من نه منم!
چرا افراد اینقدر تمایل دارند از خود واقعی شان دور باشند؟

من نه منم!

نویسنده : سیده محبوبه عظیم زاده

هندزفری‌اش را گذاشته در گوشش و دارد با آخرین درجه صدا یک آهنگ خارجی گوش می‌کند؛ از این آهنگ‌هایی که یک تکه‌اش رپ می‌خواند و تکه دیگرش ملایم می‌شود و یکسره لاولی لاولی می‌گوید! درست صندلی بغل دست من نشسته است. ریتم پاها و سرش هم مدام به فراخور موزیکش تغییر می‌کند. آهنگ تمام شد. می‌رود ترک بعدی. آن هم خارجی بود، زبانش انگلیسی نیست البته. ایتالیایی است به گمانم. نگاهش می‌کنم. با ایما و اشاره می‌گویم: «ببخشید، یک لحظه؟!». یک گوشی هندزفری‌اش را درمی‌آورد و یک «جانم» غلیظ تحویلم می‌دهد. می‌گویم: «چقدر زبانتان خوب است. کامل تمام متن موزیک را متوجه می‌شوید؟». راستش را بخواهید می‌دانم قرار است چه جوابی بگیرم منتهی آزار داشتم اصلا آن لحظه! می‌خندد و میگوید: «انگلیسی‌اش را بله!». چشمانم از تعجب گرد نمی‌شود. می‌پرسم: «می‌شود آهنگت را برایم بلوتوث کنی و ترجمه‌اش را به من هم بگویی؟» من من می‌کند و می‌گوید: «می‌فرستم منتهی نمی‌توانم معنی‌اش را توضیح بدم، وقت ندارم». می‌فرستد و ایستگاه بعد به مقصد رسیده و نرسیده پیاده می‌شود. حالا شما مثل من فکر نمی‌کنید؟

واقعا نمی‌فهمم خوب بودن یا بد بودن چنین رفتارهایی را کدام ملاک و معیاری دارد برایمان مشخص می‌کند؟ چه چیزی دارد به ما می‌گوید که من اگر زبان انگلیسی بلد باشم لزوما برتر هستم از فرد دیگری که چیزی از این زبان نمی‌داند. حالا یاد داشتن یا نداشتن زبان خارجی فقط مشتی است از خروار این ادعاها. از این قبیل خودنمایی‌ها کم نیست.

همین الآن بروید اینستاگرام‌تان را چک کنید. عکس‌هایی که دارید از آدم‌های شناخته شده زندگیتان می‌بینید چقدر با خود واقعیشان سنخیت دارد؟ این آدمی که پای پست‌هایش یک خروار هشتگ انگلیسی می‌زند با غلط املایی، همانی نیست که در دانشگاه زبان عمومی‌اش را افتاد؟ این آدمی که هر روز از غذاها و رستوران‌های لوکسش رونمایی می‌کند همان آدمی نبود که یک قطره آب هم از دستش نمی‌چکید؟ این آدمی که عکس آووکادو را به عنوان میوه محبوبش معرفی کرده همانی نبود که از آن تنفر داشت؟ این آدمی که...

واقعا چرا؟ چرا من اگر یک جور دیگری هستم باید وانمود کنم که دقیقا خلافش هستم؟ عیبش کجاست؟ می‌خواهیم متفاوت باشیم؟ می‌خواهیم خودمان را در گیر ترکیب خودساخته و مزخرف باکلاس بودن بکنیم؟ 

جامعه شناسان می‌گویند این کنش ها دو علت عمده دارد. یکی ترس و دیگری طمع. ترس از اینکه خود واقعی‌مان را نشان بدهیم و مورد قبول اطرافیانمان واقع نشویم. قبول نشویم که هیچ، طرد هم بشویم. اما نکته ماجرا اینجاست که این ترس، ترس بی‌خودی است و باور کنید ما موظف نیستیم باب دل جو حاکم بر جامعه رفتار کنیم. از من بپرسید که می‌گویم وظیفه که هیچ، اصلا حق نداریم! 

قسمت دیگر ماجرا هم برمی‌گردد به همین میل سیری ناپذیر ما انسان‌ها. هرم نیازهای مزلو خاطرتان هست؟ حتما اسمش به گوشتان خورده است. نیازهای اصلی‌ترمان که برطرف شود از آن طرف نیازهای متعالی ترمان خودنمایی می‌کند. این حس همان میل و نیاز به دیده شدن است. دیده شدن در سطح اجتماعی. همین که بگوییم آقا! خانم! من را ببینید. من هستم. و متأسفانه جو غالب بر جامعه است که می‌گوید حالا چطور باید دیده شوم چطور باید بگویم که من هستم. دقیقا شرایطی که شبکه‌های اجتماعی دارند برایمان تدارک ‌می‌بینند.

اصلا بیایید این دلایل علمی و روانکاوانه را هم بگذاریم کنار. واقعا سخت نیست در یک قالب دیگر زندگی کردن؟ راحت‌تر این نیست که برای خودمان احترام قائل شویم و طوری که خودمان می‌پسندیم زندگی کنیم؟ باور کنید اگر هرکس سعی کند خود خود واقعی‌اش باشد، با تمام علایق و سلایق منحصر به فردش خیلی خیلی متفاوت‌تر و خاص‌تر است و به اعتقاد من چشم نوازتر و گیراتر است.

برچسب ها
شوآف در اینستاگرام
تظاهر در اینستاگرام
علل خودنمایی در اینستاگرام
تظاهر
فخر
زندگی کردن برای دیگران
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٨/٠٩
٠
٠
دقیقا این ترس مورد قبول واقع نشدن و یا حتی طرد شدن دلیل اصلی بروز این نوع رفتارهاست چیزی که به شدت توی انتخابات هم حس میشد... خیلی ها صرف اینکه دوستاشون فلانی رو انتخاب کرده بودن همرنگ جماعت میشدن.. البته این فقط یک نمونه از تظاهر کردن بود.. نمونه های این نوع رفتارها بسیار زیادن متاسفانه.. امیدوارم من و خونواده م هیچوقت درگیر این نوع تظاهر کردن و فاصله گرفتن از خود واقعیمون نشیم. تشکر محبوبه بانو :)
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٨/١٢
٠
٠
هرم نیازهای مزلو رو گوگل کردم! گفتم که مدیون نباشم. همه و همه اینا به خاطر یک محبوبیت کاذبه که انسان برای به دست آوردنش نقاب های مختلفی می زنه. کلا اوضاع جوری در هم پیچیده شده که هر سال از اتفاقات سال های بعد می ترسی و با خودت تکرار می کنی سال 1400 مثلا دنیا چه قدر ترسناک تر ازینی که هست قراره بشه؟
n_hasannejad
n_hasannejad
٩٦/٠٨/١٣
٠
٠
متاسفانه این ویروس خیلی فراگیر شده و خیلیها درگیرشن.من خودم چادری ام و سرکارم چادر می پوشم امامتاسفانه خیلی از همکارانم این پوشش منو دلیل بی کلاس بودنم میدونن و من واقعاً متاسفم براشون.
محمد جواد
محمد جواد
٩٦/٠٨/١٣
٠
٠
اره واقعا...هممون غرق در مخفي كردن خود واقعي مان شده ايم و به خاطر ديگران زندگي ميكنيم،نه خودمان