شور هواداری را در نیاورید!
دربی 85 پایتخت، ختم به خیر نشد

شور هواداری را در نیاورید!

نویسنده : الهام حبشی

حتی اگر زیاد فوتبال را دنبال نکنید و اصطلاحا فوتبالی نباشید، باز هم دور و برتان چند نفری هستند که حداقل شما را با مفهوم طرفداری افراطی آشنا کرده باشند! آخرین نمونه‌اش هم همین چند روز پیش که در دربی 85 پایتخت یک عده به جان هم افتادند و نه تنها از خجالت تیم حریف؛ بلکه از خجالت داور، کمک داور و بازیکنان هم درآمدند! این افراد همیشه در استادیوم‌ها نیستند، گاهی آدم‌هایی هستند که از نزدیک بارها آن‌ها را دیده‌ایم و به نظر معقول می‌آمدند اما همین که بحث از فوتبال می‌شود، کافیست دست از پا خطا کنید تا سقف را روی سرتان خراب کنند، در طرفدار یک تیم بودن هیچ‌وقت مشکلی نبوده و نیست، اما مشکل دقیقا از جایی شروع می‌شود که طرفداری از یک تیم فوتبال تبدیل می‌شود به یک تعصب بی‌منطق! 

 

با طرفدار لیورپول ازدواج نمی‌کنم

فاطمه یکی از عجیب و غریب‌ترین آدم‌هایی است که دیده‌ام. هر وقت که منچستر می‌برد یا لیورپول می‌بازد، سر و کله‌اش توی تلگرام پیدا می‌شود و شروع می‌کند به کری خواندن و نهایتا فشار آوردن به من که یا تیمت را عوض کن یا دیگر حرفی بین ما نمی‌ماند! شاید باورتان نشود ولی تیم محبوب فاطمه از معیارهای ازدواجش هم هست. فکرش را بکنید! در جلسه خواستگاری از شاه داماد بپرسد طرفدار کدام تیم هستید؟ لیورپول؟ بفرمایید بیرون...! تمام این اتفاقات عینا برای بازی‌های استقلال و پرسپولیس هم رخ می‌دهد. یعنی سر هر بازی پیدایش می‌شود و می‌خواهد همراهش به فرودگاه بروم برای استقبال از بازیکنان فلان تیم، یا فحاشی به تیم دیگر! یعنی این آدم‌ها حتی نمی‌توانند یک رابطه دوستی معمولی داشته باشند؟! 

طرفدار افراطی 

 

من را بیشتر دوست داری یا فلان بازیکن؟ 

قبل از ازدواج یک استقلالی دو آتشه و طرفدار پر و پاقرص یکی از بازیکنانش بوده. شوهرش اوایل حساسیت زیادی به خرج نمی‌داده اما کمی بعد صبرش تمام می‌شود. یک شب سر اینکه شوهرش را بیشتر دوست دارد یا آن بازیکن، دعوایشان می‌شود. کار به کتک کاری، قهر طولانی و بعد هم دادخواست طلاق می‌رسد و به همین سادگی از همسرش جدا می‌شود. همین قدر ساده و همین قدر کودکانه! 

 

هدیه چند میلیونی برای بازیکن محبوبم! 

دانشجوی روانشناسی در تهران است و دو سالی می‌شود که همانجا زندگی می‌کند. اخیرا با دو نفر از دوست‌هایش حدود 3 میلیون تومان پول جمع کرده‌اند و برای تولد فلان بازیکن یک گوشی خریده‌اند و به او هدیه داده‌اند! از اوضاع و احوال مالی‌اش که می‌پرسم می‌گوید زندگی دانشجویی داریم دیگر! و بعد از دلیل کارش می‌پرسم که می‌گوید چون عاشقش هستم. مجید می‌گوید این اولین بار نیست که چنین کاری کرده و بارها این سناریو برای بازیکنان دیگر هم تکرار شده و اصلا از کارش پشیمان نیست. عاشق پرسپولیس است و سعی می‌کند هیچ بازی را از دست ندهد و در استادیوم حاضر باشد. تمام وقتش را هم می‌گذارد برای پیجی که در اینستاگرام برای پرسپولیس ساخته و خلاصه همه زندگی‌اش شده طرفداری از تیم محبوبش! 

