چقدر به افکار و عقاید دیگران احترام می گذاریم؟
وقت هایی که مجازیم باور دیگری را محترم نشماریم

چقدر به افکار و عقاید دیگران احترام می گذاریم؟

نویسنده : عطیه میرزاامیری

چندی پیش دانشجوی ایرانی که در کشور آمریکا درس می‌خواند، خاطره‌ای از دوران تحصیلش نوشته بود: «یکی از درس‌هایی که برای ما در طول ترم ارائه شد، دقیقا در ساعتی بود که اذان ظهر را می‌گفتند. چند نفر از هم‌کلاسی‌های من اهل سنت بودند و همان‌طور که می‌دانیم این افراد به نماز اول وقت اعتقاد زیادی دارند و باید راس همان ساعتی که اذان گفته می‌شود نمازشان را بخوانند. دوستان عرب ما به استاد آن درس گفته بودند که برای این‌که به نماز اول وقت‌شان برسند باید حدود یک ربع زودتر کلاس را ترک کنند تا بتوانند خودشان را به نزدیک‌ترین مسجد آن منطقه برسانند. وقتی مشکل به گوش رئیس دانشکده رسید، جواب عجیبی داد که ما حیرت کردیم. او گفته بود که نمی‌تواند اجازه دهد این افراد کلاس را زودتر ترک کنند. اما می‌تواند مشکل‌شان را به طریقی دیگر حل کند. رئیس دانشکده به آن افراد پیشنهاد داده بود بلافاصله بعد از اتمام کلاس یا خودم شما را با ماشین شخصی‌ام به مسجد می‌رسانم یا اگر وقت نکردم سوئیچ ماشین را می‌دهم تا خودتان رانندگی کنید و به نماز اول وقت‌تان برسید.»

این یک مثال خیلی کوچک از احترام به عقاید دیگران بود. رئیس دانشکده‌ای که شاید خودش هیچ دینی نداشته باشد، به اعتقاد چند دانشجوی عرب اهل سنت آن‌قدر عاقلانه احترام می‌گذارد که من ایرانی از این همه ادب و شعور در مقابل یک دیدگاه متفاوت، حیرت می‌کنم.

 

توجه و احترام به عقاید دیگران را چگونه بپذیریم؟

قبول کنیم که زاویه‌ی دید همه‌ی انسان‌ها با یکدیگر متفاوت است. از فرزند دوقلوی یک خانواده گرفته تا افرادی که در سرزمین‌های دیگری زندگی می‌کنند. که اگر همین تفاوت در دیدگاه‌ها وجود نداشت، امروزه ما شاهد این همه پیشرفت و نظریه‌های مختلف نبودیم. این تفاوت در نگرش‌ها می‌تواند تمام وجوه زندگی را دربرگیرد. به‌طور مثال اگر یک شی‌ را به من و فرد دیگری نشان دهند و بپرسند رنگ این شی چیست ممکن است من بگویم زرد و فرد مقابلم بگوید خردلی! اما این به معنی‌ست که من درست می‌گویم و او اشتباه؟ یا من اشتباه می‌گویم و او درست؟ هیچ قطعیتی وجود ندارد. نمی‌توانم بروم بیخ گلوی فرد مقابل را بگیرم و به او بگویم: «همینه که من می‌گم!» گمان نکنید قبول کردن نظر فرد مقابل به این معنی است که من نظر او را صحیح می‌دانم. خیر! من باز هم بر سر عقیده‌ی خودم هستم اما جبهه‌گیری نمی‌کنم و حتی به طور قطع نظر خودم را هم درست نمی‌دانم و جای کمی شک برای خودم هم می‌گذارم. حقیقت واقعی را نه من می‌دانم و نه افراد دیگر. بنابراین نمی‌توانم ادعا کنم که «آهای مردم! هرچه که من می‌گویم درست است». پس بهترین راه برای نتیجه‌گیری درست و رهایی از سردگمی، این است که به صورت منطقی و دوستانه با افراد مختلف به گفتگو بپردازیم. تریبون آزادهایی که در دانشگاه‌ها یا گاهی در گوشه و کنار خیابان برگزار می‌شود، می‌تواند یکی از راه‌های درست برای بیان عقاید و اصلاح امور جامعه باشد.

