من معذرت می خواهم!
چرا مردم ما از عذرخواهی کردن وحشت دارند؟

من معذرت می خواهم!

نویسنده : الهام حبشی

«ببخشید» تنها یک کلمه است اما به زبان آوردنش برای خیلی‌ها به معنای واقعی، مرگ است! عذرخواهی شاید در نگاه اول برای یک نفر شکسته شدن غرور تعبیر شود. اما حقیقت این است که شما با عذرخواهی تکبرتان را کنار می‌گذارید نه غرورتان را. نشان می‌دهید که مسئولیت‌پذیر هستید، شعور و شخصیت خودتان را رو می‌کنید، ثابت می‌کنید که شجاع هستید و محبت دیگران را نسبت به خودتان افزایش می‌دهید. اما سوال این است که چرا گفتن همین یک کلمه این‌قدر برای ما سخت است؟

 روزبه چشمی

من مقصرم

روزبه چشمی بازیکن آبی پوشی است که بین استقلالی‌ها بیشتر از این‌که با نامش او را بشناسند، با صفت «با غیرت» مورد خطابش قرار می‌دهند. روزبه چشمی، شماره 4 با تعصب استقلال، سال گذشته، یعنی درست زمانی که استقلال با حکم فیفا از نقل و انتقالات محروم شده بود، حاضر نشد به تیم دیگری برود. روزبه چشمی در استقلال ماند و تا زمانی که حق بازی در تیم را پیدا کرد به تمرینات خود ادامه داد. چشمی که تا امروز مشکلات و اتفاقات زیادی را پشت سر گذاشته است، در دربی 85  ناخواسته باعث به وجود آمدن موقعیت پنالتی برای پرسپولیس شد. هرچند اگر تلاش چشمی برای مهار کردن توپ، به گرفتن پنالتی ختم نمی‌شد، به احتمال زیاد توپ داخل دروازه‌ی سید حسین حسینی قرار می‌گرفت، اما این بازیکن با اخلاق پس از اتمام بازی در صفحه‌ی شخصی‌اش از هواداران استقلال صمیمانه عذرخواهی کرد و فروتنانه خود را مقصر باخت استقلال دانست.

 عذرخواهی چشمی از هواداران استقلال

من عذرخواهی می‌کنم

با این‌که زمان زیادی از ماجرای عذرخواهی آقای قرائتی نگذشته است، واکنش‌هایی زیادی را در بین مردم دیده‌ایم. به غیر از یکی دو مورد که مشخص بود با نگاهی مغرضانه، قصد ماهی گرفتن از آب گل آلود را دارند، ارادت بقیه به قرائتی بیش از بیش از پیش شد. عذرخواهی کردن تنها طلب بخشش نیست، بلکه هزار معنی دیگر مثل پشت آن خوابیده است که اولینش می‌گوید: « من نه فقط زبانی، که همه‌جوره مسلمان هستم».

 عذرخواهی چشمی از هواداران استقلال

چرا توجیه می‌کنم؟

عذرخواهی فعلی است که این روزها خیلی‌ها از انجام آن سرباز می‌زنند و متوجه نیستند عذرخواهی نکردن به ضرر خودشان است. اما چرا فرهنگ عذرخواهی در مردم ما جا نیفتاده است و حتی مسئولان از انجام این‌کار سرباز می‌زنند؟ هر روز اتفاقات بزرگی مثل، پلاسکو، عملی نشدن وعده‌ها، گرانی، تبلیغات و فروش کالاهای بی‌کیفیت از محصولات خوراکی، بهداشتی و پزشکی بگیر تا خودرو رخ می‌دهد، اما هیچ کس نه پاسخگو است نه استعفا می‌دهد، نه دلیل موجهی می‌آورد و نه حتی یک جمله‌ی عذرخواهی از زبانش شنیده می‌شود. همه از هم طلب دارند و از اعتراف به اشتباه و کوتاهی خودشان فرار می‌کنند، چرا که جرئت پذیرش تبعات و نتایج اعمال خودشان را ندارند. خودخواه هستند و فکر می‌کنند دیگران هر چه سرشان بیاید حقشان است. از سوی دیگر افرادی هم هستند که عذرخواهی دیگران را با توهین و تخریب پاسخ می‌دهند.

عذرخواهی حاج آقای قرائتی

وقتی عذرخواهی نمی‌کنید، وقتی فکر می‌کنید همه چیز به خودی خود درست و فراموش می‌شود، یا وقتی که می‌گویید در عمل پشیمان شدنم را نشان می‎دهم. هیچ کدام این کارها دل چرکین دیگران را به این راحتی‌ها با شما صاف نمی‌کند و یادشان نمی‌رود برای دلجویی کردن پیش قدم نشدید. هر زمان مرتکب خطایی شدید، متنی که در این مطلب خوانده‌اید، مسلمانی ثابت شده‌ی حاج آقای قرائتی، محبوبیت و غیرت روزبه چشمی و هزار مثال دیگر را به خاطر بیاورید و مطمئن باشید، عذرخواهی شما را نه کوچک، که بزرگ و بزرگ‌تر خواهد کرد.

برچسب ها
عذرخواهی روزبه چشمی
عذرخواهی حاج آقای قرائتی
عذرخواهی علی ضیا
فرهنگ عذرخواهی
چرا عذرخواهی نمی کنید؟
نظرات کاربران
کد امنیتی