طرفدارهای افراطی در فوتبال 

 

طرفدار تیم فوتبال یا چی؟!

اغلب دربی و ال کلاسیکو را خانوادگی نگاه می‌کنیم، اما اگر این جمع خانوادگی بزرگ‌تر باشد، من و برادرم بین خیل جماعتی از تیم حریف گیر می‌افتیم. اما خوبیش این است که برادرم سیر تا پیاز افتخارات، امتیازات و هر عدد و رقمی که در این زمینه وجود داشته باشد را با سند و مدرک حفظ است و کسی نمی‌تواند حرف ناحقی بزند. با این حال هیچ‌وقت شروع کننده‌ی کل کل نبوده‌ایم... کری خوانی‌ها فقط برای سرگرم شدن ماست، همین! 

طرفدار

 

شاید بگویید طرفدار واقعی این‌طور نیست. طرفدار واقعی چطور باید باشد؟ دعوا و دلخوری و دشمنی درست کند یا همه زندگی‌اش را وقف تیم‌اش کند؟ 

برای بعضی‌ها فوتبال هم مثل صدها ورزش دیگر، تنها یک ورزش است. برای بعضی‌های دیگر جنبه‌ی فان و تفریح گونه دارد. بعضی دیگر هوادار هستند و خیلی معقول پی‌گیر برد و باخت تیم‌شان اما امان از آن روزی که فوتبال دیگر نه ورزش باشد، نه تفریح و نه تیم محبوب. روزی که فوتبال شکلی اعتیاد گونه به خود می‌گیرد و تمام زندگی شخص را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فوتبال می‌شود اولویت زندگی، ملاک انتخاب دوست، صرف توجه و وقت بسیار. طرفدار دو آتیشه با هر برد بی‌اندازه خوشحال و با هر باخت به قدری ناراحت می‌شود که همه‌ی اطرافیان از موضوع خبردار می‌شوند. اگر از اخبار تیم بی‌اطلاع بماند بی‌قراری می‎کند، در هم صحبتی با دیگران و در ذهن خود با تناقض رو به‌رو می‌شود و مشکلات متعدد دیگری برایش پی می‌آید. علاقه به فوتبال بد نبوده و نیست، اما هواداری اعتیادگونه، مثل هر اعتیاد دیگری زیان بار خواهد بود. 

طرفدار هر تیمی که هستید، باشید اما قبول کنید که فوتبال همه زندگی نیست، که باید مراقب بود تا طرفدار بودن بین ما و دیگران فاصله نیندازد. که ما را تبدیل به یک طرفدار متعصب و تمام وقت نکند! 