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه کرد این است که بپذیریم دسترسی افراد به منابع آگاه، یکسان نیست. ممکن است من در خانواده‌ای بزرگ شده باشم که دسترسی به منابع دینی و بحث و گفتگو در این باره خیلی بیشتر از فردی باشد که در یک خانواده‌ی بی‌اعتقاد مذهبی بزرگ شده است. اگر امروزه من فرد نمازخوان و معتقد به امور دینی هستم و دوستم این‌گونه نیست، دلیل نمی‌شود که دوستم را ناقص و خودم را کامل بدانم. چیزی که این بین وجود دارد این است که همه‌ی انسان‌ها باید وجدان انسانی و اصول اخلاقی را رعایت کنند. اما خب نوع رعایت همه‌ی انسان‌ها با یکدیگر فرق دارد. اگر همه‌ی ما به‌صورت یکسان همه چیز را رعایت می‌کردیم در اصل دنیایمان مدینه‌ی فاضله بود. پس تنها ملاکی که برای تعیین ارزش و احترام به دیگران داریم این است که ببینیم افرادی که با آن‌ها روبه‌رو می‌شویم اصول اخلاقی و انسانی را رعایت می‌کنند یا نه! برای مثال ما نباید از آن طرف بام بیفتیم و بگوییم آدم‌های ناهنجار هم دیدگاه متفاوتی دارند و باید به عقیده‌ی آن‌ها هم احترام بگذاریم! 

 

چه وقت اجازه داریم باور کسی را محترم نشماریم؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردم، تنها وقتی می‌توانیم با قطعیت باور کسی را محترم ندانیم، که آن باور بر اساس اصول اخلاقی نباشد و به صورت آشکار به دیگران آسیب برساند. همچنین زمانی‌که از محدودیت‌ها و شرایط فرد مقابل به‌طور کامل آگاه باشیم و یقین داشته باشیم فرد در برابر اطلاعات درستی که در اختیار داشته سستی کرده و در برابر درست فهمیدن لجاجت کرده است. که آیا جز خداوند کسی می‌تواند ادعا کند که فردی را با شرایطش به‌صورت کامل می‌شناسد؟

برچسب ها
احترام به عقاید دیگران
احترام به ادیان
احترام به عقاید متفاوت
چه وقت باور کسی را محترم ندانیم؟
عقاید دیگران
نظرات کاربران
کد امنیتی
m-aminfar
m-aminfar
٩٦/٠٨/١٠
٠
٠
نمیدونم چرا حس می کنم که به این مطلب الان خیلی تو جیم بهش نیاز داشتیم
a_a
a_a
٩٦/٠٨/١١
٠
٠
دقیقا....
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٨/١٢
٠
٠
پس خوشحالم که نوشته شد:)
a_a
a_a
٩٦/٠٨/١١
٠
٠
ممنون از قلم زیباتون....
عطیه_میرزاامیری
عطیه_میرزاامیری
٩٦/٠٨/١٢
٠
٠
ممنون از نگاه زیباتون که خوندید:)
فرح
فرح
٩٦/٠٨/١٣
٠
٠
ایا میتوان با قطعیت گفت که این مورد جزو اصول اخلاقی نیست یا هست؟ ایا میتوان یقین داشت فرد با توجه به اطلاعات درستی که در اختیار داشته کوتاهی کرده؟ ایا میتوان پاسخ داد که فرد چرا کوتاهی کرده است؟جرا کسی تمایل به کوتاهی کردن دارد؟ میتوان پاسخ داد که چرا بعضی ها میخواهند لجاجت کنند؟ و ایا های دیگر...
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٨/١٣
٠
٠
لایکــ :)
شادی کیان
شادی کیان
٩٦/٠٨/٢١
٠
٠
+ عالی بود عطیه جان ... ممنون از اینکه لینکشو .... گذاشتی ... این روزا خیلی کم به جیم سر میزنم ... همیشه از نوشته هات آگاهمون کن دختر ... لحظاتت پر از لبخند و یادِ خدا جان ِ دل ...