به وجود آوردن آن فضائل! کسی که از اساس با برخی عقاید شما مخالف است با چه تضمینی به تغییرش امید می‌بندید و  با آن فرد بنای زندگی می‌گذارید؟! حق پذیری و انعطافِ عقاید حقایق صادقی‌اند اما یادتان باشد که دستتان برای آزمون خطا در امر ازدواج آنقدرها هم باز نیست!

 

جذابیت جنسی

خواه ناخواه کشش‌های جنسیتی در بین افراد وجود دارد که محرک آن‌ها برای اقدام به ازدواج است. این مسئله به خودیِ خود بد نیست اما اثر منفی آن جایی بروز پیدا می‌کند که ملاک‌های اصلی و زندگی‌ساز را قربانی چنین ملاکی می‌کنیم! دوام ویژگی‌های ظاهری کوتاه است و در نهایت آن چیزی که به اساس یک زندگی استحکام می‌بخشد محبتی است که برپایه‌ی عقاید و ارزش‌های مشترکتان شکل گرفته است.

برچسب ها
دلایل غلط برای ازدواج
به این دلایل ازدواج نکنید
دلایل ازدواج
ازدواج ناموفق
احساس تنهایی و ازدواج
مشکلات خانه پدری
جذابیت جنسی در ازدواج
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٨/١٤
٠
٠
عـــــالی... ان شــاء الله همه ی جوونا درست انتخاب کنن و خوشبخت شن :)
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٨/١٤
٠
٠
ان‌شاء‌الله، ممنونم نسیم جآن❤
لیلی
لیلی
٩٦/٠٨/١٥
٠
٠
مرسی نیلوفرجان برای تذکر این نکات مهم/با اشتباه انتخاب کردن شریک زندگی؛ طرف رسما به فنا میره
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٨/١٥
٠
٠
ممنون لیلی جانم:* این نکات حتی شده روی یک نفرم تاثیرِ مثبت بذاره من خدامو شاکرم💚🍃
m.shiezadeh
m.shiezadeh
٩٦/٠٨/١٥
٠
٠
بین این دلایل پر تکرارترین ها تغییر طرف مقابل و احساس تنهایی. از این جهت که افراد کاملا آگاهانه دست به اشتباه می زنن و اغلب حق رو به خودشون میدن و به احساس نمیکنن دارن بیراهه میرن! / سوژه خوبی بود، ممنون
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٨/١٥
٠
٠
مرسی از شُمو که وقت ایی‌جانب رو مثمرِ ثمر کِردی😄 #جبر‌جواب‌می‌دهد👊
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٨/١٦
٠
٠
فکر کنم الان درصد این اشتباه ها تو جوونا کمتر شده و چیزی که این روزا بیشتر منجر به جدایی و اختلاف میشه آستانه تحمل آدماست. این که روحیه سازش به معنی درستش و صبوری خیلی خیلی زیاد کمرنگ شده. البته یه نکته دیگه ام هست که ملاک مندی باید عاقلانه باشه نه آرمان گرایانه :)
نیلوفر عیدی
نیلوفر عیدی
٩٦/٠٨/١٦
٠
٠
همین نگاه آرمان گرایانه ای که می‌گی باعث این اشتباهاتی که گفتم می‌شه. اگرچه واقعا الان محافظه کار تر شدن اما هنوز نمی‌تونیم ادعا کنیم که بی نیازیم از آموزش ها و توصیه های پیش از ازدواج! ممنون اکرم جآنم:*