برچسب ها
هواداران افراطی فوتبال
اعتیاد به فوتبال
غرق شدن در فوتبال
دعوا در فوتبال
کری خوانی در فوتبال
درگیری در فوتبال
نظرات کاربران
کد امنیتی
NA30M_PAHLAVAN
NA30M_PAHLAVAN
٩٦/٠٨/٠٦
١
٠
عـــــــالی❤️💜❤️💜❤️💜❤️ آفــرین الهام بانــو💜❤️
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٨/٠٧
٠
٠
قربانت عزیزم❤️💜❤️ تشکر وقت گذاشتی :) ❤️💜❤️
mamzi
mamzi
٩٦/٠٨/٠٦
٣
٠
طرفدارای لیورپول به این خوبی:D کلی ساله قهرمان نشده ولی مثل کوه پشتش هستیم :D بله درسته، فوتبال کل زندگی نیست اما بخشی از زندگی هست، ولی خب نه در حدی که بخوایم باعث رنجش کسی بشیم. ممنون از مطلبتون :)
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٨/٠٧
٠
٠
واقعا، انگار آدم فقط باید تا زمانی طرفدار یک تیم باشه که می بره و قهرمان میشه!! :) قطعا بخشی از زندگی هست و به قول شما یک بخشی که باعث رنجش دیگری نشه. ممنون از وقتی که گذاشتین :)
m.babaee
m.babaee
٩٦/٠٨/٠٦
١
٠
هرکار می‌کنم نمی‌تونم هدیه چند میلیونی به بازیکن محبوب رو درک کنم😐 مطمئناً اون بازیکن خودش دوتا گوشی داره
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٨/٠٧
٠
٠
قطعا! بهترین مدلارو هم داره. فکر می‌کنم طرف گوشی رو نگه داشته بعد خودش به یکی دیگه کادو داده :))
naser_j
naser_j
٩٦/٠٨/٠٧
١
٠
ممنون از یاداشت خوب تون، حقیقتش هوادار بودن با معقول بودن زیاد جور در نمیاد:) یعنی شرط اول قدم در هواداری آن است که خل باشی! یعنی کسی که بعد باخت تیمش کفری نشه هوادار نیست. این دغل هواداران که می بینی مگسانند دور قهرمانی! ولی خب این نمونه هایی که شما مثال زده بودین مرز های خلی و هواداری رو رد کرده بودن و رد داده گان بودن! این که تو انتخاب دوست و همسر و... به تیم شون دقت کنی و با هوادار تیم رقیب دشمن باشی خوب نیست مثلا من خودم یه لیورپولی دو آتیشه ام اما یکی از بهترین دوستام یه منچستری و با این که از تیم منچستر به شدت متنفرم اما این تنفر دخلی به رفاقت مون نداره، حرف آخر این که فوتبال یه جزئی از زندگی خوره فوتبالی هاست و ما نمیتونیم بدون فوتبال و کل کل هاش و کری خونی هاش زندگی کنیم! ولی باید حواس مون هم باشه که یه بخشی از زندگی مونه نه همش پس نباید به روابط دوستانه و خانوادگی و باقی بخش های زندگی مون آسیب بزنه.
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٨/٠٧
٠
٠
خیلی ممنونم که خوندین :) حرفاتون رو کاملا قبول دارم. بله دیگه اگر آدم تیمش ببازه و ناراحت نشه یا ببره و خوشحال نشه اسمش هوادار نیست کلا. این مطلب خاص دوستانی هست که شور و ایضا گند هر چیزی رو درمیارن :)) کاش همه هوادارا مثل شما و دوستتون باشن و فوتبال رو وارد روابطشون نکنن.
Ali_Amiri
Ali_Amiri
٩٦/٠٨/٠٧
٢
٠
واسه کسایی که فوتبال رو بطور جدی میبینن فوتبال فقط یه سرگرمی نیست بلکه بخشی از زندگیشونه.ولی این درست نیست که تومسائل مهم زندگی فوتبال مهمترین چیز باشه.ممنون از مطلب مفیدتون
الهام حبشی
الهام حبشی
٩٦/٠٨/٠٧
٠
٠
قطعا هر چیزی که انسان براش وقت بزاره، جزئی از زندگی هست. فکر نمیکنم کسی بدون علاقه وقتش رو صرف بازی، دیدن یا حواشی فوتبال بکنه. درجه بندی دارن دیگه ولی خب چیزی که مهمه همونه که گفتین. درگیر نکردن با مسائل دیگه :) تشکر که خوندین.
a_rezazadeh
a_rezazadeh
٩٦/٠٨/٠٨
٠
٠
مطلب جالب و متفاوتی بود. به نظرم طرفداری فوتبال تا جایی که به بقیه آزار نرسونه میتونه خوب باشه. نمونه هایی که شما مثال زدین، تعصب نا به جا و اشتباه دارن و خیلی کم هستن. طرفداری فوتبال از این جور زشتی ها زیاد داره، اما به نظرم تصویر های خوب ش بیشتره. آخرین نمونه ش هم همین پسر بچه ی اهوازی بود که به عشق پرسپولیس و با کپسول اکسیژن به هتل محل اقامت پرسپولیس رفت تا بازیکنا رو ببینه و به آرزوش برسه و خوشحال بشه... که البته دو هفته بعد هم فوت کرد.
اکرم انتصاری
اکرم انتصاری
٩٦/٠٨/١٢
٠
٠
من طرفداری می کنم ولی فکر نکنم کارم به اونجا برسه که روزی بخوام بین همسر و بازیکن محبوبم یکی رو انتخاب کنم:| پناه بر خدا از همه حس های عجیبی که ممکنه در وجودمون رخنه کنه
حمید
حمید
٩٦/٠٨/١٣
٠
٠
سلام چرا مقاله ها و پست ها تاریخ انتشار نداره؟؟!! :| :| :|