گیرم پدرت نبود فاضل...
چگونه روز بزرگداشت کوروش تبدیل به یک بحران شد؟!

گیرم پدرت نبود فاضل...

نویسنده : محمد ناصر حق خواه

شوخی قشنگی بود. با پان‌ایرانیست‌های شاکی از همه‌چیز و مدعی و منفعل؛ وقتی گیرشان میاوردی و میگفتی گیرم ما تاریخ هزاران ساله داریم، که داریم، و گیرم علم و اندیشه و فرهنگ و آبادی‌مان سرآمد آفاق بوده، که بوده، اما حالا چه؟ حالا که خیلی جاهای‌مان، اگر نگویم همه جامان، اندک نشانی از آن‌چه به آن مفتخریم ندارد. حالا چه می‌گویی؟ به قول آن دوست عزیز این را چه میگویی؟

اما حالا در این روزگار خنده‌دار، شوخی‌ها هم دو طرفه شده، چند طرفه شده؛ اصولا شوخی به همه‌چیزمان رسیده، همه چیزمان به شوخی رسیده. نرسیده؟ رسیده است دیگر. حالا باید به آن طرف گودی‌ها بگویی گیریم پدر ما فاضل نبود، گیریم همه داریم اشتباه می‌زنیم؛ اما مگر جز این پدر جای دیگری هست که همه بر آن متفق باشیم؟ مسلمان و غیر مسلمان و ترک و بلوچ و کرد و عرب، همه‌مان یک نشان داریم که مشترک است و آن هم ایرانی بودنمان. همه دنیا از داشته و نداشته‌شان مایه می‌گذارند و جعل و دروغ و راست را می-زنند تنگ هم تا هویتی بسازند که گردش جمع شوند و ملت‌شان را ملت کنند. ملتی با آرمان‌های مشترک با تاریخی مشترک با چیزی که همه بر آن اتفاق داشته باشند و ما این گوشه از دنیا با داشتن ده‌ها نشان که ورای مرزهای قومیت و مذهب ما را یکی کند، نشانی که همه با هر عقیده‌ای آن را از آن خود بدانند، طبل تفرقه برداشته و با تمام توانی که داریم بر آن می‌کوبیم تا صدای یکی نبودنمان را همه بشنوند.

ایجاد بحران تخصص ماست! بستن راه‌هایی که به یکی شدن‌مان منتهی می‌شود نیز! اطلاعیه زدن و تهدید به  عدم حضور در محل یکی شدن هم! توجیه این است که به نام کورش و به کام معاندان عده‌ای 7 آبان دور مزار او جمع می‌شوند؟ خب چرا بهترین نماد یکی بودن را به جایی رسانده‌ایم که به نقطه ضعف و حساسیت تبدیل شود تا عده‌ای که وضع و حال‌شان معلوم است آن جا را محل مخالفت کنند و مقبره کورش بشود نماد اعتراض؟ کوه دماوند و برج آزادی و تخت جمشید را هم کسی ببیند یاد ایران میفتد و هر ایرانی از هر قماشی که باشد آن را مال خود می‌داند؛ بد نیست برای امتحان هم شده حضور در این چند نماد را برای چند وقت حساس کنیم؛ تا از فردایش هر روز کمپینی راه بیفتد و دار و دسته‌ای میتینگ بگذارند و پایش شعار بدهند و بعد ما هم راه‌های منتهی به آزادی را ببندیم و صعود به دماوند را هم مساوی با حرکتی ضد ارزش‌ها تلقی کنیم و تخت جمشید را هم اصلا صاف کنیم برود پی کارش. ایجاد بحران ساده‌ترین کار است، تبدیل موقعیت‌هایی این چنین به عاملی برای وحدت و یکدلی است که اهمیت دارد. در جامعه‌ای که مردمش یک روز با تهدیدات دیوانه‌ای آن سر دنیا از خواب برمی‌خیزند و روز دیگر نام پسرکی هتک حرمت شده را می-شنوند و روز بعد دغدغه بالا تا پایین‌ جامعه‌شان می‌شود خودکشی دخترکی که معلوم نیست با یک بازی خودکشی کرده یا این هم بازی است برای رسیدن به مقاصدی دیگر. ما 7 آبان را روز کورش ننامیده‌ایم، اما 14 اکتبر را که از ما بهتران سایرس دی می‌گویند پس به همین بهانه هم را دوست داشته باشیم؛ می‌خواهیم به ساز آن‌ها نرقصیم؟ خب قبول ولی با ساز خودمان که می‌شود روزی انتخاب کرد و یکدل شد و یکی شد و دوست داشت و دوست داشت و دوست داشت؛ زمین هم به آسمان نمی‌رسد؛ تضمینی!

برچسب ها
روز کورش
بحران ساختگی
پاسارگاد
وحدت ملی
cyrus day
درباره نویسنده
نظرات کاربران
کد امنیتی
یک مسلمان ایرانی-نه ایرانیِ مسلمان
یک مسلمان ایرانی-نه ایرانیِ مسلمان
٩٦/٠٨/١٠
٠
٠
سلام وحدت چیز خوبیست. اما نه هر وحدتی. وحدت حول "محور" خاص تعریف می شود. وحدت حول محور خوب، خوب خواهد بود و حول محور بد، بد... در مورد کوروش، اساسا اطلاعات خاصی نداریم مگر این که پیوندی با یهود داشته و یکی از بربرهای سرزمین های شمال ایران (و خارج از ایران) بوده است که با کمک و جهت دهی یهودیان بر ایران حاکم شده است. 90 درصد (یا بیشتر) گزاره هایی که در رسانه ها به خصوص در 100 سال اخیر از کوروش پخش شده است، یا ساختگی است یا از جملات قصار ائمه یا سایر افراد به کوروش نسبت داده شده، یا از افسانه های یونانی (نه متون تاریخی) به دست آمده. کاخ های تخت جمشید و اطرافش نیز بناهایی نیم ساخته بوده که شواهد متعددی نشان می دهد اصلا کارشان به اتمام نرسیده بوده است. کتاب تاریخ تمدن و ملک مهدوی ( انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) ) را مطالعه ای بفرمایید مفید خواهد بود. موفق باشید